Edgaras Geda. Po 2 valandų radiacinis debesis pasiektų Lietuvą

Lietuvoje jau 2 dienas vyksta pasiruošimo pratybos, jeigu Astravo atominėje elektrinėje įvyktų branduolinis arba radiologinis incidentas. 

Kaip turėtų elgtis Lietuvoje gyvenantys žmonės kilus avarijai, pasakoja Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento civilinės saugos skyriaus viršininkas Edgaras Geda.

Kaip žmonės gali suprasti, kad Astravo atominėje elektrinėje įvyko avarija? 

Perspėjimo būdai yra keli. Visų pirma, naudojant tradicinį ir patį patikimiausią būdą – sirenas. Apie 52 proc. Lietuvos gyventojų šį perspėjimą girdi.

Tuo metu kiti gyventojai yra raginami nusistatyti telefonus, kad gautų perspėjimo žinutes. Mes turime preliminarius duomenis, kad apie 70 proc. gyventojų gauna šiuos pranešimus. Tai džiugina, nes prieš pratybas mes turėjome tik 40 proc.

Nepaisant to, šios technologijos – tiek sirenos, tiek perspėjimo žinutės, matyt, nepasieks dalies gyventojų, tad yra ir trečias perspėjimo būdas – tai pasiuntiniai, kurie eitų ir perspėtų seniūnijos gyventojus. 

Bet ar žmonės, įvykus katastrofai, tai galės pajusti? Galbūt atsiras kažkoks kvapas? 

Yra didelė dalis gyventojų, kurie prisimena 1986 metų buvusią Černobylio avariją, ir niekas nesugebėjo identifikuoti, kad ore kažkas įvyko.

Šiandien tai mes sugebėtumėme atpažinti pagal Aplinkos apsaugos agentūros radiacinio monitoringo stoteles, o pačiu blogiausiu atveju – mes turėtumėme apie 2 val., kol radiacinis debesis pasiektų Lietuvą. 

REKLAMA

Jeigu žmonės sužinos, kad tokia katastrofa įvyko, kaip jie turėtų elgtis?

Yra keli paprasti veiksmai, ką pirmiausiai turėtų daryti žmonės: eiti į vidų ir sekti informaciją, o vėliau valdžios institucijos jums komunikuos aiškiausiu būdu, ką mes pademonstravome ir per pratybas.

Be to, yra tokia svetainė lt.72.lt – joje pateikiame pačią aktualiausią informaciją, taip pat galima rasti žemėlapį, kuriame atvaizduojame pagal seniūnijas, kokias rekomendacijas būtų reikalinga vykdyti. 

Visą pokalbį su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento civilinės saugos skyriaus viršininku Edgaru Gedu kviečiame žiūrėti vaizdo siužete.

 


Rašyti komentarą...
J
Justas
2019-10-03 09:09:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
Belieka kas mėnesį užpirkinėti mišias Lietuvos bažnyčiose, kad atsitikus Astravo avarijai pūstų stiprus vakarų vėajas.
Atsakyti
0

p
patarimas konservatoriams
2019-10-05 10:32:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Prieš sprogdinant Astravo AE, pasižiūrėkite ilgalaikę prognozę, kad vyrautų vakarų vėjas, kitaip teks bėgti į Rusiją.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų