Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio
2019.06.03 15:55

Psichikos ar intelekto negalią turintys žmonės nori dirbti, užsidirbti, būti visaverčiais bendruomenės nariais. Deja, dėl neigiamo visuomenės požiūrio, ne visada geranoriškai nusiteikusių darbdavių ir nepritaikytos aplinkos dirba labai nedaug tokią negalią turinčių žmonių. Gyvendami iš pašalpų ir išmokų jie skursta, patiria socialinę atskirtį.

Nuo balandžio mėnesio šalyje prasidėjo įdarbinimo su pagalba programa. Linos Jakubauskienės nuotr.

Nuo balandžio mėnesio šalyje prasidėjo įdarbinimo su pagalba programa. Linos Jakubauskienės nuotr.

„Įsidarbinti turintiems psichikos ar intelekto negalią nelengva ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Tam, kad įsitrauktų į darbo rinką ir ilgesnį laiką joje išsilaikytų, šiems žmonėms reikia pagalbos“, – tvirtina Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos vadovas Vaidotas Nikžentaitis.

REKLAMA

Pasak jo, pasaulyje esama įvairios patirties, kaip įdarbinami intelekto ar psichikos negalią turintys žmonės. Kai kur jais rūpinasi šeimos, susivienydamos ir kurdamos savo verslus, kitur steigiamos apsaugotos darbo vietos. Atviroje darbo rinkoje intelekto ar psichikos negalią turintiesiems įsidarbinti sudėtinga, jiems būtina specialistų pagalba.

Kas labiausiai didina visuomenės informuotumą ir supratimą apie negalią?
Prašome pasirinkti atsakymą!
Politikų ir įžymybių dėmesys negalios temai.
Informacija apie negalias ir neįgaliuosius žiniasklaidoje.
Socialinės kampanijos.
Nežinau, man tai neaktualu.
BALSUOTI
REZULTATAI
Kas labiausiai didina visuomenės informuotumą ir supratimą apie negalią?
Politikų ir įžymybių dėmesys negalios temai.
19,6%
Informacija apie negalias ir neįgaliuosius žiniasklaidoje.
44,2%
Socialinės kampanijos.
31,2%
Nežinau, man tai neaktualu.
5%

REKLAMA

Prasideda bandomieji projektai

Vykstant pertvarkos procesams, stengiamasi kuo daugiau negalią turinčių žmonių grąžinti į bendruomenes, pabrėžiama, kad turintieji psichikos ir intelekto negalią galėtų ir turėtų dirbti kartu su visais. Kad jiems darbą rasti būtų lengviau, nuo balandžio mėnesio mūsų šalyje prasidėjo įdarbinimo su pagalba programa.

Tiesa, projektas kol kas – tik bandomasis. Institucinės globos pertvarkos ekspertai pasirašė sutartį su UAB „Inlinen“, jos pasamdyti specialistai padės įsidarbinti Vilniaus ir Kauno regionų darbingo amžiaus žmonėms, kurie nori ir gali dirbti atviroje darbo rinkoje, tačiau dėl tam tikrų priežasčių neranda darbo ar nesugeba ilgesnį laiką išsilaikyti darbovietėje.

„Matome, kad turintieji psichikos ar intelekto negalią dažnai yra nusivylę, jiems sudėtinga pasirūpinti savimi, įsidarbinti. Kad šie žmonės įsitrauktų į bendruomenę, būtina pagalba. Bandomosios įdarbinimo su pagalba paslaugos reikalingos tam, kad galėtume jas išbandyti, įsitikinti, kaip jos veikia, atrasti ir „išgaudyti“ pasitaikančias klaidas“, – sako Tvaraus perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų sistemos sąlygų sukūrimo Lietuvoje neįgaliųjų, turinčių proto ir (ar) psichikos negalią, ir jų šeimų srities ekspertė Lina Gulbinė.

Jos teigimu, nekeliami jokie išankstiniai intelekto ar psichikos negalią turinčių žmonių darbo patirties, išsilavinimo ar gebėjimų reikalavimai. Prioritetas teikiamas tiems, kurie ilgiau kaip šešis mėnesius neturi darbo, bet intensyviai jo ieško, išreiškia norą ir gali dirbti. „Įdarbinimo su pagalba paslaugos tikslas – padėti žmogui rasti tinkamą ir patinkantį darbą pagal jo gebėjimus ir rinkos galimybes, padėti jam įsitvirtinti darbo vietoje“, – pabrėžia ekspertė.

REKLAMA

Tvaraus perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų sistemos sąlygų sukūrimo Lietuvoje neįgaliųjų, turinčių proto ir (ar) psichikos negalią, ir jų šeimų srities ekspertė Lina Gulbinė. Asmeninio archyvo nuotr.

Tvaraus perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų sistemos sąlygų sukūrimo Lietuvoje neįgaliųjų, turinčių proto ir (ar) psichikos negalią, ir jų šeimų srities ekspertė Lina Gulbinė. Asmeninio archyvo nuotr.

Specialistai – nuolat šalia

Šiuo metu paslauga jau teikiama 24 žmonėms Vilniaus ir Kauno regionuose. „Keturis mėnesius truks aktyvi darbo paieška, toliau aštuonis mėnesius teiksime lydimąją pagalbą įsidarbinus. Numatytas ir darbo vietos aplinkos pritaikymas, jei prireiks. Paslaugą teikiantys specialistai taip pat informuos, konsultuos ir mokys darbdavius“, – aiškina L. Gulbinė.

Atrinkti projekto dalyviai – skirtingo amžiaus, išsilavinimo, gebėjimų. „Sostinėje projekte dalyvauja vienuolika žmonių, didžioji dalis turi psichikos negalią. Visi jie nori dirbti, bet jiems patiems baugu ir sudėtinga ieškotis darbo, o susiradus – dirbti ilgesnį laiką. Psichikos sutrikimų turintys žmonės, kaip žinia, itin jautrūs, jie greitai nusivilia, įsižeidžia, meta darbą. Todėl mūsų tikslas – mokyti darbdavius, aiškinti jiems, kaip elgtis su negalią turinčiais žmonėmis. Labai svarbu, kad jie atsižvelgtų į kiekvieno žmogaus būseną, charakterio savybes“, – sako įdarbinimo tarpininkė Jurgita Gračiovienė.

Jos teigimu, darbuotojai jau susipažino su klientais, atsakė į jiems rūpimus klausimus, išsiaiškino kiekvieno lūkesčius ir norus. „Paaiškinome žmonėms, kad įsidarbinimas – ilgalaikis procesas, jam reikia abiejų pusių pastangų. Šis etapas buvo labai svarbus – nuo pirmųjų susitikimų, užsimezgusio bendradarbiavimo priklausys tai, kaip seksis bendrauti toliau“, – kalba J. Gračiovienė.

REKLAMA

Jos teigimu, kiekvienam klientui sudarytas individualus įdarbinimo su pagalba planas, kuris bus peržiūrimas kas tris mėnesius. „Kiekvienas projekto dalyvis – unikalus, kiekvieno įgūdžiai, gebėjimai, išsilavinimas – skirtingi. Išsiaiškinome, ką žmonės nori ir gali dirbti, kad galėtume ieškoti tinkamiausios darbo vietos. Stengėmės nustatyti ir kiekvieno stipriąsias bei silpnąsias puses, įvertinti darbinius, socialinius įgūdžius. Žinoma, reikšmingi ir kliento norai, tik svarbu, kad jie atitiktų realias jo galimybes“, – aiškina J. Gračiovienė.

Jos teigimu, ilgesnį laiką psichikos ligomis sirgę žmonės neretai būna praradę bendruosius darbinius įgūdžius. Žadama skirti daug dėmesio jiems atkurti ar suformuoti.

Pasak L. Gulbinės, specialistai parinks psichikos ir intelekto negalią turintiems žmonėms socialiai atsakingas darbovietes, sieks, kad jie būtų įdarbinti tinkamoje aplinkoje. Prireikus specialistai konsultuos ir šeimos narius.

Svarbus įdarbinimo tarpininkų tikslas – atsižvelgti į darbo rinkos poreikius, kad darbo vietos būtų tinkamos negalią turintiems žmonėms. „Mūsų specialistai rengs klientams pažintinius vizitus į realias darbo vietas, supažindins juos su darbdaviais. Kai kuriems, prieš įsidarbinant, bus sudarytos sąlygos padirbėti savanoriškai, susipažinti su darbo aplinka, bendradarbiais“, – kalba L. Gulbinė.

Pastangos – paties žmogaus

Ilgiausias projekte numatytas laikotarpis skirtas darbo paieškai. „Įdarbinimo tarpininkai klientus mokys parašyti gyvenimo aprašymą, motyvacinius laiškus, informuos apie darbo paieškos būdus ir metodus, mokys jais naudotis, padės pasirengti darbo pokalbiui. Paieškos galimybės įvairios: galima kreiptis į įmones telefonu, internetu, per spaudą, asmeninius ryšius ir panašiai. Labai svarbu, kad būtų suderinti kliento ir darbdavio poreikiai bei interesai“, – teigia L. Gulbinė.

REKLAMA

Pasak jos, ne mažiau svarbu parengti darbdavį, išsiaiškinti su juo darbo vietos, sąlygų pritaikymą, supažindinti su prieinama valstybės parama, aptarti būsimo darbuotojo negalios ypatumus, kokios jie galėtų turėti įtakos darbui.

„Suradus darbą, įdarbinimo tarpininkas padės susitvarkyti įsidarbinti reikalingus dokumentus, apmokys asmenį darbo vietoje, padės jam susiorientuoti. Tada pasirašysime trišalę sutartį, ir žmogus pradės dirbti“, – kalba L. Gulbinė.

Pasak J. Gračiovienės, įdarbinimo pagalbininkai prireikus palydės klientą į pokalbį su darbdaviu, paskui teiks lydimąją pagalbą, kurios tikslas – padėti žmogui įsitvirtinti darbo vietoje ilgesnį laiką. „Nuolat palaikysime ryšį su darbdaviu, kad įsidarbinęs žmogus jaustųsi saugus. Skatinsime klientus, kad, kilus bent menkiausiam nesusipratimui, kreiptųsi į mus. Su kiekvienu dirbame ir dirbsime individualiai, stengsimės, kad kuo daugiau sprendimų priimtų pats žmogus, kad jis veiktų savarankiškai. Darysime už jį tik tai, ko pats žmogus negali padaryti“, – pabrėžia specialistė.

L. Gulbinės teigimu, tikimasi, kad projektui pasibaigus 40 proc. jo dalyvių įsidarbins atviroje darbo rinkoje. Žinant, kaip sudėtinga darbą rasti psichikos ir intelekto negalią turintiems žmonėms, tai būtų puikus rezultatas.

Straipsnio autorė: Lina Jakubauskienė

bet
2019-06-03 16:17:29
o kur kiti visi rajonai? reikia geriau prie darbo biržų steigti socialines įmones tokiems žmonėms,nes ir gali dirbti trumpiau,jiems vaistus reikia leistis,jie jautresni stresui,o prie tos įmonės galėtų būti padaliniai bedarbiams,ypatingai vyresniems kurių niekas nenori, užsidirbti civilizuotai,o ne už pašalpas atidirbinėti
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
labai reikia 2019-06-03 16:56:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kad tokios paslaugos atsirastų ir kituose rajonuose. Apsaugota darbo vieta turintiems psichikos negalią - gal ir ne pats blogiausias variantas.    ATSAKYTI
bet 2019-06-03 16:17:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o kur kiti visi rajonai? reikia geriau prie darbo biržų steigti socialines įmones tokiems žmonėms,nes ir gali dirbti trumpiau,jiems vaistus reikia leistis,jie jautresni stresui,o prie tos įmonės galėtų būti padaliniai bedarbiams,ypatingai vyresniems kurių niekas nenori, užsidirbti civilizuotai,o ne už pašalpas atidirbinėti    ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
REKLAMA
Mantas Chodosevičius susirgęs pakeitė savo gyvenseną. Asmeninio archyvo nuotr.
Sužinojęs, jog serga išsėtine skleroze, Mantas Chodosevičius vylėsi, kad medikai suklydo, kad pailsėjus visi negalavimai praeis. Vis dėlto nepagydoma liga nesileido ...
Išsėtinė sklerozė užklumpa jaunus, darbingo amžiaus žmones. Vaizdo reportažo stopkadras.
Gegužės 30-ąją visame pasaulyje minima Išsėtinės sklerozės diena. Išsėtinė sklerozė – tai lėtinė centrinės nervų sistemos, t. y. galvos ir nugaros smegenų, liga. Ja suserga ...
Rio de Žaneiro paralimpinėse žaidynėse Mindaugas Bilius iškovojo aukso ir sidabro medalius. Aldonos Milieškienės nuotr.
VDU Švietimo akademijos Profesinio tobulinimo institutas nuolat rengia įvairius seminarus, skirtus pedagogų profesinei kvalifikacijai tobulinti, papildomoms kompetencijoms ...
Lietuvos neįgaliųjų draugijos kasmet rengiamoje stovykloje kai kurie vaikai pirmą kartą pamato jūrą.  LND archyvo nuotr.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) šiemet pirmą kartą vaikų vasaros užimtumui organizuoti skirs 2,5 mln. eurų. Tai karantino metu sutaupytos lėšos, numatytos ...
 (nuotr. Shutterstock.com)
Nustačius neįgalumą, darbingumo lygį ar specialiuosius poreikius dažnas ieško informacijos apie tai, kokią valstybės pagalbą ir garantijas galima gauti, domisi konkrečiomis ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų