Etikos sargų ir opozicijos dėmesį skandalais ar interesų konfliktais ne kartą patraukęs Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas ir jo pavaduotojas Artūras Bogdanovas šį kartą, regis, klimpsta giliau. Naujienų portalą tv3.lt pasiekė garso įrašas, kuriame ministras ir viceministras grasindami spaudžia atsistatydinti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) buvusį direktorių Danielių Kuprį.  

„Aš tau dabar galiu pasirašyti ant papeikimo, kad nevaldai visiškai situacijos“, - tokiais žodžiais ir grasinimu Generaline prokuratūra žemės ūkio ministras Bronius Markauskas ir viceministras Artūras Bogdanovas pernai vasarą spaudė iš darbo pasitraukti NŽT vadovą D. Kuprį, rodo tv3.lt turimas įrašas.

Jam grasinama, kad nepasitraukus, prie atleidimo prisidės Generalinė prokuratūra, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK), Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), o galiausiai per surengtą neeilinę atestaciją teks aiškintis tuometinei Vyriausybės kanclerei Mildai Dargužaitei.

REKLAMA

Grasino susidorojimu

Toliau pateikiame svarbiausias įrašo ištraukas:

Bronius Markauskas: Jeigu būtum savarankiškas, padarytum, kaip norisi. Bet kadangi nesi dabar savarankiškas... Bet sakau, nu, bliamba, man niekada tokie metodai nepatiko, žinai, knistis, ieškoti, daspaudinėti ką nors. Sakau, tą vieną straipsnį mes tau tuoj galime užsimesti neeilinį. Ir, aišku, rasime.

Bronius Markauskas (Fotodiena nuotr.)  

Bronius Markauskas (Fotodiena nuotr.)  

Danielius Kuprys: Nu, jei rasit, tai rasit.

Bronius Markauskas: Nu kaip nerasime. Aš tau dabar galiu pasirašyti ant papeikimo, kad nevaldai visiškai situacijos ir, kad nedirba Nacionalinės žemės tarnyba vienareikšmiškai. Be graužaties jokios.

Danielius Kuprys: supratau

Bronius Markauskas: Iš prokuratūros irgi tokį atsakymą, irgi galime su VTEK pagalba galime parašyti. Iš principo užtenka. Bus, aišku, teismai.

Danielius Kuprys: Bet čia jau bus mano reikalas.

Bronius Markauskas: Jo jo, bus, aišku, bus tavo reikalas. Ir visuomenės nuomonė...

Artūras Bogdanovas: Kažkokių pažeidimų, supranti. Tu pradėk ir apie save galvoti, o ne kas pasako. Pagalvok paprasčiausiai. Tikrai aš šnekėjausi su Eriku, bet sakau, gal galima ir numalšinti. Žinote, kad buvo pradėta dėl ūkininkavimo kažkokia priemonė, kad mato pažeidimų. Sakau, gal galime nematyti.

Danielius Kuprys: Tai jų realiai nėra.

Artūras Bogdanovas: O jis sako, kad yra. Tai gal žino žmogus, ką sako. Sakau, gal galima netaikyti, jeigu ir yra kažkokių pažeidimų, galima netaikyti. Sako, galima netaikyti.

REKLAMA

Viceministro minimas Erikas, greičiausiai yra Erikas Bėrontas, buvęs Nacionalinės mokėjimų agentūros vadovas, apklaustas specialiuoju liudytoju teisėsaugos tyrime dėl beveik 4 mln. eurų iššvaistymo. Šiemet B. Markauskas E. Bėrontą paskyrė antrai kadencijai, tačiau vėliau turėjo atleisti, nes šis figūravo teisėsaugos tyrime.

<...>

Artūras Bogdanovas (Fotodiena nuotr.)  

Artūras Bogdanovas (Fotodiena nuotr.)  

Artūras Bogdanovas: Tai, kaip pasakyti, žiūrėk, laike yra problema. Laike yra problema, nes mes turime į VTEK atsakymą siųsti. Nu šiandien turėjome gauti, jo, tai rytoj turime per vieną dieną siųsti. Nu galbūt vėliausiai penktadienį ryte galime siųsti. Tai...

Danielius Kuprys: Supratau, labai nedaug teduodat.

Artūras Bogdanovas: Kas iš to tau, savaitė ar diena, jeigu tu žinai dabar atsakymą, tu dabar sakyk. Supranti. Kam mes visi gaištame. Puikiai supranti, rugpjūčio 16 diena yra labai kritinė NŽT, kurioje nebus pavaduotojų, nebus trijų departamentų vadovų. Kas tada bus? Juos reikia dabar. Aš tau pasakysiu atvirai, niekas neina, kol tu esi. Nė vienas specialistas nenori į tas vietas ateiti, kol tu esi. Tai man kelia didžiulį nerimą, aš tikrai labai pergyvenu. Todėl tavo protingas pasirinkimas dabar, žinok, pagelbėtų NŽT. <...>

Artūras Bogdanovas: Ne, tikrai pagalvok, žinok. Neeilinėj atestacijoj sėdėsi prieš Dargužaitę akis į akį. Tu suvoki, prieš ką apsiginti reikės? Kas per klausimai ir kaip tai atrodys?

REKLAMA

Danielius Kuprys: Suvokiu.

Artūras Bogdanovas: Jeigu tu galvoji... Mes su tavim kalbėjome dar sausio mėnesį, tu man pasakojai – labai paprastas dalykas. Sakai, aš noriu valstybės tarnyboje padaryti karjerą. Kaip tu manai, per kokias pažintis tu paskui darysi karjerą, jeigu tu nueisi ir, pavyzdžiui, neapsiginsi? Supranti, tu turi autoritetą savo kelti, kažkaip puoselėti. Kokia nuomonė formuojama apie tave dabar?

Danielius Kuprys: Aš, viceministre, supratau tą mintį, tą pasiūlymą supratau. Taigi, pasitart reikia.

Artūras Bogdanovas: Turi gi atsakymą dabar, teisingai? Kam tau dar tartis?

Danielius Kuprys: Nu, reikia ir pasitarti.

Artūras Bogdanovas: Su kuo, su žmona pasitarsi ar su draugais?

Danielius Kuprys: Su vaikais.

Artūras Bogdanovas: Su vaikais? Taigi maži vaikai dar?

Danielius Kuprys: Nu nieko, dukra trečiokė, tai...

Artūras Bogdanovas: OK, nu jeigu tu taip sakai, kad pasitarsi dėl savo darbovietės su dukra.

Danielius Kuprys: Tai gerai, aš jūsų laiko nebegaišinsiu.

Bronius Markauskas: Tai iki kada?

Danielius Kuprys: Iki penktadienio.

Artūras Bogdanovas: Ne, tai rytoj, nes mes turime išsiųsti vienokią arba kitokią išvadą.

Danielius Kuprys: Tai aš supratau.

Iš karto viešino neteisėtą atleidimą

Kuprys NŽT vadovauti ėmėsi 2016 m. gegužės 30 d., tačiau sekančių metų rugpjūčio 21 d. nuspręsta jį atleisti. Atleidimo priežastimi tapo VTEK nuosprendis, kad D. Kupriui nuolat kyla interesų konfliktas, nuomojantis žemės sklypus 13 iš 50 NŽT padalinių prižiūrimų teritorijų. D. Kuprys teigė, kad jo atleidimas nebuvo teisėtas ir tai bandė įrodyti teisme. Rugpjūčio 18 d. Kriminalinės policijos pareigūnai D. Kuprio kabinete atliko kratą ir paėmė dokumentus.

REKLAMA

"Mane beveik metus vertė išeiti iš darbo savo noru, nors galiu užtikrinti, kad per savo tarnybos laiką nepažeidžiau jokio įstatymo ir nesupainiojau jokių viešųjų ir privačių interesų. Juolab tokių faktų nenustatė jokio institucija“, - praėjusį rugpjūtį žurnalistams kalbėjo D. Kuprys. Vis dėlto šių metų sausį Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė skundą dėl atleidimo iš darbo ir priėmė sprendimą, kad D. Kuprio atleidimas pagrįstas ir teisėtas.

Krito ir kitos institucijos galva

Portalas tv3.lt primena, kad šį sausį iš pareigų atleistas ir kitos Žemės ūkio ministerijai pavaldžios institucijos – Nacionalinės mokėjimų agentūros (NMA) – vadovas Erikas Bėrontas. Jis taip pat apskundė savo atleidimą teismui.

Antrą kadenciją vadovauti NMA E. Bėrontas paskirtas šiemet sausį, nors šalies vadovai ir kritikavo tokį B. Markausko sprendimą. Taip pat E. Bėrontas paskirtas į pareigas nepaisant to, kad buvo specialiuoju liudytoju teisėsaugos tyrime dėl beveik 4 mln. eurų iššvaistymo.

Visas B. Markausko, A. Bogdanovo ir D. Kuprio pokalbio įrašas:

   

Koks žodyno skurdumas!
2018-02-09 07:58:23
Ministras kalba nerišliai, žodžiai sudėlioti kaip vertime pažodiniam iš rusų kalbos. Jis gi lietuviškai kalbėti nemoka
Atsakyti
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI
REKLAMA
Tomas 2018-02-10 07:34:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vyrai laikas namo. Iš kur tas. žALIUOJA ŽALIUOJA ŽALIUOJA. Baisu,m net nemoka minčių dėlioti.    ATSAKYTI
Rimtas 2018-02-09 23:39:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kabinėtis dėl ūkininkavimo ir dėl 50 ha reikėjo iškart po konkurso, kada tikrinami visi ryšiai ir seni darbai, o ne tada kai kažkam "nepatinka" vadovavimas. Registrų centras nuolat painioja interesus teikiant matavimo ir vertinimo paslaugas, kur paskui patys ir registruoja. Tai normalu, monopolija.   ATSAKYTI
Rimta 2018-02-10 12:48:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Oi, oi, priekabiavimas tik dėl 50 ha. Tai iki 500 ha normos dar daug reikia, net 10 kart dar reikia. O iki Ramūniuko 26000 ha ar kiek ten, gal nebeskaičiuosiu? Pati tai iš daugiabučio. Jei žemių registrų centras monopolija, tai kitas centras (koks sveikatos departamentas) ir negali registruoti Lietuvos piliečių nekilnojamą turtą ar jis valstietis, ar vadovaujantis asmuo.  
Gampas Miškas 2018-02-09 23:19:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Leksikonas kaip gaujų.    ATSAKYTI
Veronika 2018-02-09 16:16:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
puikiai žinome iš tos pačios viešosios erdvės, kad sudėtinga situacija buvo, pagal Ministrą, nesusitvarko su pareigomis NŽT vadovas, o tiksliau, nepasidavė kategoriškajam Arvydui Avuliui - "Hanner" dėl "Žalgirio" teritorijos nuomos ne aukcione ir Premjero komandai. Ne Ministro natūroje grasinti, bet ir Jam reikia atidirbti partijos vedliams. Čia ir pertvarkomi vadovai, vadinama NŽT reorganizacija dar kovo mėn. Čia ir "straipsniai" randami atleidimui. O jau arogantiškasis viceministras Artūras B., kokia duodama tonacija, kokie klausimai: "per kokias pažintis darysi karjerą"? Na, Artūrai, be pažinčių išeina niekur ir esi niekas.Dabar ir Jūsų posto kėdė aiški. O ar savo autoritetą išpuoselėjot? Tiesa, problema laike ir pridurčiau, standartuose, atsižvelgiant į savus ir nesavus darbuotojus. Pagal įrašą, Artūrai, gerai, kad Ministras Jus nuramina, turit užnugarį...Na, Lietuva, ką ten buvusiojo NŽT vadovo Danieliaus K. avižos, grikiai, kažkokios belūkštės - eksperimentinės lyginant su ŽŪM Broniaus M. kukurūzais...   ATSAKYTI
Virghs 2018-02-09 11:59:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Be perverversmo nieko nebus,jau užsenis Lietuvą vadina korumpuota valstybe.Visas jų įsišaknijes klanas vagių valdo Liettuą.   ATSAKYTI
Tomka 2018-02-09 09:29:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Visi ten seime tokie brudai   ATSAKYTI
laimuže 2018-02-09 09:11:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
blogai
   ATSAKYTI
Juozas 2018-02-09 08:46:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Eilinį kartą prisišiko   ATSAKYTI
Koks žodyno skurdumas! 2018-02-09 07:58:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ministras kalba nerišliai, žodžiai sudėlioti kaip vertime pažodiniam iš rusų kalbos. Jis gi lietuviškai kalbėti nemoka   ATSAKYTI
Dalia 2018-02-09 11:01:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Siaubas, kokie žmonės dirba valstybinėje tarnyboje. Sakinio normalaus nesurezga.  
Pupienis 2018-02-09 11:31:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Čia jie kalba "kodais" :)  
Valstybės atkūrimo 100-mečio minėjimas (nuotr. Alfredo Pliadžio)
 Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pirmadienį lankysis Rygoje, kur paminės Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. V. Pranckietis Latvijos sostinėje susitiks su šios ...
Dalia Grybauskaitė (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Šalies vadovė Dalia Grybauskaitė pareiškė užuojautą dėl lėktuvo katastrofos Irane, nusinešusios 66 žmonių gyvybes. Lietuvos prezidentė palinkėjo „visokeriopos stiprybės ir ...
Stebuklas neįvyko. Kirgizijoje rastas nuo uolos nukritusio lietuvio Sauliaus Saikausko kūnas
Stebuklas neįvyko. Kirgizijoje rastas nuo uolos nukritusio lietuvio Sauliaus Saikausko kūnas. Alpinistų bendruomenė gedi patyrusio kolegos, o Kirgizijos žiniasklaida paviešino ...
Vilniaus centre ant kojų sukeltos tarnybos (nuotr. Eimanto Genio)
Jau nuo gegužės pirmosios visų lietuvių laukia naujovė: namuose bus privaloma įsirengti autonominius dūmų signalizatorius. Nedideli dūmų jutikliai turėtų padėti išgelbėti ...
Eismas (nuotr. 123rf.com)
Aukšto slėgio sritys Baltijos regioną supa iš kelių pusių – Skandinavijos šiaurėje ir europinėje Rusijos dalyje. Tad iš ten keliaujantys šaltesni orai įpusėjus kitai savaitei ...
REKLAMA

Top Video

Neramios žinios dingusio lietuvio paieškoje
DABAR RODOMA
Neramios žinios dingusio lietuvio paieškoje
DABAR RODOMA
Pasižvalgykime, kaip Lietuva ir jos žmonės gyveno pastarąjį šimtmetį
DABAR RODOMA
Lietuvai sveikinimai plaukia ir iš svetur, estų ministrai pragydo lietuviškai
DABAR RODOMA
Savo gimtadienį Lietuva švenčia su kaupu
DABAR RODOMA
Staigmena per Nacionalinių premijų teikimą – prabilo šventėje pasirodęs Vaitkus
DABAR RODOMA
Artėjančios Vasario 16-tosios siurprizai Lietuvoje
DABAR RODOMA
Signatarų rūmų balkone Vasario 16-ąją lauksiantys Landsbergio, jo neišvys
DABAR RODOMA
Siaubo kupinas skrydis lėktuvu ir avarinis nusileidimas Havajuose
DABAR RODOMA
Paviešinta, kas padėtų išvengti smurto prieš vaikus
DABAR RODOMA
Ministerija kreipiasi į vairuotojus: žada naują tvarką – pajus visi

Televizija

Į viršų