Šiemet fiksuojamas sergamumo tymais Lietuvoje šuolis – ne vienintelė juoda dėmė infekcinių ligų Europos žemėlapyje. Pagal sergančiųjų tuberkulioze mastus jau Europos Sąjungos (ES) gale velkamės ne vienerius metus. Specialistai įspėja: ši nuo seno laikyta „biednų“ inteligentų liga šiandien tyko kiekvieno. Užsikrėsti nuo atvira tuberkuliozės forma sergančiojo jam kostint, čiaudint galima bet kur – troleibuse, parke ar stovint eilėje parduotuvėje. Negana to, kas trečias-ketvirtas žmogus gali būti užsikrėtęs tuberkulioze, tačiau apie tai nė neįtarti.

Ligoninė (nuotr. Fotodiena.lt)

Ligoninė (nuotr. Fotodiena.lt)

„Vis dar gajos visuomenėje išankstinės nuostatos apie tam tikras infekcines ligas. Tuberkuliozė – viena iš jų. Dabar jau nebe tie laikai, kai buvo įprasta manyti, kad ši liga užklumpa tik kokius poetus, kurie gyvena skurdžiomis sąlygomis. Lietuvoje turime daug pavyzdžių, kai vaistams atsparia tuberkulioze suserga įvairių socialinių sluoksnių asmenys. Nuo šios ligos nėra apsaugotas nė vienas. Deja, yra tokių atvejų, net kai susirgusysis nori gydytis ir laikosi visų nurodymų, bakterija būna stipresnė už antibiotikus ir patį žmogų, ypač, jei yra uždelsiama su gydymu“, – sako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas prof. Saulius Čaplinskas.

REKLAMA

Neaplenkia ir vaikų

Šiandien skaičiai šokiruoja: Lietuvoje registruojama beveik pusė, o tiksliau – 46 proc. visų ES ir Europos ekonominės erdvės (EEE) itin atsparios vaistams tuberkuliozės atvejų. Ši ligos forma gydoma labai sunkiai, gydymas užsitęsia dvejus metus ir daugiau. Dėl to ne tik patiriamos katastrofiškos išlaidos, bet ir daug žmonių miršta.

ULAC duomenimis, pernai metais tuberkuliozė nusinešė 77 žmonių gyvybes, jau šiemet per pirmus keturis mėnesius registruota 15 tokių atvejų. Bendrai per praėjusius metus registruoti 1142 tuberkuliozės atvejai, iš jų naujų susirgimų arba atkryčių – 4035.

„Itin liūdina, kad vis dar egzistuoja vaikų tuberkuliozė – pernai nustatyti 34 atvejai, o per pirmus keturis šių metų mėnesius jų būta 11. Ir čia kalbama apie vaikus ir iki pusės metų amžiaus“, – sakė S. Čaplinskas.

Saulius Čaplinskas (nuotr. Fotodiena.lt)

Saulius Čaplinskas (nuotr. Fotodiena.lt)

Artimo kontakto metu sergantis atvira plaučių tuberkulioze žmogus gali užkrėsti 10-15 kitų žmonių per vienerius metus. Be tinkamo gydymo vidutiniškai 45 proc. tokių asmenų miršta.

Jis priminė, kad pagal Jungtinių Tautų Darnaus vystymosi tikslus ir „The end TB“ strategiją tuberkuliozės epidemiją pasaulyje siekiama pažaboti iki 2035 m. Vis dėlto, nors, pašnekovo teigimu, teigiamų poslinkių ir esama, per daug džiaugtis nėra kuo.

„Stengiamasi, kad iki to laiko neliktų nė vienos tuberkuliozės paveiktos šeimos, taip pat – kad lyginant su 2015 metais būtų 95 proc. mažiau mirčių nuo tuberkuliozės, o sergamumas sumažintas 90 proc.

Siekiant įveikti tuberkuliozę, metinė ligos paplitimo rodiklio mažėjimo tendencija turėtų siekti mažiausiai 10 proc. Šis rodiklis ES ir Europos ekonominės erdvės (EEE) šalyse po truputį mažėja po 4,5 proc. kasmet. Lietuvoje skaičiai panašūs ir siekia atitinkamai 4,2 proc. Tuo metu Estijoje ir Latvijoje šis rodiklis mažėja dvigubai sparčiau. Vis dėlto jei ligos paplitimas pas mus mažės tokiais tempais kaip dabar, vargiai pasieksime numatytos strategijos tikslus“, – konstatavo ULAC vadovas.

REKLAMA

Nutraukę gydymą toliau platina užkratą

S. Čaplinsko teigimu, priežastys dėl tokios situacijos būtų tiek medicininės, tačiau ne mažiau ir socialinės. Daugelis sergančiųjų atvira tuberkulioze vengia gydytis.

„Jei žmogus jau susirgo, tą reikėtų išaiškinti kuo greičiau. Kuo greičiau bus pradėtas gydymas, tuo anksčiu bus užkirstas ligos užkrato plitimui. Toliau žmogų galima gydyti ambulatoriškai ir jis visiškai pasveiksta. Tačiau jei žmogus nutraukia gydymo režimą, papuolęs į tam tikras sąlygas ligoninėje šalia vaistams neatsparios tuberkuliozės įgyja ir atsparią formą, tada darosi sunku išgydyti. Juo labiau grįžęs į savo aplinką jis užkrečia kitus žmones. Vaikai tuberkulioze užsikrečia tik nuo suaugusių žmonių“ – sakė pašnekovas.

Tuberkuliozė (nuotr. 123rf.com)

Tuberkuliozė (nuotr. 123rf.com)

Jis pabrėžė, kad čia daug uždavinių tenka ne tik medikams: „Vieni jie jokiais būdais negali išspręsti problemos. Nieko nebus be bendruomenės, šeimos, kaimynų suvokimo ir įsitraukimo, tų pačių socialinių darbuotojų indėlio. Seniai kalbame apie atvejo vadybą, kad su kiekvienu žmogumi turėtų būti dirbama atskirai, kol bus išgydomas. Reikia padėti, motyvuoti jį. Čia ir reikia, kad įsijungtų aplinkiniai. Jei matome, kur kaime iš ryto besirenkančius „pataisyti sveikatos“, jei kuris stovi kostintis, tai turėtų būti pirmas signalas, kad jis turi pasitikrinti sveikatą.“

„Pasislėpusios“ tuberkuliozės bakterijos

Tuberkuliozės bakterijos nuo žmogaus žmogui perduodamos per orą, kai plaučių tuberkulioze sergantis žmogus kosti, čiaudi. Asmeniui užtenka įkvėpti tik keletą šių bakterijų, kad užsikrėstų. Tačiau nebūtinai iškart susergama. Specialistai įspėja, jog atvira tuberkuliozė – tik ledkalnio viršūnė, maždaug ketvitadalis pasaulio gyventojų turi latentinę tuberkuliozės infekciją. Tai reiškia, kad yra užsikrėtę tuberkuliozės bakterijomis, tačiau dar neserga ir ligos sukėlėjo neplatina.

REKLAMA

„Esant nepalankiam gyvenimo būdui – kai lydi stresas, ilgalaikė įtampa, prastas maistas, yra nusilpęs imunitetas dėl ŽIV infekcijos ar kitų priežasčių – sudaromos palankios sąlygos šiai vadinamajai latentinei tuberkuliozei suaktyvėti. Ji tampa atvira ir žmogus gali toliau platinti užkratą“, – perspėjo ULAC vadovas.

Taip pat žymiai didesnę riziką susirgti turi asmenys, kurių kūno masės indeksas 10 proc. mažesnis už normą, sergantys cukriniu diabetu, rūkantys asmenys ir/ar piktnaudžiaujantys alkoholiu.

Latentinės tuberkuliozės atveju žmonės dažniausiai nejaučia jokių aktyviai šios ligos formai būdingų požymių: kosėjimo, karščiavimo, skrepliavimosi, bendros blogos būsenos. Ligą bakterijų paprastai neaptinkama ir seilių pasėlyje mikroskopijos metu. Įtarimų nesukelia ir rentgenologinis ištyrimas.

Kai asmeniui išsivysto aktyvi tuberkuliozė, simptomai (kosulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas ar svorio kritimas) gali būti lengvi daugybe mėnesių. Dėl to į gydymo įtaigą gali būti kreiptasi per vėlai.

Vienas tuberkuliozės simptomų – kosulys (nuotr. 123rf.com)

Vienas tuberkuliozės simptomų – kosulys (nuotr. 123rf.com)

Latentinė tuberkuliozė šiandien yra didelis iššūkis. Kuo toliau, tuo labiau išsivysčiusios šalys investuoja į latentinės tuberkuliozės diagnostiką ir gydymą. Tam yra atliekami specialūs tyrimai, kurie prieinami ir Lietuvoje“, – sakė S. Čaplinskas.

Jo teigimu, šiandien dažnai kalbos apie ligų profilaktika ir prevencija telieka deklaracijomis: „Specialistams ypač pikta, kad užkrečiamosios ligos tuo ir yra ypatingos, kad jei visi kartu nesiimsime priemonių jas pažaboti, jos neišnyks. Gamta neatleidžia klaidų, jei sudarysime sąlygas užkrečiamosioms ligoms plisti, jos tą ir darys. Tačiau šiandien visa energija, pinigai nukreipti į ligų gydymą. Jei nesuvoksime, kad pirmiausia turime skirti dėmesį sveikatos ugdymui ir prevencinei medicinai, visada būsime atsilikę ir nepasivysime pirmaujančių Europos ir pasaulio šalių.“

REKLAMA

Tuberkuliozės požymiai

Pagrindiniai tuberkuliozės simptomai: sunkus kosulys, trunkantis 3 ar daugiau savaičių, skausmas krūtinėje, skreplių ar kraujo atsikosėjimas. Kiti galintys ligą išduoti simptomai: silpnumas ar nuovargis, svorio kritimas, apetito stoka, drebulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas.

Tuberkuliozės (TB) infekcija ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja šalims, kuriose registruojamas didelis sergamumas TB, skiepyti BCG vakcina vaikus kaip galima greičiau po gimimo.

Tuberkulino testas naudojamas siekiant nustatyti, ar žmogus užsikrėtęs TB. Sveikatos priežiūros specialistas įšvirkščia nedidelį kiekį tuberkulino po oda vidinėje dilbio dalyje. Po 2–3 dienų sveikatos priežiūros specialistas įvertina odos reakciją.

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka darbuotojams, dirbantiems maisto gamyboje, sveikatos priežiūros srityje, vaikų mokymo ir auklėjimo srityje, paslaugų teikimo gyventojams srityse ir kitose veiklos srityse, būtinas profilaktinis patikrinimas dėl tuberkuliozės prieš pradedant dirbti ir kasmet dirbant.

Jei turėjote kontaktą su sergančiuoju

Asmenims, turėjusiems sąlytį su ligoniu/sukėlėjo nešiotoju, kurio diagnozė patvirtinta medicinos įstaigoje, rekomenduojama vengti ilgalaikio buvimo su sergančiuoju uždaroje patalpoje (kambaryje, kabinete, klasėje ar pan.); naudoti kvėpavimo takus apsaugančias medicinines kaukes; reguliariai ir kuo dažniau vėdinti visas patalpas užtikrinant veiksmingą oro ventiliaciją, naudoti ventiliatorius; kruopščiai valyti aplinkos paviršius; nesinaudoti ligonio daiktais; kruopščiai plauti rankas; atidžiai stebėti savo ir sąlytį turėjusių vaikų sveikatos būklę.

Ilgalaikį sąlytį turėjusiems asmenims (šeimos, kolektyvo nariams) rekomenduojama profilaktiškai pasitikrinti sveikatą pagal gydytojo nurodymus; sergančiųjų šeimose gimusius naujagimius skiepyti nuo tuberkuliozės; stiprinti imunitetą, valgyti pilnavertį maistą, nebadauti, dažniau ir ilgiau būti gryname ore; reguliariai profilaktiškai tikrintis sveikatą, tikrinti kūdikių ir vaikų sveikatą gydymo įstaigoje pagal gydytojo rekomendacijas.

Nu jo
2019-08-13 07:51:02
Pagrindine beda pas mus ta, kad be serganciojo sutikimo negalima jo gydyti. Tai va ir turim, ka turim. Pas mus parazitas yra labiau saugomas nei sveikas zmogus....
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
A 2019-08-27 20:32:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodėl toks didelis kūdikių kiekis? Koks jų skiepijimo statusas. Žinau, kad tbc skiepas neapsaugo nuo plaučių tbc, bet ar tikrai skiepas nepaskatina tbc vaikui jei jis silpnesnio imuniteto?   ATSAKYTI
Rrr 2019-08-13 19:25:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Prisiminkit pirmus nepriklausomybes metus kai taupeme sildyma-namai pradejo drekti,taupeme vandeni silta-uteles uzpuole.Pasekmes visu situ dalyku ir yra   ATSAKYTI
Tpi.per 2019-08-13 16:49:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodėl venerinės ligos sujungtos su kitomis užkrečiamomis ligomis, kas čia sugalvojo    ATSAKYTI
Omanas 2019-08-13 16:39:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Per skiepus ir apkrečia, visi tampa nešiotojai.    ATSAKYTI
Mečys 2019-08-13 13:31:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jokios infekcijos ,ligų patogeniniai sukėlėjai nediagnostuojami lietuvoje niekada ,net netikrinama yra jos ar ne...viskas iš lempos ,viskas statistika remiantis.. nors nėra tokio uždegiminio proceso kad nedalyvautų bakterijos ar virusai ,grybeliai...    ATSAKYTI
xxL 2019-08-13 10:02:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Didžiausia rizika yra chranibalai, kurie ne tik nesigydo, bet ir važinėja visuomeniniu transportu, šlitinėja viešose vietose, parduotuvėse (ypač prie taros depozito) ir kosėja neprisidengdami.   ATSAKYTI
nuomone 2019-08-13 09:53:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
kazkas ,,patobulina,, sukelejus mirtingumui didinti ir ibauginti zmones ,kad skiepytus   ATSAKYTI
ooo 2019-08-13 09:36:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
anksciau privalejai profilaktiskai tikrintis, sviestis plaucius ir kt.dabar gi taupo ant tyrimu, skiria tiems, ne uz sypsenas, kaip kitaip sutaupys auksiniams saukstam, auksiniams tualetams, auksinems stotelems, blyn kiek lietuva aukso turi....uztat, kad ''taupo'' :)))   ATSAKYTI
2019-08-13 09:35:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Skiepijausi, bus matyt ar veikia skiepai turėjau per 12 skirtingų skiepų    ATSAKYTI
Oficialu 2019-08-13 21:12:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tuberkuliozės skiepo oficiali paskirtis - apsaugoti naujagimį vos iki metukų irtai tik nuo jos isplitimo kūne, o ne nuo jos pacios ir munitetas gali ir nesusidsryti. Salutiniai poveikiai smegenu ir alergiju vystymuisi didesni nei nauda.   
aha 2019-08-13 09:30:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O ko vezio negydot?kodel nekompensuojat visu vaistu jam gydyti?jauni zmones mirsta del lesu trukumo, koks skirtumas nuo ko mirsta, bet mirsta, jei jau tokie rupesteliai, tai psirupinkit visu pirma tais, kurie nori gydytis ir negali, o tuos kurie gali uzkresti kitus laikas izoliuoti, kaip mat uzsinores gydytis, nenorit ir negydot, tik Š. malat.   ATSAKYTI
To nu jo 2019-08-13 09:28:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kkiek tokių yra? aš tai matau ženkliai suprastėjusią gydytojų kompetenciją nustatant ligas bei paskiriant gydymą. Dėl to žmonės ir pradeda patys gydytis. Taip kai kurie nusigydo, bet tai pasako apie mūsų gerų specialistų trūkumą. O jei yra koks geras specialistas tai eilės keliems mėn į priekį - tipo eik privačiai.    ATSAKYTI
Blogiausi 2019-08-13 09:05:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kas blogiausią viskas Lietuvoje, ir kodėl taip, vis mes" pirmi" iš antro galo   ATSAKYTI
Nu 2019-08-13 07:59:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Valstiećių nuopelnas.   ATSAKYTI
Nu jo 2019-08-13 07:51:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pagrindine beda pas mus ta, kad be serganciojo sutikimo negalima jo gydyti. Tai va ir turim, ka turim. Pas mus parazitas yra labiau saugomas nei sveikas zmogus....   ATSAKYTI
Emigrantas 2019-08-13 10:07:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Taip, neliko kontrolės, apribojimų, draudimų, ir t.t. Tie, kurie atsakingi - rašo, bet nesiima reikalingų sprendimų. Kaip ir psichiškai sutrikusių atžvilgiu. Valstybei tarsi vis viena - juk užsikrečiam ar būname užpulti mes - tas visuomenės sluoksnis, dėl kurio verta pastovėti tik prieš balsavimus. O po to ,,nors ir tvanas". Mes liekame neverti net grašio....  

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
REKLAMA
Klasėje (nuotr. 123rf.com)
Lietuvos moksleivių skaitymo gebėjimai niekaip nepasiekia tarptautinio vidurkio, tai parodė periodiškai visame pasaulyje atliekamas tyrimas. Tiesa, rezultatai nežymiai pagerėjo ...
vilnietis katinų globėjas (nuotr. stop kadras)
Vilniuje it ant mielių dygsta namukai katinams. Savivaldybė giriasi skirtingose miesto vietose jų įrengusi daugiau nei pusšimtį, o jeigu bus poreikis, būsto švelniakailiams bus ...
Ruduo Vilniuje (nuotr. Justinas Auškelis/Fotodiena)
Sostinėje atgimsta planai steigti Vilniaus muziejų – miesto politikai šio klausimo imsis gruodžio viduryje. Vilniaus meras Remigijus Šimašius pabrėžia, kad Vilnius ...
Lukiškių aikštėje atidaryta ledo čiuožykla (nuotr. Vilniaus miesto savivaldybės)
Antrus metus iš eilės sostinės savivaldybė kartu su „Sveikas miestas“ dovanoja ypatingą dovaną vilniečiams ir miesto svečiams – Lukiškių aikštėje atidaryta įspūdinga Kalėdinė ...
Anykščių eglutė (nuotr. stop kadras)
Kol didieji šalies miestai puikuojasi vienas už kitą, įžiebdami gražesnę eglutę, Anykščiai šiemet meta iššūkį visoms žaliaskarėms kartu sudėjus. Mat anykštėnai pagrindinę ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
Patikrino: ar verta važiuoti šventėms apsipirkti į Lenkiją
DABAR RODOMA
Patikrino: ar verta važiuoti šventėms apsipirkti į Lenkiją
DABAR RODOMA
Nepavykus susitarti dėl pinigų ugniagesiai ir kiti pareigūnai ruošiasi streikams
DABAR RODOMA
Neįprasti vaikų vardai: kalbininkai draudžia, o tėvai eina į teismus ir laimi
DABAR RODOMA
Tyrimas parodė, apie kokias dovanas labiausiai svajoja gyventojai
DABAR RODOMA
Dalinamos 1 tūkst. kompensacijos už automobilį: suskaičiuota, kiek žmonių kreipėsi
DABAR RODOMA
Avarija sostinėje: po smūgio automobilis atsidūrė ant šaligatvio
DABAR RODOMA
„La maistas“ komanda ir visa TV3 televizija siunčia palaikymą Cololo šeimai
DABAR RODOMA
Anykščiai meta iššūkį visoms žaliaskarėms: bus metalinė ir ant vandens
DABAR RODOMA
Surengė perėjų reidą: rezultatai itin liūdni
DABAR RODOMA
Ornitologai įvertino Kauno priemones išvyti varnoms: padės tik trumpam
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų