Vaistininkė apie apsaugines kaukes: užsieniečiams didelių kiekių neparduodame

Agresyvaus koronaviruso pasaulis baiminasi ne tik dėl šienaujamų žmonių gyvybių, bet ir griaunamos ekonomikos ir žlugdomo verslo. Kinijoje dėl viruso sustabdyta ne viena gamykla, stringa logistika, siuntos. O štai dabar Briuselyje sveikatos apsaugos ministrai prašneko ir apie galimą vaistų trūkumą. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ramina, kad kol kas pavojaus signalų nėra, tačiau gamintojams ir tiekėjams verta susimąstyti apie alternatyvas, mat veikliosios medžiagos iš Kinijos sudaro net trečdalį visos pasaulio vaistų rinkos.

Nors Lietuvoje neužfiksuotas nė vienas koronaviruso atvejis, Azijoje išplitusi liga Ilgainiui ir mūsų šalį gali paveikti ekonomiškai. Pasaulyje baiminamasi dėl įvairių prekių importo iš Kinijos sutrikimų, tarp jų ir vaistų. 

Briuselyje A. Veryga kartu su kitais Europos Sąjungos valstybių sveikatos apsaugos ministrais išreiškė susirūpinimą dėl galimų vaistų sudedamųjų dalių, gaminamų Kinijoje, tiekimo sutrikimų. Nors kol kas apie vienų ar kitų preparatų trūkumą nepranešama, bus bandoma ieškoti alternatyvų. Viena jų, gana drastiška, atnaujinti veikliųjų medžiagų gamybą Europoje.

„Šalys, taip pat ir mes, siūlėme pagalvoti apie gražinimą į Europą tą gamybą ir ją turėti, nes tai kritiškai svarbu. Tokia istorija gali kartotis. Šiandien korona, kitą dieną kitas virusas ir Europa susiduria su daugybe problemų“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba paprašė šalies Lietuvos farmacininkų bei įmonių įvertinti riziką ir iki pirmadienio pateikti informaciją apie galimą vaistų trūkumą.

REKLAMA

„Informuoti kiek įmanoma anksčiau jei numato, kad bus galimi vaistų ar veikliųjų medžiagų gamybos sutrikimai susiję su koronaviruso tikimybe. Kol kas šiai dienai neturime jokių signalų ar pranešimų leidžiančių daryti išvadą, kad artimiausiu metu būtų numatomi sutrikimai“, – kalbėjo Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos atstovė spaudai Aistė Tautvydienė.

Veikliosios medžiagos iš Kinijos tiek pasaulyje, tiek ir Lietuvoje sudaro net trečdalį visos farmacijos rinkos. Visgi farmacininkų atstovai negali pasakyti kokie Lietuvoje parduodamų vaistų komponentai gali būti iš Kinijos. Šiuo metu sudarinėjami įmonių portfeliai, aiškinamasi kokios medžiagos, iš kokių Kinijos regionų, ir kokiais kiekiais atkeliauja į mūsų šalį. Tiesa, farmacijos asociacijos direktorė Rasa Bričkienė, tikina, kad bent kol kas Azijos gamintojai ramina, esą gamybos procesai suplanuoti pusmečiui į priekį.

„Galbūt proporcingai galėtų paveikti visų vaistų rinką, tačiau tai priklausys ir nuo pačių gamintojų portfelio, kaip jie yra išskirstę ir iš kokių regionų, bei valstybių jie veikliąsias medžiagas perka. Nors tai komerciniai dalykai, bet bet kokiu atveju kiekviena įmonė tas rizikas stengiasi minimalizuoti“, – pastebėjo Vaistų gamintojų asociacijos vadovė Rasa Bričkienė.

Pasaulio sveikatos organizacija praneša, kad dalyje valstybių trūksta medicininių kaukių. Jas žmonės šluote šluoja. Lietuvoje vaistinėse jų trūkumo nėra, nes jos ribojamos. Nors kaukės gaminamos Kinijoje, jų srautai įprastiniai – po 50 tūkstančių kas savaitę.

REKLAMA

Vaistininkė Elvyra Ramaškienė sako, kad tautiečiai galvų dėl koronaviruso nepametė, kaukių ateina įsigyti, tačiau dėžėmis neperka. Tuo metu užsienio piliečiai užsukę į mūsų šalies vaistines prašo didelių kiekių. Manoma, kad jas siunčia savo artimiesiems į Kiniją. Visgi dabar vaistininkai stengiasi lengva ranka kaukių nedalyti.

„Piliečiai, kaip spėjame, kinai ar Azijos šalių piliečiai ir jie ne po vieną norėtų kaukę nusipirkti, o dideliais kiekiais, bet mes tiesiog kaukes parduodame kiekvienam klientui po penkias, kad kaukių užtektų daugiau pacientų“, – kalbėjo vaistininkė Elvyra Ramaškienė.

Per pastarąsias tris savaites į gydymo įstaigas įtariant koronavirusą Lietuvoje jau kreipėsi 32 žmonės. Penkių asmenų mėginiai buvo paimti laboratoriniams tyrimams. Visi rezultatai – neigiami.

 


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų