REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugeliui lietuvių nuosavame kieme kurti kepsnines ar šašlykines vasarą yra įprastas dalykas. Vis tik pasitaiko ir tokių atvejų, kuomet po metai iš metų kepant dešreles ar šašlykus sužinoma, kad tą daryti – draudžiama.

Daugeliui lietuvių nuosavame kieme kurti kepsnines ar šašlykines vasarą yra įprastas dalykas. Vis tik pasitaiko ir tokių atvejų, kuomet po metai iš metų kepant dešreles ar šašlykus sužinoma, kad tą daryti – draudžiama.

REKLAMA

Ne paslaptis, kad reikalavimai laužavietėms yra itin griežti – jas kurti galima tik tam skirtose vietose, laikantis 30 metrų atstumo nuo pastatų dėl liepsnų keliamo pavojaus.

Vis tik kepsninės, šašlykinės ar rūkyklos taip pat turi būti kūrenamos bent 6 metrai nuo pastato. O jei nuosavas kiemas – nedidelis ir tokio atstumo laikytis nėra galimybių, dešreles tenka keptis keptuvėje.

Taip nutiko ir vienam iš skaitytojų – šašlykinėje kūrenant anglis atvyko ne tik gaisrinė, bet ir pareigūnai. Dėl galimo gaisro pavojaus anglis teko gesinti vandens kibirais.

REKLAMA
REKLAMA

Galvojo, kad gaisras – pas kaimynus

Kaunietis Artūras (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi) tv3.lt žurnalistams papasakojo komišką situaciją su šašlykine.

REKLAMA

Jis nurodė, kad savaitgalį su draugais susirinko jo nuosavame kieme, atsivežė dešrelių, šašlykų ir užkūrė kepsninę. Skaitytojas pabrėžė, kad tą darė ne pirmą ir ne dešimtą kartą – mėsos kepimas jo aptvertame kieme yra įprastas dalykas.

„Sėdėjome lauke prie stalo ir gatvėje pamatėme gaisrinę. Subėgom pažiūrėti, gal pas kaimynus gaisras? Po poros minučių iš gaisrininkų mašinos išlipę ugniagesiai priėjo prie mūsų. Mes nustebome. „Čia dėl mūsų atvažiavot?“ – klausiam. Jie atsakė teigiamai.

REKLAMA
REKLAMA

Pasirodo, degančios anglys paprastoje šašlykinėje kelia gaisro pavojų, yra per arti tvoros, namo ar medžio. Mano kiemas nedidelis, traukti jos jau nėra kur, tad pastatyta toliausiai nuo visko. Ugniagesiai liepė gesint. Užpylėme visą kibirą vandens, ugnies jau seniausiai nebėra, o jie liepė dar nešti ir pilti“, – prisimena kaunietis.

Jo teigimu, gaisrininkai buvo nusiteikę itin rimtai ir griežtai, lyg šašlykinė būtų užkurta degalinės vidury ir gaisro pavojus būtų be galo didelis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot Artūro, gaisrininkai paprašė jo asmens dokumento, stovėjo ten, kol anglys jau plūduriavo vandenyje, ir galiausiai išvažiavo.

Tačiau po valandos prie kiemo vartų pasirodė ir policija – vėl dėl to paties.

„Buvo tikrai komiška situacija. Laužas – jau seniai užgesintas, dešreles kepėmės keptuvėje – viską reikėjo paaiškinti dar ir policijai. Keisčiausia tai, kad savo kieme šašlykinę kūriau daugybę kartų ir tik po daug metų pasirodo, kad to daryti aš negaliu.

REKLAMA

Tai reiškia, kad savo nuosavame kieme niekad nebegalėsiu keptis šašlykų, nes neva užsidegs namas? O jei kepsiu gatvėje, laikydamasis tinkamo atstumo nuo savo tvoros, ar taip tiks? – juokėsi vyriškis.

Turi būti nearčiau kaip 6 metrai nuo pastato

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, 2022 m. atvirosiose teritorijose dėl neatsargaus žmonių elgesio su ugnimi kilo 594 gaisrai.

Pasak departamento Komunikacijos skyriaus vyriausiosios specialistės Sonatos Kukienės, šiemet tokių gaisrų ugniagesiai jau skubėjo gesinti 438 kartus.

REKLAMA

Ji nurodė, kad dalis šių gaisrų yra ir dėl užsidegusių kepsninių ar šašlykinių. Vis tik, kiek tiksliai gaisrų kilo būtent dėl jų, pašnekovė nurodyti negalėjo, nes tokia statistika – nekaupiama.

Pašnekovė įvardijo, kad, pasak ugniagesių gelbėtojų, daugiausia nelaimių kūrenant kepsnines ir šašlykines kyla dėl saugaus atstumo nuo ugnies židinio nesilaikymo.

S. Kukienės aiškinimu, kepsninių, šašlykinių, rūkyklų, židinių, kūrenamų kietuoju kuru, negalima kurti arčiau kaip 6 metrai nuo pastatų. Dujinius kepimo įrenginius galima naudoti ir arčiau pastato.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laužus leidžiama kūrenti tik tam tikslui numatytose laužavietėse. Patys žmonės savavališkai negali įsirengti laužavietės, nebent savo sklype, jeigu tai leidžia vietos savivaldos teisės aktai. Be to, laužavietė neturi būti arčiau nei 30 metrų nuo pastatų.

Departamento atstovė pabrėžė, kad kepsninių ir šašlykinių negalima kūrenti balkonuose, lodžijose, erkeliuose, terasose, nebent tai leidžia gaminio instrukcija (šašlykinės ar kepsninės gamintojas).

REKLAMA

Įspėja ir dėl degiojo skysčio

Anot S. Kukienės, ypač atsargiai reikia elgtis su degiuoju skysčiu: „Jo negalima pilti į ugnį. Degųjį skystį reikia naudoti pagal gamintojo instrukciją, kuri visada būna ant degaus skysčio buteliuko.

Jeigu skysčio užpilama per daug, gali susidaryti vadinamasis liepsnos pliūpsnis, o jo metu apdegti šalia stovintys žmonės.“

Anot pašnekovės, degiojo skysčio instrukcijose nurodyta ir šio skysčio paskirtis, ir kaip jį naudoti: vienais atvejais reikia užpilti ir palaukti, kol jis įsigers, kitais – galima kurti iš karto.

REKLAMA

Tačiau svarbiausia neviršyti instrukcijoje nurodyto užpilamo skysčio kiekio. Taip pat svarbu nelaikyti degaus skysčio buteliuko arti kaitros šaltinio.

Be to, užpylus degiojo skysčio ir jį įdegant reikia žiūrėti, kad šalia nebūtų vaikų, kitų asmenų, gyvūnų.

Prieš išpilant anglis, parą reikėtų palaukti

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas primena, kad įkurtos kepsninės taip pat negalima palikti be priežiūros.

Baigus kepti būtina užgesinti kaitros židinį arba palaukti, kol anglys pačios užges. Rekomenduojama iki paros laiko jų niekur iš kepsninės neišpilti – būtent tiek laiko reikia, kol anglys visiškai atšąla.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Yra ne kartą pasitaikę, kad per anksti išpiltos žarijos tapo gaisro priežastimi. Kilus gaisrui ugnį reikėtų gesinti parankinėmis priemonėmis – tai gali būti žemė, smėlis, vanduo“, – dėstė atstovė.

Ji paminėjo, kad kūrenant kepsninę ar laužą būtina įvertinti ir vėjo faktorių, ypač atviroje vietoje.

S. Kukienės teigimu, jeigu pučia stiprus vėjas, kepsninių ar laužų geriau nekūrenti:

„Neatsargiai kūrenami laužai ir kepsninės neretai apgadina ne tik gyvenamuosius pastatus, poilsio aikštelėse esančius statinius, bet nuo ugnies gali nukentėti ir žmonės.“

REKLAMA

Užsidegę miškai, malkinės ir stogai

Policija ir Kauno savivaldybė atvejo nekomentavo.

Vis tik Vilniaus savivaldybė pridūrė, kad lauko prekybos, turgaus ar mugės teritorijose, maisto ruošimo vietose, kuriose naudojamos kietuoju kuru kūrenamos šašlykinės, kepsninės, rūkyklos, buitinės krosnelės, turi būti vienas 6 kg gesinimo medžiagos turintis gesintuvas ir nedegus audeklas.

Ji nurodė, kad už šių taisyklių nesilaikymą, gyventojai gali gauti baudą, kurios dydis siekia nuo 20 iki 140 eurų. O, jeigu nusižengimas bus padarytas pakartotinai, bauda jau sieks 140–600 eurų.

REKLAMA

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovė įvardijo, kad šiemet Švėkšnoje ir Šakiuose nuo kepsninių buvo užsidegusios tujos.

Vilniuje, Viršupio Sodų gatvėje, nuo kepsninės užsidegė miškas ir medinė pašiūrė.

O pernai nuo kepsninių buvo užsidegęs namo stogas, žolė, medinė malkinė, šiltnamis.

nedelsiant uzdrauskit masinas,dviracius,paspirtukus,juk gali ivykt avarija,zmones susizeis.Uzdrauskit artintis prie vandens telkiniu arciau kaip 50 metru,nes gali nuskest,uzdrauskit statyt aukstesnius kaip 1 auksto namus,nes neduok Dieve kas nors iskris per langa ir uzsimus.
Vot atejo laikai ant lietuvos tuoj negalesi nuosavame kieme ir pyrstelt nes gali uzdegt jugtai degancios dujos.O ka sneket apie saslykus gali uzdegt kaska.Tarp koju ir kabo negalima dar gali isprievartaut kaska.Dasigivenom Lietuvoj tokie istatimai,kad nei bek nei rek.Grazu ant LIETUVOS ner kam pasiskust.
Bauduva ir draudimai žmogų paverčia į zombį
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų