Rašyti komentarą...
Balsas.lt jau labai labai seniai mano vienas skaitomiausiu, bet paskutiniu metu atsirado minciu istrinti ji is favoritu del nesibaigianciu is visu galu lendanciu reklaminiu nesamoniu ..... Gal leidejai susimastytu siuo klausimu????? Suprantu, kad tai pajamos, bet viskam turi buti saikas .....
Koded nustojote rodyti LNK zinias????
Pamąstymai apie šilumos kainas
Gyvenu daugiabučiame name ir naudojuosi centraliniu šildymu. Didelės sąskaitos už šildymą paskatino mane panagrinėti šilumos kainų struktūrą. Esu kaunietis, todėl panagrinėsiu šildymo kainas, naudojamas Kaune. Pasinaudosime Valstybininės kainų ir energetikos kontrolės komisijos tinklalapyje patalpinta lentele.
Lentelėje „Šilumos kainų žemėlapis“ randame, kad Kaune vasario mėnesį kintama šilumos kainos dalis, t.y. dujos vienos kilovatvalandės kainoje sudarė: dujos = 24,61ct/kWh.
Kaip pavyko sužinoti, Kauno ŠE, kuri yra pagrindinė šilumos tiekėja Kauno miestui, vasarį pirko dujas po 1500 Lt/1000kub.m. arba po 1,5 Lt/kub.m. AB „Lietuvos dujos“ tinklalapyje nurodoma, kad sudeginus vieną kubinį metrą dujų išsiskiria 9,33 kWh šilumos. Tada 1kWh šilumos pagaminti reikės: 1kWh = 1,5/9,33 = 0,151 Lt/kWh = 15,1 ct/kWh. Tuo tarpu Kaune, kaip nurodyta aukščiau, dujų kaina – 24,61ct/kWh.
Šių dydžių skirtumas yra 24,61 – 15,1 = 9,51ct/kWh. Tai sudaro 38,6% nuo visų sunaudojamų dujų. Gautas skirtumas yra ne kas kita, kaip šilumos gamybos ir patiekimo vamzdžiais vartotojui nuostoliai. Apie 7-10% nuostolių atsiranda katile, kuris, degindamas dujas, pašildo termofikacinį vandenį, o likusi dalis nuostolių, tai yra apie 30% -tai skirstymo vamzdynuose dingstanti šiluma. Išvengti šilumos nuostolių vamzdynuose negalima iš principo – juos galima tik sumažinti geriau izoliuojant vamzdžius. Jeigu dalis vartotojų atsijungtų nuo šiluminių tinklų, nuostoliai juose dar padidės, nes likusiems namams šildyti reikės mažiau termofikacinio vandens, vanduo lėčiau tekės vamzdžiais ir daugiau atšals, kol pasieks vartotoją. Bet kuriuo atveju už visus nuostolius sumoka vartotojai. Nuostolių trąsose galima išvengti, jei šilumą gaminantis dujų katilas bus įrengtas apšildomo namo viduje, pavyzdžiui, jo rūsyje. Tada perdavimo nuostoliai praktiškai lygūs nuliui, nebent dujos į katilą bus paduodamos skylėtais vamzdžiais. Tačiau už kubinį metrą dujų teks mokėti brangiau, nes namas (kad ir daugiabutis) sunaudoja nedaug dujų, lyginant su šilumine elektrine, todėl galioja kitas – didesnis tarifas – šiuo metu jis yra 1,74Lt/kub.m.


Skaitomiausios naujienos
Į viršų