REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo veiklos pradžios Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (ŽŪPGF) kredito įstaigoms jau suteikė 2 mlrd. Lt garantijų už jų išduotus 2,5 mlrd. Lt kreditų.

REKLAMA
REKLAMA

Pernai už žemdirbiams, kaimo verslininkams ir žemės ūkio produktų perdirbėjams išduotus 80,3 mln. Lt kreditų Fondas suteikė 194 garantijas už 49,2 mln. Lt. Už Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūrai išduotus kreditus suteikta 153 mln. Lt garantijų. Iš viso 2009 m. suteikta 202,2 mln. Lt garantijų už 233,3 mln. Lt kredito įstaigų išduotų kreditų.

REKLAMA

Palyginti su užpernai, žemdirbiams, kaimo verslininkams ir perdirbėjams išduotų kreditų garantijų suma sumažėjo 3 kartus, tačiau dėl Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūrai išduotų kreditų bendra garantijų suma 2009 m. išaugo beveik 40 proc. Vidutinis žemdirbių ir kaimo verslininkų imamų kreditų dydis minimais metais siekė 410 tūkst. Lt, o už juos suteiktų garantijų dydis – 250 tūkst. Lt.

REKLAMA
REKLAMA

Fondas bendradarbiauja su visais Lietuvoje veikiančiais bankais ir kredito unijomis. 2009 m. daugiausiai kreditų su garantija išdavė SEB bankas (28 proc. visų kreditų su garantija), „DnB NORD bankas“ (26 proc.) ir Swedbankas (20 proc.). Beveik visos kredito įstaigos praėjusiais metais kreditų su garantija išdavė mažiau nei 2008 m., kreditų portfelį padidino tik „UniCredit“ banko Lietuvos skyrius ir kredito unijos, Medicinos bankas išlaikė panašų kreditavimo lygį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panašiai kaip ir ankstesniais metais, aktyviausiai iš kredito įstaigų su garantija skolinosi Kauno, Šiaulių ir Panevėžio apskričių žemdirbiai. Fondo duomenimis, Kauno apskrities ūkininkams bei verslininkams suteiktos 53 garantijos už 10,4 mln. Lt, Šiaulių ir Panevėžio apskrityse suteikta atitinkamai 30 garantijų už 8,2 mln. Lt ir 29 garantijos už 7,9 mln. Lt. Analizuojant garantijų teikimą pagal rajonus, matyti, kad daugiausiai su garantijomis skolinosi Kėdainių, Anykščių, Šiaulių, Kauno, Pasvalio rajonų žemdirbiai.

REKLAMA

Siekiant žemdirbiams bei kaimo verslininkams sumažinti jų skolinimosi kaštus, Žemės ūkio paskolų garantijų fondas administruoja ir kitą valstybės paramą – garantinio užmokesčio ir sumokėtų palūkanų kompensavimą. 2009 m. kreditų su garantija gavėjams iš viso kompensuota 3,3 mln. Lt garantinio užmokesčio ir 7,2 mln. Lt kredito įstaigoms sumokėtų palūkanų. Palūkanos naujai išduodamiems kreditams su garantija nuo 2010 m. sausio 1 d. nebekompensuojamos, tačiau jau išduotiems kreditams lieka galioti ankstesnė palūkanų kompensavimo tvarka.

REKLAMA

Pagrindiniais Fondo klientais lieka ūkininkai, kuriems pernai buvo išduota 67 proc. visų kreditų su garantija, skirtų žemdirbiams, kaimo verslininkams ir perdirbėjams, t.y. 53,6 mln. Lt. Su garantija taip pat skolinosi smulkios bei vidutinės įmonės kaime, žemės ūkio kooperatyvai ir bendrovės. Kaip ir anksčiau, didžioji dalis ūkininkų, pasiskolinusių su garantija, užsiima augalininkyste (69 proc. visų klientų) ir gyvulininkyste (25 proc.). Beveik 60 proc. visų pasiskolintų kreditų sumos buvo skirta žemės ūkio technikos pirkimui, 13 proc. – trumpalaikio turto įsigijimui, kiek mažiau – statybai bei rekonstrukcijoms, pieno ūkio įrangai, transporto priemonėms ir pan.

Ne visi ūkio subjektų įgyvendinami projektai, už kuriuos kredito įstaigoms garantuoja Žemės ūkio paskolų garantijų fondas, būna sėkmingi. Per visą Fondo veiklos laikotarpį kredito įstaigoms už garantuotus ir negrąžintus kreditus išmokėta 14,5 mln. Lt, t.y. 1,9 proc. visų išduotų garantuotų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame

Lengvi patiekalai su kalakutiena


TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų