Pristatė naujovę, kaip kurs Lietuvą be vaikų namų

Lietuvos tikslas – šalis be vaikų namų. Tam valdžia meta dešimtis milijonų kurdama globos centrų tinklą. Norėdama padėti vaikus globojančioms šeimoms, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pristato naujovę.

Įsivaikinimas (nuotr. 123rf.com)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) pristatė informacinę sistemą www.globoscentrai.lt. Tai svetainė naudinga visuomenei, siekiančiai rasti visą informaciją vienoje vietoje apie globą, įvaikinimą ar vaikų priežiūrą, o vidinė informacinė sistema padės komunikuoti skirtingose savivaldybėse esantiems globos centrams ir jų darbuotojams.

SADM teigimu, globos centrams per ketverius metus bus skirta 14 mln. eurų. Vaikų namuose šiuo metu yra apie 1,9 tūkst. vaikų.

Globos centrai išgelbės nuo vaikų namų?

Viceminstrė Vilma Augienė teigė, kad Lietuvoje yra pakeliui į tikslą – šalis be vaikų globos namų.

„Kad pasiektume tą tikslą, reikalingos iniciatyvos“, – sakė viceministrė.

V. Augienės teigimu, norint išsivaduoti iš vaikų namų sistemos, buvo svarbu sukurti paslaugų globėjams tinklą.

„Jeigu norime turėti globėjus, kurie ėmėsi šitos sunkios misijos, mes turime galvoti kaip padėti jiems“, – kalbėjo ji.

Globos centrų idėja gimė 2016 m., o pirmasis centras startavo Vilniaus mieste.

„Tai buvo pirmi maži žingsneliai, norint suprasti, ko globėjams reikia“, – teigė viceministrė.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė

Pasak jos, tai palaipsniui vedė link to, kad ministerija pradėjo ruošti globos centrų aprašą ir vystyti globos centrų tinklą.

Viceministrė įsitikinimu, globos centrų projekto sėkmė lems, ar Lietuvoje išnyks vaikų namai, ar Lietuva liks šalimi „donore“, kuri ieško įtėvių kitose šalyse.

REKLAMA

V. Augienės teigimu, vis dar yra savivaldybių, kuriose nėra globėjų šeimų, tačiau ministerija tikisi, kad viešinimo kompanija prisidės prie to, kad globėjų tinklas plėsis.

„Reikia tos žinios, apie egzistuojančius globos centrus, kad žmonės žinotų, kad priėmę tą sprendimą, jie yra ne vieni. <...> Kad jie žinos, kad globa nėra bloga karma, o yra šventa misija“, – teigė viceministrė.

V. Augienės tvirtinimu, tai, kad savivaldybėse atsirastų globėjai, svarbus ir savivaldybės požiūris. Viceministrės teigimu, dalies savivaldybių administracijos į šią situaciją žiūri pro pirštus, dėl to Lietuvoje vis dar yra savivaldybių, kuriose nėra globėjų.

Besiplečiantis tinklas

Globos centrų projekto vadovė Rugilė Ladauskienė tvirtino, kad pilna apimtimi projektas įsibėgėjo šiais metais. Pirmiausia Lietuvoje globos centrai startavo su 100 darbuotojų, o šiandien jų yra 400 darbuotojų.

„Drąsiai galiu teigti, kad kiekvienoje savivaldybėje turime globos centrą“, – tvirtino R. Ladauskienė.

Pasak jos, kiekvienas globėjas ir įtėvis dabar gali sulaukti visos jiems reikalingos pagalbos. Pavyzdžiui, kaimiškų vietovių globos centrai gavo automobilius. Anot projekto vadovės, tikslas yra teikti kuo kokybiškesnes paslaugas.

„Kad mes kaip lietuviai dirbtume kaip bendruomenė, kad pagalba eitų iš šeimos į šeimą“, – teigė R. Ladauskienė.

Rugilė Ladauskienė

Projekto vadovės tvirtinimu, buvo norima, kad globėjai ir globos centrai galėtų rasti visą jiems reikalingą informaciją. Dėl to buvo sukurta internetinė svetainė globoscentrai.lt.

REKLAMA

Pavyzdžiui, puslapyje galima rasti, kiek savivaldybėse yra budinčių globotojų, kurie bet kuriuo paros metu gali prižiūrėti iš nesaugios aplinkos paimtą vaiką.

SADM duomenimis, Lietuvoje veikia 66 globos centrai, kurių užduotis – rengti globėjus, įtėvius, budinčius globotojus ir įvertinti jų pasirengimą auginti vaiką, suteikti jiems paramą iškilus bėdų, nuolat konsultuoti, stiprinti šeimos šeimai pagalbą, organizuoti mokymus, savitarpio pagalbos grupes.

Pasak ministerijos, tinkamai veikiantys globos centrai ir kokybiška parama šeimoms ar žmonėms, nusprendusiems prižiūrėti, globoti ar įsivaikinti vaiką reikšmingai padidina tikimybę, kad gyventojai bus vis labiau linkę suteikti namus tėvų globos netekusiems vaikams.

Globos centrų projekto laikotarpiu numatoma visų savivaldybių globos centruose sukurti papildomas specialistų darbo vietas – psichologų, globos koordinatorių ir socialinių darbuotojų bei įrengti jiems darbo vietas, parengti vaikams, globėjams (rūpintojams) skirtų ir jų individualius poreikius atitinkančių naujų formų paslaugų metodinį pagrindą – metodinę programą, darbo įrankį, kuriuo vadovaujantis globos centro darbuotojai galėtų teikti kokybiškas ir užsienio gerąja patirtimi pagrįstas, šalies gyventojams pritaikytas socialines paslaugas, tobulinti globos centruose dirbančiųjų kompetenciją, apmokant darbuotojus reikalingų žinių ir įgūdžių, teikiant socialines paslaugas globos centrų klientams.

Projekto įgyvendinimo laikotarpiu numatomi ne tik suplanuoti mokymai, tačiau ir mokymai, atsižvelgiant į veiklos stebėsenos ir kokybės kontrolės rezultatus, supervizijos. Projekto metu bus įgyvendinamos tarpinstitucinio, tarpžinybinio bendradarbiavimo priemonės – apskritojo stalo diskusijos visuose regionuose bei nacionalinio lygmens suvažiavimai, bus vykdoma globos centrų veiklos kokybės stebėsena ir vertinimas.

Projekte numatomas Mobiliųjų komandų darbuotojų įdarbinimas bei darbui reikalingų priemonių suteikimas, Mobiliųjų komandų narių kompetencijos tobulinimas – mokymai ir supervizijos bei Mobiliosios komandos veiklos kokybės stebėsena ir vertinimas.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų