Vidutinių pensijų santykis su vidutiniu uždarbiu nėra rodiklis, kuriuo Lietuva galėtų didžiuotis – tarp Europos Sąjungos valstybių rikiuojamės apačioje. Politikai pripažįsta, kad santykinai mažos pensijos yra viena reikšmingiausių problemų Lietuvoje, ir siūlo, kaip šią dilemą spręsti.

Pensija (nuotr. 123rf.com)

Pensija (nuotr. 123rf.com)

Pensijos pakeitimo norma – santykis tarp pensijos ir vidutinio darbo užmokesčio. Didelis pakeitimo koeficientas senatvėje dažnai reiškia didelį gerovės perskirstymą visuomenėje ir didelius mokesčius. Lietuvoje 2018 m. šis rodiklis buvo 40 proc., o 2017 m. – 43 proc.

Atsakymas – didesni atlyginimai

Palyginti žemą Lietuvos pasirodymą tarp Europos Sąjungos (ES) valstybių pagal vidutinių atlyginimų ir vidutinių pensijų santykį Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūno pavaduotojas Algirdas Sysas vadina kompleksine problema.

„Ilga istorija, kaip viską darėme, kad kiltų ekonomika, bet mažai darėme, kad kiltų socialinis lygis. Ir savo laiku, kai pakilimas buvo visai neblogas, jeigu prisiminsime ikikrizinį laikotarpį, atlyginimai visada atsilikdavo nuo pelningumo ir darbo našumo, motyvuojant tuo, kad gali būti sunkiau, darbdaviai nelabai norėjo kelti. O kadangi pensijos yra tiesiogiai priklausomos nuo darbo užmokesčio, tai ir gaunasi toks santykis“, – tv3.lt kalbėjo A. Sysas.

REKLAMA

Algirdas Sysas

Algirdas Sysas

Jis taip pat akcentuoja, kad Lietuvai koją kiša žemas dirbančiųjų ir aukštas išmokas gaunančiųjų skaičius dėl kritinės demografinės situacijos bei gausios emigracijos. Anot Seimo nario, vienintelis būdas užtikrinti solidesnes pensijas – pasirūpinti didesniais atlyginimais, o tai priklauso nuo politinių sprendimų.

„Manau, kad buvo galima šiek tiek tą normą padidinti mokesčių ir pensijų reformų metu, kaip valstiečiai ir žadėjo, kad tie 200 mln. eurų, kurie eina į pensijų fondus, liks „Sodros“ biudžete, ir iš jų būtų galima iškart ženkliau padidinti pensijas. Deja, jie nuėjo kitu keliu ir sumažino 1 proc. „Sodros“ įmokas. Rezultate turime tai, ką turime. Juo labiau, kad pensijos yra tiesiogiai susijusios su ekonominiu augimu ir darbo užmokesčiu septynerių metų cikle“, – sakė A. Sysas.

Išgrynino svarbiausias problemas

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė, socialdarbietė Rimantė Šalaševičiūtė pripažįsta, kad pensijų didinimui dera skirti daugiau dėmesio, juoba, kad šalyje gyventojų gyvenimo trukmė ilgėja, o dirbančiųjų skaičius mažėja.

„Klausimas yra, kadangi visuomenė sensta, nebebus, kam tų pensijų ir pašalpų uždirbti. Kad pasiektume išsivysčiusių ES valstybių pensijų lygį santykyje su darbo užmokesčiu, mums reikia turėti ženkliai didesnį biudžetą. Yra dabar ieškoma būdų, kaip padaryti, kad biudžete atsirastų daugiau pinigų, yra įvairių siūlymų per progresinius mokesčius, pinigų iš šešėlio ištraukimą ir per kitus mokesčius. Reikia peržiūrėti visą sistemą“, – tv3.lt kalbėjo R. Šalaševičiūtė.

REKLAMA

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Bendraudama su rinkėjais, Seimo narė sako pastebinti nemažai jaunų žmonių, kurie mieliau nedirbtų, o gyventų iš pašalpų.

„Matyti, kad ir dabar yra jaunų žmonių, ir anksčiau buvo, kurie tiesiog nenori dirbti, gyvena iš pašalpų. Tai piktina tą visuomenės dalį, kuri dirba, iš kurių mokesčių yra mokamos pašalpos. Išsivysčiusiose, stipriose ES valstybėse yra prioritetas teikiamas darbui, pas mus dalis visuomenės neteikia. Bet jie patenka į bendrą statistiką, todėl tas skaičius, manau, gaunasi truputį blogas mūsų valstybėje“, – pastebėjo parlamentarė.

Dar liepą R. Šalaševičiūtė kartu su socialinės apsaugos ir darbo ministru Linu Kukuraičiu aptarė dvi problemines socialinės politikos sritis: užimtumą ir profesinį parengimą bei profesinę reabilitaciją.

„Praėjo metai po įvykdytos užimtumo reformos, kuri laukiamų rezultatų nedavė. Labai rimtai aptarėme profesinį parengimą, profesinę reabilitaciją, kuri turi be galo daug trūkumų. Jai skiriama daug lėšų, bet rezultatų, kad būtų pritraukiama į darbo rinką, neturime. Gavome Užimtumo tarnybos statistiką apie judėjimą užimtume 2017–2019 metais, bet skaičiai nėra džiuginantys“, – teigė Seimo narė.

Paklausta, kokį sprendimą iškeltoms problemoms priėmė kartu su ministru, R. Šalaševičiūtė sakė, kad klausimas tebėra atviras, kol kas tik pavyko aptarti problemas.

Negalime didžiuotis

65–74 metų amžiaus gyventojų vidutinės pajamos, lyginant su priešpensinio 50–59 metų amžiaus gyventojų vidutinėmis pajamomis, ES sudaro apie 58 proc. Kai kuriose šalyse šis rodiklis itin didelis, pavyzdžiui, Liuksemburge 2017 m. siekė 86 proc., o kai kur labai mažas – Airijoje 2017 m. tebuvo 33 proc.

REKLAMA

„Lietuvoje pensiją reikia lyginti su „į rankas“ gaunamu darbo užmokesčiu, nes mūsų pensijos neapmokestinamos. Šis rodiklis Lietuvoje nuolat buvo 40–45 proc. lygmenyje ir tik ekonominės krizės metu pašoko į rekordines 50 proc. aukštumas, bet ne dėl to, kad pensijos būtų padidėjusios, o dėl to, kad dirbančiųjų uždarbiai krito labiau, negu buvo sumažintos pensijos“, – tv3.lt sakė Vilniaus universiteto profesorius, ekonomistas Teodoras Medaiskis.

Teodoras Medaiskis

Teodoras Medaiskis

Jis pripažįsta, kad Lietuvos pensijų pakeitimo norma nėra aukšta.

„Gaudamas 40–45 proc. buvusio atlyginimo, pensininkas nebegali išlaikyti tokio gyvenimo lygio, koks buvo iki jam išeinant į pensiją. Deja, tik tokias pensijas šiandien pajėgi garantuoti mūsų socialinės apsaugos sistema, nors reikėtų bent 60–70 proc. – tiek, kiek išvystytose šalyse laikoma norma, kuri pasiekiama panaudojant ne tik einamąjį finansavimą, bet ir kaupiamosios pensijų dalies lėšas“, – teigė profesorius.

Vidutinė socialinio draudimo senatvės pensija 2019 m. liepos mėn. buvo beveik 345 eurai, o vidutinis uždarbis „į rankas“ – beveik 818 eurų.

PP
2019-09-11 08:19:03
LR Konstitucijos veikimo priežiūros padarinys padarė savo . Prichvatizacijos laikotarpiu veikė ir dabar dar ryškus laukinio kapitalizmo veikimas. Neveikia nubuožinimo( neteisėtai turto įsigyjimo)įstatymas. Va ir išlindo prichvatizatoriaus ir jo švogerio valdžioj darbai. Ponų godumas,išnaudojimas privedė prie neregėtos emigracijos ,dabar jau valdantieji pamatė ,kad valstybė byra iš vidaus. Kaip nubaustas Kubilius ir konservatorių partija už LR Konstitucijos pažeidimą ir pensininkų apiplėšimą po KT išaiškinimo?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Ka cia kliedi 2019-11-10 17:44:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kokiu pasalpu ka cia kliedi pats idomu isgyventu uz 120euru   ATSAKYTI
orchideja46 2019-09-16 18:57:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
KAS DAR DAROSI OKUPANTO LANZGROBIO GRYBELINĖI LIETUVOI   ATSAKYTI
ona 2019-09-11 21:40:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
is kur tiek turciu prisiveise lietuvoj tai saziningu darbu reik oi reik juos pakratyt is kur turtai ogi gobsumu nesazine nes ner teisingos valdzios komunizmo liekanos kakokios o mes avinu runkeliu banda   ATSAKYTI
močiute 2019-09-11 18:20:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
NEJUOKINKIT - RAUDUONUOTI !! ŠITIE APSIRIJE VALDŽIAGYVIAI NESUGEBA. Jie kaip vampyrai geria paskutini kraujo laša žmoniu, atimtu kasni iš burnos. Kaip toj pasakoj.....aaa tu dar juokies vadinasi dar yra ka atimt is taves....,vagis išsirinkom tai ko noret ....   ATSAKYTI
Senele 2019-09-11 17:19:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Brangus rinkejai,nepykite,kad mazos pensijos,juk isrinkome kiaules,kurios kriuksi auksiniame lovyje-kaip gera Lietuvoje gyventi.Jos turi gera apetita,daug eda,todel sueda 70 procentu biudzeto lesu.Atlyginimams dirbanciuju ir pensijoms lieka kapeikos-tad kentekime...SEIMAS IR VALDANTIEJI-LIETUVOS BIUDZETO RIJIKAI,LIETUVOS DIRBANCIUJU ISLAIKYTINIAI,LIETUVOS GEDA.   ATSAKYTI
a 2019-09-11 17:02:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
kokios algos, tokios ir pensijos   ATSAKYTI
Toma 2019-09-11 16:58:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš iš dirbau 42,5 m o pencijos gaunu 341 eurų pasityčiojimas sumoki mokesčius valgyt perki kas pigiausi genocidas lietuvio valdzezmogei gauna tūkstantinės sumas ir kaip suprasti jiem mažai reike kelti mokesčius mano valė būtų ir nieko niekas nė sakytų pradėt naikyt ta mafijos lizdą seima vyriausybė ir visas mafijozines struktūras jau daede paprastam žmogui nėrė kilpa ant kaklo viskas svarbiause brangsta varo į nevilty pakilo kraujo spaudimas negaliu,,,,,,,,,    ATSAKYTI
ateina siaubo laikai 2019-09-11 14:47:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
EK yra projektas europos sajungoje is viso pensijini amziu panaikinti! bijau kad as jos taip ir negausiu!   ATSAKYTI
o... 2019-09-11 14:45:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
uztai pagal simtui gyventoju tenkaciu milijonieriu skaiciu LT pirmauja! Stai i kieno kisenes sutekejo musu pensijos!   ATSAKYTI
uzs. 2019-09-11 14:31:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Stai jums anekdotas. Musu- jau graziame amziuje esanciu emigrantu - labai senos motinos (visa gyvenima nuo 16 metu dirbusios!) bande buti labai orios: atsisake musu materialines paramos ir bande gyventi is savo minimaliu pensiju. Metus, kitus....ir vis baisiausiais zodziai keike visas LT valdzias. Kai visai badas i ju senas akis eme zvelgti- is savo ambiciju nusileido.
Jau keleta metu, abiem, siunciame po 150 euru kas menesi. Pavasari atvaziavome pasisveciuoti ir girdime pokalbi tarp ju ir ju draugiu: musiskes -draugems (vaikai nera emigrave), kurios tebekeikia vyriausybe ir Seima- irodineja, kad Lietuvoje pensininkams visai jau nera taip blogai gyventi.
Neiskentejom saviskiu nepaklause: jeigu jau taip gerai Lietuvoje pensininkams gyvenasi, gal nori vel pabandyti gyventi is savo pensiju? Net pabalo is isgascio!
Teisingai sakoma: sotus alkano neuzjaus!   ATSAKYTI
O kas 2019-09-11 14:08:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
čia pas mus Lietuvoje gali raudonuoti. Gėdos neturi nei vienas, kad ir viena įžymybė p. Valiukevičiūtė išeidama iš partijos sakosi, kad Lyg ir gėda būtų likti sugriuvusioje partijoje, bet seime nori būti, nors nieko per 16 metų nenuveikė... Kuro ta jos moralė ir sąžinė...    ATSAKYTI
Ubagiska pensija 2019-09-11 13:58:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
O mano liuks pasiulymas butina apmokestinti pensijas kuo mazesne tuo didesni mokesti kad kuo greiciau tie nabagai isstiptu id bado kad nefarytu giedos suknistai lietuvai jos net pavadinimo negalima rasyti is didziosios raides   ATSAKYTI
elaida 2019-09-11 13:54:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
PAZISTAMA AIRE PAKLAUSE, KIEK AS LIETUVOJE GAUNU PENSIJOS, KAI PASAKIAU, KAD 200, JI TRUMPAM NUTILO IR SAKO - MAZOKA, TURBUT SUNKU GAUNANT 800 PRAGYVENTI. KAI PASAKIAU, KAD 200 I MENESI NE I SAVAITE, TAI ILGAM NUTILO... PASIJAUCIAU LABAI NEJAUKIAI.   ATSAKYTI
DANUTE 2019-09-11 13:02:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sveiki, man yra gėda už Lietuvos vyriausybe, nes daug laiko praleidžiu svetur, tai net meluoju kiek gaunu pensijos, nes užsienyje nesupranta, kad galima iš taip mažai pensijos pragyventi, čia gauna už savaitę, kiek mes pensijos gauname per mėnesį. Labai keliam save, gyvenam mažoj šaly, kuri nėra labai reikšminga, nes europiečiai žino, kad Lietuvoje žmonės negali oriai gyventi ir todėl liko labai mažai gyventojų, o tai skaudus smūgis visai Lietuvai.    ATSAKYTI
jurij 2019-09-11 12:23:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Labai melavo ,stiprius nėra ekonomika krizė, turi valstybė bankai trilijona euro,. už dar milijardai euro Lietuvos Politikai labai karščia mylėjo migracija pabėgėliai pašalpai pensiją ir labai nieko darbo, nemokama butai sąskaitą. Stiprius negu Pasaulio paskutinė ant Lietuvos Valstybė pensiją   ATSAKYTI
TEISINGUOLIS 2019-09-11 11:30:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O KA SNEKET APIE NEGALIUOSIUS SU TREVIA GRUPE. JUK JIE GAUNA.120€.NORS IR TURI STAZA IR 30. METU.O DSR IR MOKESCIUS REIKIA MOKETI. APIE JUOS NIEKS IR NESNEKA.O KA JIE NE ZMONES.PRARADO SVEIKATA BEDIRBDAMI O DABAR NIEKAM NEREIKALINGI.PARASIAU NAUSEDOS KANCILIARYJON TAI ATSIUNTE I SAVYVALDYBE.O JIE NUSPRENDE KAD CIA VISKAD GERSI.GAUNI KRUOPU DAR KOMPENSACIJA UZ APSILDIMA.VANDENI.IR TURI UZTEKTI TIEK.O APIE 300€.CIA TIK GALI PASVAJOT.TIEK NIEKAD NEGAUSI.   ATSAKYTI
WC 2019-09-11 11:24:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ta sysa reikejo seniai pasodint i cype.   ATSAKYTI
ina 2019-09-11 11:13:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
koks rimtas seimunes Saleseviciutes veidas- kiek susikaupimo ir bandymo nors kokia protinga minti pasakyti.
NUSTOKITE PATYS VOGTI IR NELEISKITE SAVO DRAUGAMS, GIMINEMS, PAZYSTAMIEMS,...IS BIUDZETO PINIGUS UPEMIS SIUBTI!
ir gal ponai seimunai ir nieko neveikianti vyriausybe susimazins sau atlyginimus!?
ir, gal, nustosite musu simtus milijonu dalije Ukrainai!!!???
Tada visiems uzteks!   ATSAKYTI
algis 2019-09-11 10:58:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
reikia sveikinti esama ir buvusias vyriausybes ;pasiekta prizine vieta,tik gaila is kito galo   ATSAKYTI
saule 2019-09-11 10:53:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Isvaziavo zmones tie kurie norejo dirbti ir ieskojo darbo tik dabar tie zmones vel smerkiami nes gyvena geriau nei savo salyje nes valdininkai nieko del ju nepadare kad liktu ir galetu dirbti prisimenu gerai kaip buvo is valdzios pasaipiai askaluojama visi neisvazuos , taip darar liko kurie nenori dirbti, o tie kurie dirba tai apkrauti mokiasciais , viskas yra imanoma pataisyti tik kad valdzia dirbtu zmonems ,o ne savo naudai ir greitai pajustume pagerejima ,bet dabar tik paverkia pries kamera kad matytu zmones kaip jiem rupi salis ir kaip jies sunku ka nors pakeisti nes nera biudzete pinigu ,o man atrodo kad visko yra tik reikia papurtyti avineli gerai ,bet niekam nesinori purtyti del visuomenes geriau del savu. taip ir gyvename paziurekite i Graikija salis sedejo bankrote ,o pencijas kokias turi ?   ATSAKYTI

Top Video

Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
DABAR RODOMA
Gražuolės bandymas atkreipti sportininkų dėmesį virto sensacija – visai nesidrovėjo
DABAR RODOMA
Princas Williamas su žmona Kate vos sulaikė juoką po žurnalistų komentarų
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: vaizdas danguje priminė baisiausią siaubo filmą
DABAR RODOMA
Tokio padaro žvejai dar nebuvo regėję: nesuprato, kas per mutantas
REKLAMA
Kęstutis Mažeika (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika siūlo Aplinkos apsaugos departamento direktoriui Vaidui Laukiui siūlo trauktis į žemesnes pareigas. Kaip BNS trečiadienį informavo ministro ...
Medicininė kaukė (nuotr. stop kadras)
Koronaviruso pasekmės Lietuvoje – medicininių kaukių įsigyti tampa vis sunkiau ir vis brangiau. Kasdien kaukes naudojantys odontologai už jas dabar moka keturis kartus daugiau ...
Pinigai (Fotobankas)
Lietuva savo darbuotojams moka vieną didžiausių minimalių atlyginimų Rytų Europoje, tačiau nei ekonomistai, nei smulkieji verslininkai neskuba tuo džiaugtis. Ekspertai ir ...
Klaipėdiečiai pasimetę: apie vamzdį girdi pirmą kartą, o kaltina juos (nuotr. stop kadras)
Dar vienas taršos skandalas Klaipėdoje. Dviejų daugiabučių gyventojai sužinojo, kad jų namų nuotėkos keliauja ne į miesto, bet į lietaus kanalizaciją, o iš ten į upelį ir į ...
Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija Andrius Ufartas/Fotobankas
Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija pradėjo tyrimą dėl galimo neteisėto prisijungimo prie Nacionalinio transplantacijos biuro (NTB) valdomo donorų bei recipientų registro, ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų