Lietuvos trispalve gatvėje mosavusios lietuvių kalbos mokytojos sulaikymas viešojoje erdvėje iškėlė daug klausimų – kokiu pagrindu pareigūnai sulaikė moterį, jei mosavimas vėliava nėra nusikaltimas, kodėl moters pareikalauta prisistatyti, kodėl ji išgabenta į policijos komisariatą. Vertindamas įvykio aplinkybes, advokatas Remigijus Merkevičius neįžvelgia jokio moters nusikaltimo ir teigia, kad jos sulaikymui pagrindo nebuvo.

Mokytoja, mosuojanti vėliva (nuotr. skaitytojo)

Mokytoja, mosuojanti vėliva (nuotr. skaitytojo)

Policija penktadienį sulaikė prie Trispalvės alėjos Lietuvos vėliava mojavusią moterį. Policijos teigimu, taip siekta išaiškinti asmenis, kurie praėjusią savaitę užklijavo lipduką, žymintį buvusį Kazio Škirpos alėjos pavadinimą.

(4 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Advokatas įvertino lietuvių kalbos mokytojos sulaikymą: priežasties tam nebuvo

Mosavimas vėliava – ne nusikaltimas

Tam, kad žmogų galėtum sulaikyti, turi būti pagrindas, patvirtino Vilniaus universiteto baudžiamosios teisės dėstytojas, advokatas dr. Remigijus Merkevičius. Jis pažymi, kad, kalbant apie administracinį sulaikymą, asmenį sulaikyti galima tik tada, kai jis daro pažeidimą, arba kai sulaikymu siekiama surašyti administracinio nusižengimo protokolą.

REKLAMA

„Pareigūno nurodymas arba reikalavimas turi būti teisėtas, nes tik už teisėtų nurodymų nevykdymą gali kilti kažkokia atsakomybė. Jeigu policijos reikalavimas neteisėtas, niekas tokių reikalavimų vykdyti neprivalo. Juo labiau niekas už tai bausti negali“, – tv3.lt kalbėjo R. Merkevičius.

Teisininko teigimu, jei žmogus tiesiog stovi gatvėje ir mosuoja vėliava, jis nieko blogo nedaro, nebent vėliava yra draudžiama, pavyzdžiui, nacistinė.

„Bet, jeigu tai yra Lietuvos Respublikos vėliava, tai nėra nusižengimas, čia jokio nusižengimo nėra“, – sakė pašnekovas.

Remigijus Merkevičius (MJP nuotr.)

Keturi – jau mitingas?

Įvykio dalyviai stebisi, kodėl keturių žmonių susirinkimas buvo palaikytas nesankcionuotu mitingu.

Susirinkimų įstatymas numato, kad susirinkimo organizatoriai laisva forma praneša savivaldybės administracijos direktoriui ar jį pavaduojančiam asmeniui apie organizuojamą susirinkimą, kuriame dalyvaus ne daugiau kaip 15 žmonių. Jei susirinkime dalyvauja daugiau nei 15 žmonių, dalyviai iki susirinkimo dienos privalo pateikti savivaldybės administracijos direktoriui ar jį pavaduojančiam asmeniui rašytinį pranešimą apie organizuojamą susirinkimą.

Tačiau R. Merkevičius pastebi, kad reiktų vertinti, ar keturių žmonių susibūrimas turėjo mitingui būdingus požymius: ar buvo organizuotas, ar turėjo tikslą, ar buvo prieš ką protestuoti. Jei susitikimas tokių bruožų neturėjo, vertinama, kad pavienis žmogus mosuoja gatvėje su vėliava.

Priežasties sulaikyti nebuvo

Vertindamas policijos veiksmus, R. Merkevičius kėlė klausimą, ar policininkas apskritai turėjo teisę reikalauti moterį prisistatyti.

REKLAMA

„Nes tada situacija būtų tokia pati, kad policininkas bet kurį gatvėje gali sustabdyti ir sakyti, duok savo asmens dokumentą. Jeigu mes kalbame apie normalią, sveiką, demokratinę valstybę, taip būti negali. Policininkas riboti žmogaus judėjimo laisvę gali tik turėdamas tam tikrą įtarimą, kad jis padarė kažką blogo“, – pastebėjo advokatas.

Tiesa, savaitgalį policija išplatintame pranešime teigė, kad pareigūnai įtarė, jog moteris galėjo būti susijusi su vandalizmu Trispalvės alėjoje.

„Na ir kas? Jeigu jie įtarė, kad žmogus galėjo užsiimti vandalizmu, tai jie jau žinojo jo asmenybę. Tai reiškia ir neįtarė. Aš įtariau, kad jis gali užsiimti vandalizmu, nors nežinau, kas jis yra, – tai viena nesąmonė. Arba aš įtariu ir žinau, kas jis yra, bet prašau nustatyti jo asmenybę. Vėlgi gaunasi kalambūras. Čia kažkas ne visiškai taip“, – svarstė R. Merkevičius.

Mokytoja, mosuojanti vėliva

Jis pažymi, kad, jei asmenys iš tiesų blogai elgėsi, policija turėjo jiems surašyti protokolą už nesankcionuotą mitingą ar kitus pažeidimus, tačiau taip neįvyko.

„Aš suprantu, kad pažeidimas yra tas, kad ji nepakluso reikalavimui prisistatyti asmenybės, ar negražiai pavadino policininką. Tai reiškia, priežasties sulaikymui iki reikalavimo prisistatyti nepaisymo nebuvo. Nes protokolo tokio nėra. Ir pradėkime vertinti policijos elgesį nuo pat pradžių. Reiškia, tas žmogus, būdamas gatvėje su vėliava ir mosuodamas, nepažeidė jokio įstatymo, nes, jeigu būtų pažeidęs, jam policijos pareigūnai būtų surašę protokolą. Jeigu tokio protokolo nėra, reiškia, jis nieko nepažeidė“, – teigė advokatas.

REKLAMA

Sulaikytos mokytojos teigimu, policija ketino atlikti jos rankinės kratą, o jai nesutikus, liepė pačiai išimti visą rankinės turinį. R. Merkevičius patvirtino, kad policija neturi teisės atlikti kratos, jei nėra teismo leidimo.

„Policininkai šitoje vietoje žaidžia žaidimus nuo sovietmečio. Jie sako, kad tada, kada jie lenda į žmogaus kišenes, piniginę, rankinę ar panašius su savimi turimus daiktus, jie šitą veiksmą vadina ne krata savo patrulių instrukcijose, o apžiūra. <...> Tai aš esu tikras, bent pagal savo matymą, kad veiksmas, lendant pas žmogų į kišenę, yra krata ir tam reikalingas teismo leidimas. O paprastas policininkas iš gatvės apskritai kratos daryti negali, nes krata yra veiksmas, kuris galimas tik pradėjus ikiteisminį tyrimą dėl nusikalstamos veikos“, – sakė R. Merkevičius.

Mokytoja, mosuojanti vėliva

Dvi istorijos

Netrukus po incidento portalas tv3.lt sulaukė skaitytojo laiško, kuriame rašoma, kad sausio 3 d., apie 18 val. vakaro, keturi asmenys uždegė žvakutes buvusioje K. Škirpos alėjoje, o netrukus prie asmenų prisistatė du policijos ekipažai. Liudininko teigimu, policija asmenų paprašė pateikti leidimus mitingui.

„Kilo konfliktinė situacija. Kažkodėl prisikabino tik prie moteriškės, kuri mojavo trispalve, prie kitų šalia buvusių asmenų neprisikabino. Nusikaltimo įrankį, Lietuvos Respublikos vėliavą, konfiskavo“, – pranešė kartu įvykiuose dalyvavęs Raimondas Šimaitis.

Kaip pasakoja įvykių dalyvis, policija moterį – lietuvių kalbos mokytoją Astrą Genovaitę Astrauskaitę – sulaikė, nes ši atsisakė rašyti paaiškinimą dėl savo veiksmų. Vyras pasakoja, kad komisariate prieš moterį esą buvo „panaudota jėga, sukeltas didelis fizinis skausmas“.

REKLAMA

„Pasodino mane į grotuotą mašiną, šalia buvo du šunys, labai grubiai, tiesiog už nugaros mane pagriebė ir nuvilko, įstūmė grubiai į tą mašiną. Taip pat paprašė parodyti visus daiktus, pradėjo kratą, liepė atiduoti rankinę. Aš atsisakiau duoti, tuomet pareigūnė pasakė, kad naudos kovinius veiksmus. Dar pridūrė, kad turi mane apieškoti, o man atsisakius puolė, užlaužė rankas, prispaudė sprandą, panaudojo. Aš buvau labai šokiruota“, – pasakojo pati A. G. Astrauskaitė.

Savo ruožtu, Policijos departamento Komunikacijos vadovas Ramūnas Matonis paaiškino, kad penktadienį pastebėta, kad alėjoje susirinko asmenų grupė, o policija neturėjo duomenų, kad toje vietoje planuojamas mitingas. Atvykus policijos patruliui, moteris pradėjo mojuoti vėliava.

„Paprašius prisistatyti ir pateikti savo dokumentus, moteris atsisakė tai padaryti, paaiškino, kad nori išreikšti savo valią. Moteris neprisistatė, nepateikė asmens dokumentų, atsisakė paaiškinti tam tikras aplinkybes, todėl siekiant nustatyti moters asmenybę, ištirti ir užkardyti teisės nusižengimus, susijusius su alėjos pavadinimo keitimu, ir tokius įvykius ateityje, 19.15 val. moteris buvo pristatyta į Vilniaus apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą“, – rašoma R. Matonio atsiųstame komentare.

Ramūnas Matonis

Policijos komisariate nustatyta moters tapatybė, paaiškėjo, kad ji prieš kelis mėnesius dažais apipylė Laisvės kalvą Lukiškių aikštėje. Be to, moteris praėjusią savaitę buvo užfiksuota Trispalvės alėjoje, kur užklijuotas lipdukas su buvusiu alėjos pavadinimu.

REKLAMA

Policijoje moteris pareiškė, kad jai bloga, todėl buvo iškviesta greitoji medicinos pagalba, kuri 20.55 val. pristatė moterį į gydymo įstaigą. Vėliava liko policijos įstaigoje, ji bus gražinta savininkei. Medikams moteris paaiškino, kad ją sužalojo policijos pareigūnai.

Lietuvių kalbos mokytojai surašytas administracinių nusižengimų protokolas dėl teisėtų pareigūnų reikalavimų ar nurodymų nevykdymo bei pareigūnų garbės ir orumo pažeminimo. Moteris kaltinimus neigia. 

Surinkta medžiaga tolimesniam tikslinimui perduota į 3-ąjį policijos komisariatą. Siekiant įvertinti pareigūnų veiksmus, Vilniaus apskrities policija taip pat atliks ir vidinį patikrinimą.

Pervadino alėją

Portalas tv3.lt primena, kad diplomato bei karininko Kazio Škirpos vardo alėją Vilniaus miesto savivaldybė praėjusią liepą pervadino Trispalvės alėja. Savo sprendimą savivaldybės grindė viešai deklaruotomis K. Škirpos antisemitinėmis pažiūromis.

Tačiau diplomato ir karininko įmažinimo gynėjai atkreipia dėmesį, kad K. Škirpa 1919 metais sausio 1-ąją kartu su kitais Lietuvos savanoriais Gedimino pilies bokšte iškėlė Lietuvos trispalvę, be to, ėjo svarbias diplomatines pareigas tarpukariu ir priešinosi sovietų okupacijai.

Savanoris
2020-01-06 14:55:14
Tai ką mes tylėsime? Lietuvi, ar nepamintos tavo teisės? Ar jau negalima mojuoti Lietuvos vėliava?
Atsakyti
(4 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Advokatas įvertino lietuvių kalbos mokytojos sulaikymą: priežasties tam nebuvo
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Raimundas 2020-01-10 16:46:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pilietis mosuojantis ar turintis Valstybinę vėliavą- neliečiamas. Yra faktų kai važiuojant troleibusu ir turint vėliavėlę po valstybės dienų minėjimų jau pradeda kabinėtis ir reikšti neapykantą kitataučiai. Reikia aiškaus įstatymo.   ATSAKYTI
antanas 2020-01-08 15:33:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Dabar išeina, kad policininkas bet kurį gatvėje gali sustabdyti ir sakyti, duok savo asmens dokumentą?
Jei policija būtų objektyvi, tai kodėl ji super humaniška buvo vandalui S.Tomui, kuris ne su trispalve mojavo, o su kūju ne tik mojavo, bet sudaužė generolo J.Noreikos granitinę atminimo lentą, padarė didelę turtinę žalą. Simboliškai vandalą lyg ir nubaudė, bet tuo pačiu jam leido laisvai pabėgti iš Lietuvos, nesumokėjus baudos ir neatlyginus didelės turtinės žalos?
   ATSAKYTI
antanas 2020-01-08 15:17:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Diplomato bei karininko Kazio Škirpos vardo alėją Vilniaus miesto savivaldybė praėjusią liepą pervadino Trispalvės alėja. Savo sprendimą savivaldybės grindė viešai deklaruotomis K. Škirpos antisemitinėmis pažiūromis.
Aš manau, kad sprendimas buvo grįstas KGB ir sovietinės tardytojo kontoros špargalkomis.   ATSAKYTI
Belenkas 2020-01-07 20:57:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Noriu "advokato" paklausti- kaip jis įsivaizduoja teisėjo sankciją patikrinti gatvėje sulaikomo pažeidėjo, nusikaltėkio kišenes? Jie patys turi atvaziuoti į įvykio vietą ar kaip?   ATSAKYTI
belenkam 2020-01-13 14:02:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pirmiausia pažeidimas TURI BŪTI, o po to - jau visa kita. Be to, aiškiai parašyta, kad iš karto surašomas pažeidimo protokolas.    ATSAKYTI
As 2020-01-07 18:08:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Siaubas. Neturtines zalos is mentu prisiteist reikia.
   ATSAKYTI
Virginija 2020-01-08 15:21:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Manau kad visiems aisku kad policininke liks teisi. Koks apsurdas. Jinai tokia akiplesa atrode tame irase.
Tau moterele jie visus apatinius isskalps nua pat gimimo. Jiems viskas galima.....   ATSAKYTI
Arunas 2020-01-07 09:21:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Net bsisu kas dirba toj vatnyku narkomanu milicijoj stribai .nkvdistu suneliai kgbistu vaikeliai greit kas kalba lietuviskai gatveja saudys va tau laisve vagiu valdzios teisesaugos korumpuotos saly .zimbabe   ATSAKYTI
Jonas 2020-01-07 08:33:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Vienintelis Naglis Puteikis iš visų Seimo narių stojo ginti ir padėti Astrai! Balsuosim už jį ir Centro partiją!!! Ačiū Seimo nariui!!!!   ATSAKYTI
Iona 2020-01-06 22:57:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pareigunai virsijo savo normas,ir turetu uz tai atsakyti!!!!!   ATSAKYTI
As 2020-01-06 20:46:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Lietuva yra bandomasis europos sajungos triusis. Liko tikaptverti spygliuota tvora ir paprastam lietuviui liks tiktai kruva draudimu ir baudu už kokį valdziai netikusį zodį ar veksmą   ATSAKYTI
Janus 2020-01-06 20:27:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Iš abiejų pusių parodymų matosi, kad tai skirtingo požiūrio į demokratiją, teisę ir net Lietuvos nepriklausomybę susikirtimas. Taip šis incidentas ir turi būti vertinamas. Dabar teismų eilė.   ATSAKYTI
Na ir kas? 2020-01-06 19:15:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Mentam viskas dzin, išrašys baudą už belenką ir atiduos teismui. Jie taip visada daro, nes žino jog negresia jokia atsakomybė.   ATSAKYTI
Vaidotas 2020-01-06 21:24:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pritariu    ATSAKYTI
r 2020-01-13 14:04:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
reikia duoti į teismą, tada atsiras ir atsakomybė   ATSAKYTI
Alvydas 2020-01-06 18:38:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Čia prie kiekvieno taip prisikabinti gali, prieis gatvėje, paprašys dokumento tapatybei nustatyti, o jei su savimi neturėsi apkaltins teisėtų policijos reikalavimų nevykdymu, arba sugalvos nei iš šio nei iš to parversti tave ant žemės, o tu inkstinktyviai pasipriešinsi ir būsi apkaltintas pasipriešinimu policijai, o jei dar nebus aplink liudininkų tai apkaltins viskuo ką tik sugalvos. Teko matyti kaip naktį žmogelis bėgo nuo policijos, jie jį pasivijo ir daužė kol jis nebegalėjo atsistoti, duoda, tas nukrenta, liepia stotis, atsistoja, tada vėl duoda, kol nebepasikėlė, tada įmetė į automobilį ir išvežė, bet kai apsauginis Gedimino prospekte beisbolo lazda žmogui galvą praskėlė ir tas krito kruvinas, paskambinau policijai, pusę valandos pralaukiau, bet taip ir nesulaukiau policijos (savų nebaudžia)
   ATSAKYTI
nu jo 2020-01-06 17:54:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
žmona ir vaikai paprašė padaryti išvyką į parduotuvę. Atsisakiau, sakau : dar mentai pavadins tai mitingu ir supokuos. Eikit patys, bet tik po vieną...   ATSAKYTI
Ale va 2020-01-06 16:32:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
LR piliečiai netrukus pamatys ,pajus kas gina viešąjį interesą ,kai pažeidinėja ŽT Vilniaus policninkai. Va ir reklamuojama gerovės valstybė.   ATSAKYTI
milicija 2020-01-06 16:46:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
zino kaip dirbti   ATSAKYTI
Pagarba netylinčiam N.Puteikiui 2020-01-06 16:04:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Tik vienas iš 141 Seimo narių sureagavo į policininkų savivalę ir kreipėsi į juos su klausimais dėl policininkų savivalės. Pagarba Nagliui Puteikiui. BaLSUOSIME UŽ JO PARTIJĄ PER RINKIMUS "CENTRO PARTIJĄ-LIETUVOS GEROVEI". Visiems kitiems Seimo nariams į viską nusispjauti, įkišo galvas į smėlį ir apsimeta, kad viskas tvarkoje. Gėda 140 Seimo nariams.   ATSAKYTI
Jeigu 2020-01-06 17:44:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
politikai dar nori būti kur nors išrinkti, privalo reaguoti į "žaliųjų žmogeliukų" išpuolį, grubų pilietinių ir ŽT pažeidimą   ATSAKYTI
Lina 2020-01-06 15:43:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Čia tik didelio darbo įžanga. Kas bus paskui, tai jau nesunku nuspėti. Kai trys pienburnės policijos uniforma bando demonstruoti savo valdžią jau dabar ir viešai. Jei pasidairius po PK naktimis ir išsamiai, tai 70% pareigūnų jau rekėtų atleisti su baudžiamom bylom kišenėse. Toj sritį dirba šaltakraujai išsigimėliai, iš kurių daugelis net nevartė įstatymų vadovėlių, bet valdžią demonstruoja aršiai. Belieka laukt rezultato, kuris ansčiau,ar vėliau bus aiškus.   ATSAKYTI
88 2020-01-06 15:22:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kai vienas išsigimėlis daužė kūju atminimo lentą–viskas OK. Kai moteriškė trispalvė pamosavo–nusikaltimas. Ir kalta čia ne policija, o liberastas kuris valdo sostinę.    ATSAKYTI
Kestutis 2020-01-06 15:18:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Visi vienodi mulkiai nuo eilinio iki komisaro
   ATSAKYTI
Stebėtojas 2020-01-06 15:16:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Mentai - ožiai!!!   ATSAKYTI
Rolkis 2020-01-06 15:14:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Debilai mentai kacapai daugiau triju nesirinkti nes gauja taip buvo prie sovietu asilai   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Teisme – pirmasis skundas dėl karantino draudimų: kreipėsi odontologijos ir grožio įmonė (nuotr. stop kadras)
Į teismą atkeliavo pirmasis verslininkų skundas dėl karantino draudimų. Panevėžyje veikianti odontologijos ir grožio paslaugas teikianti įmonė valstybę skundžia dėl ...
Socialdemokratai pristatė kandidatus vienmandatėse apygardose Vilniaus mieste (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Socialdemokratai pristatė savo kandidatus vienmandatėse apygardose Vilniaus mieste. Iš ilgamečių socialdemokratų, žinomų visuomenės veikėjų ir politikos naujokų sudarytas ...
Sergamumas Covid-19 lietuviams – nė motais: skristi bijo, bet gaili atostogų (nuotr. stop kadras)
Saulėtų atostogų ir šiltos jūros išsiilgę tautiečiai moja ranka į koronavirusą ir skrenda pailsėti į šiltuosius kraštus. Tuo tarpu Sveikatos apsaugos ministerija skelbia apie ...
Verygos medalius gavę medikai apie karantino pradžią: slėgė baimė ir stresas (nuotr. stop kadras)
Vietoj piniginių priedų prie atlyginimų medikų rankose – sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos kurti medaliai. Sveikatos apsaugos ministras ...
Parasparnis (nuotr. stop kadras)
Kuršių nerijoje nukrito ir stuburą susilaužė bemotoriu parasparniu sklandęs vyriškis iš Rokiškio. Tačiau net taip sužeistas pats sugebėjo išsikviesti pagalbą – ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų