• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Insultas, infarktas, nudegimai, užspringimas, kraujavimas iš žaizdos... Tai – kritinės organizmo būklės, kai pagalba turi būti suteikta čia pat ir dabar. Bet ką daryti, jei esate vienas ir vienintelis žmogus, kuris gali jums padėti, esate jūs pats?

 Insultas, infarktas, nudegimai, užspringimas, kraujavimas iš žaizdos... Tai – kritinės organizmo būklės, kai pagalba turi būti suteikta čia pat ir dabar. Bet ką daryti, jei esate vienas ir vienintelis žmogus, kuris gali jums padėti, esate jūs pats?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į klausimus atsako VšĮ Klaipėdos Jūrininkų ligoninės abdominalinės chirurgijos gydytojas, endoskopuotojas Kazimieras Barkauskas.

REKLAMA

Ką daryti žmogui, kuris taip stipriai įsipjauna, kad net pažeidžia arteriją ir prasideda arterinis kraujavimas? Kokią pirmąją pagalbą jis gali sau suteikti, kol išsikvies greitąją pagalbą?

Įsipjovus, kai stipriai kraujuoja, pirmoji pagalba sau – stipriai užspausti žaizdą, tada kuo greičiau ant žaizdos uždėti spaudžiamąjį tvarstį. Suvyniojus gabalą tvarsčio, jį reikia uždėti ant žaizdos ir tvirtai prispausti. Jei tvarsčio nėra, galima panaudoti švarios paklodės gabalą. Gerai uždėjus spaudžiamąjį tvarstį, dažniausiai galima sustabdyti ir veninį, ir arterinį kraujavimą. Jei žaizda – alkūnės duobės srityje ar pakinklyje, laikinai kraujavimą galima sustabdyti maksimaliai sulenkus ranką per alkūnės sąnarį arba sulenkus koją per kelio sąnarį. Būtina kviesti pagalbą arba kreiptis į gydytoją.

REKLAMA
REKLAMA

Valgydamas žmogus užspringsta maistu ir negali įkvėpti oro. Ar pats žmogus sau gali atlikti Heimlicho stūmį?

Užspringus, jei užspringimas dalinis, galima įkvėpti, nesutrinka sąmonė, reikia stengtis svetimkūnį iškosėti. Jei nepavyksta iškosėti, reikia kviesti pagalbą (namiškius, greitąją medicinos pagalbą – GMP, kaimynus), nes situacija bet kuriuo metu gali pablogėti. Kai užspringimas visiškas, nepavyksta įkvėpti, aplinkui nėra nieko, kas galėtų suteikti pagalbą, reikėtų bandyti sau pačiam atlikti Heimlicho stūmį – žemiau krūtinkaulio uždėti vienos rankos kumštį, kita ranka suimti už jo ir staigiu judesiu paspausti į viršų arba atsiremti pilvu į stabilią atramą (turėklą, kėdės atlošą) ir staigiu judesiu spustelėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip žmogus gali sau padėti, jei supranta, kad jį ištiko infarktas? Ir ar mitas, kad infarktas ištinka tik tuos, kurių kraujospūdis – aukštas?

Jei krūtinėje pajautėte plėšiantį, spaudžiantį skausmą, plintantį į ranką, kaklą ar apatinį žandikaulį, jei tokia būsena lydima baimės, kartais pasunkėja kvėpavimas, sutrinka širdies ritmas, išpila šaltas prakaitas, pirmoji pagalba sau – nitroglicerino tabletė po liežuviu. Taip pat tinka purškiamas nitroglicerinas (du įpurškimai). Išgerkite aspirino tabletę. Išsikvietus GMP, iškart atrakinkite duris, nes vėliau galite iki durų neprieiti. Jei galite, apie savo būklę praneškite artimiesiems ir kaimynams. Niekur neikite ir nevažiuokite. Nekelkite kojos iš namų. Skausmui nemažėjant, po kelių minučių dar kartą po liežuviu pakiškite nitroglicerino (tai galima daryti ir pakartotinai).

REKLAMA

Ne visi žmonės, kurių aukštas arterinis spaudimas (AKS), suserga miokardo infarktu. Miokardo infarktas gali ištikti ir tuos žmones, kurių AKS normalus. Miokardo infarkto išsivystymo veiksniai yra keli, o didelis AKS – tik vienas iš jų. Kiti veiksniai – nutukimas, rūkymas, didelis cholesterolio kiekis ir kt.

REKLAMA

Jei žmogus pajaučia insulto požymių, ką jam iškart reikėtų daryti?

Įtarti galvos smegenų insultą galima tada, jei staiga nusilpo ar nutirpo ranka ar koja, sutriko pusiausvyra, perkreipė veidą, sutriko regėjimas ar kalba, atsirado stiprus galvos skausmas. Vienintelė išeitis – kviesti GMP.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką daryti apsiplikius verdančiu vandeniu, nudegus, apsiliejus verdančiu aliejumi?

Dažniausiai buityje nusideginama liepsna, nusiplikoma karštu vandeniu, garais, karštais riebalais. Nudegimo sunkumas priklauso nuo nudegimo gylio (laipsnio), nudegimo ploto. Nudegimas ypač pavojingas vaikams. Pirmoji pagalba – kuo greičiau atvėsinti nudegusią vietą šaltu vandeniu. Jei nudegė rankos, reikia nuimti žiedus, apyrankes. Neplėšti pridegusių drabužių, neatverti pūslių, netepti nudegimų riebalais! Ant nudegusių vietų reikia uždėti tvarsčius ir kreiptis į gydytoją arba kviesti GMP.

SVARBU ŽINOTI • Tiek veninį, tiek arterinį kraujavimą gali sustabdyti bet kokio švaraus audeklo tvarstis. • Išmokite sau pasidaryti Heimlicho stūmį – jis padės užspringus. • Jei jaučiate miokardo infarkto požymių, kuo skubiau išgerkite nitroglicerino. • Miokardo infarktu gali susirgti ir žmonės, kurių AKS normalus. • Jei jaučiate, kad jums gali būti insultas, jokiu būdu negerkite aspirino. Kuo skubiau kvieskite GMP. • Nudegusių vietų negalima tepti riebalais: pirmoji pagalba – kuo greičiau atvėsinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų