Vilniuje ir Kaune atsidaro karščiavimo klinikos – ką būtina žinoti

Karščiuojantys pacientai, turintys viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų, nuo šiol galės kreiptis į specialias karščiavimo klinikas, kur jiems bus atlikti būtinieji tyrimai, skirti įvertinti jų sveikatos būklę. Antradienį Vilniuje ir Kaune pradedantys veikti padaliniai skirti padėti rūšiuoti karščiuojančius ir galimai koronavirusu užsikrėtusius pacientus. 

Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) nurodymus, į šias klinikas galės atvykti 18–60 metų amžiaus asmenys, kurie gaus elektroninį siuntimą iš savo šeimos gydytojų ir jaus viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomus (šaltkrėtį, kosulį, gerklės skausmą, pasunkėjusį kvėpavimą), turės temperatūros (37,8⁰ C ir daugiau).

(117 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Koronavirusas plinta Lietuvoje

Atvykus į karščiavimo kliniką pirmiausiai bus pamatuota temperatūra, atliekamas bendras kraujo, C reaktyvinio baltymo bei krūtinės ląstos rentgenografinis tyrimai. Taip pat bus paimamas tepinėlis iš nosiaryklės dėl koronavirusinės infekcijos. Esant reikalui, pacientai bus pradedami gydyti.

Karščiavimo klinikose bus tiriami tik tie, kurie iš tiesų karščiuoja ir iki atvykimo į kliniką nevartojo karščiavimą mažinančių vaistų. Tai itin svarbu, norint neapkrauti ir pačių gydytojų, ir išvengti galimo piktnaudžiavimo. Jeigu atvykus bus nustatoma, kad žmogus nekarščiuoja, jis bus maloniai paprašytas vykti namo. Tikimasi, kad karantino metu gyventojai bus sąmoningi ir į kliniką atvažiuos tik esant būtinybei.  

REKLAMA

Vilniuje – dvi klinikos

Vilniuje nuo antradienio pradeda veikti dvi karščiavimo klinikos – šalia Lazdynų ir Naujosios Vilnios poliklinikų. Planuojama, kad klinikos veiks darbo dienomis nuo 8 iki 20 val., tačiau įvertinus srautus ir galimą jų augimą, jos galėtų veikti ir savaitgaliais. 

„Svarbu pabrėžti, kad pacientai šiose klinikose nebus gydomi juos stacionarizuojant, nes tai ambulatorines paslaugas teikiančios klinikos. Taip pat pasirūpinsime, kad tiems žmonėms, kurie neturi savo transporto priemonės, būtų užtikrinta savivaldybės transportavimo paslauga, nes sukarščiavus vykti su taksi automobiliu ar viešuoju transportu draudžiama“, – kalbėjo Vilniaus savivaldybės Administracijos direktorius Povilas Poderskis.

Pagal SAM nurodytą tvarką, Vilniuje pradėjus veikti šioms karščiavimo klinikoms, visi karščiuojantys asmenys, kurie gali būti užsikrėtę koronavirusu, turės kreiptis tiesiai į savo šeimos gydytoją, o ne skambinti specialia linija 1808. Būtent šeimos gydytojas išrašys siuntimą, su kuriuo bus galima atvykti pasitikrinti.

Kaip vyks patikrinimas?

Testai dėl koronaviruso karščiavimo klinikoje bus atliekami panašiai, kaip mobiliuose patikros punktuose. Nuotoliniu būdu gavus savo šeimos gydytojo siuntimą į kliniką, su pacientu telefonu susisieks karščiavimo klinikos koordinatorius, kuris nurodys, kur ir kada sunegalavęs žmogus gali atvykti.

Vos privažiavus prie karščiavimo klinikos, nebus leidžiama išlipti iš savo automobilio, draudžiama atidaryti langus be leidimo. Rekomenduojama dėvėti medicinine kaukę. Kartu su savimi privaloma turėti tapatybę patvirtinantį dokumentą bei A4 formato lapą su užrašytu savo mobiliojo telefono numeriu. Lapą su numeriu reiks padėti koordinatoriaus nurodytoje matomoje vietoje automobilio salono viduje. Susiskambinus bus sutikrinami atvykusiojo duomenys.  

Tik gavus koordinatoriaus leidimą, karščiuojantis pacientas, paliks automobilį automobilių stovėjimo aikštelėje, ir bus įleistas į karščiavimo kliniką. Po tyrimų, priklausomai nuo karščiuojančio paciento sveikatos būklės, jis galės būti išleistas izoliuotis į turimas izoliacijos patalpas,  arba bus nukreiptas į gydymo įstaigas, kuriose gydomi sergantys koronavirusine infekcija.  

Priims ir kaišiadoriečius

Kaune karščiavimo klinika įkurta Kauno poliklinikos Šančių filialo pastato dalyje. Jis pasirinktas dėl patogios vietos mieste, tinkamo patalpų išplanavimo ir palankių sąlygų saugiam medikų darbui. 

Poliklinikos vadovas pabrėžė, kad naujoji tvarka padės atriboti karščiuojančių pacientų srautus nuo kitų poliklinikose besilankančių asmenų. Tai ypač svarbu kalbant apie nėščiąsias, garbaus amžiaus žmones ar tiesiog skiepams bei kitoms procedūroms atvykstančius pacientus.

„Kiekvienai gydymo įstaigai šiuo metu karščiuojantys pacientai yra padidintos rizikos faktorius, todėl atskira karščiavimo klinika bus tikrai didelė pagalba viso Kauno miesto gydymo įstaigoms“, – sakė Kauno poliklinikos vadovas Paulius Kibiša.

(661 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Koronavirusas plinta

Pacientai iš viso Kauno miesto priimami tiksliai nurodytu registracijos laiku, tik su šeimos gydytojo siuntimu. Visi atvykstantieji privalo griežtai laikytis nurodytos tvarkos bei vykdyti visus nurodymus: atvažiavus į specialiai paruoštą aikštelę iš Siūlų gatvės, sustoti joje ir nelipti iš automobilio, neatidarinėti langų, padėti matomoje vietoje A4 formato lapą su savo telefono numeriu, pagal kurį bus identifikuojami, taip pat turėti paruoštus asmens dokumentus.

Atėjus paciento eilei, ten dirbantys viešosios tvarkos prižiūrėtojai duos ženklą išlipti ir eiti tiesiai į pastatą. Prie durų žmones pasitiks medikai su specialiomis apsaugos priemonėmis ir palydės toliau. Karščiavimo klinikos pacientus aptarnausiantys poliklinikos medikai priims ne vien Kauno miesto, bet ir Kaišiadorių rajono gyventojus. 

SAM primena, kad viena karščiavimo klinika jau veikia Vilkaviškyje. Ji įsikūrusi Vilkaviškio ligoninėje.  Balandžio 2 d. Druskininkų karščiavimo klinika pradės veikti Druskininkų ligoninėje, balandžio 3 d. – Kėdainiuose, Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre.

Dar praėjusią savaitę sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pabrėžė, kad vyresni nei 60 metų amžiaus, sergantys lėtinėmis ligomis asmenys, pajutę negalavimus turėtų skambinti tiesiai numeriu 112. Jie turėtų būti pristatomi į didžiąsias šalies gydymo įstaigas.

Steigia ir kitos šalys  

Karščiavimo klinikas kovodamos su virusu steigia ir kitos šalys – taip pacientų srautai išskaidomi ir į ligonines patenka tik tie pacientai, kuriems tai iš tiesų būtina. Šią savaitę karščiavimo klinikos turi atverti duris Australijoje – iš vis planuojama atidaryti apie 100 tokių klinikų. Anksčiau plačiai nuskambėjo Pietų Korėjos pavyzdys – privažiuojamieji testavimo centrai, prie kurių eilėse laukiama savo automobiliuose. Taip išvengiama gyvos žmonių eilės, kurioje būtų galima užsikrėsti.  

Azijos šalyse karščiavimo klinikos buvo plačiai paplitusios dar po 2002-ųjų SARS viruso epidemijos.

Manoma, kad tai buvo iš efektyviausių SARS protrūkio suvaldymo priemonių.  

Kovojant su COVID-19, karščiavimo klinikos tapo pagrindine įtariamai užsikrėtusiųjų pacientų testavimo vieta – čia matuojama temperatūra, išsiaiškinama paciento sveikatos būklė, atliekamas plaučių rentgeno tyrimas. Tik patikrinus šiuos simptomus daromas koronaviruso testas. 


Rašyti komentarą...
G
Genocidas
2020-03-31 08:48:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
O kur turi kreiptis kaščiuojantys nuo 60 + metų?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų