Profesinių sąjungų atstovai neslepia: darbuotojai su mažu vaiku ant rankų – reto darbdavio svajonė. Negana to, nors ir priversti išleisti vaiko priežiūros atostogų, naujasis Darbo kodeksas trejus metus laikyti darbo vietos jų nebeįpareigoja.

Jaunos mamos (nuotr. Fotodiena.lt)

Jaunos mamos (nuotr. Fotodiena.lt)

Štai 39 vilnietė Gitana, dirbanti dailės-technologijų mokytoja, sako jau kurį laiką nesėkmingai ieškanti papildomo darbo. Anot jos, pagrindinė priežastis, dėl ko galimi darbdaviai užtrenkia duris – maži vaikai.

„Dirbu su vaikais 13 metų (beveik 3 metai mokyklose ir 11 metų neformaliam ugdyme – dviejų būrelių vedimas (8 val. į savaitę)). Norėčiau turėti daugiau valandų, jau kuris laikas ieškau darbo ugdymo įstaigose. Bet „užkliūna“ per maža pedagoginė patirtis (ypač darbo mokyklose) ir tai, kad turiu mažų vaikų (3 ir 8 m.). Tik atsakius į klausimą apie vaikus dažnai išgirsi atsakymą: „O, tai jūs turite mažų vaikų, tai mes paskambinsim atrinktiems kandidatams. Geros dienos“, – guodėsi moteris.

Susidūrėte su sunkumais įsidarbinant? Papasakokite mums savo istoriją. 

TURI NUOTRAUKŲ AR VIDEO MEDŽIAGOS ŠIA TEMA?
Atsiųsk mums!
SIŲSTI

Dėkojame! Medžiaga sėkmingai išsiųsta redaktoriui.

REKLAMA

Peržiūrėjus, ji bus patalpinta į straipsnį.

SIŲSTI
arba
PRIDĖTI
Klaida: nuotrauka, kurią bandote įkelti, užima per daug vietos ... (kažkas panašaus)
Įkelkite savo turimas nuotraukas ar video medžiagą ir nurodykite savo kontaktinius duomenis, kad prireikus galėtume su jumis susisiekti.
PUBLIKUOTI
PUBLIKUOTI

REKLAMA

Su vaiku nepageidauja

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkės Ingos Ruginienės teigimu, sąmoningumas iš darbdavių dėl šeimos ir darbo laiko santykių derinimo Lietuvoje dar yra gerokai per mažas.

„Šeimos ir darbo laiko derinimas dar yra didelė problema. Darbdavys laikosi tokios intencijos, kad jei atėjai dirbti, turi atsiduoti 100 procentų, pamiršti, kad turi šeimą, vaikų ir, geriausia būtų, kad dirbtum 20 val. per parą. Dėl to neatsitiktinai ir darbo vietos dabar įkuriamos su užkandžiais, gėrimais, kompiuteriniais žaidimais, kad būtų kuo mažiau pagundų atsijungti ir kažkam kitam skirti laiko“, – kalbėjo ji.

Anot jos, darbuotojai su mažu vaiku nelabai pageidaujami darbo vietoje: „Nesvarbu, kad grįžti į darbą iš vaiko priežiūros atostogų, natūralu, kad su dvejų metukų vaiku ant rankų tenka skirti dėmesio vaikui, jis sirgs, tad negali būti pilnai atsidavęs darbui.“

Atsirado lengvata darbdaviams

Negana to, pridūrė I. Ruginienė, naujasis Darbo kodeksas apskritai atvėrė kelią darbdaviams – atleisti vaiko atostogose esančią moterį jie gali ir po keturių mėnesių. Pašnekovės teigimu, dabar darbdavys nebeturi garantuoti darbo vietos po vaiko priežiūros atostogų, kurios pagal įstatymą gali trukti iki 3 metų.

„Dabar atleisti moterį gali vos tik vaikui sukanka 4 mėnesiai, nors anksčiau tą padaryti galėdavo tik praėjus 3 dienoms po to, kai pasibaigė vaiko priežiūros atostogos. Tad saugoti darbo vietą iš darbdavio pusės nėra didelės būtinybės. Jei prieš tai apie atleidimą jie negalėjo kalbėti jokiomis sąlygomis, dabar taip nėra. Taigi išleisti vaiko priežiūros atostogų visus išleidžia, tačiau kaip moteriai integruotis į darbo rinką po vaiko priežiūros atostogų, vis dar labai mažai kas šneka.

REKLAMA

Be abejo, viskas priklauso nuo darbdavių geranoriškumo. Kadangi tai pakankamai jautri sfera, darbuotojai apie tai linkę nutylėti ir ieškosi kito darbo. Kur trūksta specialybių, visada ras darbą. Bet kur visos vietos užimtos, diskriminacija aiškiai jaučiama. O ateityje moterys ir pensijas mažesnes gauna, nors darbo stažas formaliai nenutrūksta, bet tie laikotarpiai, kuriuos praleidžia vaiko priežiūros atostogose, neužtikrina didelių pajamų, o pensijai apskaičiuoti skaičiuojamos visos pajamos", – kalbėjo ji.

Inga Ruginienė

Inga Ruginienė

I. Ruginienė pabrėžė, kad jei vyro stažas nenutrūksta ir jis tęsia savo karjerą, dirba, tobulėja, o moteriai, priklausomai nuo vaikų skaičiaus, tas laikotarpis, kai jie yra prižiūrimi, tarsi išbraukiamas iš gyvenimo.

„Jai reikia nutraukti savo profesinę karjerą ir viską pradėti nuo nulio. Kai pasižiūrime tendencijas, valstybinėse įstaigose darbo vietos lengviau išsaugomos ir mamos su mažamečiais vaikais, grįžta į darbo rinką. Tačiau privačiame sektoriuje yra bėda, ypač jei pasirenki 2 metų laikotarpį. Dar vienerius metus darbdavys sutinka palaukti, o dveji metai – jau yra rizikingas laikas, kai tave pavadavęs žmogus integruosis ir pilnai įsijungs į darbą ir tu praktiškai tampi nereikalingas“, – dėstė LPSK pirmininkė.

Savo valia atleisti negali

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teigimu, su darbuotoja, esančia vaiko priežiūros atostogose, darbo sutartis gali būti nutraukiama šalių susitarimu, darbuotojos iniciatyva, jos iniciatyva išbandymo metu, nesant darbo sutarties šalių valios, taip pat teismui ar darbdaviui priėmus sprendimą, dėl kurio jis likviduojamas, arba suėjus terminuotos darbo sutarties terminui.

REKLAMA

Nėštumo laiku ir iki jos kūdikiui sukaks keturi mėnesiai darbo sutartis taip pat gali būti nutraukta tik šalių susitarimu, moters iniciatyva, jos iniciatyva išbandymo metu, nesant darbo sutarties šalių valios, taip pat kai baigiasi terminuota darbo sutartis suėjus jos terminui.

Mama ir vaikas (nuotr. Fotolia.com)

Mama ir vaikas (nuotr. Fotolia.com)

„Nuo darbdavio sužinojimo apie darbuotojos nėštumą dienos iki jos kūdikiui sukaks keturi mėnesiai darbdavys negali įspėti nėščios darbuotojos apie būsimą darbo sutarties nutraukimą ar priimti sprendimą nutraukti darbo sutartį kitais, negu nurodyta aukščiau, pagrindais. Jeigu šiuo laikotarpiu atsirado pagrindas nutraukti darbo sutartį, nėščia darbuotoja gali būti įspėta apie darbo sutarties nutraukimą ar sprendimas nutraukti darbo sutartį gali būti priimtas tik šiam laikotarpiui pasibaigus. Jeigu darbuotojai yra suteikiamos nėštumo ir gimdymo atostogos arba atostogos vaikui prižiūrėti laikotarpiu, iki jos kūdikiui sukaks keturi mėnesiai, darbo sutartį galima nutraukti tik šioms atostogoms pasibaigus“, – informavo ministerija.

Pabrėžiama, kad su darbuotoju, auginančiu vaiką ar įvaikį iki trejų metų, darbo sutartis negali būti nutraukta darbdavio iniciatyva, jeigu nėra darbuotojo kaltės.

Daro spaudimą

I. Ruginienės teigimu, dažniau naudojama susitarti šalių susitarimo forma reiškia, kad yra teisėta galimybė silpnesnį darbuotoją paspausti ir „susitarti“ abiejų šalių susitarimu, ir taip atleisti žmogų: „Juk darbuotojai yra skirtingi ir ne visi išmano Darbo kodeksą, ne visada turi stiprias derybines galias.“

REKLAMA

Anot advokato Tomo Bagdanskio, jei abi šalys susitaria, tokios sutarties nutraukimo neišeitų laikyti priverstiniu. „Priverstinis būtų tada, jei darbuotojas įrodytų, kad jį privertė pasirašyti, pvz., darė spaudimą, grasino ir pan. Kol tai nenuginčyta, laikoma, kad šalys susitarė laisva valia.“

Jis pabrėžė, kad šiaip darbdavys užtikrina darbuotojo teisę po tikslinių atostogų (vaiko priežiūros atostogos yra viena iš tikslinių atostogų rūšių) grįžti į tą pačią ar lygiavertę darbo vietą (pareigas) ne mažiau palankiomis negu buvusios darbo sąlygomis, įskaitant darbo užmokestį, ir naudotis visomis geresnėmis sąlygomis, įskaitant teisę į darbo užmokesčio padidėjimą, į kurias jis būtų turėjęs teisę, jeigu būtų dirbęs.

„Kalbant apie tai, kokiu pagrindu ir kada galima atleisti vaiko priežiūros atostogų metu, naujasis DK padarė išimčių, kurios ištaiso spragas, pvz., jei buvo sudaryta terminuota sutartis, tai galima atleisti, kai sueina sutarties terminas. Taip pat buvo ištaisyta ir kita spraga: darbuotojas padaręs šiurkščius pažeidimus negali išvengti atleidimo dėl vaiko priežiūros atostogų“, – pastebėjo T. Bagdanskis.

Je
2019-09-12 08:48:14
Je, dažnai darbdavys diskriminuoja pilietį pagal lytį ir amžių, ji be reikalo gaišina ,o privatininko veiksmų nekontroliuoja LR valdžia .Kodėl?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
zidovainis 2019-09-12 11:19:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
jūs pažiūrekit kaip Amerikoj 3 diena po gimdymo turi eit i darbą, čia tik lietuvoj ištisai graudena ir vis kažkas kažka turi duot, jokių ambicijų išmaldos jiems matai reikia, jei ne toj tai kitoj vietoj darbo yra lauks dabar darbdavys tris metus, nepakeičiamų nera, geriausiai kaip filmuose kas ne taip '' you fired '' gal tada kokybe ir lojalumas atsiras   ATSAKYTI
Moteris 2019-09-13 19:51:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nenusišnekėkit, moteris pagimdžiusi į trečią dieną ne tik kad dirbti, net sėdėti negali. Ameriką jis čia kiša. Jūs pats pradžiai pagimdykit, o paskui lokit.   
Gintaras 2019-09-12 09:47:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Idealu, jei moteris vieniša, be vaikų, graži ir ne vyresnė nei 30 metų. Vyrai pageidautini iki 40 metų, bet jau pasitaiko ir dvidešimtmečiui kai užtrenkiamos durys, nes labiau įvertina ukrainietį ir tą tiesiai pasako: mums reikia ne lietuvių...Visi nepatekę į pageidautinų darbuotojų klasifikaciją gali važiuoti į užsienį, yra laisvi ir turi teisę dingti iš Lietuvos.    ATSAKYTI
Vaida 2019-09-12 09:42:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Darbdaviai išvis tokio naglumo.......nori jaunos, gražios, protingos, su patirtim, be vaikų ir kad artų po 12 val. Už minimumą. Man toks jausmas, kad kuriami tie įstatymai ir kodeksai, kad LT gyventojui tik blogiau būtų ir priversti emigruot būtų.    ATSAKYTI
jei bosui 2019-09-12 11:22:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
darysi oralini galesi ir mažiau dirbti  
Je 2019-09-12 08:48:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Je, dažnai darbdavys diskriminuoja pilietį pagal lytį ir amžių, ji be reikalo gaišina ,o privatininko veiksmų nekontroliuoja LR valdžia .Kodėl?   ATSAKYTI
Petras 2019-09-12 06:15:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nedirba socialinės apsaugos ir teisingumo ministrai eilinių rinkėjų daugumos labui. Prichvatizatorius veikia pagal gobšaus,laukinio kapitalisto kurpalį,o silpnos ,susiskaldę Lietuvos profsąjungos neįstengia apginti LR Konstitucijos įtvirtintų teisių nuperkamuose teismuose jau keletą dešimtmečių. Kodėl profsąjungos taip nefinansuojamos kaip partijos? Jaučiasi prichvatizatoriaus švogerio darbas valdžioje ...   ATSAKYTI

Top Video

Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
REKLAMA
Gydūnas Rimantas Petravičius (nuotr. stop kadras)
Bręsta dar vienas „MeToo" arba seksualinio priekabiavimo skandalas. Prabyla vis daugiau stebuklingą gydūno prisilietimą patyrusių moterų ir merginų  – kai kurios ...
Troleibusas (nuotr. stop kadras)
Vilniaus troleibusuose ir autobusuose be bilietėlio važiuojančius „zuikius” keičia „vorai“. Tokie keleiviai ne sėdi transporto priemonės viduje, o rizikuoja savo ir kitų ...
Kedžiai (nuotr. stop kadras)
Kauno tardymo izoliatoriuje laikomą Neringą Venckienę aplankė septynerius metus gyvai jos nematę tėvai – Vytautas ir Laimutė Kedžiai. Beveik tris valandas trukusio pokalbio ...
Sujudimas sostinėje – rado didelę bombą, įvestas planas „Skydas“
Dėl Vilniaus Žvėryno rajone ketvirtadienį rastos aviacinės bombos neutralizavimo darbų aplinkinėse gatvėse uždaromas esimas, patvirtino Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono ...
 I. Šimonytė pristatė užsienio politikos gaires (Fotobankas)
Prancūzijos prezidento Emanuelio Macrono žodžiai apie NATO smegenų mirtį sukėlė tikrą audrą tarp politikų ir ekspertų. Savo garsiajame interviu Macronas kalbėjo ir apie ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų