Marius Laurinavičius. KGB per infiltruotus žmones žinojo kiekvieną Sąjūdžio žingsnį

Nors dabar džiaugsmingai minime Baltijos kelio 30-metį, retas kuris turbūt žinome, kad apie visa tai tikrai žinojo ir atidžiai stebėjo KGB. Pasirodo, agentai ne tik iš šono akylai sekė, kas vyksta Baltijos šalyse, bet ir buvo infiltravę savus žmones į visus demokratinius išsilaisvinimo sąjūdžius.

Kaip veikė KGB ir kas iš Sąjūdžio veikėjų dirbo Rusijai, kalbame su kaimynų režimą tyrinėjančiu Mariumi Laurinavičiumi.

Šiandien sukanka lygiai 30 metų, kai įvyko Baltijos kelias – gyva žmonių grandinė nusidriekė nuo Vilniaus iki Talino ir minėjo Molotovo-Ribentropo pakto metines. Jūs tyrinėjate tą Rusijos režimo prigimtį, pačią Rusiją. Sakykite, kaip KGB leido, kad įvyktų tokia didžiulė akcija kaip Baltijos kelias?

Aš manyčiau, kad reikia kalbėti apie tai, kokie buvo KGB tikslai ir kaip jie tuo metu viską matė ir ruošėsi.

Žiūrint iš Rusijos perspektyvos, aš manyčiau, kad yra pagrindo teigti, kad jie tikėjosi kontroliuoti tuos demokratinius judėjimus. Pradedant nuo Rusijos, į juos infiltruoti savo žmones. Ir būtent per tai tiek turėti informaciją, kas ten vyksta, tiek ir kontroliuoti situaciją. Tačiau, tai jiems, galų gale, nepavyko.

REKLAMA

O jie galėjo juk užkardyti, kad tokia akcija neįvyktų?

Vėlgi, žiūrint iš rusiško režimo prigimties, aš manau, kad jie net nesistengė sustabdyti tų demokratinių judėjimų, jie kaip tik tikėjosi viską sukontroliuoti infiltruodami ten savo žmones. Aš tikrai nesiruošiu sakyti, kad Sąjūdis buvo sukurtas KGB, ar kad KGB sugalvojo Baltijos kelią.

Bet yra toks įdomus sutapimas ir pakankamai iškalbingas visose trijose Baltijos šalyse.

Pirmoji Lietuvos premjerė Kazimira Prunskienė, kaip mes žinome, buvo ir viena iš Sąjūdžio kūrėjų, ir bendradarbiavo su KGB.

Latvijoje pirmasis Latvijos premjeras Ivars Godmanis, taip pat, vienas iš pagrindinių Latvijos liaudies fronto kūrėjų irgi pripažintas, kad bendradarbiavo su KGB.

Estijoje Edgar Savisaar, vadinamas Estijos liaudies fronto įkūrėju, dokumentais nėra įrodyta, kad jis bendradarbiavo su KGB, bet prieš kokį 10-metį Estijos saugumo tarnybos viešai jį pavadino Rusijos įtakos agentu ir mes žinome jo visus ryšius su Rusija.

Toks įdomus sutapimas.

Ką tai reiškia? Kad Rusija puikiai žinojo, kas vyksta Lietuvos Sąjūdyje? Ar kitų Baltijos šalių? Ir galėjo, kaip norėjo, formuoti ir sukti tuos veiksmus?

Kaip norėjo formuoti ir sukti, tikrai negalėjo. Nes, yra daugybę dalykų, kur vyksta savaiminiai procesai. Ir jie tikrai ne viską kontroliavo. Ir mes matome rezultatą, kad jei jie viską būtų kontroliavę, nebūtų įvykę tai, kas įvyko. Bet apie žinojimą, aš net neabejoju, kad jie žinojo kiekvieną žingsnį.


Rašyti komentarą...
L
Liumini
2019-08-23 17:39:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tiesos spinduliukai pagaliau prasiskverbia pro prichvatizatorių raudoną tamsą
Atsakyti
-2

L
Lietuvis
2019-08-26 15:29:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
O kaip su Lietuva? Ar apsiribosite tik Prunskiene, kurios bendradarbiavimo teismas nenustatė. Nustatė ar labai niorėjo nustatyti pirmasis sąjūdininkas nežinia iš kur atsiradęs. O kaip su jo padėjėjais? Gal kada nors jie bus įvardinti.
Atsakyti
-1

a
aaa
2019-08-24 12:28:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
Landsbergiai seniai abu, parsidaveliai nr.1
Atsakyti
-5

SKAITYTI KOMENTARUS (6)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų