Dar planuojate atostogauti? Pasitikrinkite, kurį mėnesį gausite didžiausius atostoginius

Vasara – atostogų metas, tačiau finansiškai ne visada apsimoka ilsėtis šiltuoju metų laikotarpiu. Nes kiekvieną mėnesį atostoginių suma yra skirtinga. Tai lemia keletas priežasčių, kurias įvardija buhalterinės apskaitos specialistė. Taip pat ji pataria, kurį šių metų mėnesį palankiausia išnaudoti sukauptas atostogas.

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė pasakoja, kad atostoginių dydį lemia vidutinis darbo užmokestis (VDU) per paskutinis 3 mėnesius iki atostogų pradžios, todėl galima apskaičiuoti daugiausiai ir mažiausiai palankius mėnesius atostogoms.

„Pavyzdžiui, jeigu darbuotojas gaudamas vidutinį fiksuotą 1300 eurų užmokestį atostogavo liepos mėnesį, jo atostoginiai buvo skaičiuojami taip: darbo užmokesčiai už birželį, gegužę ir balandį buvo sudėti ir padalinti iš darbo dienų. Svarbu paminėti, kad dalijama tik iš darbo dienų, į šį skaičių neįeina savaitgaliai ar šventinės dienos.

Tad 3900 eurai buvo padalinti iš 62 dienų, tiek jų turėjo birželis, gegužė ir balandis, išėjo 62,90 euro vienos dienos VDU. Jeigu darbuotojas atostogavo 10 dienų, jis gavo 629 eurus. Jeigu darbuotojas vietoje atostogų butų dirbęs, jo vienos darbo dienos užmokestis siektų 59,09 euro. Šią sumą gavome 1300 padaliję iš 22 liepos darbo dienų“, – aiškina specialistė.

Tačiau pasak jos, ne visų mėnesių VDU didesnis už darbo dienos užmokestį.

„Pavyzdžiui, jeigu atostogauti darbuotojas susiruoštų lapkritį. 3900 eurus reikėtų dalinti iš 65 darbo dienų, kurias turi spalis, rugsėjis ir rugpjūtis, tad VDU išeitų 60 eurų. O darbo užmokestis lapkritį 1300 padalijus iš 20 darbo dienų išeitų 65 eurai.

Tad kuo mažiau buvo dirbta darbo dienų, tuo daugiau buvo gauta pinigų, todėl VDU vidurkis ir išeina didesnis“, – aiškina D. Čibirienė.

REKLAMA

Taip pat, anot specialistės, į VDU įeina įvairūs priedai ir premijos, tad jas gavus, patartina eiti atostogauti, taip VDU bus didesnis.

„Tačiau nepatartina eiti atostogauti po atlyginimo pakėlimo, nes VDU bus skaičiuojamas iš paskutinių 3 mėnesių, kai alga buvo mažesnė. Jeigu darbuotojas atsidūrė priešingoje situacijoje, jam yra mažinamas atlyginimas, jis turėtų paskubėti eiti atostogų, nes VDU jam dar bus skaičiuojamas pagal didesnę algą.

Svarbi netgi pirmoji atostogų diena. Štai jeigu atostogauti darbuotojas pradėjo nuo liepos 31 d., VDU bus skaičiuojamas iš birželio, gegužės ir balandžio mėnesių. Tačiau jeigu atostogauti jis pradėjo nuo rugpjūčio 3 d., tada VDU jau bus skaičiuojamas iš liepos, birželio ir gegužės mėnesių. Atrodo maža smulkmena, tačiau ji yra labai svarbi“, – tikina D. Čibirienė.

 Dar specialistė pastebi, kad tiek darbuotojas, tiek darbdavys paiso savo interesų.

„Pagal Darbo kodeksą, į VDU skaičiavimą neįeina premijos, priedai ir kitos darbdavio skatinimo priemonės, kurios darbuotojui skiriamos už būsimus rezultatus. Taip pat neįtraukiamos premijos skirtos tam tikrų švenčių proga, pavyzdžiui kovo 8 d., liepos 6 d. ar įmonės gimtadienio proga.

Darbdavys savo nuožiūra sprendžia, kurias premijas ar priedus įtraukti į VDU skaičiavimą. Darbo kodekso reikalavimai tik nurodo, kokius mažiausius atostoginius jis gali mokėti darbuotojams. Tačiau jam niekas nedraudžia darbuotojams mokėti daugiau“, – aiškina pašnekovė.

Vis dėlto esą kiekvienas darbdavys skaičiuoja kiek jam kainuoja darbuotojai. Darbdavys privalo skaičiuoti ir ne visada jis gali būti labai dosnus.

Anot D. Čibirienės, darbuotojai taip pat skaičiuoja. Be to, tikrai nedaug žmonių gauna fiksuotą darbo užmokestį, dažnai jis kinta, jo dydį lemia priedai. Todėl prieš planuojant atostogas ir verta atkreipti dėmesį į VDU.


Rašyti komentarą...
T
Tai
2020-08-10 13:02:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
tiesa. Bet kam ji naudinga tai nesupratau... Ar per mažai kivirčų dėl išėjimo atostogų jau vien vasarą, o dabar dar kažkam panižo įpilti žibalo į ugnį. Juk kažkas turi ir dirbti....
Atsakyti
0

K
Kate M.
2020-08-11 11:54:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
"Taip pat, anot specialistės, į VDU įeina įvairūs priedai ir premijos, tad jas gavus, patartina eiti atostogauti, taip VDU bus didesnis."
"Pagal Darbo kodeksą, į VDU skaičiavimą neįeina premijos, priedai ir kitos darbdavio skatinimo priemonės, kurios darbuotojui skiriamos už būsimus rezultatus."
Tai įeina ar neįeina? O gal įvažiuoja? Apsispręskit, nebalamutinę žmonių!
Atsakyti
0

G
Gil
2021-06-03 10:25:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Na tai ir aiškina, kad premijos už atliktą darbą įeina, o kas su darbu nesusiję ar už būsimus rezultatus, neįeina
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų