REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujienų portalo JP žiniomis, Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinikoje gydomas asmuo, užsikrėtęs maliarija. Šia ligas panevėžietis vyras susirgo grįžęs iš Zanzibaro – pusiau autonominio Tanzanijos administracinio vieneto.

Naujienų portalo JP žiniomis, Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinikoje gydomas asmuo, užsikrėtęs maliarija. Šia ligas panevėžietis vyras susirgo grįžęs iš Zanzibaro – pusiau autonominio Tanzanijos administracinio vieneto.

REKLAMA

Nei paneigė, nei patvirtino

Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas naujienų portalui JP nepatvirtino, kad Infekcinių ligų klinikoje gydomas panevėžietis, užsikrėtęs maliarija.

„Negaliu nei paneigti, nei patvirtinti. Tai yra žmogaus asmeninis apsisprendimas, apie kurį jis nenori kalbėti. Todėl negalime nieko pasakoti. Tik infektologai gali apibūdinti, kokia liga – maliarija“, – sakė A. Skorupskas.

Liga atvežtinė

Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinikos Infekcinių ligų suaugusiųjų skyriaus gydytoja infektologė Violeta Dambrauskienė paaiškino, kokia liga – maliarija.

REKLAMA
REKLAMA

„Maliarija yra atvežtinė liga. Lietuvoje maliarija nesidaugina – uodai neturi tokio užkrato ir neperneša infekcijos. Tačiau tropiniuose ir subtropiniuose Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos regionuose, įkandus uodui, žmogus gali užsikrėsti maliarija. Šia liga dažniausiai parsiveža keliautojai, todėl tai – keliautojų liga“, – pasakojo medikė.

REKLAMA

Užkrečia ne vienos rūšies uodai

Pasak gydytojos infektologės, tropiniuose ir subtropiniuose regionuose maliarija gali užkrėsti kelios uodų rūšys.

„Maliarija yra sunki, kartais gyvybei grėsminga liga, kurią sukelia Plasmodium genties kraujo pirmuonys. Šią infekciją perduoda uodai, maitindamiesi žmogaus krauju. Dažniausiai keliautojai nesilaiko visų rekomendacijų, kurių privaloma laikytis nuvykus į Afriką, Aziją arba Pietų Ameriką. Praktiškai, važiuojant į nurodytas šalis, kuriose įmanoma užsikrėsti maliarija, kelionių vadovai griežtai nurodo naudoti antimaliarinius vaistus“, – sakė V. Dambrauskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Simptomai panašūs į gripo

Liga dažniausiai pasireiškia aukšta temperatūra, šaltkrėčiu, į gripą panašiais simptomais.

„Tai yra karščiavimas ir, jeigu grįžus iš tam tikros šalies, žmogus, pajutęs keletą karščiavimo epizodų, nes tai priklauso nuo maliarijos rūšies, būtina kreiptis į medikus. Neseniai Panevėžio infekcinių ligų klinikoje jau gydėsi panevėžietis parsivežęs maliariją iš Pietų Amerikos. Šis pacientas prisipažino, kad negėrė vaistų nuo maliarijos, nes vaistai, esą, brangūs. Vakcinos prieš maliariją nėra – ji kuriama. Berods, vakcina dabar kaip tik bandymo stadijoje. Todėl keliaujantieji į šalis, kuriose galima užsikrėsti maliarija, privalo laikytis taisyklių ir teisingai vartoti vaistus“, – pasakojo V. Dambrtauskienė ir perspėjo:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Liga pasireiškia aukšta temperatūra, šaltkrėčiu, jaučiamas galvos, raumenų skausmas, nuovargis, gali atsirasti pykinimas, vėmimas, viduriavimas. Vėliau dėl eritrocitų masinio pažeidimo vystosi mažakraujystė ir gelta. Jeigu ligonis nesigydo, gali vystytis komplikacijos, atsiranda inkstų nepakankamumas, sąmonės sutrikimas, koma ir mirtis“.

Maliarija Lietuvoje

Lietuvoje vietinės maliarijos atvejai buvo registruojami iki 1957 m., kol medikų ir biologų pastangomis vietinė maliarija buvo įveikta.

REKLAMA

Nuo 1964 m. iki šių dienų registruojami tik įvežtinės maliarijos atvejai. 2008–2019 m. Lietuvoje buvo užregistruoti per 50 įvežtinės maliarijos atvejų.

Kiekvienais metais ja suserga daugiau kaip 10 tūkst. turistų, iš kurių apie 1 proc. miršta nuo tropinės maliarijos. Lietuvoje kasmet keli žmonės suserga įvežtine maliarija.

Siųsti atgal y tą Afriką ir tegul gydosi
galejoten ir pasilikt,trankos kazkur ir velka virusus i Lietuva,bjaurybe.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų