Smulkieji Lietuvos verslininkai jaučiasi užspausti didžiųjų prekybininkų ir skundžiasi, kad dabartinėmis rinkos sąlygomis jiems sunku konkuruoti. Tuo metu finansų analitikai pastebi, kad, jei smulkusis verslas nepakeis savo požiūrio ir neieškos, kaip užpildyti nišas rinkoje, jam gresia išnykimas.

Parduotuvė (nuotr. stop kadras)

Parduotuvė (nuotr. stop kadras)

Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos pirmininkė Zita Sorokienė piktinasi, kad didieji prekybos centrai regionuose užima miestų centrus, o smulkieji prekybininkai negali su jais konkuruoti. 

Regionuose – ypač sudėtinga

„Pereina prekybos centrai į regionus. Mes neuždrausime, kad jie eitų, jie pasiskaičiuoja, galbūt vartojimas jiems apsimoka. Bet jie eina į centrus, į geriausias, dažniausiai lankomas miesto vietas. Savivalda visiškai toleruoja ir dėmesio nekreipia. Tas procesas vyksta, nors aplinkui valdžia visą laiką šneka, žiūrėkite, kaip negerai, reikia [keltis] už miesto ir panašiai“, – tv3.lt sakė Z. Sorokienė.

Ji stebisi, kodėl miesteliuose, kur gyvena, pavyzdžiui, 10 tūkst. gyventojų, gali steigtis penki ar šeši dideli prekybos centrai, o savivaldybė jiems leidžia įsikurti bene geriausiose vietose.

REKLAMA

Zita Sorokienė

„Tai kur mažam verslui įsiterpti reikia? Aišku, konkurencija sumažina kainas. Bet mes iš tos konkurencijos proceso eliminuojame smulkųjį verslą. Jis niekada nebus pajėgus konkuruoti su šiomis įmonėmis. Tie centrai dar daugiau sudarys susitarimų, kaip jiems padaryti. O smulkus verslas išeina.

Tegul parodo nors vieną rajono centrą, kur prekybos centras atsidarė už miesto, turbūt nerasime tokio. Jie, kur užsimano, ten gauna. Savivalda praktiškai nesikiša. Savivalda tuoj pat žiūri, ką jie galėtų pastatyti – ar gatvę išgrindžia, ar dar kažką padaro. O tada savivalda užleidžia pozicijas – eikit ir tvarkykitės“, – pasakojo Z. Sorokienė.

Tegul siūlo išskirtinumą

Smulkiojo ir vidutinio verslo problema ta, kad jis bando konkuruoti erdvėje, kurioje konkuruoti fiziškai negali, pavyzdžiui, siūlydamas analogiškas prekes, kaip ir prekybos centrai, mano finansų analitikas, Vilniaus universiteto Verslo mokyklos partnerystės docentas Marius Dubnikovas.

„Smulkieji bando konkuruoti žemų kainų lygyje su masinės gamybos produktais. Natūralu, kad jie fiziškai negali tos kovos laimėti, nes didelis prekybos centras gali elementarią duoną, pieną ar mėsą pateikti pigiau ir maksimaliai efektyviai, patogiai. <...> Jeigu neliktų prekybos centrų, tai kainos padidėtų, neliktų ir tam tikro efektyvumo. Jei liktų tik mažos krautuvės, už tai turėtų susimokėti vartotojas“, – tv3.lt sakė M. Dubnikovas.

Jo teigimu, vienintelis būdas smulkiajam verslui išlikti ir klestėti – pergalvoti savo strategiją ir orientuotis į išskirtines prekes.

REKLAMA

„Smulkieji prekybininkai gali suteikti paslaugas, kurių negali pateikti stambieji, – unikalias, išskirtines prekes, išskirtines konsultacijas prekių ar paslaugų įsigijimo klausimais. Tada tokie smulkieji gali egzistuoti ir pardavinėti prekes, kurios turi didesnę pridėtinę vertę ir didesnę kainą“, – pastebėjo M. Dubnikovas.

Marius Dubnikovas

Išskirtinės prekės gali patenkinti asmeninius pirkėjų poreikius, o pirkėjų, kurie ieško kažko, ko negali rasti prekybos centruose, vis daugiau, pastebi analitikas.

„Prieš dešimt metų tų išskirtinių prekių paklausa buvo, bet galinčių mokėti už tas prekes žmonių nebuvo tiek daug. Per dešimt metų, atlyginimams pasikeitus dramatiškai, atsiranda tos nišos žmonių grupių, kurie gali mokėti už išskirtines prekes. Ne tik gali, bet ir ieško tų išskirtinių prekių.

Ir tą mes matome. Tai ir specializuotų krautuvių atsiradimas, mėsinės mažosios, kurios gali pasiūlyti išskirtinį produktą ar įmantriai išpjaustytą. Matome konditerijos gaminių išskirtinių, kurie personalizuoja savo produktus“, – vardino M. Dubnikovas.

Išsilaikytų nebent regionuose

Prognozuodamas smulkiojo verslo ateitį, M. Dubnikovas teigia, kad sunkiausia bus išsilaikyti parduotuvėms, kurių produkcija – tolygi prekybos centrų prekėms. Tokios parduotuvės bus pajėgios išgyventi tik atokiuose regionuose ir mažose bendruomenėse.

„Jos gali išsilaikyti nebent tokiose vietose, kur prekybos centrams finansiškai neapsimoka eiti – nutolę regionai arba labai mažos bendruomenės, kur gyvena tūkstantis gyventojų, kur perkamoji galia nedidelė. Tokiose erdvėse reikės mažų parduotuvėlių ir jos ten egzistuos.

REKLAMA

Dideliame mieste arba miestelyje, kur yra didesnė perkamoji galia, standartizuotų prekių pardavimas yra stambiųjų žaidimo aikštelėje. Labai sunku tikėtis, kad mes mokesčiais bandysime skatinti smulkiuosius. Tai nelygiareikšmė kova, kovojama ne ten, kur reikia“, – pastebėjo M. Dubnikovas.

O štai smulkiojo verslo, kuris bandys užpildyti įvairias nišas specializuotomis, unikaliomis prekėmis, laukia sėkminga ateitis, prognozuoja finansų analitikas.

„Bėgant metams poreikis tokių parduotuvių tik augs, nes natūralu, kad pajamos žmonių didėjo ir didės. Po dešimt metų mes matysime dar kitokį paveikslėlį, kai išskirtinės parduotuvės smulkios turės dar daugiau erdvės egzistuoti“, – teigė M. Dubnikovas.

Aha
2020-05-02 14:06:40
Negalvojau, kad Dubnikovas tai nuo dubinos.
Pasaulyje kuriame rupinamasi mazuoju verslininku nieks nestato dideliu prekybcentriu miesto centruose. Todel tos kalbos tai tera pezalai...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Aliosa 2020-05-04 23:34:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Koks dar mandras ispjaustymas.varai nusiperki visa kiaule ar puse ir pjaustaus   ATSAKYTI
bbe 2020-05-03 19:58:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
mazose paarduotuuvese paardavejos tai bbd piktos,dazniausiai surauktais snu.... prekybos centruose tokios neuzsibuna   ATSAKYTI
Atsibusk 2020-05-03 16:52:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Po 10 metu nebebus jokio smulkaus verslo. Beje, tai atsitiks greičiau.    ATSAKYTI
Vidas 2020-05-03 13:39:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Bliam, galvojau jog Dubnikovas protingesnis. Pasirodo smarkiai klydau. Toliau savo nosies nemato, komentuoja tai apie ką neturi jokio supratimo. Prašymas, Dubnikovas, išnyk interneto su savo tokiais komentarais. Arba važiuok į kaimą ir analizuok situacija vietoje.
Vidas Šukys    ATSAKYTI
Alge 2020-05-03 12:09:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Musu kaimelyje yra maza parduotuvele.kaimelyje gyvena 80 gyventoju.perkanciu parduotuveleje 15 asmenu.dziaugiames tokiu graziu,mazu prekybiniu tasku.bet per karantina nebankrutuojam,nes esam priprate visada tik maistui uzsidirbti ir saziningai mokescius mokam.mums dabar juokinga,kai visi per 1.5 menesio praso remti versla,visiem blogai,pinigu trukuma...Skvernelis teisus buvo sakydamas,kokie ten verslai,jei per 1,5 men. pasieke dugna.ismokime gyventi is to,ka uzdirbam ir ka turim.kodel turiu plaukt su laivu,jei galiu ir valtele...   ATSAKYTI
ricardas 2020-05-03 11:19:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
pisa prota ir tiek,kam beausinat burna,pries 30 metu reikejo galvot ,kai kurem Lietuva lietuviams,dabar jau turim Lietuva ne lietuviams ,o stambiam uzsienio verslui...
mes cia tik statistiniai pirkejai,kurie parsiveza pinigus is ju, tas pekes ir gamindami ju fabrikuose,vergove moderniu budu....   ATSAKYTI
Jonas 2020-05-03 11:19:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Reikėtų prekiauti tik savo prekėmis, o ne atvesti imtis iš Lenkijos ar Kinijos bei kainos keskuose ir turguose yra per didelis, maža parduotuvė tai yra šeimos verslas, o ne samdomas darbas kada išmoksime dirbti ir gyventi pagal galimybes, o ne kuo daugiau į kišenę tai klestės smulkus verslas jis turi būti sąžiningas, mažiau verkšlenti daugiau galvoti ir darbuotis   ATSAKYTI
Tomas 2020-05-03 11:16:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jiems niekada negana.Kur tuos milijonus į kapus nusineš.Godumui ribų nėra.Būtina dėti apynasrius!   ATSAKYTI
Vidas Tom 2020-05-03 09:58:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Visame normaliame pasaulyje, smulkūs verslas klesti.
Todėl kad normaliose valstybėse yra tikra laisvos rinkos ekonomiką.
Lietuvoje to nėra.
Lietuvoje vyrauja monopoliniai susitarimai ir sąmoningai žlugdomas smulkus verslas.
Šis demagogas, parašęs ši straipsnį dirba tiems patiems monopolistams ir bando pudryt smegenis prekybos centrų naudai, kaltinamas pačius smulkius verslininkus.
Nereik šudo malt asile.
Tokias pasakas tu turėsi sekt durnesniems už save.
Deja, dirnesniu už save tau teks ieškoti labai ilgai.   ATSAKYTI
Lietuvė 2020-05-03 08:17:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Dubnikovas kaip iš dangaus nukritęs...parašė-orentuokitės į brangesnes prekes,kažkokias paslaugas,tai ko neparašė jei rašo konkrečiai,nes pats nė velnio neišmano į KĄ orentuotis! Rašo-tada galėtų EGZISTUOT sm.verslas! Tu pats egzistuok,o verslui reikia gyventi,judėti,klestėti,o ne egzistuoti-va,rašytojau...   ATSAKYTI
lol 2020-05-02 16:45:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
dub-azuolas,turgini   ATSAKYTI
sutinku 2020-05-02 16:42:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
teisingas straipsnis,ne kiekvienas kioskas mums reikalingas,o tie smulkieji su savo aimanom primena soc.mazumas   ATSAKYTI
Aha 2020-05-02 14:06:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Negalvojau, kad Dubnikovas tai nuo dubinos.
Pasaulyje kuriame rupinamasi mazuoju verslininku nieks nestato dideliu prekybcentriu miesto centruose. Todel tos kalbos tai tera pezalai...   ATSAKYTI
turgus 2020-05-02 16:43:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
dubnikovas-dub,tai azuolas, kromelninke   ATSAKYTI
Alina 2020-05-03 16:48:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Netiesa.    ATSAKYTI
Deja, 2020-05-02 13:43:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
tokia realybe. Orientuokites i turtingesni pirkeja, ar kokias papildomas paslaugas ar prekes. Kazkiek valstybe turi padeti reguliuodama prekybcentriu darbo laika. Pvz. Vokietija. O ir kodel as turiu pas jus moketi DAUG brangiau???    ATSAKYTI
Beta 2020-05-02 13:43:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-16
Įeini į mažą parduotuvėlę,o pardavėja iškart rėkia,ponia,ką pirksite.tai apsisuki ir išeini.pirmiausia išmokykite pardavėjas mandagumo,tada konkuruokite.   ATSAKYTI
Tai kad 2020-05-02 18:15:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Pardaveja ne savo noru taip rekia. Cia darbdaviu ismislas.    ATSAKYTI
Lietuvė 2020-05-03 08:23:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Beta prašysiu Dievo,kad tokios fifos neužeitų į mano parduotuvę...labai žemai smuksi gyvendama,nes esi pasikėlusi arogantė!   ATSAKYTI
Varnai 2020-05-03 12:16:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Turbut pati ir bisi ta varna   ATSAKYTI
Cit 2020-05-03 16:46:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip, Jolie mandagumo. As apsisuku ir išeinu. Gerai, kad negyvenu Lietuvoj.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Barbora (bendrovės nuotr.)
Maisto prekių į namus vežėjai sako, kad dėl koronaviruso COVID-19 pandemijos paskelbtas karantinas negrįžtamai pakeitė maisto produktų užsakymo į namus rinką. Anot jų, nors ...
Neeilinė iniciatyva ir ekologiška mada: sportą suderino su šiukšlių rinkimu (nuotr. stop kadras)
Į Lietuvą iš Skandinavijos atkeliauja nauja, ekologiška mada – bėgiojant kartu rinkti ir randamas šiukšles. Vienas pirmųjų tokių renginių įvyko Klaipėdoje. Iniciatyvos ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Lietuvos kultūros taryba kviečia teikti paraiškas komepsacijoms renginių organizatorius, kurie nukentėjo dėl koronaviruso sukeltos situacijos ir buvo priversti atšaukti ...
Vasariškas lietus (nuotr. J. Auškelis)
Neramus ciklonas gana giliai įsiskverbė į senąjį žemyną, tad Lietuvoje šios dienos bus kaip niekad lietingos, o taip pat ir ganėtinai vėsios.  Lietuvoje artimiausią ...
LGBT bendruomenė piketuoja po Nausėdos langais (nuotr. Fotodiena.lt)
Šeštadienį Vilniuje, Gedimino prospekte, rengiamos eitynės už seksualinių mažumų teises. Jas organizuoja LGBTQ+ (lebsiečių, gėjų, biseksualų, translyčių asmenų) bendruomenė, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų