Marius Dubnikovas. Kaunas – kaip Londonas, tik žmonių mažiau ir du merai

Visą gyvenimą teko sieti su Kaunu ir Kauno rajonu, o dabar ir būti Kauno regiono plėtros tarybos nariu, todėl matant įsisiūbuojančias diskusijas norisi išsigryninti argumentus, kurie sprendimai galėtų vesti link didesnės perspektyvos.

Marius Dubnikovas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Pradžiai truputį įdomiųjų skaičių. Kauno rajono plotas yra 1496 kvadratinių kilometrų, o miestas užima 158 kvadratinius kilometrus. Abu sudėjus kas yra lygu 1654 kvadratiniai kilometrai ir tai labai panašu Londono plotui, kuris sudaro 1572 kvadratinius kilometrus. Londone gyvena 8,9 mln. gyventojų, o Kauno rajone 100 tūkst. ir beveik 300 tūkst. Kauno mieste.

Londono savivaldybės darbuotojų skaičius, remiantis praėjusių metų ataskaita sparčiai augo paskutiniais metais ir pasiekė 910. Kauno rajono savivaldybė, „Sodros“ duomenimis, suteikia darbą 524 žmonėms. Tuo pat metu Kauno savivaldybė – 641 žmonės. Iš viso Kauno rajono ir miesto savivaldybėje dirba 1165 žmonės arba 28 proc. daugiau nei Londono savivaldybėje. Gali skirtis skaičiavimo metodikos, kas priskiriami tiems darbuotojams bet ploto, gyventojų skaičius skaičius atrodo įdomiai.

Tikriausiai nesiginčysime, kad prižiūrėti Londoną ir Kauno miestą yra skirtingi krūviai, bet Lietuvoje miestą ir rajoną prižiūri dvi savivaldybės (plotas tas pats, gyventojų skaičius skiriasi 22 kartus). Kyla klausimas, kokio potencialo valdininkus turime ir kiek jų reikia? Ar reikia mums dviejų organizacijų prižiūrėti dykumą pagal urbanizavimo lygį lyginant su to pačio ploto Londonu? Ar mums reikia dviejų merų, jų pavaduotojų, dviejų buhalterių, auditorių, personalo, ūkio skyrių ir dar eilės kitų, kurie net į vieną lapą netelpa (čia kalbant apie skyrių pavadinimus)?

REKLAMA

Gerai, palikime išsikerojusį sudvigubintą personalą ramybėje. 1996 – 2018 metais Kauno rajono gyventojų skaičius padidėjo 19,46 proc., o miesto sumažėjo 29,44 proc. Dalis migravo į Vilnių, kiti į užsienį, bet didelė dalis iš miesto į rajoną dėl didesnio laisvo ploto ir pigesnio, naujai besikuriančių priemiesčių, kurie nuo centro yra nutolę vos minučių atstumu. Persikėlę žmonės tikrai nenutraukė savo ryšių su miestu – mokyklos, darbai, ligoninės bei poilsis ir linksmybės liko mieste.

Visi šie ryšiai lemia, kad reikia tinkamos infrastruktūros, tačiau jei nori realizuoti savo ryšius privalai pusę savo šeimos registruoti vienoje vietoje, o kitą kitoje – tai bereikalingas administravimas ir laiko švaistymas bei iškreipto paveikslo tapymas. Darbas dėl darbo – dažnai mes savo valstybėje tai sutinkame, bet tai prasideda net ir vaiką vedant į mokyklą ir tuo pat metu patys esame priversti kurti „apėjimo“ schemas ir tuos pačius vaikus mokiname, kad tvarka yra tik tiems, kurie „nekūrybingi“.

Merų diskusijoje pasigirdo argumentai, kad miestui plėstis nereikia administracine prasme, juk viską galime susitarti – leisti miesto autobusui įvažiuoti į rajoną, vandentiekiui nukeliauti priešingai, sujungti „miestietišką“ dviračių taką su „kaimietišku“ ir t.t. Bet kyla klausimas, o kam nuo to geriau, kai 500 valdininkų tariasi su 600 valdininkų?


Rašyti komentarą...
L
Linas
2019-09-12 17:43:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
Aš iš rajono ir noriu, kad greičiau čia būtų Kaunas. Man nusibodo srutų kvapas nuo kaimynų, kurie neturi kanalizacijos ir varo viską nuo kalno. Nusibodo žvyrkelio dulkes ryt pro langus. O sutemus maknot per purvynus, nes nėra apšvietimo ant gatvės. Autobusai važiuoja kas dvi valandas ir eit iki jų kilometrą... Suprantu, kad ir Matijošaitis visko nesutvarkys per dieną, bet bent jau reikalaut galėsim, nes miestas bus. O dabar Makūnas, žinot, ką atsako? Ko jūs norit, kaime gi gyvenat, koks dar apšvietimas, koks asfaltas? O autobuso, kanalizacijos iš Kauno prašykit...
Bet tai nafig tam Kaunui mums kanalizaciją tiest ir autobusus varyt? A?
Atsakyti
-3

L
Lukas
2019-09-12 16:44:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
Daug žodžių, kai kuriems bus sunku suprast. Supaprastinu: 600 darbuotojų su jų išlaikymu (telefonai, automobiliai, pastatai) tai bus kokie 1,5-2 milijonai eurų per mėnesį, arba 18-24 mln. Eur. per metus. Arba dar paprasčiau - po Nacionalinį stadioną kas 4 metus. Pagalvokit, kiek visko galima būtų padaryti su tais pinigais, jau nekalbant apie tai, kaip pagreitėtų darbas ir kokį vientisą vystymo planą galima būtų sudaryti.
Atsakyti
-2

J
Juozas
2019-09-12 13:49:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
labai gražus palyginimas su Londonu. Tačiau, pagal turimą plotą Kauno mieste puikiai išsitektų dar keli milijonai, o ne keliasdešimt tūkstančių, kuriuos "reikia" pasiimti iš Kauno rajono.
Atsakyti
-4

SKAITYTI KOMENTARUS (12)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų