Gamtinės dujos buitiniams vartotojams nuo liepos atpigs 15-23 proc. Elektra buitiniams vartotojams nuo liepos pinga vidutiniškai apie 8 proc.

Elektra (nuotr. Jūratės Juodytės)

Elektra (nuotr. Jūratės Juodytės)

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ketvirtadienį pranešė patvirtinusi naujus bendrovės „Ignitis“ tarifus. Kainos mažėja rinkose nusistovėjus žemoms žaliavų kainoms. 

Dujas maistui gaminti naudojantiems gyventojams jos pinga 14,55 proc. – nuo 55 iki 47 centų už kubinį metrą (su PVM), o šildymui – 22,22 proc. nuo 36 iki 28 centų.

Trečiosios grupės vartotojams, suvartojantiems daugiau kaip 20 tūkst. kub. metrų, dujos pinga 22,86 proc. nuo 35 iki 27 centų. 

Pastovioji tarifo dalis nesikeičia. 

VERT nurodo, kad dujos pinga, nes antrąjį pusmetį prognozuojama 33,1 proc. mažesnė jų importo kaina – 11,49 euro už megavatvalandę (pirmąjį pusmetį – 17,17 euro). 

Taip pat vartotojams grąžinama 0,72 mln. eurų už 2019 metų pirmąjį pusmetį įskaičiuotą didesnę dujų importo kainą, nei faktiškai už jas mokėta.

VERT pirmininkė Inga Žilienė balandį Seime sakė, kad dujomis šildantieji namus sutaupytų apie 50-60 eurų per pusmetį, o jas naudojantys tik maistui gaminti – apie 5 eurus, priklausomai nuo suvartojimo. 

REKLAMA

Nuo sausio dujos jau pigo apie 17,9 proc.

Elektra gyventojams nuo liepos pigs 8 proc.

Elektra buitiniams vartotojams nuo liepos pinga vidutiniškai apie 8 proc.

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ketvirtadienį pranešė BNS patvirtinusi naujus bendrovės „Ignitis“ tarifus. Kainos mažėja rinkose nusistovėjus žemoms žaliavų kainoms. 

Populiariausias „standartinis“ vienos laiko zonos tarifas mažėja 8,1 proc. (1,2 cento) iki 13,7 cento už kilovatvalandę (su PVM), dviejų laiko zonų – 7,7 proc. (1,3 cento) iki 15,5 cento (dienos) ir 7,5 proc. (0,8 cento) iki 9,9 cento (nakties ir savaitgalio). 

Plano „namai“ vienos laiko zonos tarifas mažėja 8,3 proc. (1,1 cento) iki 12,2 cento, o dviejų laiko zonų – 8,7 proc. (1,3 cento) iki 13,7 cento (dienos) ir 8,2 proc. (0,8 cento) iki 9 centų (nakties).

Abonentinis mokestis nesikeičia.  

Elektra gyventojams nuo šio sausio pabrango vidutiniškai 14,7 proc.

Elektra nuo 2014 metų kasmet pigo iki 2019 metų sausio, kai ji pabrango 15 proc., o nuo šių metų sausio jos kaina augo dar apie 14,7 proc.

Netrukus gyventojai patys rinksis elektros tiekėją

Anksčiau skelbta, kad valdžia galutinai pritarė visiškam elektros tiekimo rinkos liberalizavimui.  

Teigiama, kad tiekti elektrą gyventojams nori net tik Lietuvos, bet ir kitų Baltijos šalių įmonės. Visos jos žada pasiūlyti patrauklias kainas. 

Daugiausiai elektros suvartojantiems gyventojams apsisprendimą dėl nepriklausomo elektros tiekėjo reikės priimti iki gruodžio pradžios. 

REKLAMA

„Šis pokytis labai svarbus tiek visiems elektros vartotojams, tiek tiekėjams, nes tai užtikrins konkurencingesnę elektros rinką ir žymiai daugiau ir įvairesnių paslaugų elektros vartotojams. (...) Šiandien startuojame su šia informacine kampanija, nes informuotas vartotojas yra vienas iš šio pokyčio sėkmės „laidininkų“, – yra sakęs energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas. 

Pasak jo, jau daugiau nei pusė ES šalių yra liberalizavusios elektros rinkas tiek buitiniams vartotojams, tiek verslui. 

Tiekimo rinkos liberalizavimas vyks trimis etapais. Nuo kitų metų norimą tiekėją galės pasirinkti daugiau kaip 5 MWh per metus suvartojantys vartotojai, nuo 2022 metų – daugiau kaip 1 MWh, o nuo 2023 metų – visi likę vartotojai. 

Pirmajai grupei liepą „Ignitis“ atsiųs laišką apie nuo 2021 metų sausio 1-osios pasibaigsiančią sutartį ir informaciją apie galimybę pasirinkti elektros tiekėją. Jiems sutikus, „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) perduos kontaktinius ir suvartojimo duomenis tiekėjams, o šie teiks savo pasiūlymus. Vartotojai iki gruodžio 10 dienos turės pasirinkti tinkamiausią tiekėją ir pasirašyti naują  sutartį.

Iki sausio 1 dienos nepasirinkus nepriklausomo tiekėjo, vartotojams elektrą toliau tieks ESO, o  kainą,a bus 25 proc. didesnė nei biržos Nord Pool“ kaina. Pažeidžiamiems vartotojams bus taikoma palankesnė kainodara. 

„Garantinio tiekimo kainodara taip pat numatyta įstatyme ir prie elektros biržos kainos, taikant papildomą 1,25 koeficientą. Tikrai prasminga ir vertinga pasirinkti nepriklausomų tiekėjų paslaugas ir geriausius pasiūlymus“, – anksčiau kalbėjo ESO generalinis direktorius Mindaugas Keizeris. 

REKLAMA

Anot jo, gyventojai jau šiuo metu renkasi nepriklausomus tiekėjus, tačiau monopolijos nevaržoma rinka visiškai susiformuos iki 2023 metų. 

Elektros įsigijimo ir tiekimo kaina sudaro apie 48 proc. galutinės kainos, kita dalis – perdavimas, skirstymas bei viešuosius interesus atitinkančios paslaugos bei kitos dedamosios – toliau liks reguliuojama.

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) teigia toliau atidžiai prižiūrėsianti, kad tiekėjai teisingai taikytų kainų dedamąsias, kurias nustato reguliuotoja. 

„Taip pat mums svarbu užtikrinti visus gyventojus, kad ir kaina biržoje taip pat yra prižiūrima visų reguliuotojų (...), kad nebūtų manipuliavimo elektros biržoje ir galiu patikinti, kad ir toliau ta veikla bus vykdoma“, – sakė VERT pirmininkė Inga Žilienė. 

VERT duomenimis, šiuo metu verslui paslaugas jau teikia 27 elektros aktyviai veikiantys nepriklausomi elektros tiekėjai. 

„Tie patys tiekėjai yra išreiškę pageidavimą ir teikti paslaugas gyventojams. Suinteresuotumas yra ne vien iš Lietuvoje registruotų tiekėjų, bet ir kitose Baltijos šalyse registruotų tiekėjų. Jie labai domisi šitu rinkos segmentu. Kiek teko kalbėtis su potencialiais tiekėjais, jie žada pasiūlyti tikrai patrauklias kainas gyventojams. Kaip jie išpildys pažadus, matysime kitais metais“, – kalbėjo VERT pirmininkė I. Žilienė. 

Taryba skelbia visą tiekėjų sąrašą, tad I. Žilienė rekomenduoja prieš pasirašant sutartis gyventojams pasitikrinti, ar tiekėjai teikia paslaugas. 

Šiuo metu dauguma gyventojų elektrą perka iš visuomeninio tiekėjo – valstybiniam holdingui „Ignitis grupė“ priklausančios bendrovės „Ignitis“, o kainą reguliuoja VERT.

REKLAMA

VERT suderino ESO parengtą Vartotojų informavimo apie elektros energijos rinkos liberalizavimą ir jo procesą planą. Kampanija tęsis visą liberalizavimo laikotarpį – iki 2023 metų. 

Vartotojų informavimo  plane numatyti informavimo kanalai, įskaitant interneto svetainę www.pasirinkitetiekeja.lt, bei formatai. 

Vartotojai taip pat bus informuojami  apie tai, kodėl naudinga rinktis nepriklausomą elektros energijos tiekėją, kaip tai padaryti, skatinant aktyviai įsitraukti į rinką ir gauti palankiausius pasiūlymus.

Bronius
2020-05-28 12:49:02
Rašo ir rašo kad pinga, o mėnesio gale pasirodo, kad 10 -15% pabrango. Nuo kada pas mus kas nors pinga?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Albi as 2020-07-03 16:48:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pries rinkimus ir algoms buna akcija   ATSAKYTI
Aa 2020-06-16 11:05:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Todėl Latvija ir nori Baltarusiškos energijos. Viskas sutarta su mūsų antilietuviška vyriausybė. Vartotojas faktiškai pirks Astravo elektrą ir dar tarpininkams mokės duoklę, o jie nieko neveikdami riebės ir taps milijonieriais. Aiški vagystė iš ļietuvos žmonių valdžios ir prezidento palaiminimu tikintis Atkato.   ATSAKYTI
Alina 2020-05-29 09:32:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
koki tiekėja kas patars rinktis?
   ATSAKYTI
As 2020-05-28 22:16:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Rinkimai arteja. Reikia kazkaip zmones viliot i savo puse. Kokie malaciai ajajajai. Tik vargu tie kurie lsbai nori valdzios ar liks seime tai cia labai labai didelis klausimas   ATSAKYTI
Birute 2020-05-28 19:31:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tas zodis liberalizavimas, tas pat kas prikchvatizavimas.
Elgiasi labai gudriai, pakelia per kelis metus elektros kaina iki 30%, paskui sumazina 8%, ir ziurekit mes geri ir rupunames jumis. O is tikruju, tai elektra pabrango 20%.
Aisku, kad siti liberalai is laisvosios rinkos instituto ziuri tik savu, o ne musu interesu.   ATSAKYTI
Andriukas 2020-05-28 18:40:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Reiks pasirinkti elektros tiekeja ! ! !, cha, cha, cha, bet nei vienu zodziu neuzsimenama apie tai, jog pasirinkus bet kuri nepriklausoma tiekeja kuris pasiulys keleta procentu pigesne kaina, vartotojas privales susimoketi ta pasiulyta kaina ir plius perdavimo tinklu savininkams nustatyta mokesti, po kurio apmokejimo bet kuris buitinis vartotojas netures jokios naudos savo namu ukiui.   ATSAKYTI
IR VEL TAS PATS 2020-05-28 15:36:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Bet reikia pakelti mokesčius automobiliu draudimui,senoms masinoms,traktoriams.Paskui daryti priverstine namų renovacija,pirmiausia iš lauko,o paskui jau keisti vidaus vamzdynus,ir šilumos trasas.Dar labai prie parduotuvių maišosi smulkieji verslininkai žmonės jie užima didele monopolio dalį uždėkim ir jiems tegul išnyksta.O kur dar komunaliniai,daugiau valgome,o neperkame buitinių prietaisų ir dar taupome žiemai,branginam maista ir už komunalinius plius 4€,kas mėnesį nematant pridėsim po eura kad nesijaustų.Vienu žodžiu ka norėjau pasakyti,tai ant tiek prisiši.e,ir išplove pinigų,kad neįmanoma kad kažkas sumažės,o niekas nepadidės.Juk tiek priskolinta,kad reikia kasmet kažkiek ir atiduot.   ATSAKYTI
Virginijus 2020-05-28 13:07:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žopa   ATSAKYTI
Virgis 2020-05-28 13:07:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Lietuvoje?žopa jau nuo 1991m.   ATSAKYTI
Bronius 2020-05-28 12:49:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Rašo ir rašo kad pinga, o mėnesio gale pasirodo, kad 10 -15% pabrango. Nuo kada pas mus kas nors pinga?   ATSAKYTI
:D 2020-05-28 13:06:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
tai gal administruoja pas tave pastata kokia namo bendrija? kam mokescius moki?  

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Kaune pas gyventojus užsuko netikėtas svečias (nuotr. stop kadras)
Į vieno kauniečio kiemą ankstyvą rytą užsuko nekviestas svečias. Vaizdo kameros užfiksavo drąsiai vaikštinėjantį briedį. Specialistai sako, kad stebėtis tuo nereikėtų, mat ...
Operos solistė Danguolė Juodikaitytė-Adamkevičienė (nuotr. Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro) (nuotr. asm. archyvo)
Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras su liūdesiu praneša, jog eidama 78-uosius mirė buvusi šio teatro operos solistė Danguolė Juodikaitytė-Adamkevičienė. Gimusi 1942 ...
Vilnių nuplovė liūtis (nuotr. Fotodiena/Justinas Auškelis)
Sinoptikai prognozuoja, kad sekmadienio naktį debesys apklos didžiąją šalies dalį, palis daug kur, bet daugiausia – vakarų Lietuvoje. Pūs vidutinio stiprumo vėjas, o ...
Antanas Smetona (nuotr. BFL / V. Skaraitis)
Daugiau nei šimtmetį lietuvių širdyse nugulusi „Tautiška giesmė“, nors ir jauna, lyginant su kitų šalių himnais, bet ypatinga. Svarbu tai, kad kur kas ilgiau nei pats gyvuoja, ...
Valdemaras Tomaševskis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Seimo valdantiesiems priklausančios Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderiu lieka Valdemaras Tomaševskis. Vilniuje penktadienį vykusiame šios ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų