Pastaruoju metu Lietuva ir kitos Europos šalys ėmėsi griežtų priemonių koronaviruso prevencijai. Tačiau ne visada paisoma vyriausybės sprendimų, priešingai – darbuotojai buvo siunčiami dirbti į koronaviruso užkrėstą Italiją.

(nuotr. Raimundo Maslausko)

(nuotr. Raimundo Maslausko)

Praėjusią savaitę į portalą tv3.lt kreipėsi skaitytoja Kristina (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi). Moteris skundėsi, kad jos vyrą, tolimųjų reisų vairuotoją, įmonė „Vlantana“ prieš savaitę išsiuntė į Portugaliją, tačiau maršrutas driekiasi per užkrėstą Italiją.

„Vyras bijojo pyktis su darbdaviais, tačiau vis tiek prašė maršrutą pakeisti, buvo žadėta tai padaryti, tačiau galiausiai teko vykti per Italiją. Gali būti, kad įmonė ieškojo kokių nors sprendimų, nes prie pat Italijos sienos vyras tolimesnio maršruto laukė 2 paras, tačiau vis tiek teko kirsti Italijos sieną ir vykti per šią šalį“, – skundėsi Kristina.

Moteris tiek viešojoje erdvėje, tiek iš darbdavio pasigenda informacijos, ką reikėtų daryti žmonėms, kurių darbas susijęs su kelionėmis į pavojingas šalis.

REKLAMA

„Suprantu, kad įmonė turi dirbti ir negali sustabdyti savo veiklos, bet tada gal įmanoma pakeisti maršrutus“, – retoriškai klausia Kristina.

Anot jos, neaišku ką reikės daryti vyrui grįžus iš reiso, ko gero visai šeimai teks laikytis karantino, nes vieno šeimos nario atskirai izoliuoti nėra kur.

Šeštadienį Vyriausybė priėmė naujus ribojimus, kuriais siekiama sustabdyti koronaviruso plitimą. 

Vairuotojai kelionės gali atsisakyti

Įmonės „Vlantana“ direktorius Tomas Stonys sako, kad labai sunku komentuoti asmens skundą nežinant apie kokį konkrečiai asmenį kalbama. Tačiau direktorius užtikrina, kad darbuotojai gali būti siunčiami tik saugiais keliais ne karantino zonose arba nesustojant jeigu yra kertama karantino zona. Be to, vairuotojai neturi tiesioginio kontakto su gyventojais.

„Suprantame, kad įmonės veikla yra susijusi su padidinta rizika, todėl atsakingai reaguojame į esamą situaciją, įgyvendiname aktyvias prevencines priemones, kurios leistų apsaugoti nuo koronaviruso ne tik vairuotojus, įmonių darbuotojus, bet ir jų artimuosius“, – tikina įmonės direktorius.

Pasak T. Stonio, važiuojantiems į viruso paveiktus regionus vairuotojams duoti nurodymai pasikrovimo ir iškrovimo vietose likti savo darbo vietoje, tai yra vilkiko kabinoje, o esant būtinybei komunikuoti su minėtų vietų darbuotojais, tai daryti saugiu atstumu, naudojant apsauginę veido kaukę bei pirštines. Vairuotojai yra aprūpinami dezinfekcijos priemonėmis. Grįžtantiems vairuotojams sudaryta galimybė pasitikrinti sveikatą.

REKLAMA

„Papildomų priemonių buvo imtasi ir įmonės biuruose ir sandėliuose. Padidinome dezinfekcinio skysčio prieinamumą patalpose.

Kalbant apie vairuotojus, tai jie turi galimybę ir gali atsisakyti vykti į užkrėstas šalis.

O darbuotojams, grįžusiems iš paskelbtų zonų, kuriuose fiksuojami koronaviruso atvejai, siūlome dvi savaites dirbti iš namų ir stebėti savo sveikatą. Jei nuotolinio darbo galimybės nėra, rekomenduojame pasinaudoti nedarbingumo pažymomis ar atostogomis“, – teigia įmonės vadovas.

Anot T. Stonio, atidžiai yra stebimi vyriausybės ir atsakingų institucijų veiksmai ir rekomendacijos. Tačiau, nepaisant ekstremalios padėties Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos valstybėse, kelionių draudimo ir renginių ribojimo, gamybos sektorius nėra stabdomas, taip pat nėra draudžiamos nei vidaus, nei tarptautinio krovininio transporto operacijos.

Darbdavys privalo įvertinti riziką

Valstybinės darbo inspekcijos atstovės Jurgitos Kažukauskaitės-Sarnickienės teigimu, remdamasis Darbo kodekso ir Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo nuostatomis, darbuotojas turi teisę atsisakyti dirbti, jeigu yra pavojus jo saugai ir sveikatai. Tai reiškia, kad darbuotojas gali atsisakyti keliauti į užsienio valstybes, jei toks keliavimas kelia pavojų jo saugai ir sveikatai.

„Pasaulio sveikatos organizacija dėl COVID-19 viruso paskelbė pandemiją, lietuviams rekomenduojama atidėti visas keliones į užsienio šalis, taip pat Lietuvos Vyriausybė ir Valstybės ekstremalios situacijos operacijų centras nusprendė įpareigoti piliečius nutraukti keliones į Italiją, Prancūziją, Vokietiją, Ispaniją, Kiniją, Honkongą, Iraną, Pietų Korėją, Singapūrą ir Japoniją“, – primena J. Kažukauskaitė-Sarnickienė.

REKLAMA

Todėl pasak jos, kiekvienu atveju darbdavys turi įvertinti galimą riziką ir parinkti saugų kelionės maršrutą, taip pat aprūpinti asmeninėmis saugos priemonėmis, pavyzdžiui, kaukėmis, dezinfekcinėmis higienos priemonėmis ir panašiai. Taip pat darbdavys turi atsižvelgti ir į Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centro teikiamas rekomendacijas ir nurodymus ar draudimus.

„Svarbu pažymėti, kad pagrįstas darbuotojo atsisakymas dirbti negali būti laikomas jo darbo pareigų pažeidimu“, – tvirtina Valstybinės darbo inspekcijos atstovė.

Specialistės teigimu, pavojaus saugai ir sveikatai atvejais darbuotojas turi teisę nutraukti darbą ir nedelsdamas raštu pranešti padalinio vadovui ir darbdaviui atstovaujančiam asmeniui atsisakymo dirbti priežastis.

„Jeigu darbdavys nesutinka su darbuotojo motyvais dėl atsisakymo dirbti ir pavyzdžiui, mano, kad darbuotojo atsisakymas dirbti nėra teisėtas ar pagrįstas pavojumi darbuotojo saugai ir sveikatai, ginčai dėl darbuotojo atsisakymo dirbti nagrinėjami įstatymų nustatyta tvarka“, – aiškina J. Kažukauskaitė-Sarnickienė.

Grįžęs vairuotojas privalės izoliuotis

Sveikatos apsaugos ministerijos atsiųstame komentare teigiama, kad šiuo konkrečiu atveju izoliuotis 14 dienų rekomenduojama tik šeimos nariui, kuris lankėsi Italijoje. Vaikams taikomos kitos priemonės, priimtos Lietuvoje šią savaitę – ugdymo proceso stabdymas.

„Atkreipiame dėmesį, kad nuo kovo 16 dienos izoliuotis bus ne rekomenduojama, o privaloma.Per šias 14 dienų rekomenduojama vengti socialinių kontaktų – nesilankyti viešose vietose, pagal galimybes nesinaudoti viešuoju transportu, stengtis laikytis ne mažiau kaip 2 metrų atstumo nuo kitų žmonių, nesikviesti svečių į namus ir pan.

REKLAMA

Tuo atveju, jei sveikatos stebėjimo metu išsivysto ligos simptomai – karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas, būtina nedelsiant skambinti skubios pagalbos telefonu 112, pranešti apie susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų nurodymus.

Tačiau jeigu per dvi savaites ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Visą informaciją su tiksliomis instrukcijomis, kaip elgtis, trumposiomis SMS žinutėmis gaus visi keliautojai. Svarbu tai, kad skirtingi operatoriai žinutes išsiunčia skirtingu metu, o žinutes gauna visi, kurių mobilieji telefonai buvo gavę pasveikinimo žinutes atvykus į užsienio šalį. Jei keliautojas šia tarptinklinio mobiliojo ryšio paslauga nesinaudoja, žinutės negaus“, – teigiama komentare.

!!!!!!
2020-03-16 07:39:28
O darbuotojams, grįžusiems iš paskelbtų zonų, kuriuose fiksuojami koronaviruso atvejai, siūlome dvi savaites dirbti iš namų ir stebėti savo sveikatą. Jei nuotolinio darbo galimybės nėra, rekomenduojame pasinaudoti nedarbingumo pažymomis ar atostogomis“, – teigia įmonės vadovas.
noriu dirbti vlantanoje.......nuotoliniu furistu-paleidi fura sededamas namie,vaizdeliai bega grazus ekrane,euriukai kapsi.........
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Vairuotojo žmona 2020-03-19 21:08:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na nebejuokinkit žmonių... Vilkiko vairuotojams grįžus iš koronaviruso paveiktų zonų siūloma dirbti iš namų... Gėdos turėkit, darbdaviai, tai meluoti. Apskritai gal papasakokit, ką jūs tiems vargšams vairuotojams mokate? Gal net mokamų atostogų, kurios priklauso pagal įstatymą išleidžiate??? Gėda. Labai linkiu, kad jus prismaugtų Europos šalys ir pagaliau pradėtumėte elgtis pagal įstatymus...   ATSAKYTI
Dalnobojus 2020-03-19 08:22:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
GELEŽINIAI ŽMONĖS.


PAGARBA.    ATSAKYTI
Tomas 2020-03-18 17:17:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Esu pats vairuotojas naudojames ir viesaisiais toletais ir pritvirtinti reikia krovini ir dokumentus pasiimti, vazinėju ratais is lt i danija svedija suomija ir atgal i lt. Taigi ir islipama is masinos ir i toleta einama nera cia jau tiek ir daug tu dezinfekciniu skysciu. Nzn gal ir as jau uzsikretes juk tepasireiskia pozymiai po 2 savaiciu   ATSAKYTI
Ivan 2020-03-17 16:52:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reikia ir kitas firmas tikrinti   ATSAKYTI
Vairuotojas 2020-03-17 12:39:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Melas kad firmos aprupina kaukem ir dezinfekcinem priemonem! Sefai dreba del kiekvieno cento o kad aprupintu dezinfekcijos priemonem tai cia kazkas is fantastikos, pasvajot galima.    ATSAKYTI
Erika 2020-03-18 10:42:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tikra tiesa  
Jolanta 2020-03-16 22:37:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Apie kokias apsisaugojimo priemones jie kalba...jokių skysčių, jokių kaukių jie neduoda...tavo saugumas tavo pačio reikalas vadinasi. Jie tik gražiai kalba. Izoliuotis..o ką šeimos nariai ne žmonės..jiems nereikia nei į darbą nieko. Žodžiu. ..gražiai į akis meluoja. Žinau firmų, kad jei neišvažiuosi į darbą negausi prieš tai uždirbtų pinigų visų...vat ir aukojasi žmonės...   ATSAKYTI
Vairuotojas 2020-03-16 20:14:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vlantana niekada nesiskatys su savo vairuotojais jeigu per Italija važiuot pigiau vadinasi važiuos per Italija.    ATSAKYTI
DAF 2020-03-16 18:34:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Rado kur dirbti!!! Dar i girteka reikejo isidarbinti   ATSAKYTI
Anonimas 2020-03-16 12:27:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vairuotojas grįžta iš Italijos, Vokietijos ar kitos šalies kur paplitęs virusas, 14 dienų karantinuotis turi, tai transporto įmonės gal kompensuos gyvenimą atskirai dviem savaičių, ar karantinuotis turi kartu su šeima, kurioje mažamečiai vaikai, ar valdžia įsivaizduoja kad tolimųjų reisų vairuotojai vieni gyvena?    ATSAKYTI
Kestas 2020-03-16 11:38:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
sako dave dezinfekcines
priemones    ATSAKYTI
Klaipėda 2020-03-16 11:12:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Įsisarbinant Vlantanoj,kartu su prašymu priimti į darbą,reikia rašyti prašymą atleisti iš darbo,tik be datos.Tai pabandyk atsisakyti važiuoti į reisą...   ATSAKYTI
Darijus 2020-03-16 10:43:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gryzta kiekviena savaitgali tukstanciai vairuotoju uzsienieciu kurie NET NEMANO LAIKYTIS izoliacijos nes JIE PRIREGISTRUOTI FIKTIVIOSE GYVENIMO VIETOSE pas darbdavi. Vyriausybe skirs PARAMA IMONEMS NEATSIZVELGDAMA KAD TEN DIRBA TIK 10% LIETUVOS PILIECIU. Islaikysim versla bet NE LIETUVOS PILIECIUS.   ATSAKYTI
Hdhdjdjd 2020-03-16 10:11:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Mano vyras taip pat ,,fūristas" ir dirba vokietijos firmoje. Ten taip pat vairuotojai siunčiami į užkrėstas zonas ir net nėra aprūpinti saugos priemonėmis. Nei kaukės nei dezinfekcinio skysčio, nori likti sveikas rūpinkis pats. O gryžus į ofisą randa lapelį ant durų, kad tie kurie buvo užkrėstose zonose ateitų dėvėdami kaukes, kurie patys ir turi jas įsigyti...    ATSAKYTI
Tikrai 2020-03-16 10:08:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
nesitiki, šio "pono" vadovo gražbyliavimais. Šneka, mala bet ką...
Gaila, liūdna, tragiška kai tokių vadovų daug.   ATSAKYTI
Tikrai 2020-03-16 10:06:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nesitiki, šio "pono" vadovo gražbyliavimais. Šneka, mala bet ką...
Gaila, liūdna, tragiška kai tokių vadovų daug.   ATSAKYTI
Nuomone 2020-03-16 09:56:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Neleisti furom vykt per siena, jiems biznis svarbiau, sveikata dzin. Maisto yra pakankamai, o be kitu prekiu galim apseiti.
   ATSAKYTI
Gintautas 2020-03-16 10:51:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Fūros nevažiuos,kaip gyvensi,kuo maitinsies,kuo rengsies?Fūra,tai tavo gyvenimo šaltinis!Per fūrą,viskas atkeliauja į parduotuvęs!Jei toks protingas....visam gyvenimui per vieną dieną neapsipirksi.PAMĄSTYK !  
Aurika 2020-03-16 09:39:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kokios nesamonės,kad vairuotojui tik paduoda per langą dokumentus.Tai kas atitentuoja,užtentuoja fūrą,kas krovinį suvaržo.O jiems valgyti nereikia,į parduotuves eina,į dušą,tuoletą.Kai reikia plaukti keltu,ten daug žmonių,visur rizika.O kad darbdavys būtų informavęs apie riziką ar davęs dezinfekcinio skysčio,nei minties.Jie bijo,kad tik ko nepaprašytų vairuotojas,net nepaaiškina kaip reiks grįžti.   ATSAKYTI
2020-03-16 10:03:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Būtent taip ir yra. Ir dabar tyli šiknas įgaubę, kad tik vairuotojai nesujudėtų.  
Antanas 2020-03-16 11:50:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
o kur tu perki maista, kam pinigus paduodi, kas tau graza atiduoda? kasininke kuri per diena liecia 1000 kartu pinigus kurie buvo velnias zino kur ir pas ka. Na ir? tai ka nepirksi valgyt?  
Tadas 2020-03-16 09:15:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Oho oho   ATSAKYTI
Gintaras 2020-03-16 09:12:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Bet geras: "konkrečiai negaliu pasakyti, kai nežinoma apie kurį vairuotoją kalbama". Tai koks skirtumas, apie kurį! Visiems sauga vienoda turi būti, bet matyt, labai jam knieti sužinoti, kuris čia nerimauja ir kurio žmona triukšmą kelia... :-) Nebūtų žmogaus kraujo čiulpikas, jei toks nebūtų...   ATSAKYTI
Fgh hj 2020-03-16 09:11:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Darbdaviams nusispjauti. As manau kad direktorius meluoja ziniasklaidai. Vairuotojas neturi iseities ir vazuoja, seima maitinti reikia. Tegul ponas direktorius vazuoja. Jiems darbuotojai yra vergai.    ATSAKYTI

Top Video

Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
REKLAMA
 (nuotr. Fotodiena.lt)
Didžiausi atlyginimai Lietuvos įmonėse ir organizacijose vasarį, palyginti su šių metų sausiu, buvo mažesni. Visgi didžiausių atlyginimų dešimtuke visos sumos penkiaženklės, ...
(Andrius Ufartas/Fotobankas)
Karantino metu su elektronine prekyba išaugo ir siuntų į paštomatus skaičius. Tokių paslaugų tiekėjai sako, kad šiuo metu siuntų kiekis viršija netgi kalėdinį laikotarpį. ...
Pasienis (nuotr. stop kadras)
Pasienyje su Latvija, ties Grenstalės-Saločių patikros postu susiformavo kelių kilometrų vilkikų eilės. Kaip BNS informavo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovas ...
Veido kaukės Norfoje
„Facebook“ kilo pasipiktinimo banga dėl to, už kokią kainą prekybos tinklo „Norfa“ parduotuvėse dabar pardavinėjamos veido kaukės, kurias rekomenduojama dėvėti viešose ...
Šildymas (nuotr. BFL / A. Ufartas)
Lietuvoje paskelbus karantiną, o Vilniaus miesto merui Remigijui Šimašiui užsiminus apie galimybę šiuo laikotarpiu atidėti komunalinius mokesčius, dalis miesto gyventojų ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų