Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio
2019.01.17 16:32

Užimtumo tarnybos konsultantė Renata Petrėnaitė įsitikinusi: sparčiai besikeičianti tarnyba gali padėti neįgaliesiems įveikti ieškant darbo kylančius iššūkius. Pernai darbą rado, savarankišką veiklą pradėjo ar kitose aktyviose darbo rinkos politikos priemonėse dalyvavo per 9 tūkst. negalią turinčių žmonių.

Renata Petrėnaitė Užimtumo tarnyboje dirba kaip neįgaliųjų įdarbinimo specialistė, karjeros konsultantė ir atvejo vadybininkė. (Aurelijos Babinskienės nuotr.)

Renata Petrėnaitė Užimtumo tarnyboje dirba kaip neįgaliųjų įdarbinimo specialistė, karjeros konsultantė ir atvejo vadybininkė. (Aurelijos Babinskienės nuotr.)

Danguolė Matusevičienė juda neįgaliojo vežimėliu. Ji turi aukštąjį išsilavinimą, tačiau daugelį metų nerado jai patinkančio, atsiskleisti padedančio darbo. Moteris prisipažįsta nepasitikėjusi savimi, nedrįsusi imtis ryžtingų žingsnių. Vieną dieną ji užsuko į Užimtumo tarnybą ir paklausė, ar nebūtų darbo ir jai, ir sulaukė pasiūlymo įsidarbinti pačioje Užimtumo tarnyboje. Iš pradžių dirbo nelabai sudėtingus darbus įvairiuose projektuose, vėliau išlaikė valstybės tarnybos egzaminą ir dirba su klientais. D. Matusevičienė sako esanti patenkinta savo darbu. Jos teigimu, darbas žmogui duoda labai daug – ne tik materialinį saugumą, bet ir pasitikėjimą savimi, bendravimą. Kasdienė rutina Danguolei teikia tik džiaugsmą – smagu kasdien keltis, važiuoti į darbą, susitikti su įvairiais žmonėmis, padėti jiems. Moteris sako, kad klientai jos negalios net nepastebi – vežimėlis dirbti prie stalo visai netrukdo.

REKLAMA

Negalios nereikia tapatinti su žmogumi

R. Petrėnaitė jau pusę metų dirba Užimtumo tarnyboje kaip neįgaliųjų įdarbinimo specialistė, karjeros konsultantė ir atvejo vadybininkė. Ji įsitikinusi, kad Užimtumo tarnyba yra labai pasikeitusi ir čia atėjęs klientas sulaukia daug daugiau ir kokybiškesnės pagalbos – nuo individualios konsultacijos, karjeros plano sudarymo iki tarpininkavimo darbo pokalbyje.

Pirmiausia į Užimtumo tarnybą atėjęs žmogus patenka pas įdarbinimo konsultantą, kuris jį užregistruoja. Pas Renatą žmonės ateina tada, kai įdarbinimo konsultantas pamato, jog jiems patiems susirasti darbo nepavyks, kai reikia vienokios ar kitokios pagalbos. R. Petrėnaitės klientai turi pačių įvairiausių negalių – nuo fizinės iki proto, neretai turi išsilavinimą, bet jiems nepavyksta įsidarbinti. Konsultantė įsitikinusi, kad daugeliu atveju tai lemia asmeninės savybės ir socialinių įgūdžių stoka. „Klientams sunkiausia susitaikyti su savo amžiumi ir negalia. Būna žmonių, kurie atėję į pirmą konsultaciją pasako: „Nedarbinkit, aš neįgalus“, – patirtimi dalijasi R. Petrėnaitė. Kartais „pagailėti“ ir nedarbinti 40-mečio sūnaus prašo mamos: juk jis serga, o kalbantis su žmogumi paaiškėja, kad jis nori išsilaisvinti iš susidariusio uždaro rato.

„Aš pasiūlau negalią atidėti į šoną ir pažiūrėti į patį žmogų: išsiaiškinti, kokie jo lūkesčiai, norai, galimybės. Su žmogumi kalbame ne apie negalią, o apie tai, ką jis gali“, – sako R. Petrėnaitė. Jos teigimu, kai kuriems žmonėms ir trūksta tik tokios pagalbos: išsikalbėti, gauti psichologinį pastiprinimą.

REKLAMA

Pirmiausia reikia pakeisti požiūrį

Pasak R. Petrėnaitės, dažnai pas ją atėjęs žmogus prašo duoti „kokio nors darbo“. Paklaustas, ką jis norėtų (galėtų) dirbti, nežino, nieko negali pasakyti apie save. Pasak specialistės, jos konsultacija trunka valandą (iš viso skiriamos 6 konsultacijos). Per tiek laiko galima pažinti klientą ir nuspręsti, kaip jam padėti – pasiūlyti darbą, o gal pasimokyti arba dalyvauti kitose aktyviose darbo rinkos politikos priemonėse (įvairūs mokymai, socialinių įgūdžių užsiėmimai, grupinės ir individualios konsultacijos) arba savanoriauti. Jei viskas vyksta sklandžiai, dažnai klientai per 1–3 mėnesius įsidarbina.

Renata džiaugiasi gerais pavyzdžiais – Į Užimtumo tarnybą kreipėsi 55-erių moteris, kuri niekada nedirbo. Iš pradžių tam tarsi trukdė liga, paskui toks gyvenimas tapo įpročiu. Moteris lankė visus Užimtumo tarnybos rengiamus socialinių įgūdžių užsiėmimus ir netrukus įsidarbino fasuotoja. Tai buvo jos pirma darbovietė.

R. Petrėnaitė įsitikinusi, kad kartais norint įsidarbinti užtenka pakeisti savo požiūrį. Tam ir skirti socialinių įgūdžių užsiėmimai – negalią turintys žmonės būna tarp kitų, kuriems galbūt ne mažiau sunku ar dar sunkiau, pradeda labiau pasitikėti savimi. Šiuose užsiėmimuose jie įgyja psichologijos žinių, sužino, kaip pasirinkti profesiją, kaip bendrauti su darbdaviu, kaip parengti gyvenimo aprašymą ir pan.

Galima pasitvirtinti turimą kvalifikaciją

Pasak Renatos, situacijų būna labai įvairių. Pavyzdžiui, klientas buvo neigiamai nusiteikęs prieš Užimtumo tarnybą, vengė joje lankytis, bendrauti su konsultantais. Kalbantis telefonu paaiškėjo, kad žmogus 25 metus dirba staliumi, bet neturi jokio diplomo. Dabar tokiais atvejais yra galimybė išlaikyti egzaminą ir pasitvirtinti turimą kompetenciją niekur papildomai nesimokant. Tai ir buvo pasiūlyta šiam klientui. „Turime savo gebėjimus, įgūdžius ir talentą pasitvirtinusių suvirintojų, stalių, vairuotojų“, – sako specialistė.

REKLAMA

Ji pabrėžia, kad visada yra galimybė mokytis naujų kompetencijų, bet siųsti į mokslus neįvertinus visų aplinkybių neskubama. Pavyzdžiui, viena moteris išreiškė norą mokytis, tačiau ji jau buvo baigusi slaugytojo padėjėjo mokymus ir niekur nedirbo. „Kyla klausimas, kodėl. Gal tiesiog žmogaus motyvacija dirbti nėra pakankama? Jis turi suvokti, kad pradėjęs mokytis turi pradėti dirbti, kol dar neprarado įgūdžių. Tenka matyti klientų, kurie nuolat mokosi, turi visą krūvą įvairių pažymėjimų, bet nedirba. Tokiais atvejais gal svarbiau išsiaiškinti nedarbo priežastį ir padėti nei siųsti mokytis dar“, – svarsto Užimtumo tarnybos konsultantė.

R. Petrėnaitė pabrėžia, kad labai svarbu ir atsižvelgti į situaciją rinkoje. Pavyzdžiui, moteris nori dirbti kirpėja, bet profesijų, kurios bus reikalingos Lietuvai 2019 metais, sąraše matyti, kad grožio sektorius perpildytas. Be to, teks dirbti pagal individualią veiklą. Gal verčiau pasirinkti kitą profesiją?

Darbdaviai linkę dvejoti

Renata neslepia, kad tenka dirbti ir su darbdaviais. „Kai paskambinu, pasakau apie žmogaus išsilavinimą, galimybes dirbti vienokį ar kitokį darbą ir paminiu, kad jo darbingumas ribotas, darbdavys pirmiausia įsivaizduoja žmogų rateliuose ar su ramentais. Kiti klausia, ar žmogus neturi psichikos negalios, dar baiminamasi epilepsijos. Vis dėlto nesame linkę kalbėti apie negalias, pasiūlome susitikti su žmogumi ir pasikalbėti, – pasakoja R. Petrėnaitė. – Bet aš jiems sakau, kad yra įvairių negalių, kai kurių visai nesimato. Darbdavys gali maloniai nustebti.“ Moteris prisipažįsta pati turinti negalią – serga autoimunine liga, kuri yra nematoma ir netrukdo darbui. „Jei reikėtų eiti dirbti virėja, siuvėja, lygintoja, man būtų sunkiau. Suprasčiau, kad turiu profesiškai persiorientuoti“, – prisipažįsta moteris.

REKLAMA

Renata ir klientams pataria neakcentuoti savo negalios. Pirmiausia reikėtų aptarti turimą išsilavinimą, galimybes dirbti darbą, tik paskui pakalbėti apie tai, kad galbūt reikės dažnesnių pertraukėlių darbe ar pan. Vis dėlto specialistė neslepia, kad kartais vos išgirdus apie negalią darbdavio entuziazmas sumažėja.

Konsultantė sako, kad neretai ji pati lydi žmogų pas darbdavį – kai žino, kad jam bus sunku susišnekėti, susiorientuoti. Toks žmogus turi psichologinių problemų, bet jis gali puikiai dirbti fizinį darbą, tereikia jam šiek tiek padėti.

Pildosi svajonės

Pasak R. Petrėnaitės, kartais Užimtumo tarnyba tampa svajonių išsipildymo vieta. Viena moteris visą gyvenimą dirbo siuvėja. Darbas jai patiko, bet ilgainiui dėl negalios nebegalėjo jo dirbti. Atėjusi į Užimtumo tarnybą ji prisipažino, kad nori pasimokyti ir dirbti tai, ką visą gyvenimą svajojo – su gėlėmis. Tą ir padarė.

Kitas sėkmingas atvejis – kai ilgai darbo neradęs ir daugelį pagalbos priemonių Užimtumo tarnyboje išbandęs raidos sutrikimų požymių turintis vaikinas įsidarbino virtuvės padėjėju. Jis buvo apmokytas, kad reikia kasdien nuskusti tam tikrą kiekį bulvių, morkų, supjaustyti jas, ir sėkmingai tą daro. Šis darbas jaunuoliui tinka – raidos sutrikimus turintiems, autistiškiems žmonėms reikia rutinos, veiklos, kuri mažai keistųsi.

Užimtumo tarnybos konsultantė džiaugiasi matydama per pusę metų įstaigoje įvykusius pokyčius – klientai darosi pozityvesni, sąmoningesni, pradeda jausti, kad gaus ne tik formalią, bet realią pagalbą: „Esame nebe tie. Galime suteikti daugiakryptę pagalbą klientams. Smagu, kai net ilgalaikiai bedarbiai randa darbą arba pamato naujų profesinių galimybių. Jaučiuosi, lyg dirbčiau socialinį darbą – esu įsitikinusi: kad žmogus eitų pirmyn, katais būtent tokios pagalbos ir reikia.“

Straipsnio autorė – Aurelija Babinskienė.

2019-01-20 16:20:33
Pritariu Nedai. "Jau pusę metų.... :)
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Vy 2019-01-21 14:58:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip blogai dirba vien senos bobos, o dabar va jaunas aktyvus, nesugadintas senos sistemos specialistas. Irgi blogai. Tai ko jus bobos norit?   ATSAKYTI
Neda 2019-01-20 16:19:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
"R. Petrėnaitė jau pusę metų dirba Užimtumo tarnyboje kaip neįgaliųjų įdarbinimo specialistė, karjeros konsultantė ir atvejo vadybininkė." Nejaugi šioje įstaigoje nėra labiau kompetentingo ir patyrusio darbuotojo, galinčio duoti interviu ir pasidalinti vertinga patirtimi??    ATSAKYTI
2019-01-20 16:20:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pritariu Nedai. "Jau pusę metų.... :)   
Arvydas 2019-01-20 20:06:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reiskia nesugadinta senos sistemos. Reiskia atjaucia ir supranta zmogu. Reiskia stengiasi padeti ir padeda.
Ne prasedetas laikas privslumas, o atlikti darbsi. Kai kam laikas keisti poziuri.  
Jo 2019-01-19 11:43:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pasidomekit labiau apie "malonu" siu istaigu konsultanciu elgesi. Yra tokiu miestu, kur sedi arogantiskos su pakiekos kupinu poziuriu i atejusi interesanta. Vien bedziaus kompleksa "isivarai" su tokiom pabendraves   ATSAKYTI
Patikslinkite 2019-01-19 12:07:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jei rašote, rašykite tiksliai, kur jus blogai aptarnavo. Anoniminis drabstymas rodo, ķad svarbu išlieti negatyvą.  
To patikslinkite 2019-01-19 14:30:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Daug yra tokiu specialisciu, kaip raso Jo. Tai yra kazkam sukurtos darbo vietos. Deja, paprastam zmogui ,ieskanciam darbo, is to jokios naudos. Ir tik vienetai tokiu specialistu yra geranoriski. Kitos tiesiog atsedi darbo valandas ,po to lekia pirkti naujos sukneles ar dar ko nors ( juk siandie dar nieko nenusipirko). Jeigu Jo butu parases kokiam mieste, jam gali prisiuti byla uz smeizta ,kurios jis nelaimetu. O jus gyvenat savo svajoniu pasauly ir nesugebat izvelgti realybes. Arba pats/i sedit kokioj kontoroj ir teisybe jus didziai piktina.  
Visur visokie dirba 2019-01-20 12:51:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Lengva keikti kitus. Visose srityse yra gerų ir blogų darbuotojų. Todėl nereikia absoliutinti. Man labai įdomu, ar visi pikti komentatoriai patys gerai atlieka savo darbą.Ką pasakytų jų darbdaviai?  
Va 2019-01-19 07:46:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pasakos , Lietuva ruošia specialistus ,kuriems neturi darbo.   ATSAKYTI

Top Video

Įspūdingi Ziono Williamsono žaidimo epizodai NBA ikisezoninėse varžybose
DABAR RODOMA
Įspūdingi Ziono Williamsono žaidimo epizodai NBA ikisezoninėse varžybose
DABAR RODOMA
Moteris manė, kad namuose vaidenasi: tiesa pasirodė visai kitokia
DABAR RODOMA
Kamerų įrašas atskleidė moterų sąmokslą: apsvaigino vyrą ir juo pasinaudojo
DABAR RODOMA
Šiurpą keliantis reginys: vyras kameromis užfiksavo neįprastą reiškinį
DABAR RODOMA
100-metį atšventusios dvynės atskleidė paprastą savo ilgo gyvenimo paslaptį
DABAR RODOMA
Užfiksuotas šokiruojantis tėvų poelgis su kūdikiu: istorija kelia pyktį
DABAR RODOMA
Berniukas įsiuto dėl mamos poelgio – jo moralas nepaliks abejingų
DABAR RODOMA
Pikantiškas moters elgesys ant automobilio: netrukus buvo sulaikyta
DABAR RODOMA
Užfiksavo šlykšų pabėgioti išėjusios moters poelgį: paviešino, kad sugėdintų
DABAR RODOMA
Po paviešinto įrašo iš darbo mergina buvo atleista – klientai pašėlo
REKLAMA
Praktinėje seminaro dalyje buvo išbandomos naujausios technologijos, skirtos specialiųjų formatų leidiniams skaityti. Lietuvos aklųjų bibliotekos archyvo nuotr.
Apie Marakešo sutartį, leidžiančią valstybėms ar įgaliotoms jų institucijoms – bibliotekoms, švietimo įstaigoms – laisvai, nepaisant sienų ir tose šalyse veikiančių autorių ...
Aldoną ramina tai, kad jos sūnus gyvena kituose. Aušros Degutytės nuotr.
Prezidentūroje Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ kvietimu susirinko donorų artimieji, medikai, slaugytojai, pacientai ir organų donorystės skleidėjai. Padėkos renginyje įteiktos ...
Sanna Karosas sako, kad Iva į jos gyvenimą atnešė dar daugiau džiaugsmo. Sannos Karosas asmeninio archyvo nuotr.
Sanna Karosas – laiminga keturių vaikų mama, LCC tarptautinio universiteto Klaipėdoje dėstytoja ir, kaip ji mėgsta prisistatyti, meilės imigrantė – būdama 20-ies sutiko savo ...
 Irenai Žemaitienei gyvenimo džiaugsmo niekada netrūksta. Nijolės Zenkevičiūtės nuotr.
Kai pakilau atsisveikinti, Irena Žemaitienė dar sykį priminė, kad labai nori lankyti šokių studiją, kurioje šokti mokytųsi judantys neįgaliojo vežimėliu.  Tą akimirką ...
11-ojo negalią turinčių žmonių šokių maratono „Mes kartu – mes tvirti“ akimirkos.  Aurelijos Babinskienės nuotr.
Mažeikių kultūros centro Pramogų salėje vyko 11-asis negalią turinčių žmonių šokių maratonas „Mes kartu – mes tvirti“. Šį renginį Mažeikių ir aplinkinių rajonų neįgalieji jau ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų