Dinara Labukaitė. Ar Karpavičiaus testamentas gali būti nuginčytas?

Viešojoje erdvėje kilus diskusijai dėl mirusios verslininko Raimondo Karpavičiaus testamento galiojimo, Vilniaus universiteto Teisės klinikos konsultantė Dinara Labukaitė paaiškina, kokiais atvejais palikėjo testamentas gali būti nuginčytas, rašoma pranešime spaudai.

Dinara Labukaitė (nuotr. Organizatorių)

Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (CK) 5.2 straipsnis reglamentuoja du paveldėjimo pagrindus: pagal įstatymą ir pagal testamentą. Testatorius laisva valia nusprendžia, kam priklausys jo turtas po mirties. Asmeniui testamente neišreiškus valios dėl viso turimo turto palikimo, likusi dalis paveldima pagal įstatymą, atsižvelgiant į įpėdinių eilę.

CK numato dvi testamentų rūšis – asmeninį ir oficialų. Asmeninį testamentą asmuo gali surašyti ranka ir perduoti saugoti notarui ar Lietuvos Respublikos konsuliniam pareigūnui užsienio valstybėje. Neperdavus testamento saugoti įstatyme numatyta tvarka, toks testamentas galios tik patvirtintas teismo. Kitas būdas – sudaryti oficialų testamentą dviem egzemplioriais pas notarą arba Lietuvos Respublikos konsulinį pareigūną atitinkamoje valstybėje. Oficialieji testamentai turi nemažai pranašumų, lyginant su asmeniniais. Vienas esminių yra tas, kad tvirtinimo metu notaras ar kitas kompetentingas pareigūnas turi įsitikinti testatoriaus veiksnumu ir tą patvirtinti testamente. Taip pat notaras turi pareigą išaiškinti asmeniui jo atliekamų veiksmų prasmę ir padarinius, įsitikinti, jog asmuo suprato atliekamų veiksmų prasmę ir priėmė valingą sprendimą. Kartais vertinimas gali būti subjektyvus, priklausantis ne tik nuo turimų žinių, bet ir nuo paties kliento psichinių, fizinių savybių, kūno, verbalinės kalbos, išvaizdos bei sandorio metu susiklosčiusių aplinkybių.

REKLAMA

Galimi ir tokie atvejai, kai asmuo yra visiškai veiksnus, bet kitiems įpėdiniams kyla abejonės, ar sudarydamas testamentą, testatorius galėjo suformuoti ir išreikšti savo tikrąją valią. Remiantis CK 1.89 straipsniu, testamentas gali būti nuginčytas, jeigu yra įrodoma, kad fizinis asmuo, nors ir būdamas veiksnus, sandorio sudarymo metu buvo tokios būsenos, jog negalėjo suprasti savo veiksmų reikšmės ir jų valdyti. Tokia būsena gali atsirasti dėl ligos, psichotropinių ar kitokių medžiagų vartojimo ar net stiprių išgyvenimų.

Nuginčyti testamentą šiuo pagrindu nėra paprasta, nes teismas įvertina tiek testatoriaus sveikatą, psichikos būklę, tiek sudaryto sandorio naudingumą, pagrįstumą, protingumą. Pagal LAT formuojamą praktiką, turi būti pateikta išvada, kad testatorius negalėjo suprasti savo veiksmų reikšmės dėl progresuojančios ligos ar kitos priežasties. Taip pat tiriamojoje ekspertizės akto dalyje privalo būti aiškiai pagrįsta, kad konkrečiu, reikšmingu bylai momentu liga buvo pasiekusi tokią stadiją, dėl kurios testatorius prarado gebėjimus suprasti savo veiksmus.

Asmens būseną gali patvirtinti teismo psichiatrinė ekspertizė, tačiau teismas vertina ir kitus įrodymus, patvirtinančius ar paneigiančius tam tikrą asmens būseną sandorio sudarymo metu. Vertinamos visos su byla susijusios faktinės aplinkybės, kurios gali padėti susidaryti pagrįstą nuomonę apie testatoriaus gyvenimo sąlygas ir būdą, santykius su įpėdiniais, kuriems paliktas turtas, ir įpėdiniais, ginčijančiais testamentą, galimus testatoriaus argumentus dėl turto palikimo.


Rašyti komentarą...
N
Nuomone
2019-09-18 17:20:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jeigu zmogus sirgo sunkia galvos liga, aisku, kad jis jau buvo neadekvatus, tai jei yra teisybe, tai teismas testamenta uzgincys, o jei ne, vadinasi, laimi pinigai.
Atsakyti
-4

N
Nuomone
2019-09-18 17:20:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jeigu zmogus sirgo sunkia galvos liga, aisku, kad jis jau buvo neadekvatus, tai jei yra teisybe, tai teismas testamenta uzgincys, o jei ne, vadinasi, laimi pinigai.
Atsakyti
-6

S
Sudomino
2019-09-18 21:28:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
Be abejo, kad dėl stiprių išgyvenimų fizinis asmuo, nors ir būdamas veiksnus, gali būti tokios būsenos, jog negali suprasti savo veiksmų reikšmės ir jų valdyti. Kokių nesąmonių pridirbam įsimylėję. Paskui visą gyvenimą graužiamės dėl kvailų poelgių. Įdomu, kokia teismų praktika tuo klausimu? Ką galima atšaukt?
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų