Priešpaskutinę spalio dieną buvo tyliai pakeista motinystės išmokų tvarka. Pagal naująją tvarką, moterys, kurios nėštumo metu nedirbo, išmokų negaus. Ši žinia sujaudino tūkstančius būsimų mamų, kurios dėl vienokių ar kitokių priežasčių besilaukdamos neturėjo darbo. 

nėščioji (nuotr. 123rf.com)

nėščioji (nuotr. 123rf.com)

Į portalą tv3.lt kreipėsi susijaudinusi skaitytoja, kuri pasakojo, kad dabar Lietuvoje daugybė nėščiųjų yra neviltyje, nes tyliai patvirtinta nauja išmokų tvarka jas užklupo netikėtai, moterys nežino, ką daryti, guodžiasi interneto forumuose ir vienos kitoms. 

Bedarbės būsimos mamos – neviltyje

Tai, pasak tv3.lt skaitytojos, tikras skandalas, nes apie naujai priimtas pataisas nebuvo kalbama viešai, o ir „Sodros“ darbuotojai nusivylusioms mamoms menkai padeda, nes patys ne iki galo suvokia, kaip veiks naujoji tvarka. 

Būsimų mamų internetiniuose forumuose vyksta karšti debatai. Štai viena mama iš Vilniaus skundžiasi savo sunkia dalia ir rašo: „Prašau padėkite, esu didelėje neviltyje. Savo ankstesnėje darbovietėje dirbau apie 17 metų. 2019 m. sausio 11 d. šalių susitarimu išėjau iš darbo, gavau 2 mėnesių išeitinę kompensaciją. Į darbo biržą kreipiausi praėjus nustatytam laikotarpiui, t.y. kovo pradžioje, buvau užregistruota, įgijau bedarbio statusą ir ėmiau gauti bedarbio pašalpą. 

REKLAMA

Po dviejų mėnesių, jau ieškantis darbo, neplanuotai pastojau. Nėštumas gana sudėtingas, darbo jau intensyviai nebegalėjau ieškotis. Tokioje situacijoje buvau pirmą kartą, todėl ne kartą ir ne du skambinausi į „Sodrą“ pasikonsultuoti dėl visų išmokų, stažo, garantijų. Gal aštuoni skirtingi žmones patikino, kad motinystes išmoka man priklauso, kad viskas yra gerai. Lapkričio 15 d. išėjau į dekretą, gydytojas suformavo pažymėjimą, o aš užpildžiau prašymą motinystes išmokai gauti. 

Deja, tą pačią dieną, konsultuojantis su „Sodros“ darbuotojais dėl [prašymo] pildymo, aš sužinojau, kad yra priimtas spalio 31 d. kažkoks įsakymas, kuris atima iš manęs teisę gauti motinystės išmoką, man ji jau nepriklauso. 

Kaip pasakė [„Sodros“] darbuotojas, jie patys dar nežino, kaip taikys šį įsakymą, bet turi jį taikyti visoms moterims išėjusioms į dekretą po 2019 m. spalio 31 d. Toms, kurios buvo darbo biržoje, stažas nėra aktualus. Pagal naują įsakymą [išmoka] priklausytų tik tuo atveju, jei bent vieną nėštumo dieną aš būčiau dirbusi. Niekas taip ir nesugebėjo paaiškinti, ką daryti toliau, kokie tolimesni žingsniai“, – rašo nusivylusi mama. 

Tokių, gyvenimo prispaustų mamų yra ir daugiau, kyla sumaištis dėl naujosios išmokų tvarkos išaiškinimo, nes pagal įstatymą motinystės išmoka sudaro 77,58 proc. nuo vidutinio moters darbo užmokesčio iki mokesčių ir gali būti mokama tik tuo atveju, jeigu moteris per pastaruosius dvejus metus yra įgijusi 12 mėnesių socialinio draudimo stažą. 

REKLAMA

Visgi, pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovų, jei moterys nė vienos dienos nedirbo savo nėštumo metu ši nuostata negalioja. Norint gauti išmoką, privalu nėštumo metu dirbti, nes motinystės išmokos yra skiriamos „dirbančioms motinoms“ kompensuoti pajamų netekimą nėštumo metu. 

Iš „Sodros“ menka pagalba

Būsimos mamos socialiniuose tinkluose skundžiasi, kad ir „Sodros“ darbuotojai joms padėti negali, nes arba dar nežino, kaip bus taikoma nauja tvarka, arba negali jų paguosti. 

„Pagal „Sodros“ darbuotojų vakarykštį išaiškinimą, jei pastojo moteris būdama darbo biržoje, nors ir turi reikiama stažą, [išmokų] negaus. Sąlyga yra bent vieną dieną nėštumo dar būti dirbusiai prieš išeinant iš darbo/prieš atleidimą. Tokiu atveju, galima būti darbo biržoje ir išmoka taip pat priklausytų, bet jei išėjai iš darbo nesilaukdama ir tada pradėjai lauktis, tuomet nieko gero. Vakar trys skirtingos „Sodros“ darbuotojos man taip pasakė“, – socialiniame tinkle skundėsi besilaukianti moteris. 

Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Žemaitė sakė, kad pas juos mamų skundai ėmė plūsti dar praeitos savaitės pabaigoje. Moterys skundžiasi ir klausia patarimo. 

„Mes kreipėmės į teisininkus, prašysime jų išaiškinimo, bet kol kas neturiu jų komentaro. Mes išreikšime savo poziciją, bet laukiame, ką pasakys teisininkai. Kai jau turėsime [teisininkų] išaiškinimą, išsyk paviešinsime“, – sakė R. Žemaitė.

Konstitucinis Teismas griežtas: išmokos tik dirbančioms mamoms 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija paaiškino, kad moterims, kurios iš darbo išėjo būdamos nėščios, nėra ko jaudintis. Bet būsimoms mamoms, kurios nedirbo iki nėštumo – gali būti riesta. 

REKLAMA

„Motinystės išmoka mokama moterims, kurios turi reikiamą socialinio draudimo stažą, tačiau nėštumo metu išėjo iš darbo, buvo atleistos iš tarnybos ar nutraukė savarankišką veiklą ir todėl tapo neapdraustos. O tais atvejais, kai moteris viso nėštumo metu nedirba, motinystės išmoka nemokama. Šie ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimai įgyvendino Konstitucinio Teismo nutarimą ir įsigaliojo nuo 2019 m. spalio 30 dienos“, – skelbia ministerija. 

Anksčiau daliai moterų, nutraukusių darbinę veiklą nėštumo metu, motinystės išmoka nebūdavo mokama nepaisant fakto, jog jos turėjo reikiamą socialinio draudimo stažą.

Pranešama, kad Konstitucinio Teismo nuomone, tokia padėtis prieštaravo konstituciniam teisingumo principui, todėl Seimas pritarė pakeitimams, kurie sudaro sąlygas motinystės išmokas gauti visoms moterims, jei jos yra įgijusios reikiamą stažą ir tapo nedraustos nėštumo metu. Tai labai aktualu sportininkėms ir savarankiškai dirbančioms moterims, kurios išeina iš darbo arba nebegali vykdyti savo ligtolinės veiklos nėštumo metu.

Tuo atveju, kai moteris viso nėštumo metu nedirba, negauna darbo užmokesčio arba nevykdo savarankiškos veiklos, motinystės išmoka jai nemokama, nes motinystės išmokos tikslas yra kompensuoti dėl vaikelio gimimo netektas pajamas. Jeigu tokių pajamų, nuo kurių mokamos socialinio draudimo įmokos, visą nėštumo laikotarpį nebuvo, tuomet nėra galimybių jų kompensuoti.

Konstitucijoje teigiama, kad įstatymai numato mokamas atostogas iki gimdymo ir po jo „dirbančioms motinoms“.  Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovės, moters darbo stažas privalo apimti ir nėštumo laikotarpį, jei ši nori gauti motinystės išmoką. Jei moteris dirbo, tarkime, 20 metų, bet porą metų prieš nėštumą – ne, motinystės išmokų gauti ji negali. 

REKLAMA

Portalas tv3.lt primena, kad Motinystės išmoka moteriai mokama suėjus 30 nėštumo savaičių, kai būsima mama išeina į dekretą, tai yra nėštumo ir gimdymo atostogų. Įprastai ji mokama už 126 kalendorines dienas, tačiau išmokos trukmė gali kisti priklausomai nuo to, kada pasinaudojama šiomis atostogomis, kiek gimsta vaikų, ar gimdymas yra komplikuotas ir panašiai. 

Kai moteris neatitinka sąlygų gauti motinystės išmokai iš „Sodros“, ji gali pretenduoti į vienkartinę išmoką nėščiai moteriai, kuri kitąmet padidės nuo 76 iki 250 eurų.

Rita
2019-11-19 12:35:18
Visada reikėjo dirbti.dbr nori,kad pinigai iš kitų kišenės plauktų!!!
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Emilija 2019-11-22 08:55:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kiek daug piktu zmoniu cia. As manau situacija situacijai nelygi. Lieruvele sensta, jauni isvaziuoja o dabar toki istatyma prieme kuri baudzia ne pacias mamas o negimusi vaikeli kuris butu ateities mokesciu moketojas. Nemanau kad yra tai zmogiska atimti tuos kelis centus is nesciu moteru ir jas teisti kad 'prisidirbo'. Toks istatymas gali prazudyti gatvese auganti kudiki ir mamyte. Dirba ar ne visiem no to geriau jeigu valstybe paremia likimo nuskriaustuosius ir gelbeja nuo gyvenimo gatvese.   ATSAKYTI
Rasa 2019-11-21 22:07:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Toliau tylėkim susigūžę kamputyje bijodami, tai ir iš namų išvarys, nes neturim darbo, nes tau 50 m. ir tu niekam nereikalingas. Tai dabar jau pradėjo nuo jaunų būsimų mamyčiu, o vėliau ir mes vyresnės nei 50 užkliūsim.   ATSAKYTI
Irenai 2019-11-20 16:47:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ponia Irena, o jus skaityt mokat? Teksta skaitet? Apie ka jis supratot? Jei ne, paskaitykit dar karta, o tada - dar karta. Ir tada, o siaube, suzinosit, kad ismoku negaus ne tos, kurios niekada nedirbo, bet tos, kurios dirbo- mokejo mokescius, turi staza, bet pries nestuma neteko darbo. NES jau erzina, tokiu bobu neskaitanciu kliedesiai.    ATSAKYTI
Irena 2019-11-20 16:02:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Prasom visus komentarus rodyti.   ATSAKYTI
Irena 2019-11-20 15:50:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Tai uźkokius nuopelnus jums busimos mamytes reikai pinigus moketi,jeigu nedirbote. Sugebejot isgyventi iki nestumo ,tai gal ir dabar neverkit. Kas darosi su siuolaikinem merginom? Prasom duot ,moket,nes mes pastojom netycia.Tai dabar prasykit teveliu ,kad ir islaikytu. Ae valstybe kalta ? Nesat tokios kvailos ir tamsios ,kad nezinotumet iskur vaikai atsiranda, kad juos dar ir auginti reikes. Geda net skaityti apie tokias "varkses",gal viduramźiu laikais gyvenam?   ATSAKYTI
Mama 2019-11-20 13:18:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Viskas gerai su tuo įstatymų, gal namisedos bent užpakalius pajudins prieš sugalvodamos pastoti, čia aš apie tas, kurios aplamai tingi dirbt.. Tik va blogai, kad taip staiga įsigaliojo tas įstatymas, nes yra moterų, kurios dėl sveikatos ar dar dėl kokių priežasčių neteko darbo ir šaukštai po pietų, kur dinkt tom, kurio jau buvo laiką išeit į dekretą   ATSAKYTI
Smugis 2019-11-20 12:15:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Manau, pagal visa darbo staza aplamai reiktu spresti. Kaip cia viena kur dirbo 17 metu... ir tik nuo sausio taip isejo. Bet tos kur visa gyvenima nedirba - tai pritariu!   ATSAKYTI
Pikta 2019-11-19 19:24:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Atsibūskit nuo kada nedirbi ir dekreta gaunį,pati netūrėjau stažo pagimdžiau dūkrai 21 ir ūžauginau atsibūskit savo vaikūs pačios tūrit auginti o neskaičiuoti mokėsčių mokėtojų pinigų...nes žiūrių daugūma galvoja kad Seimas iš savo kišenės moką...visokias pašalpas...   ATSAKYTI
Šarūnė 2019-11-19 18:57:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
O ką vaikeliui valgyti ir kaip išgyventi, jei jis pats net nepasirinko kada ir pas ką ateiti į pasaulį? Moteris tai gali dar planuoti (aišku nevisada) ir yra atsakinga už savo pasirinkimus, tai už ką yra baudžiami vaikai? Nesuprantu aš tokios logikos...    ATSAKYTI
Rasa Vaa 2019-11-19 15:55:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Gimdė vaikus ir pašalpų jokiu nieks nemokėjo,dabar kažkas privalo išlaikyti, piršto nejudins tik vaikus gimdys.
   ATSAKYTI
Ai 2019-11-19 14:35:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Man tas pats.Vaikų vistiek nebegymdysiu.Tik va , gaila tų kurios gimdys.   ATSAKYTI
Nestebina 2019-11-19 14:29:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Slapta ir Lietuvą parduos.Akivaizdžiai viską naikina , bankus , paštus , ir tautą savo mažina greitais tempais.Galima sakyt Skuodo miesto nebėr.Senimas dar ten kruta kol iśmirs.   ATSAKYTI
Koks skirtumas 2019-11-19 14:20:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Vistiek jaunimas išvažiuoja ir Lietuvėlė nyksta.Užsienyje gimto ir net lietuviškų vardų nebeduoda.Ir lietuvių kalbos nebemoka.Kad ir Kretingos miestas ištuštėjo tai akivaizdžiai su tais tokiais įstatymais ir draudimais tautos genocidas.Dukros visos draugės išvažiavo net mokyklą baigė nuotoliniu būdu.Įsikūrė kas Airijoje kas Norvegijoje ir nesiskundžia.Ir nesupranta kaip mes čia like išgyvenam nes ir drabužiai Airijoje pigiau kainuoja nekaip Lietuvoj.Kam ir tuos vaikus begimdyt toje Lietuvoje ir šeimas kurt.Tegu ukrainiečiai čia gimdosi , matysit kaip jiems padės ir kiek mokės.Tikrai daugiau negu savo lietuviams.Juk saviškiams amžnai pinigų nerasta.   ATSAKYTI
As 2019-11-19 13:50:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kaip visada priima sprendimus net nepranese , net nepaklause tautos nuomones. Gera valdzia,daro ka nori.   ATSAKYTI
Birute 2019-11-19 13:47:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Negerai kad slapta priiminėja tokius įstatymus. Privalo sakyčiau, viešai pranešti apie ketinimą keisti kažką , žmonės turi teisę žinoti ir planuotis savo ateitį    ATSAKYTI
Taip 2019-11-19 13:34:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Nuo kada ne dirbančioms mokėjo dekretą pirma karta girdžiu kai dirbi aš suprantu kad gauni bet jei ne kokiu pinigų nori nu čia tai pasakos ir aš būčiau norėjusi taip gauti bet reikėjo užsidirbti dekretą kad gautum o dabar sėdės namuose ir pinigų nori    ATSAKYTI
Odeta 2019-11-19 13:09:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Aš pradirbau su visais trim neštumais ir ne koki sėdima darba o sunkų fizinį ir tikrai nieko čia baisaus kodėl daugelis moterų neštumą laiko liga jug pati prisižiūri pasisaugai ir viskas įmanoma dirbti. Beto puikiai žinau atvėjį kai moteris nuneša kyšį gydytojai kad tik išrašytų lapa jog dirbti negali, o nelegalius darbus prie statybų dirbdavo tai čia vadinasi piknaudžiavimas savo padėtimi.   ATSAKYTI
Sky 2019-11-19 17:31:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šiuo metu esu nėščia, dirbu, bet mano nėštumas pakankamai sunkus, todėl kartais tenka praleisti laiką ligoninėj o ne namie, iš darbo isleisdineja kone kiekvieną savaitę, nes paprasčiausiai nepajegiu, būna bloga, ar skausmai dideli. Kiekvienai moteriai nėštumas būna kitoks. Bet neįsivaizduoju ką reiktų daryt visa laiką namie sėdint, stogas nuvažiuotu...  
Ada 2019-11-20 17:43:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nusisnekat. Nestumas nestumui nelygus. Man lb bloga ,silpna budavo, krisdavau is padu o reikdavo kartais po puse dienos pastovet ir dirbt fizini darba. Nei atsisest nieko....Ir ka iseidavau namo visa drebedama....  
O{oooo 2019-11-19 13:02:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Labai gerai padarė nedirbi nieko negauni reikia su galva galvoti būsimosios......    ATSAKYTI
Julius 2019-11-19 12:35:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Genocidas   ATSAKYTI
O 2019-11-19 12:26:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
tai kokios tos priežastys?... Darbas visiems prieinamas. Jei sugebi išgyventi nedirbdamas, tai gyvenk ir vaikus augindamas...
   ATSAKYTI
Rita 2019-11-19 12:35:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Visada reikėjo dirbti.dbr nori,kad pinigai iš kitų kišenės plauktų!!!  
Ok 2019-11-19 22:01:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O jei tai yra pavojingas darbas, t.y. su ivairiomis cheminemis medziagomis, kurios kenkia besivystanciam vaisiui, bet nesilaukianciai moteriai - ne? Tada kaip? Dirbti toliau kelis menesius ir rizikuoti viskuo, ar ka?  

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
Virusas (nuotr. stop kadras)
Koronavirusui sparčiai plintant Europoje, Lietuvoje gyventojai raginami nepanikuoti ir imtis visų saugumo priemonių. Nors baimės akys didelės, pasak sveikatos specialistų, ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Toliau plintant nerimui dėl koronaviruso Lietuvoje paskelbta ekstremali padėtis. Atitinkamų priemonių imasi ir gydymo įstaigos. Štai VUL Santaros klinikų darbuotojams buvo ...
Š. Jasikevičius (Teodoras Biliūnas/Fotobankas)
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Ekstremalių situacijų operacijų centras trečiadienio vakarą kreipėsi į Kauno „Žalgirį“, rekomenduodamas atidėti penktadienį Kaune ...
Keleivis (nuotr. stop kadras)
Vilniaus oro uoste tęsiasi iš Šiaurės Italijos atvykusių keleivių patikros. Savanoriai laukia iš netoli Venecijos esančio Trevizo parskrendančių žmonių. „Čia būna tik iš ...
Kraupus reginys Panevėžyje: iš dangaus krito negyvi paukščiai (nuotr. stop kadras)
Bauginantis reiškinys Panevėžyje. Gyventojus išgasdino iš dangaus kritę negyvi paukščiai. Mirusius sparnuočius prie daugiabučio suskubo surinkti iškviestas valstybinis ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų