Per aukštą cholesterolį gali išduoti 2 ženklai veide: pastebėkite juos laiku

Aukštas cholesterolis – pavojinga būklė, nes dažnai jokiais simptomais nepasireiškia. Bet ar yra kokių nors požymių, leidžiančių ją įtarti?

Aukštą cholesterolį dažniausiai sąlygoja nutukimas ir per didelio kiekio riebaus maisto vartojimas, nepakankamas fizinis aktyvumas, o taip pat ir rūkymas bei nesaikingas alkoholio vartojimas, nors polinkis į aukštą cholesterolį gali būti ir paveldėtas.

Kalbant apie cholesterolį daugiausiai nerimo kelia jo reputacija – jis dažnai vadinamas „tyliuoju žudiku“. Apie cholesterolio lygį savo kraujyje galima sužinoti vieninteliu būdu – pasidarius kraujo tyrimą. Tad kaip žinoti, ar esate pavojuje?

Trumpai tariant, aukštas cholesterolis reiškia, kad kraujyje turite per daug riebios medžiagos, vadinamos cholesteroliu. Nors tam tikras jo kiekis būtinas tinkamai ląstelių veiklai, per didelis jo kiekis gali užblokuoti kraujagysles. Kai taip nutinka, padidėja rimtų sveikatos problemų, pavyzdžiui, infarkto ar insulto, pavojus. Cholesterolį mažinti galima keičiant gyvenimo būdą į sveikesnį – kasdien sportuojant ir sveikai maitinantis. Tam tikrais atvejais cholesteroliui mažinti taip pat vartojami vaistai, rašoma express.co.uk.

Kas yra cholesterolis?

Priešingai nei dažnai manoma, cholesterolis iš tiesų nėra savaime blogas dalykas – jis reikalingas ląstelių veiklai. Cholesterolis gaminasi kepenyse ir yra kraujo paskirstomas po visą organizmą. Cholesterolį iš kraujo pasiima ląstelės, kuriose jis naudojamas, o jo perteklius – kaupiamas, ir gali būti grąžinamas atgal į kepenis ir suskaidomas. Aukštas cholesterolis – tai per didelė cholesterolio koncentracija kraujyje.

Nors netiesa, kad visas cholesterolis savaime yra blogas, žemo tankio lipoproteinas (LDL) ir paveldima hipercholesterolemija (PH) yra laikomi „bloguoju“ cholesteroliu. Blogasis cholesterolis gali padidinti širdies ligų riziką, nes riebalinga medžiaga kaupiasi arterijų viduje. Ir deja, nerimą keliantis LDL kiekis dažnai nepastebimas. PH yra paveldima liga, todėl dažniau yra lengviau diagnozuojama, bet neretai sąlygoja itin aukštą cholesterolio kiekį kraujyje.

REKLAMA

Bet kaip žinoti, ar jūsų „blogojo“ cholesterolio kiekis kraujyje yra per didelis?

Aukšto cholesterolio požymiai

Aukštas cholesterolis nesukelia konkrečių simptomų, todėl labai sunku pasakyti. Gydytojai paprastai paskiria tyrimą, kuris aiškiai parodo, ar turite šią problemą.

Jei turite viršsvorio, sergate diabetu, esate vyresni nei 40 metų amžiaus arba jei jūsų šeimoje yra turėjusių aukštą cholesterolį arba širdies problemų, tuomet jūsų šeimos gydytojas greičiausiai rekomenduos reguliariai tikrintis, kad nekiltų pavojus.

Vienintelis būdas tiksliai žinoti, ar jūsų cholesterolio kiekis nėra per didelis – tai kraujo tyrimas. Tačiau ekspertai sako, kad apie aukštą cholesterolį gali išduoti ir akys.

„FH Foundation“ aiškina: „Kartais PH pasižymi labai akivaizdžiais ženklais, ypač jei LDL cholesterolis labai aukštas.“

Teigiama, kad du aukšto cholesterolio požymiai gali būti matomi iš akių. Vienas iš šių požymių – tai pageltimas aplink akis, vadinamas ksantelazmomis.

Kitas požymis – platus lankas prie spalvotos akies rainelės dalies, vadinamas rainelės arka, kuris irgi reiškia, kad „blogojo“ cholesterolio kiekis kraujyje yra per didelis.

„FH Foundation“ priduria: „Šiuos požymius gali nustatyti oftalmologas.“


Rašyti komentarą...
M
Monika
2021-06-17 10:45:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
Geriausia nieko nežinoti ir dėl nieko nepergyventi, ir kuo mažiau vaistų...
Atsakyti
-11

V
Virginijs
2021-06-17 07:52:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
Labai pasenusios žinios. Naujos įžvalgos skelbia kitaip.
Atsakyti
-6

E
Eglė
2021-06-17 10:28:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ne visai taip. Ūgis 172. Svoris 58kg. Gyvenimo būdas -sveikas. Jokių žalingų įpročių. Mama ir močiutė turėjo aukštą cholesterolio kiekį. Genetika ir nieko su tuo negalima padaryti.
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų