Karantinas galioja ne visiems: pasitikrinęs seimūnas vaikštinėja, o grįžę iš užsienio negauna testo

Parlamentarai vos prieš pora dienų palaimino karantino taisyklių griežtinimą, bet numatytos tvarkos patys laikosi ne visi. Panašu, kad saviizoliacijos nepaiso valstietis Dainius Gaižauskas. Jau kreiptasi į Seimo etikos sargus aiškinantis, kaip jis gali toliau vaikščioti po Seimą ar už jo ribų, kai atlikdamas koronaviruso testą turėjo pasižadėti nekišti nosies iš namų dvi savaites. Valstietis Gaižauskas šiandien nieko aiškinti nebenori ir kalba apie melo akciją prieš jį.

Išsijuosę dirba karštosios linijos 1808 specialistai ir savanoriai, konsultuojantys žmones dėl koronaviruso simptomų ir siunčiantys testams į patikros punktus. Keliomis pamainomis visą parą dabar budi 50 žmonių. Jie atsiliepia į skambučius, kurių per parą būna nuo kelių iki penkiolikos tūkstančių.

Karštosios linijos specialistai sprendžia, siųsti žmogų tirtis, ar ne. Pasidaryti testą jau gali vykti ne tik tie, kurie grįžo iš užsienio ar kontaktavo su sergančiuoju, bet ir tie, kuriems pasireiškia trys pagrindiniai simptomai.

„Karščiavimas, kosulys ir dusulys“, – sako 1808 savanoris Matas Daulenskis.

(4 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Seimo narys pasitikrinęs laisvai vaikšto, o grįžę iš užsienio negauna testo

Specialistai neslepia – pasitaiko nemažai meluojančių, todėl apsispręsti sunku, nes patikrinti visos informacijos neįmanoma:

„Išsiklausiam, kokia savijauta. Labai dažnai žmonės meluoja. Kad kosėja, dūsta, nors mes girdime, kad kosulio ar dusulio balse nesijaučia. Mes stengiamės įvertinti šiek tiek skeptiškai. Lengviausia išsigalvoti, aišku, yra karščiavimą.“

Veido rodyti nenorinti Monika su vaikinu meluoti čia dirbantiems specialistams nematė reikalo. Jie pasakė, kad yra jūreiviai, grįžę iš Airijos šeštadienį. Abu su vaikinu juto tuos pačius, virusui būdingus simptomus – karščiavo, nejautė skonio ir kvapo. Monikai specialistai leido tirtis, o jos vaikinas pasakė, kad pastarosiomis dienomis pasijuto geriau, nes vaistais numušė temperatūrą. Tad jam tirtis leista tik šiandien – po penkių dienų nuo grįžimo ir tik po trečio skambučio į karštąją liniją.

REKLAMA

„Kai paskambino draugas, pasakė laukti, kol pablogės ir jo neregistravo. Ir aš buvau šoke, nes ką daugiau tirti, jei ne mus, kurie esam grįžę. Mums dingo skonis, kvapas ir pakilo temperatūra. Vakar, kai paskambino draugas vakare bandydamas užsiregistruoti, jam liepė skambinti šiandien popiet, nes nėra testams vietos“, – pasakoja jūreivė Monika.

Seimo nariui valstiečiui Dainiui Gaižauskui su patikromis, matyti, sekasi daug paprasčiau.

Jo padėjėjai nustačius COVID-19, parlamentaras pasirodė Seime. Jis tikino, kad izoliuotis jam nėra būtina, nes su padėjėja jokio fizinio kontakto neturėjo. Ir nors reagentų tyrimams Lietuvoje tuo metu vis dar trūko, penktadienį jam atliktas testas.

Parlamentaras aiškino, kad paskambinęs karštąja linija 1808 paaiškino, kad kontakto su užsikrėtusiuoju nebuvo, tačiau jaučia gerklės perštėjimą, kosėja ir paskauda galvą. Aukšta temperatūra nesiskundė, dusulio nebuvo, užsienyje nesilankė, bet teigia, kad tyrimams jis užregistruotas per tą patį pirmą skambutį ir jau po poros valandų testas atliktas jo mieste – Marijampolėje.

„Nežinau, kas su juo kalbėjo. Jei gerklės perštėjimas, tai nebūčiau registravęs. Bet negaliu pasakyti, ką jis operatoriui minėjo“, – teigia 1808 savanoris Matas Daulenskis.

Beje, kiekvienas išsityręs žodžiu privalo patvirtinti, jog sutinka izoliuotis dviem savaitėms. O su testo rezultatu gauna ir tokią žinutę, kurioje liepiama dvi savaites nekišti nosies iš namų:

„Nepriklausomai nuo atsakymo, nuo testo atlikimo dienos 14 dienų žmogus privalo būti saviizoliacijoje.“

„Neigiamas testas dar nereiškia, kad nepasireikš simptomai per inkubacinį laikotarpį“, – kalbėjo Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

REKLAMA

Gaižauskas po testo atlikimo saviizoliacijos nesiėmė. Pasirodė ne tik Seime – jis laisvai vaikšto ir po Marijampolę. Politikas toliau teigia, kad jam izoliuotis nereikia. O gautų žinučių su testo atsakymais parodyti nenori.

„Tai yra iškraipyti faktai, kad man buvo priverstinė saviizoliacija. To tikrai nebuvo“, – sako valstietis Dainius Gaižauskas.

Konservatorius Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją. Nori aiškintis dėl greitai gauto tyrimo, neaiškių simptomų, galimo simuliavimo ir saviizoliacijos nesilaikymo.

„Neaišku, kaip pasidaromas testas, kai kiti laukia ir yra galimai laužomos karantino taisyklės. Turi būti paaiškinta, tai yra viešas asmuo“, – pasakoja konservatorius Laurynas Kasčiūnas.

„Panašu, kad, ko gero, tai bus opozicijos organizuojama galbūt melo akcija“, – teigia D. Gaižauskas.

Dabar Gaižauskas vaikšto su savo operatoriumi, fiksuojančiu jo gyvenimą, ir sako, kad aplinkybes aiškins tik tiesiogiai transliuojamoje spaudos konferencijoje.

Kitas Seimo narys – valstietis Robertas Šarknickas – taip pat demonstruoja keistą požiūrį į saviizoliaciją. Facebook paskyroje jis pranešė, kad Seime daugėjant užsikrėtusiųjų COVID-19, jis savanoriškai izoliuojasi, nes myli brangius žmones.

Rašė, kad dėl to jo nebus ir Seimo posėdžiuose. Tačiau po dienos savo žodžius, jis, panašu, užmiršo – Facebook paskyroje rodo, kaip Lazdijuose keliauja į parduotuvę pirkti duonos. Vėliau įrašus ištrynė.


Rašyti komentarą...
V
V.
2020-04-02 21:47:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
Po karantino šeima reikia pakeisti, o visas biurokratinės įstaigas sumažinti bent perpus.
Atsakyti
0

T
Tai taip
2020-04-02 21:53:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tikras brudas ir visi kiti seimūnai nevykėliai. Ir jiems taisyklių reikia laikytis
Atsakyti
0

N
Nieko gero
2020-04-02 22:04:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
Matomai tik seimūnams nereikia nei dūsti, nei koseti užtenka kuriam nors tik pirstelti ir jau tyrimai atlikti. Apie šį numerį 1808 jau sklando prasti atsiliepimai.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (22)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų