Kasčiūnas skeptiškas dėl migrantų integravimo į Lietuvą: ar jie yra tolerantiški mūsų gyvenimo būdui?

Sekmadienį prie Baltarusijos ir Lenkijos sienos buvo rasti keturių, kaip manoma, sieną bandžiusių kirsti migrantų kūnai. Manoma, kad tai gali būti Aliaksandro Lukašenkos bandymas paliesti europiečių emocijas ir paskatinti grįžti prie visų priėmimo politikos.

Apie tai su Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku Laurynu Kasčiūnu TV3 žinių „Dienos komentare“ kalbėjosi žurnalistas Vladimiras Laučius.

Europos Sąjungos pasienyje su Baltarusija randami negyvi nelegalūs migrantai. Kaip jūs manote, ar tai nėra naujos Lukašenkos taktikos dalis?

Būtent. Lukašenkai gyvybė nieko nekainuoja ir jis gali naudoti tokias situacijas, spausdamas mus, latvius, lenkus, kad mes atšauktume dabar labai efektyviai veikiančią apgręžimo politiką. Jis žino, kaip į tokias tragiškas istorijas reaguoja tarptautinė bendruomenė, Europos bendruomenė, žmogaus teisių gynėjai ir jis iš tikrųjų bando stiprinti spaudimą mums iš vidaus.

Prabilta apie Lietuvos Raudonojo Kryžiaus neviešintą raportą, kuriame kalbama apie nelegalių migrantų padėtį Lietuvos stovyklose. Ar pagrindinė to raporto mintis yra tokia – jie ten vieni kitus engia, terorizuoja, bet kalta dėl to Lietuvos valstybė? Ar kitokia mintis?

Man norėtųsi atkreipti į tai dėmesį, nes Lietuvoje mes pradėjome daug diskutuoti apie tai, kad galbūt atėjus laikui reikėtų nelegalius migrantus pabandyti integruoti į Lietuvą. Ir dažnai girdžiu iš politinės kairės, iš liberalių nevyriausybininkų, kad tokiam požiūriui trukdo netolerantiška Lietuvos visuomenė.

Šitame kontekste siūlyčiau šiek tiek žvilgtelėti iš šono, apversti klausimą aukštyn kojom ir iš tikrųjų paklausti, ar mes tyrinėjom šitų bendruomenių požiūrį į mūsų visuomenės žaidimo taisykles, mūsų vertybes ir tradicijas, ar jie yra tolerantiški mūsų gyvenimo būdui.

Tam tikri dalykai, kurie buvo atrasti šitoje ataskaitoje, tai pirmiausia – engiami LGBT bendruomenės žmonės, formuojasi tam tikra etninė hierarchija, ant tualetų užrašoma, kad jis skirtas tik irakiečiams, mane verčia klausti labai esminio klausimo. Ar tokiomis vertybių sistemomis pasižymintys žmonės gali būti integruoti į Lietuvos ir visos Europos kultūrinį ir socialinį gyvenimą?

Lietuvoje jau yra virš 4 tūkstančių nelegalių migrantų, daugelis jų jau gavo neigiamą migracijos departamento atsakymą į prieglobsčio prašymą. Ką mes su jais visais darysime?

Praktika rodo, kad bent jau trečdalis nelegalių migrantų yra grąžinama į kilmės šalis. Skaičius žmonių, kurie čia yra, nėra toks didelis, tad natūralu, kad reikia dirbti su tuo pačiu Iraku, kad grąžinimas būtų įmanomas.

Irakas suinteresuotas turėti supaprastintą vizų režimą su Europos Sąjunga ir susieti šituos klausimus yra tikrai įmanoma ir mes tai galime daryti. Tikiuosi, kad tai yra tas raktas, kaip galime spręsti problemą.

Jeigu šiuo klausimu vyks tam tikras strigimas, akivaizdu, kad vis tiek apriboti laisvę, kaip dabar esame jiems apriboję 6 mėnesiams, mes galime maksimum iki pusantrų metų. <...> Po to, be jokios abejonės, tie likę žmonės galės laisvai judėti. Kadangi mes puikiai žinome, kad Lietuva nėra jų tikslo valstybė, matyt, jie pasiskambinę tiems patiems tarpininkams, išėję į parduotuvę Lietuvoje, po 2-3 dienų atsiras prie parduotuvės Berlyne.

Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.


Rašyti komentarą...
M
Manau
2021-09-22 18:40:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
Manau kad tai VIENINTELIS valdžios atstovas kuris realiai supranta apie bėdą, kuri užklupo mūsų šalį . Jeigu ne jo ryžtinga pozicija, manau ir toliau migrantai laisvai keliautų į Lietuvą. Stiprybės Tau
Atsakyti
0

N
Nuo monė
2021-09-22 18:00:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kiek suprantu Berlynas atseit geras ir priima visus?! O mes kažkodėl turime jų nepraleisti. Lukošenka varo savo viešbučių verslą, kontrabandininkai- žmonių verslą. Visi šitoj situacijoj išlošia, o lietuviai turi kentėti- tiek finansiškai, tiek psichologiškai. Tie nelegalai nepripažįsta kitų tautybių, kultūrų.
Atsakyti
0

P
Pritariu Kasčiūnui
2021-09-22 18:21:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mūsų senutė Europa neturi toleruoti nusikalstamą veiką įvykdžiusių kitos mums visai svetimos kultūros žmonių, apie integraciją ir jų pasilikimą Europoje nėra net ką kalbėti, jau užtenka tų tinginių išsimėčiusių po visas ES šalis.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (14)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų