Vilniaus savivaldybė turi 10 dienų sugalvoti, kaip Lukiškių aikštėje sukurti rimtį

Vilniaus savivaldybė privalo per 10 dienų sugalvoti, kaip Lukiškių aikštėje įdiegti rimtį ir gerą moralę. Tokį sprendimą paskelbė Vyriausybės darbo grupė, po to, kai kilus skandalui dėl aikštėje supilto pliažo, valstiečiai suskato keisti įstatymus. Savivaldybė atkerta, kad geros moralės aikštėje ir dabar netrūksta. Visgi bandys susiderinti panaudos sutartį, kad Lukiškių aikštės iš savivaldybės Vyriausybė neatimtų. Jeigu kompromiso po dešimties dienų nebus, aikštė gali būti atiduota kitai institucijai, pavyzdžiui, Genocido ir rezistencijos centrui.

Karštos vasaros vaizdai birželio pabaigoje, kai vilniečiai saulės spindulius gaudė pačiame sostinės centre, o valdantieji siuto, kad meras Šimašius smėlį supylė ten, kur kadaise stovėjo kartuvės ir kitoje gatvės pusėje sovietai tardė bei žudė Lietuvos patriotus. Tąkart aiškinomės, kodėl smėlis žeidžia aukų atminimą, o pramogos ant ledo – ne.

Ir šią, ir praėjusią žiemą lygiai šioje pat vietoje žmonės pramogavo čiuožykloje, tačiau tuomet tai niekam neužkliuvo.

(31 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Laisvalaikis Vilniaus Lukiškių aikštėje

Čiuožykla, pasak Ramūno Karbauskio, galės čia atsirasti ir vėl. Tačiau smėlio, gultų ir skėčių, iš kurių šiandien teliko prisiminimai, valstiečių vizijoje čia nė iš tolo nėra. Kaip ir birželį, taip ir rugsėjį, rinkimų fone, valdantieji su savivaldybe draskosi, kas išvis turi prižiūrėti Lukiškių aikštę ir spręsti – būti čia pliažui ar nebūti.

„Pliažų ir tokių patyčių iš žmonių, kokios buvo iš ten buvo nužudytų toje aikštėje, daugiau nebebus“, – sako valstiečių pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

(29 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Vilniuje atidaromas pliažas Lukiškių aikštėje

Karbauskis tai rėžė vakar, nors sprendžia visai ne jis. Spręsti turi Vyriausybės darbo grupė su kultūros ministru priešakyje – leisti aikštę toliau valdyti savivaldybei ar perleisti kitai institucijai. Posėdis vyko ir vakar, bet darbo grupė išsiskirstė nieko nepešusi. Šįryt susitikimas vaisingesnis. Štai, ministras praneša, kad savivaldybei duoda 10 dienų susitvarkyti popierius.

REKLAMA

„Iki labai konkretaus termino, iki rugsėjo 28 d., per 10 dienų, panaudos sutartyje turėtų būti įvardytos įstatymo įgyvendinimo nuostatos aiškios“, – pasakoja kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.

Paprastai tariant, savivaldybė turi įgyvendinti vasarą Seime paskubomis priimtą Lukiškių aikštės įstatymą. O jis byloja, kad tai yra pagrindinė Lietuvos reprezentacinė aikštė su Vyčio monumentu, ji turi būti tvarkoma užtikrinant pagarbą kovotojams už laisvę, o tai, kas vyksta šioje erdvėje, negali prieštarauti viešajai tvarkai bei… gerai moralei.

„Ką reikia daryti norint, kad gera moralė vyrautų aikštėj, mano supratimu, nieko daugiau nereikia daryti“, – teigia Vilniaus vicemeras Vytautas Mitalas.

Tačiau viliasi sugalvoti kompromisą:

„Kas gali būti, kas negali būti Lukiškių aikštėj, esam girdėję daug iš Ramūno Karbauskio. Tai dabar metas susidėlioti profesionalams tą naudojimą ir teisininkams. Pažiūrėsim, ar tai pavyks.“

Jei nepavyks, Lukiškių aikštė iš savivaldybės būtų atimta ir perduota kitai institucijai. Tarp dažniausiai minimų – Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras. Jo vadovas dar po vakarykščio posėdžio tvirtino, kad institucija būtų pasirengusi perimti aikštės valdymą. Ko jau ko, o pliažo ten tada jau nebūtų.

„Ne, pliažas ten niekaip negalėtų būti. Vieta aikštės kaip tik numatyta valstybės reprezentacijai. Ne, „raudų kalnelio“ tikrai nereikia“, – kalbėjo centro vadovas Adas Jakubauskas.

Apie tai, jog pliažas šioje vietoje žeidžia už laisvę kovojusių ir kankintų žmonių atminimą, yra pasisakę ir prezidentas su premjeru, bet štai ką mano žmonės:

REKLAMA

„Aš pati auka, tremtinė. Bet ką čia įsižeidinėti. Linksmiau, vakarietiškai, gerai tas pliažas.“

Pliažas turi būti pliaže.“

„Aš manau, kad netinkama miesto centre pliažas.“

„Kai žiemą būna čiuožinėjimo ledas, tai nieks nesiskundžia. Nemanau, kad reikėtų skųstis tokia vieta.“

„Mes šį pliažą padarėm vienam sezonui, jis šiuo metu išardytas ir kokie renginiai, veiklos numatomos Lukiškių aikštei šiemet ar kitąmet, pasakyt dar anksti“, – sako V. Mitalas.

Pliažas ir pati Lukiškių aikštė politikams prieš rinkimus tapo itin palankia dirva plūsti vieniems kitus ir siųsti žinią savo potencialiems rinkėjams. Valdantieji Šimašių ir jo partiją kaltina moralės stoka, pastarieji rėžia, kad valstiečiai ir krikdemiškasis konservatorių flangas nori drausti žmonėms džiaugtis gyvenimu.

Tuo metu kas ir toliau lieka neaišku – ar stovės čia Vyčio paminklas, beje, įtvirtintas įstatymu jau po to, kai konkursą laimėjo nieko bendra su Vyčiu neturintis „Laisvės kalvos“ projektas. Tąkart audra kilo ne ką mažesnė nei dėl pliažo.

„Turime išspręsti principinę koliziją – kas atsakingas už įstatymo įgyvendinimą Lukiškių aikštėje. Kai šitą pavyks išspręsti, tuomet ir atsakymai į kitus klausimus iš to seka“, – pasakoja kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.

Savivaldybė aiškina, kad techniškai Vytis aikštėje yra – plazda didžiulėje vėliavoje.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų