Prezidentas Gitanas Nausėda Seime perskaitė pirmąjį savo metinį pranešimą. Maždaug pusvalandžio trukmės kalboje šalies vadovas paleido keletą strėlių politikams, esą „atsakomybės kartelė jau nuleista iki dugno“. Visgi valdantieji čia neįžvelgė kritikos sau. Politologai Nausėdos pranešimą vertina dvejopai.

Kaip vertinti pirmąjį prezidento Gitano Nausėdos metinį pranešimą?

Kalbame su politikos apžvalgininku Virgiu Valentinavičium.

Išgirdom pirmąjį prezidento Nausėdos metinį pranešimą. Galbūt iki šiol buvome įpratę prie garsesnių trinktelėjimų prezidentės Grybauskaitės kumščiu į stalą. Kaip vertint šitą pranešimą?

Tai to trinktelėjimo labiausiai ir trūko. Nausėda žadėjo, kad bus kitoks negu Grybauskaitė ir jis yra akivaizdžiai kitoks. Ir kaip Nausėdai, tai dar jis palyginti kritišką pranešimą padarė. Buvo pasakyta, kad kartelė nuleista labai žemai. Bet kaip matome valdantieji džiaugiasi, kad labai gera kalba, nepalyginsi su Grybauskaite. Taip ir išeina, kad pagrindinė išvada visos šitos kalbos – kartelė nuleista žemai, dugnas pasiektas, mes murkdomės tame purve, bet būkime vieningi. Tai tas Nausėdos pažadas, kad jis bus pirmas, kuris iškeps kiaušinienę nesudaužęs kiaušinio – jis vėl jį kartoja nuo pat inauguracijos.

REKLAMA

Bet iš kitos pusės – prezidentas nevardino konkrečių pavardžių, bet sako: „vėlavome imtis žingsnių, kurie būtų padėję sustabdyti viruso plitimą sveikatos įstaigose. Nebuvome pakankamai pasiruošę.“ Tai galima sakyt, kad čia antausis Verygai. Iš kitos pusės: „…stokojame ryžto ir vėluojame imtis priemonių, dėl viruso plitimo šalies ekonomikoje.“ Tai čia kaip ir Skverneliui būtų. Tai ar čia nėra tos kritikos?

Ir Skvernelis, ir Veryga, ir labiausiai Karbauskis, jie bus patenkinti viskuo, kol nebus minimos pavardės. Ir kai Nausėda kalba, kad kritom labai žemai ir mes visi dėl to kalti. Atsiprašau, o kodėl visi? Yra konkrečios pavardės, yra Karbauskis su savo trąšų prekyba, yra Skvernelis su savo keliu ir savo žmona, kuri dirba „PKN Orlen“. Yra Narkevičius, yra Gaižauskas. Ir kol tu neįvardini pavardžių, tai ta kritika atrodo apskrita ir skirta visiems. Tai valdantiesiems nėra ko bijot.

Bet valdantieji, ir nevaldantieji, ir opozicija gavo truputėlį į ausį. Bet kodėl prezidentas neįvardina konkrečiai?“

Todėl, kad prezidentas nori iškept kiaušinienę nesudaužęs kiaušinio. Ir pats pranešimas, kad opozicija yra tokia pat prasta, kaip ir valdantieji, jis naudingas pirmiausia valdantiesiems. Tai konkrečiai apie valdančiųjų bėdas su interesų konfliktu, su gebėjimu administruoti, su biudžeto slėpimu prezidentas visiškai nekalba.

Prezidentas užsiminė ir apie Astravą. Sakydamas, kad tai yra 12-kos metų mūsų klaida. Ar galima manyt, kad tai – antausis prezidentei Grybauskaitei, kuri tuo metu vadovavo šaliai ir nieko tada nesiėmė, jeigu tai mūsų klaida?

REKLAMA

Ta pati muzika – visi yra kalti. Maloniai pamirštant labai patogiai Karbauskiui, kad viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl Baltarusijos elektrinė buvo statoma, tai paties Karbauskio referendumas prieš lietuvių bandytą statyti Visagino elektrinę. Visi kalti – nieko nepasako. Tokia kritika yra visiškai tuščia ir beprasmė. Prezidentas vengia įvardinti konkrečius kaltininkus.

Kalbėdamas apie smukusį pasitikėjimą teismais Nausėda sako, kad   „<...> nesitaikstysiu su spaudimu skirti parankius atskiroms partijoms asmenis.“ Ar tai reiškia, kad prezidentas jaučia spaudimą?

Na, daug nuomonių viešojoj erdvėj, galimas daiktas, kad prezidentas pasijuto spaudžiamas, bet vėl – prezidentas nutylėjo pačios prezidentūros klaidas skiriant teisėjus. Ir vėl jisai nekalba iš principo. Tas pats biudžeto atsisakymas, peržiūrėti biudžetą Vyriausybės yra labai svarbus Konstitucinis klausimas ir esminis teisinės valstybės elementas. Prezidentas apie tai neužsiminė. Tai teisingumo, teismų problema yra tik pačių teismų problema, o savo vaidmens, kaip Konstitucijos  prievaizdo... gerai, jis užstojo Konstitucinį teismą, bet teisėsaugos apskritai atveju jo pasisakymas, vėlgi, labai nekonkretus ir abstraktus. Biudžeto peržiūrėjimas Seime dabar yra Konstitucinė pareiga. Nausėda nesiteikia išsireikalauti, kad tas būtų padaryta.

Ir jeigu apibendrinant – mes labai dažnai sakydavom, kad prezidentė Grybauskaitė daug ką kalba, bet nepripažįsta savo klaidų. Negirdėjom ir pono Nausėdos klaidų. Tai kaip tada vertint?

Visi politikai, ypač Lietuvoje, nemėgsta kalbėti apie savo klaidas, bet apibendrinant visą šitą, tai pasakyčiau taip, kad daug apžvalgininkų teisino Nausėdos tokį strateginį silpnumą patirties stoka. Aš manau, kad tai traukiasi truputį ir reikia pradėt kalbėti apie Nausėdos, kaip politiko, kalibrą. Ne patirties stoka, bet kalibro stoka. Tiesiog per menkas kalibras. Nes faktas yra akivaizdus – nuo prezidento rinkimų faktiniu šalies vadovu yra Karbauskis, nebe Grybauskaitė, ir Nausėdai nepavyko užimti Grybauskaitės vietos. Ir po Karbauskio antras  numeris yra Skvernelis, ir Nausėda geriausiu atveju trečias. Bet kažkas gali pasiginčyti,  kad galbūt Širinskienė yra trečioj vietoj.

Deja
2020-06-18 20:09:25
Deja, Nausedos kartele jau nusileidus iki dugno arba, kaip sakoma - zemiau plintuso.Jokios atsakomybes, jokios sazines, jokiu tikslu, gelbstint Lietuvos tauta.
Vien tik nieko nereiskiancios frazes ir atstovavimas stambiam kapitalui.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Vilija 2020-06-28 09:16:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip prezidentas teisus. Kaltas vienas ar du tik pas Lukošenką. Visada , visada dirba komanda. Apipilti purvais galit bet mes turim akis ir šiek tiek proto. Sa o žiniasklaida papirktas ar prigazdinta žmonių daugiau nebyniosit aplink pirštą. Grybauskaitė trankė kumščiu , svaidė žaibus akim bet paprašyčiau paviešinti dėl tų pranešimų padarytą tvarką, pasibaigusios teismus ir sėdinčius nusikaltėlius, sakykim kad ir dėl iššvaistytų valstybės pinigų, dėl projektų ,kuriems išleistiilijonai ir guli stalčiuose. Kur padaryti darbai Grybauskaitės ,Kubiliaus konkretūs. Gana mus maustyti. Darbai ne kalbose. Tai jūsų kritikų didžiausias darbas kreipti visuomenę kaip avis kur reikia opozicijai. Gal jau visi kam moka Lietuvos ž
onės pradėkite tarnauti žmonėms.    ATSAKYTI
Gitana 2020-06-27 12:36:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Valentinavicius silpnas Politik.    ATSAKYTI
Vida 2020-06-23 08:53:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Toki politologa kaip valentinavicius reikia vyti salin. Veltedis, lojantis, koncervu pakalikas !!!   ATSAKYTI
Vyda 2020-06-23 08:34:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sitas "politologas" visada dergia tik Karbauski ir Skverneli , pats nieko neismanydamas. Prezidento pranesimas labai korektiskas, net nepalyginsi su Grybauskaite, kuri nemate tik savo ir koncervatoriu klaidu.   ATSAKYTI
Spiglys 2020-06-21 23:39:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei nesugebat vadovauti, skaitykite Biblija, apmastykite Dievo sprendimus. Tai padės. Jei to nedarysite - aš jums nepavydžiu. Nei vieno milijono į kapus nenusinešite.   ATSAKYTI
Joli 2020-06-21 10:27:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Ka padare prezidentas?
Siule ivesti pataisa nacionalines zvalgybos istatyme, kur butu galima, kitaip mananti zmogu iskviesti prevenciniam pokalbiui?
Arba prieme istatyma, neleidzianti konfiskuoti neteisetai isigyto turto? Turedamas galvoje ir savo kuba, pastatyta draustinyje. O moteri, kuri tam priesinosi, per teismus,
atleides is darbo?
Ginantis R.Masiuli ir niekinantis Narkeviciu, kuris atskleide isisavintus masiulio milijonus. ?
Tai marionete ir atstovaujanti tikrai ne tautai.   ATSAKYTI
Pilietė 2020-06-21 09:01:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visiems nepatinka geležinės rankos politika, bet kai tik jos nebeliko, jau politologai jos ilgisi. Grybe irgi savo pranešimuose pavardžių ne minėjo, tik epitetus laidydavo įžeidžiančius, tai buvo tikras dugnas iš jos pusės, Valentinnavicius kaip politologas yra tendencingas, uzsiangazaves konservu pakalikas, ko neturėtų daryti profesionalus politologas. Lietuvoje nėra iš vis politologų, kurie sugebėtų visas politinės jėgas įvertinti objektyviai, vis išlenda saliskumas   ATSAKYTI
Pritariu 2020-06-21 10:09:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai teisingai pastebejote - uzsiangazaves konservu pakalikas. Toki "politologai" matyt mus laiko idiotais, kai skiedzia viensaliskas savo "idejas".  
Stanislava 2020-06-21 07:11:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Oi,vyrai mūrai. nepliekit skaudziais zodziu Biržų šis mūsų išrinktojo Prezidento.Jis tikrai vertas pagarbos. A c į u , Prezidente, už tuos metus/beveik/. Jūs, kai kurie politologai,,nusipeizite,, į lankas , nusigrybaujate visai.Jums ,gerai močiutė sakė, kas daugiau moka, taip ir ,,lojat,, pagal užsakova,g e d a jums! O apžvalg. R.Valatka tai lyg saldainį ciulpdamas(ar dar ką nors, nzn.) koneveikia mūsų, prasčiokų, tikrų Lietuvos piliečių, mylimą Prezidenta.Valatka, mes tave niekinami...   ATSAKYTI
Rokas 2020-06-21 10:14:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Apie Valatka isvis nera ko kalbeti. Jis buves "tarybinio pedagogo" laikrascio redaktorius, kur rase straipsnius apie visokius CK plenumus. Tai isverstaskuris parazitas.  
????? 2020-06-20 19:17:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
I ka sitas valentinavicius nuotraukoje pirstu rodo? Gal tai koks masonu zenklas, reiskiantis, kad paremkite finansiskai, nes jau reikia nauju minciu demagogijai skleist?   ATSAKYTI
Ada 2020-06-20 11:52:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Jeigu "faktams" leidžiama metai iš metų šmeižti tą, kuris ištraukė Lietuvą iš krizės,nežiūrint milžiniškų Kirkilo paliktų skolų valstybės ir Sodros biudžetuose , nuniokotų ministerijų ir aibės neatliktų darbų,už kuriuos gautos lėšos buvo iš švaistytos,tai ko norėti?   ATSAKYTI
Ada 2020-06-20 11:42:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kodėl mano komentarai neišspausdinot?   ATSAKYTI
Todėl 2020-06-20 19:20:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kad rašau necenzūriškai....  
Ada 2020-06-20 11:41:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Stengesi stengesi prezidentas įtikti Karbauskio- Skvernelio vad. koalicijai net išmokas už vaikus savo ruožtu iš paskos jai pasiūlydamas( tokiu būdu, prisidėdamas prie jų rink kmpanijos),
o reitingus,skirtingai nei valdančiųjų lyderiai, prarado !   ATSAKYTI
Seimininke 2020-06-21 07:17:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ada, mieloji. neliudekim: Prezidentas Gitanas Nausėda vis tiek 1 -oj vietoj.Pakils vėl su laiku.Cia ta pandemija žmonės sumaišė.  
Vilija 2020-06-28 09:22:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O jums atrodo tik turčiams reikia mokėti išmokas, ne vargšams. Jiems juk niekada neužteks. Ką per mažai prisiplovė per karantiną.  
Nonbeta 2020-06-19 23:10:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Komentarus kvailus rašinėti daug proto nereikia,o vat ką nors nuveikti Lietuvos labui vargu bau?....   ATSAKYTI
Faktas 2020-06-19 21:41:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
taigi čia tas pats Valentinavičius, kuris buvo pagrindinis Kubiliaus patarėjas. Patarinėjo taip gerai, kad Kubilą jau 10 metų tautiečiai keikia, ir keiks, kol išmirs dabartinė karta. Daugiau klausykit tokių pliuškių, ir jums bus tas pats   ATSAKYTI
Ada 2020-06-20 11:46:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Jeigu tokiems faktams leidžiama šmeižti tą,kuris ištraukė Lietuvą iš krizės,neziurint to,kad Kirkilas paliko valstybės ir Sodros biudžeto milžiniškas skolas ir ištuštintas m  
Adai 2020-06-21 10:35:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ponia milziniskas skolas paliko kubilius, grybauskaite, simonke. Valstieciai Sodros skolas uzlope ir dar sutaupe. Pirma karta per 30m. matosi pokyciai zmoniu pusen, bet, kad nieko negalima padaryt, nes konservai ir liberalai , kaip imanydami trukdo.  
paulius 2020-06-19 19:53:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Varom bačką ant visų ,o ką patys padarė ,kad nebūtų šitų Gaižauskų ,Narkevičių,Karbauskių ir t.t. Kas juos rinko?   ATSAKYTI
Bbb 2020-06-19 11:18:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Konkrečiau, kuriam reikia pagalbos? Prezidentui ar V. Valentinaviciui ar abiems?    ATSAKYTI
Buratinas 2020-06-19 11:15:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nekaltinkit narcizo, nes jam ir taip blogai. Reikia jam psichologinės, psichiatrinės pagalbos pagalbos. Geriau jam padėkite, o padėti reikia daug kuo.    ATSAKYTI
mociute 2020-06-19 09:14:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Kas tie politologai ?Kokia ju funkcija šalies gyvenime ? Ką naudingo jie nuveikia tėvynės labui ? Kol kas panašu , kad jų tikslas kiršinti partijas . Kas daugiau sumoka , to ir giesmelę gieda .Gėdykitės ponai !!!   ATSAKYTI
Vilija 2020-06-28 09:25:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
  
stasys 2020-06-19 02:08:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
koks iš jo ekspertas? nevykėlis broilerio paspirtukas   ATSAKYTI
tiek 2020-06-18 21:19:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
daug norinciu, kad jiems itiktu, nepavydetina padetis, ypac tie kur turi daugybe paslapciu, reikia galvoti, kaip issaugoti tas ju paslaptis, nes jos jau tapo ir valstybes   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Rima Urbonaitė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Pastarosios savaitės – karštos ne tik tiesiogine prasme. Karštos jos ir politikoje, nes viešojoje erdvėje yra daug konfliktų. Seimo nariai konfliktuoja su Vilniaus miesto ...
Andrzejus Duda (nuotr. SCANPIX)
Ką tik baigėsi Lenkijos prezidento rinkimų pirmasis turas. Prieš kokį mėnesį niekas Lenkijoje neabejojo, jog dabar veikiantis prezidentas, Teisės ir teisingumo partijos ...
Lauras Bielinis (nuotr. Fotodiena.lt)
Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus sprendimas Lukiškių aikštėje supilti paplūdimį net su „vaizdu į jūrą“ suskaldė visuomenę į dvi dalis. Vieni šią idėją gyrė ir gynė, o ...
Nerijus Mačiulis (Fotodiena/Justinas Auškelis)
Naujausi ekonominiai duomenys rodo, kad daugėja naujų darbo vietų, vartojimas jau sugrįžo į prieš krizę buvusį lygį, o gyventojų lūkesčiai sparčiai gerėja. Ar šis augimas nebus ...
Donaldas Trumpas (nuotr. Scanpix)
1947 metais paskelbta Trumeno doktrina, kurioje JAV įsipareigojo vadovauti „laisvajam pasauliui”, užtikrino, jog amerikiečių kariai liks Europoje ilgam. JAV lyderystė, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų