Paprasti bėrimai išduoda sunkią ligą: serga kas penktas lietuvis

Atopiniu dermatitu sergantieji Lietuvoje yra pamiršti – visuomenė apie ligą menkai edukuojama, gydymo inovacijos mūsų šalį aplenkia. Apie tai šiandien kalbėta konferencijoje – aptarti ligos simptomai, daug dėmesio skirta diskusijai apie sergančiųjų atopiniu dermatitu psichologinės sveikatos grėsmes.

Daugelio žmonių, išgirdusių tokius terminus kaip egzma ar atopinis dermatitas, pirmasis klausimas būna, kuo jie skiriasi?

Inovatyvios dermatologijos centro gydytoja-dermatovenerologė Inga Kisielienė patikina, kad šie du terminai yra sinonimai, kurie apibūdina uždegimą odoje. Būtent atopinis dermatitas yra vadinamas egzemų karaliumi, nes yra labiausiai išplitęs.

Bėrimai keičia vietą

Dermatovenerologės I. Kisielienės teigimu, atopinis dermatitas, tai – odos susirgimas, vaikų tarpe tai dažniausia iš visų egzemų.

„Dažniausiai pirmieji simptomai atsiranda pirmaisiais gyvenimo metais, vaikystėje. Daugeliui išnyksta sulaukus pilnametystės, bet gali ir nepraeiti bei atsinaujinti. Atopinis dermatitas gali atsirasti ir suaugusiems, tačiau tai nereiškia, kad šia liga jie sirgo ir vaikystėje“, – sako ji.

Kalbant apie bėrimus, jie yra skirtingi ir neretai keičiantys savo vietą. Tai dažniausiai priklauso nuo to, kokio amžiaus sergantysis yra.

„Jeigu turime sergantį vaiką, dažniausiai bėrimai atsiranda ant skruostų, rankų ir kojų paviršių, o augant bėrimų vietos keičiasi. Jie persikelia į vietas, kuriose oda turi didžiausią kontaktą su aplinka: veidas, kaklas, plaštakos, kojos“, – pasakoja I. Kiselienė.

Atsiradus atopiniam dermatitui, ant odos atsiranda raudonos dėmės, kurias pakasius, oda ima šašėti, todėl nuolat kasant jautrias vietas, oda ima ir storėti.

Serga kas penktas

Atopinis dermatitas (AD) – labiausiai paplitusi lėtinė odos liga, su kuria susiduria 20 proc. žmonių, iš kurių 4 – 5 proc. yra suaugusieji.

REKLAMA

Pasireiškia itin stipriu niežuliu, paraudimu, žaizdomis ir šlapiuojančia ar kitaip uždegimo pažeista oda. Ligos simptomai pirmiausia pasirodo didžiausią kontaktą su aplinka turinčiose odos vietose – ant veido, kaklo ar plaštakų, o negydant plinta po visą kūną.

Susirgus vyresniame amžiuje – simptomai kur kas sunkesni, o gydymo procesas reikalauja daugiau pastangų.

Priežastys gali būti ir namuose

Atopinį dermatitą lemia imuninės sistemos sutrikimai. Jį paūmina temperatūros pokyčiai, ypač būdingi pavasariui, sausas oras patalpose ir vėjas, kuris paliečia vis mažiau uždengtas kūno vietas.

Ligą lemia oro užterštumas, prasta vandens kokybė ir, žinoma, smarkiai išaugęs cheminių medžiagų naudojimas. Tokie įprasti produktai kaip skalbinių minkštiklis ar putojanti prausimosi priemonė gali iššaukti atopinio dermatito paūmėjimą.

Lydinčios ligos ir komplikacijos

Ligos eiga dažnai nepastovi ir liga susijusi su kitomis atopinėmis ligomis. Tyrimų duomenimis, net 60 proc. žmonių, sergančių atopiniu dermatitu, išsivysto alerginė sloga, o trečdaliui pasireiškia viena sunkiausių alergijos formų – alerginė astma.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų