Kas ketvirtas žmogus, susidūręs su Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) atstovais, tvirtina vis dar suprantantis, kad iš jo yra reikalaujamas kyšis, o kas penkioliktas šešioliktas teigia jį ir davęs. Ne tik tokius skaičius atskleidžiantys Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tyrimų rezultatai, bet ir virtinė skandalingų bylų tik iliustruoja ne vienerius metus bujojančią korupcijos problemą šioje srityje.

(nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

(nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Vieša paslaptis, kad ilgus metus šalyje galiojusi neįgalumo ir nedarbingumo nustatymo tvarka palikdavo nemažą landą kyšininkavimui. Tikimasi, šią problemą suvaldyti padės nuo rudens įsigaliojusi tvarka, pagal kurią norint gauti išmokas gali tekti iš naujo atlikti sveikatos ištyrimą.

Vis dėlto šiandien skaičiai kalba patys už save. Remdamasis Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) sudaryto Lietuvos korupcijos žemėlapio duomenimis, penktadienį surengtoje diskusijoje, skirtoje korupcijos problemai negalios nustatymo srityje aptarti, organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas pabrėžė, kad tokia situacija stebima jau ne vienerius metus.

REKLAMA

„Jokia naujiena, kad NDNT jau daug metų turi korupcijos problemų. Bet tam, kad galėtume ją išspręsti, pirmiausia turime drąsiai ją įvardyti. Lietuvoje vis dar yra nemažai institucijų, kurios vengia žiūrėti į tyrimų duomenis, per mažai dėmesio skiria korupcijos prevencijai. 

Net 39 procentai Lietuvos gyventojų teigia, kad NDNT yra labiausiai korumpuota šalies institucija. Kitaip sakant, 9 iš 10 Lietuvos gyventojų mano, kad minėtoji institucija yra korumpuota arba labai korumpuota. Kai kalbame apie konkrečią gyventojų patirtį, kas ketvirtas žmogus, susidūręs su NDNT tarnybos atstovais, vis dar supranta, kad iš jo reikalaujamas kyšis, o kas penkioliktas šešioliktas teigia jį davęs“, – kalbėjo jis.

Pranešėjas neslėpė, kad palyginus su 2014–2016 m. šie skaičiai gerėja, tačiau to nepakanka.

„Anksčiau vos ne kas antras žmogus, susidūręs su tarnyba, tvirtino suvokęs, kad iš jo reikalauja kyšio. Taip pat ketvirtadalis teigė jį davę. Ir išryškėjo ne tik ši problema. Apklausus valstybės tarnautojus, kas dešimtas jų atsakė, kad jam yra tekę pasinaudoti pažintimis, kad išspręstų kažkokį klausimą, susijusį su šia tarnyba. Lietuvos korupcijos žemėlapis labai aiškiai tą parodo“, – kalbėjo S. Muravjovas.

Seimo socialinių ir darbo reikalų komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė neslėpė, kad ir susitikdama su rinkėjais išgirsta tokių klausimų: „Kiek turiu šiandien duoti, kad nustatytų negalią?“

Kartu ji priminė ir įvairias rezonansines bylas, kurių metu buvo sulaikyti ar pareikšti įtarimai ne tik įvairių miestų NDNT skyrių darbuotojams, bet ir asmens sveikatos priežiūros vadovams, gydytojams.

REKLAMA

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) informavo, kad nuo 2013 metų yra pradėjusi 16 ikiteisminių tyrimų, susijusių su korupcinio pobūdžio nusikalstamomis veikomis dėl neįgalumo ir darbingumo lygio nustatymo. 

Šiose bylose STT pareiškė įtarimus dėl įvairių korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų 109 asmenims, iš jų: 6 gydytojams, 14 NDNT darbuotojams, 89 pacientams“, – rašoma tv3.lt atsiųstame atsakyme.

Teismų sprendimais kai kuriems gydytojams ir NDNT darbuotojams skirtos baudos nuo 400 iki beveik 8000 eurų, kai kuriems – skirtas laisvės atėmimas, bausmės vykdymą atidedant.

„Sodra“ per 2018 metus apskundė 59 NDNT sprendimus dėl darbingumo lygio nustatymo, iš jų 23 atvejais sprendimai buvo pakeisti.

Tarnyba tikina prisiimanti atsakomybę

173 tūkstančių – tiek gyventojų šiandien mokama šalpos neįgalumo pensija, iš jų – 134,8 tūkst. netekto darbingumo, o 38,2 tūkst. – invalidumo pensija. Išlaidos netekto darbingumo pensijoms yra antros pagal dydį „Sodros" biudžete.

Tačiau R. Šalaševičiūtės teigimu, netekto darbingumo pensijos yra stipriai sumažėjusios: „2009 neįgaliųjų buvo 167 tūkst., o 2018 m. – jau 130 tūkst., t. y. apie 30 tūkst. mažiau.“

„Tačiau reikėtų pabrėžti, kad nereikėtų šioje situacijoje visos kalėtės versti NDNT. Viskas labai daug priklauso ir nuo medikų, svarbus yra ir savivaldybių, kurie yra gydymo įstaigų steigėjai, indėlis, jos turėtų daugiau prisidėti prie jų kontrolės. NDNT jau yra galutinė stotelė, kur priimamas sprendimas“, – kalbėjo Seimo narė.

Jai antrindamas NDNT specialistas Jurgis Kazlauskas taip pat pabrėžė, kad viskas prasideda nuo žmogaus, kuris kreipiasi į gydymo įstaigą.

REKLAMA

„Ji jau ruošia dokumentus, teikia siuntimą, jie tada atvyksta pas mus, įtraukiamos savivaldybės, pildomas klausimynas, vertinami medicininiai dokumentai ir pagal tai, kiek žmogus gali dalyvauti darbe, gyvenime, buityje, nustatoma negalia. Kai yra keli subjektai, kai yra ne viena gydymo įstaiga, kuri gali Lietuvoje teikti tuos siuntimus, kažkas turi priimti atsakomybę. Ir mes tai tikrai darome. Be abejo, teisinių faktų, kurie jau buvo nustatyti paneigti negalime, bet tarnyba tokio elgesio netoleruoja“, – tvirtino jis.

Susirinkusieji akcentavo, kad tai – kompleksinių sprendimų reikalaujanti bėda.

„Suprantu, kad yra įvairūs dokumentai, nurodyta antikorupcinė programa, parengtas priemonių planas, ir labai norėčiau, kad jūs galėtumėte pasinaudoti nauju korupcijos prevencijos įstatymu, kuris kitais metais bus svarstomas Seime. Jis suteiktų dar daugiau galių konkrečioms institucijoms šiai problemai spręsti“, – pastebėjo S. Muravjovas.

Nuo rudens „Sodra“ pakeitė tvarką

Dirbančių neįgaliųjų asociacijos vadovė Simona Kunigonytė portalui tv3.lt yra pabrėžusi, kad neįgalumo nustatymo sistema kaip pacientų ir medikų piktnaudžiavimo atvejų šaltinis skamba nuolatos.

Neįgalius asmenis vienijančiose bendruomenės piktinamasi, jog jei vieni neįgaliaisiais tampa nepagailėję pinigų, sunkiai sergančiajam reikiamas nedarbingumo lygis nustatomas ne visada.

„Masinė problema išlieka tai, kad į kiekvieną neįgalųjį toliau žiūrima kaip į potencialų simuliantą. Net tie žmonės, kurių sveikatos būklė nepasikeis ir darbingumo lygis nebepakils, priversti vėl ir vėl minti gydymo įstaigų slenksčius bei rinkti tai įrodančias pažymas. Šioje vietoje matome realią galimybę paversti sistemą efektyvesne ir kokybiškesne“, – aiškino ji.

REKLAMA

S. Kunigonytė pabrėžė, kad yra ne vienas atvejis, kai žmonės tikrai turi negalią, bet jiems nepratęsia neįgalumo: „Žmogus būna sunkiai orientuojasi erdvėje ir jam reikia pagalbos, bet neįgalumo kažkodėl nepratęsia. O kitą kartą net įtarimo nekils, kad žmogus turi negalią. Taip, būna ir nematomos negalios, bet kiek tokių atvejų, kai iš esmės sveiki žmonės gauna neįgalumą.“

Portalas tv3.lt jau rašė apie nuo rugsėjo 1 d. įsigaliojusią tvarką, pagal kurią norint gauti išmokas gali tekti iš naujo atlikti sveikatos ištyrimą, mat kilus pagrįstoms abejonėms dėl asmeniui nustatyto neįgalumo ar nedarbingumo (neįgalumo lygio, laikinojo nedarbingumo ar darbingumo lygio) „Sodra“ tam patikrinti galės pasitelkti nepriklausomus gydytojus specialistus.

NDNT iki šiol tiek laikinam nedarbingumui, tiek ir netektam darbingumui nustatyti iš naujo vertindavo tuos pačius medicininius dokumentus.

Įsigaliojus naujam įstatymui gyventojo sveikatą iš naujo patikrins nepriklausomi gydytojai specialistai. Konkurso būdu bus atrinktos antrinio ir tretinio lygio gydymo įstaigos, su kuriomis „Sodra“ sudarys sutartis. Šios įstaigos ir vykdys papildomą asmens sveikatos ištyrimą įtartinais atvejais. Patikrinimą organizuos ir finansuos „Sodra“ iš savo biudžeto.

kazkas
2019-12-13 16:18:32
jei nieko neduosi tai ir invaliduma nustatys ne pagal susirgima
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Vincas 2020-01-09 01:25:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Manau reikia visus patikrinti neįgalius , kas grupe perėjo iki 2010 metų ? Po 2010 metu, be šansu NDNT buvo papirkti .....?   ATSAKYTI
Loreta 2019-12-27 17:05:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Galetu daugiau patikrinti Kauno neigalumo valdzia teko susidurti kaip dar ta pati valdzia dirbo kalnieciu poliklinikoja o dabar turiu 2 stuburo isvarzas ir grupes neguoda esu darbinga menesi padirbu pilnu etatu ir viskas biletenis paskui jieskaisi kito darbo todel kad nemoki pinigu kaune korupcija didziause
   ATSAKYTI
Marija 2019-12-18 14:22:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pacientai šitos tvarkos neįves. Atsiras dar vienas neskaidrus reikalas- reitingavimas. Nuo to gydymo kokybė nepagerės, tik išrinktiesiems algos padidės. Ir dabar pacientai 'gydosi' kur nori.    ATSAKYTI
Lota 2019-12-18 08:57:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Manau, nustačius diagnozę kur yra neįgalumas, jis turėtų būti automatiškai suteikiamas be jokių neįgalumo nustatymo komisijų. Dabar žinau žmonių, kurie tikrai serga onkologinėmis ar kitomis tikrai nepagydomomis ligomis , o neįgalumo neturi , o kiti sveiki už pinigus neįgalumą išsirūpinę. Tai kam ta komisija iš viso reikalinga?    ATSAKYTI
Rita 2019-12-17 19:39:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Niekam nedavau, gruodzio prazioje ėjau kitiems metams pratesti 3čia grupe, 55% nedarbimgumo lygis, asma, dusina net koki aštrus kvapai, alergine skogaxpastovei kveipuoju per nosy. Smurlio išvarža, ir daugybinei stuburo pazeidimai, prispaustas nervas, pastovei nutirpusi dešine koj
A, srusdes laksto diena, nakty. Kojos pirštai nejautrus, taip uzeina tuos pirštus skaudei, kad tutiu nusauti bata ar lyja šala sninga einu be bato, arba stoviu ir masažuoju tuos pirštus guleti tik ant nugaros jokio vartymosi, ryte tik pasimakštinus galiu atsikelti iš lovos. Depresija. Dabbo birzo tyciojasi, suntineja y tokius darbus, net neziuri y kauno daktarų nustatyta, kad darbai turi buti net labai riboti. Dabar grupe atememe, o ligos liko tos pacios, ligonine gydytis negali atsigulti, nervu skyrius bevei tuščias jai prireikia ir nuveza greitoji y premimo skyriu, prilasina lašinių ir liepe gydytis namie. O ka namie prisigydysi, leidziami ir geremi vaistai, pratimai.vaikcioti sunku, visas kuno svoris ant tos kaires kojos, pavarkstu labai. O kadandi dabar is namų beveik neiseinu, ir darbingumas 70%darbai bus siulomi kaip visiems sveikiems, tai cia nepasityciojimad, kazkam pazystam, reikejo grupe suteikti tai is ligoto ateme ir dave, pazystamam, ar artimam, jug jai duoda invaliduma per pazintis turi is kazko atimti. Tai gerbema šalaševiciute, kur sventa tesybe.ateme,55% darbingumo, ir dave 70% darbinguma, net nieko neparaše, kokios ligos liko, o kokios isnyko. Neisnyko, jokia liga. Tik dave lapa, kur prirasyta nezine kokiu nesamonių, ir kad galiu apskusti, komisija, kad esu nepatenkinta, darbingumo nustatymu ką, kur skusti, kaip nepaeini, šlubuoji ir su deptesija, eiti aiskinti darbobiržo, kad grupe ateme o ligos liko, jug niekam neydomu, kad dusti nuo hemikalų. Tai tik baistai kimpencuojami nuo tu ligu liko, o seip sveikas. Briedas kazkoks, aburegenų šalis, valdzia korumpuota komisijos buves vedejas samulaitis nors ir neturi kisti nosy nei prie asmos, ne jo sritis meto. Per stalus mano ligos istorija ir tyciojasi, na zmogelis, tiek metu vartojas alhogoly, daužė kaviniu langus vis dar sedi kimisijo, ir bliauna ant ligonių, nedarbinguma nustatoper penkias minutes, o pasakyti nieko negali, nes busi aprektas, tai yra marijampole   ATSAKYTI
lialka 2020-03-30 22:04:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rita, turint neigaluma-invaliduma nereikia registruotis i birza ir ten vaikscioti- jus ir taip drausta privalomu draudimu.Vilniuje dar tvarkos yra kazkiek, bet NTNT tarnyba dirba labai prastai, o apie provincija turbut ner ko ir kalbet  
Eugenija 2019-12-16 16:03:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Perka,tai tikrai,konkrečiai patikrintų likusius 130 tūkstančių,dar 30 tūkstančių,tikrai nubirėtų,o žmogus sergantis nepagydoma liga,sunkia liga,amžius nemažas,per jų tą kvailą klausimyną,net spec. poreikių negauni,nors logiškai mastant turėtų ir ligos istorijos užtekt   ATSAKYTI
as 2019-12-16 15:02:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
aš nieko nedaviau ir gavau nedarbingumą 4-tos stadijos artrozė,o sąnarių keisti negaliu dėl širdies ritmo sutrikimo ir širdies nepakankamumo,gali tikrint kaip nori,sąnarių nuotraukos rodo visišką susidėvejimą   ATSAKYTI
nu 2019-12-16 14:57:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mano galva jei turi sakykim antrą nedarbingumo grupę tai nebeleisti dirbti pilnu etatu,anksčiau taip ir būdavo ir tada tikrai būtų mažiau piknaudžiavimų.Dabar pilna atvejų kai dirba kaip dirbę pilnu etatu ir dar papildomai ir turi antrą neigalumo grupę,tai kam tie pinigai reikalingi jei gali pilnai dirbti ir užsidirbti,grupė skiriama turi būti tiems kurie negali dirbt pilną darbo dieną,nes jie tikri ligoniai,o jei dirbi kaip dirbęs ir plius dar gauni nežinia už ką papildomą neigalumo pašalpą tai čia lėšų švaistymas,geriau pakeltų pensijas už tuos pinigus   ATSAKYTI
DEmokratija 2019-12-13 20:12:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jonai, kai duodi, nereikia praeiti, esi pernešamas.   ATSAKYTI
Jonas 2019-12-13 17:51:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nesąmonė,kai reikia praeiti tiek daktarų ir tikrintojų,kam duoti tą kyšį.kiek reikia turėti pinigų.   ATSAKYTI
Stebūklai 2019-12-13 17:21:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O jeigu Sodroje turi giminių tai gauti neįgalumą nulis sveikų.Turim kaimynę tvirta kaip jautis ,pilna automobilį obuolių iškrauna viena,kiek žinom neįgalumas dėl stuburo :):):)užtai sesutė dirba Vilniaus sodroje pernai turėjo 3grupę šiemet jau antra.Nenustebsim jei kitais metais ir pirmą gaus.   ATSAKYTI
Janka 2019-12-13 17:53:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Juk ne Sodra nustato neįgalumą.  
Dėjau 2019-12-13 16:47:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Absurdas, aš neperku ir niekam neduodu.Prašau, tada įrodyti kaip policija sumušė nuovadoje.Tada galiu atsisakyti invalidumą, jei mentai sumokės už sveikatą žalą.Pirmiausia , Sodra pati korumpuota priima vykdyti neteisėtus antstolius patvarkymą   ATSAKYTI
Tikrai zinau 2019-12-13 16:40:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Paziurekit kas tik tokioj kaip Jonava darosi .ten tikrai net giminem visi invalidai 4seserys.ju vyrai.svotai.draugai ir Kiri artimieji.nes Joe zino kam duoti.kiek duoti ir kaip susitvarkyti dokumentus.o tikrai pagalbos reikianciam zmogui sunku prisibelsti Pas gydytojus   ATSAKYTI
Tikrai zinau 2019-12-13 16:40:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Paziurekit kas tik tokioj kaip Jonava darosi .ten tikrai net giminem visi invalidai 4seserys.ju vyrai.svotai.draugai ir Kiri artimieji.nes Joe zino kam duoti.kiek duoti ir kaip susitvarkyti dokumentus.o tikrai pagalbos reikianciam zmogui sunku prisibelsti Pas gydytojus   ATSAKYTI
Tikrai zinau 2019-12-13 16:40:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Paziurekit kas tik tokioj kaip Jonava darosi .ten tikrai net giminem visi invalidai 4seserys.ju vyrai.svotai.draugai ir Kiri artimieji.nes Joe zino kam duoti.kiek duoti ir kaip susitvarkyti dokumentus.o tikrai pagalbos reikianciam zmogui sunku prisibelsti Pas gydytojus   ATSAKYTI
Egis 2019-12-13 16:30:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš niekam neduodu ir nieko neperku.Pagaliau man įgryso, " Sodra " , Užimtumo tarnybą , Teismai , Medicina korpuoti.Pagaliau, gal žurnalistai neturi ką veikti tik rašyti?O mentai , antstoliai korumpuoti.Juk jei paduoti į teismą , antstolį, teisėja šališką - atmeta skundą.Tegul STT patikrina " Sodra " kuri priima neteisėtus antstolio patvarkymą.
Aš surašiau kai antstolis patvarkymą, uždėjau antspaudą ir iš mano darbo užmokeščio , gavau depozitinė sąskaitą savo darbo užmokeščio dalį , tik į kitą sąskaitą.   ATSAKYTI
nesvarbu 2019-12-13 16:22:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
tai jau yra nuo senai jei duosi vadinasi sunkus ligonis neduosi gali gyventi ir taip nes nesunkus ligonis invalidumas nepriklauso    ATSAKYTI
ona 2019-12-13 15:29:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
butent neikia duoti kai esi akivaizdziai neigalus, bet kad perka neigaluma senai tai zinoma    ATSAKYTI
Zemaite 2019-12-13 15:12:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Nieko nereikia duot.jeigu tikrai esi neįgalūs ir gauni grupė.baikt matuoti visus pagal savo sugedimo laipsni   ATSAKYTI
Gal 2019-12-13 16:10:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kaip tik davusi taip neigia.  
kazkas 2019-12-13 16:18:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
jei nieko neduosi tai ir invaliduma nustatys ne pagal susirgima  
Ryta 2019-12-17 19:57:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na nieko nedavau, pernai gavau 3čia grupe55%, po metų visos ligos tos pačios, dar dasidejo asma,bet grupe atėmė, nieko nepaaiškine, 70% paraše darbinga. Taip iseina be jikio paaiskinimo, esi sveikas nors, dusina bet koki hemikalai, o koja nervas užspaustas, ryte nepaeinu, kol 15m neatlieku pratimu.ircdabar eiti y darbo birža ir datbo biržai aiskinti kad grupe 3čia 55% ateme likau sveika, nos kauno darbo komisijo, uztrukau valanda laiko kol man nustateka as galiu dirbti, bet tas dukumentas, kauno darbo komisijos išduotas, niekam neydomus, nor yra sugalvotas sveikatos ministerijos, bet darno birzos idijotems konsultamtems jis visai neydomus, nes jos darbo biržo dirba, pahal savo gestapinius metodus☹️☹️☹️  

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Lėktuvas Vygintas Skaraitis/Fotobankas
Lietuviai emigrantai dėl koronaviruso situacijos masiškai grįžo į tėvynę. Kai kurie jų parvyko trumpam ar sugrįžo po atostogų, bet dalis svetur dirbusių lietuvių darbdavių buvo ...
(nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Respublikinė Klaipėdos ligoninė primena, kad šalyje įvedus ekstremalią padėtį įstaigoje uždraustas pacientų lankymas, sustabdytos planinės operacijos, ambulatorinės ...
Ligoninė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Valstybinės ligonių kasos (VLK) direktorius Gintaras Kacevičius ramino gydymo įstaigų vadovus, kad dėl šalyje paskelbto karantino gydymo įstaigų finansinė padėtis ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Šalyje antradienį mirė aštuntas žmogus, kuriam diagnozuotas koronavirusas, informavo Sveikatos apsaugos ministerija. Pranešama, kad rizikos grupei priklausęs pacientais buvo ...
Keltas (nuotr. stop kadras)
Pas pažįstamus į nedidelį Vokietijos kaimelį šių metų vasario 29-ąją atvykusiai Birutei atostogų pradžia nieko blogo nežadėjo. Problemos prasidėjo artėjant sugrįžimui į ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų