Agnė Širinskienė. Kalinių resocializacijos programa yra veiksminga

Dar praeitą savaitę į laisvę paspruko devynerius metus kalėjimo nuteistas nusikaltėlis gretintas net su Aušvico koncentracijos stovyklos budeliu. Jis iki šiol ne tik nesurastas – Teisingumo ministras pareiškė, kad įvykis esąs pernelyg dramatizuojamas, o Kalėjimų departamentas ramina, kad nusikaltėlis esą nepavojingas.

Kaip vertinti tokią situaciją kalbame su Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininke Agne Širinskiene.

Esate Seime Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė, o Seimas atlieka parlamentinę vykdomosios valdžios kontrolę. Ką pasakysite, kaip tos kontroliuojančios institucijos atstovė, kai pabėga laisvai dirbantis nusikaltėlis, kurį prižiūri pareigūnai, na o Kalėjimų departamentas, kaip ir Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius, tesugeba, išlementi, kad jis nepavojingas, kad jis nekelia grėsmės, nors prokuroras jį palygino su garsiuoju Aušvico budeliu Josefui Mengele

Pirmiausiai mes turėtume atriboti kalinimą ir pataisos sistemą kaip tokias ir šitą konkretų atvejį. Nes bendras principas Europoje yra tas, kad kalinys prieš paleidžiant jį į laisvę turi būti resocializuojamas. Dėl to atsiranda tokie reiškiniai kaip pusiaukėlės namai, toks reiškinys, kaip įkalintojo darbas laisvėje. 

REKLAMA

Tokiu atveju komisija tiek iš teisininkų, tiek iš prokuratūros atstovų, tiek iš psichologų vertina, ar tas žmogus, kuris padarė nusikalstamą veiką, atkalėjo tam tikrą laiko tarpą ir ar yra pajėgus būti dalinai paleistas ir dirbti laisvėje. 

Kalėjimų departamento vadovas ponas Virginijus Kulikauskas yra pasakęs, kad resocializacija labai pasiteisina ir kad ji bus toliau stiprinama. Bet ar tai reiškia, kad tas jos stiprinimas reikš ir kalinių pabėgimą dar paprastesnį? 

Tikrai ne. Resocializacija puikiai pasiteisina. Tiek mūsų patirtis, kuri dar nėra labai didelė, tiek Europos patirtis rodo, kad kaliniai, kurie tik iš įkalinimo įstaigos paleidžiami yra linkę sugrįžti pakartotinai. Lietuvoje, tikint Teisingumo ministerija, yra apie 60 procentų kalinių, kurie grįžta atgal. Iš resocializacijos programų kalinių grįžta mažiau – apie 6-10 procentų. 

Grįžtant prie konkretaus atvejo, yra labai sunku suprasti ir tarnybos būtent dabar analizuojasi situaciją, kas įvyko, kad kalinys, kuris dirbo praktiškai metus laiko laisvėje, nerodė jokių požymių, kad jis linkęs pabėgti, staiga priima tokį sprendimą. ir ta analizė parodys, kur yra mūsų silpnosios vietos.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų