Imasi vaiko pinigų: jau yra manančių, kad išmokų reikia ne visiems

Vaiko pinigus nuo sausio valdžia žada didinti vėl, tačiau pinigų biudžete išmokoms pritrūko ir šiemet. Kad šeimos lapkritį, gruodį ir sausį sulauktų paskirtų išmokų, vyriausybė jau skolinasi pusšimtį milijonų eurų. O kitąmet numatytiems didinimams prireiks papildomų net ne dešimčių, o dviejų šimtų milijonų eurų. Tad jau patys valdantieji svarsto, gal vaiko pinigus mokėti nebe visoms šeimoms, o tik toms, kurioms pusšimtis eurų yra tikrai dideli pinigai.

Mamai tenka pasirūpinti maistu, o valdžiai – biudžetiniams metams artėjant prie pabaigos papildomais milijonais. Vyriausybė jau priversta skolintis 40 mln. eurų tam, kad galėtų išmokėti vaikams pažadėtus pinigus – daugumai po 50 eurų, o daugiavaikiams ir nepasiturintiems – po 70 eurų. Esą prieš metus planuojant biudžetą buvo sunku nuspėti, kiek lėšų prireiks visoms vaikų išmokoms per metus.

„Nieko nenutiko, taip buvo planuota. Buvo planuota 95 proc. pinigų, nuspręsta stebėti realų faktą, koks bus poreikis vaiko lėšoms. Ir tada buvo numatyta galimybė planuojant biudžetą pasiskolinti. Metų pabaigoje mes turime 517 tūkst. vaikų. Šita galimybė buvo numatyta – mes pasiskoliname“, – sako viceministrė Eglė Radišauskienė.

Pasidomėjus, ar dėl skolinimosi procedūrų išmokos lapkritį nevėluos, viceministrė viliasi, kad vaiko pinigai šeimas pasieks kaip įprasta, mėnesio pradžioje.

Šiemet vaiko pinigams biudžete buvo numatyta 340 mln. eurų. Tačiau kitąmet šios sumos jau nebeužteks, mat artėjant rinkimams vaiko pinigus jau nuo sausio valdantieji užsimojo dar labiau padidinti.

„Mes esame pateikę poziciją 60 eurų ir 40 eurų. Manome, tokios galimybės yra realios ir jos paremtos pinigais“, – teigia E. Radišauskienė.

Vyriausybė žada kitąmet universalią išmoką padidinti 10-čia eurų, kad ji siektų 60 eurų. O daugiavaikėms, nepasiturinčioms ir neįgalius vaikus auginančioms šeimoms išmoka didėtų net 30-čia eurų, ir siektų po 100 eurų per mėnesį už kiekvieną vaiką.

Valdantieji socialdarbiečiai jau purkštauja, kad vyriausybė neįsiklauso į jų raginimus 20, o ne 10 eurų padidinti universalią išmoką. Tačiau štai pati socialdarbiečių atstovė Seime Rimantė Šalaševičiūtė jau abejoja, ar pakaks biudžete pinigų padidinti vaikų išmokas visiems. Tad jau svarsto, ar nevertėtų išmokas nustoti mokėti pasiturinčių šeimų vaikams.

REKLAMA

„Pinigų trūksta. Todėl, manau, dar galėtų kažkiek būti ir tolimesnis derybų objektas vaiko pinigai. Žinant, kaip tėvai panaudoja vaiko pinigus, buvau tos nuomonės, kad reikia diferencijuoti ir atsižvelgti į šeimos materialinę padėtį“, – pasakoja R. Šalaševičiūtė.

Išgirdę svarstymus vaiko pinigus mokėti ne visiems, tėvai šokiruoti:

„Visada džiugu, kai gali būti daugiau. Didesni pinigai. Viskas brangsta, ir 10 eurų pagelbėtų.“

„Visiems reikia. Tie pinigai labai daug neduoda, už juos daug nenusipirksi, bet kaip geranoriškas požiūris iš valstybės.“

„Mokykloj viską reikia patiems pirkti. Reikalingi savo dalykams.“

„Bandom taupyti kažką vaikams, dedam, kaupiam, neleidžiam kasdienai.“

Vaiko universalią išmoką padidinti 10 eurų, o papildomą 30 eurų, ministerijos skaičiavimais, iš biudžeto kitąmet prireiks papildomų 150 mln. eurų. O reguliarią išmoką norint padidinti ne 10, o 20 eurų, biudžete tektų krapštyti dar 40 milijonų.

Ekonomistai jau perspėja, kad šalies ekonomikai kitąmet prognozuojant lėtesnį augimą, vaiko pinigų didinimą reikia planuoti labai atsargiai.

„Lietuva nėra tokia pasiturinti šalis, kuri galėtų finansuoti visas be išlygų šeimas, turinčias vaikus. Tikrai ne visiems vaiko pinigų reikia. Pasiturinčios naudojasi, o tai nėra efektyvu ir būtina. Vaiko pinigai turi būti kirti tiems, kam iš tikrųjų reikia“, – mano ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.

Beje, Vyriausybė kitąmet viliasi ne tik didinti vaiko pinigus, bet ir padidintą išmoką mokėti didesniam šeimų skaičiui. Mat politikai rengiasi padidinti skurdo kartelę, kad 100 eurų išmoką gautų ir šeimos, kuriose vienam asmeniui tenka mažiau kaip 250 eurų per mėnesį pajamų.

Iki šiol didesnėmis išmokomis galėjo džiaugtis tik tos šeimos, kuriose vienam asmeniui tekdavo 180 eurų, tai yra, 70 eurų mažesnė pajamų dalis.


Rašyti komentarą...
R
Rimas
2019-11-04 10:34:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
Įdomi logika ir tuo pačiu keista.
Tai čia vaiko pinigai (skiriami vaikams) ar parama nepasiturinčioms šeimoms? Jei vaiko, tai nediskriminuokit vaikų. Jei nepasiturinčioms šeimoms, kurios augina vaikus, tai ir neaiškinkit, kad vaiko pinigai, nes visai kitas kriterijus.

Dabar apie keistenybes. Įsipareigojimai išorei (NATO) neliečiami. O vidiniai įsipareigojimai augančiai Lietuvos ateičiai? Kasmet dėliojate kaip šauna į galvą, nes šeimos su vaikais jums nėra toks neliečiamas įsipareigojimas kaip NATO? Pasižiūrėkit į savo sprendimus iš šalies, manau, kad jie - absurdiški.
Sakote, kad vaiko pinigų ne visiems reikia, kad tai nėra efektyvu ir būtina. O kas vyksta piniguose skandinamoje krašto apsaugos sistemoje? Prabanga efektyvi ir būtina?
Atsakyti
-2

D
Dija
2019-11-04 14:01:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jeigu vaiko pinigus mokėtu tik dirbantiems tėvams, tai: 1 - bedarbių mažiau būtų, 2 -skurstančių šeimų; 3 - į biudžetą būtų surenkama daugiau lėšų; 4 - ir visuomenė nebūtu priešinama.
Atsakyti
-1

u
up
2019-11-04 10:19:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
tegul maziau vagiliauja is valstybes, susimazina savo ir kitu valdininku alga,ir tu pinigu vaikams ,kaip ir uztektu
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (81)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų