naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Suriebėjusių kepenų liga yra vis dažnesnė, o vėlesnės jos stadijos pereina į cirozę. Yra keletas ženklų, kuriuos reikia žinoti.

Suriebėjusių kepenų liga yra vis dažnesnė, o vėlesnės jos stadijos pereina į cirozę. Yra keletas ženklų, kuriuos reikia žinoti.

REKLAMA

Nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga (NAFLD) – tai įvairių būklių, kurias sukelia riebalų kaupimasis kepenyse, terminas. Taip pat galite susirgti su alkoholiu susijusia kepenų liga, t.y. kepenų pažeidimu, kurį sukelia per didelis alkoholio vartojimas.

Sveikose kepenyse turėtų būti mažai riebalų arba jų neturi būti, nors NHS duomenimis vienas iš trijų JK gyventojų serga ankstyvąja NAFLD stadija, kai kepenyse yra nedidelis riebalų kiekis, rašo express.co.uk

Kas yra suriebėjusios kepenys?

„Amerikos kepenų fondas“ teigia, kad jei daugiau nei 5–10% kepenų svorio sudaro riebalai, tada tai vadinama suriebėjusiomis kepenimis. Kai kurie žmonės suserga suriebėjusių kepenų ligomis, nors nejaučia jokių išankstinių simptomų, rašo express.co.uk.

REKLAMA

Pasak NHS, cirozė yra sunkiausia stadija. Sakoma, kad ji dažniausiai išsivysto  po daugelio metų uždegimo, kai kepenys susitraukia ir tampa randuotos bei gumbuotos.

REKLAMA

Tai rodo, kad žala yra nuolatinė ir gali sukelti kepenų nepakankamumą, kai kepenys nustoja tinkamai veikti, bei kepenų vėžį. Yra keletas ligos požymių, pastebimų ant kojų, kulkšnių, pėdų ar pilvo.

Kokie suriebėjusių kepenų simptomai?

Edema gali atsirasti, kai patinsta kojos, kulkšnys, pėdos ar pilvas. NHS teigia: „Jei išsivysto cirozė (labiausiai pažengusi stadija), gali atsirasti sunkesnių simptomų, tokių kaip odos ir akių baltymų pageltimas (gelta).

REKLAMA

Teigiama, kad kartais žmonės, kuriems yra pažengusios NAFLD stadijos, gali jausti buką  skausmą viršutinėje dešinėje pilvo dalyje arba didelį nuovargį. Taip pat galite pastebėti nepaaiškinamą svorio kritimą ir silpnumą“.

Pasak „British Liver Trust“, žmonės, sergantys kepenų ligomis, kuriems atsiranda tamsiai juodos, dervos spalvos išmatos arba tamsus šlapimas, turėtų kreiptis skubios medicininės pagalbos.

Kiti sunkūs simptomai yra vėmimas krauju, lengvai atsirandančios mėlynės, odos niežulys ir apatinės pilvo srities patinimas.

REKLAMA
REKLAMA

„Ankstyvosios NAFLD stadijos paprastai nesukelia jokios žalos, tačiau gali sukelti rimtą kepenų pažeidimą, įskaitant cirozę, jei ji pablogėja“, – teigiama NHS svetainėje. Jei NAFLD nustatomas ir valdomas ankstyvoje stadijoje, galima sustabdyti ligos pablogėjimą ir sumažinti riebalų kiekį kepenyse.

Nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga dažniausiai išsivysto antsvorio turintiems žmonėms

Nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga dažniausiai išsivysto antsvorio turintiems žmonėms, nutukusiems arba sergantiems cukriniu diabetu, turintiems padidėjusį cholesterolio arba didelį trigliceridų kiekį.

REKLAMA

Žmonės labiau linkę susirgti NAFLD dėl daugelio veiksnių. Pavyzdžiui, jei esate atsparus insulinui ‒ taip gali būti moterims, sergančioms policistinių kiaušidžių sindromu.

Šiuo metu nėra jokių vaistų, galinčių gydyti NAFLD, tačiau įvairūs vaistai gali būti naudingi sprendžiant su šia būkle susijusias problemas.

Gydytojas padės teisingai diagnozuoti jūsų sveikatos būklę ir pateiks tinkamą patarimą bei priežiūros planą. Jei išsivysto sunki cirozė, ketvirtos stadijos suriebėjusių kepenų liga, o jūsų kepenys nustoja tinkamai veikti, gali prireikti kepenų transplantacijos.

Suaugusiesiems vidutinis kepenų transplantacijos laukimo laikas yra 135 dienos. Pasak „Mayo klinikos“, NAFLD vis labiau plinta visame pasaulyje, ypač Vakarų šalyse. Jei turite nuolatinių požymių ir simptomų, kurie kelia nerimą, būtina pasitarti su gydytoju. Tik nedaugeliui NAFLD sergančių  žmonių, diagnozuojama daugiau pažengusi ligos stadija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų