Ši vasara paskutinė: kitąmet daugelyje įprastų vietų gėrimų nerasite

Karštą vakarą prie jūros ar miesto centre lauko kavinėje sumanę atsigaivinti šaltu alumi šiemet tai galite padaryti paskutinį kartą. Nuo kitų metų pradžios įsigalioja įstatymo pataisos, dėl kurių nebus galima prekiauti beveik tūkstantyje laikinų prekybos vietų visoje Lietuvoje. Paskutiniam bandymui atšaukti tokį būsimą draudimą valdžios įstaigos prieštarauja.

(nuotr. Juozo Skaros)

Kaip informavo Ekonomikos ir inovacijų ministerija, taip pat Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD), nuo kitų metų įsigalios keli draudimai.

Nebeliks nestacionarių alkoholio prekybos vietų, kurioms savivaldybės išduoda atskiras licencijas kurortiniam sezonui.

Alkoholis nebegalės būti parduodamas paviljonuose – pamatų neturinčiuose laikinuose statiniuose. Taip pat bus uždrausta prekiauti alkoholiniais gėrimais paplūdimiuose.

Be to, neterminuota mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais licencija suteiks teisę aptarnauti pirkėjus lauke ne didesniu kaip 40 m atstumu nuo viešojo maitinimo vietos.

Alaus kraštas be alaus

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė tikisi, kad dar pavyks įtikinti politikus pakeisti būsimą draudimą.

„Net nenorime galvoti, kad nepavyks. Tikrai ir Seime buvome keletą kartų, ir kalbame su politikais, ministrais, su sveikatos apsaugos ministru A. Veryga kalbėjau, nes naujame draudime nėra visiškai jokios logikos.

REKLAMA

Tikslas buvo sumažinti alkoholio prieinamumą. Dabar iš tų kavinių atėmus prekybą alkoholiu, daugelis jų užsidarys, nes joms sudėtinga išsilaikyti iš maisto gamybos. Tada galės plėstis stacionarios kavinės, kurioms nereikia jokių leidimų. Jos gali išsiplėsti, pasididinti plotą, bet juk iš stacionarios kavinės tu gali nešti ir stiprų alkoholį“, – kalbėjo asociacijos vadovė.

Dėl to, anot jos, neaišku, kaip tokiu atveju bus sumažintas alkoholio prieinamumas. Tad tikimasi, kad Seimo nariai išgirs argumentus ir įstatymą atkeis.

Evalda Šiškauskienė

Paklausta, kas labiausiai nukentės, jeigu būsimas draudimas vis dėlto nebus atšauktas, E. Šiškauskienė kalbėjo:

„Miesto svečiai, nes bus tikrai labai keista, kai gražiausiose vietose, parkuose, visur kur dabar galima prekyba – ir Vilniaus Vingio parke, ir Bernardinų sode, ir visoje Lietuvoje.

Ką jau kalbėti, kad nebus prekiaujama ne tik pajūryje, bet visuose paplūdimiuose. Nors kai diskutavome, tai kalbėjome apie pajūrį, o įstatyme įrašyti paplūdimiai. Tai reiškia, visi kempingai, viešbučiai ant ežerų pakrančių, niekur nebus nei alaus nei sidro.“

Jos nuomone, neatšaukę draudimų lauko kavinėje prekiauti silpnu alkoholiu, atrodysime juokingai prieš svečius.

„Iš vienos pusės turizmas auga, dedam visas pastangas, kad pritrauktume kuo daugiau turistų, o iš kitos pusės kaip atrodys alaus kraštas, kuriame to alaus net negalėsi išgerti. Tiesiog liūdna darosi ir nežinia, kaip žmonėms paaiškinti“, – stebėjosi asociacijos vadovė.

Ji atkreipė dėmesį, kad visuose Lietuvos restoranuose ir kavinėse išgeriama vos 9 proc. viso šalyje suvartojamo alkoholio:

REKLAMA

„Nemanau, kad čia yra ta sritis, su kuria reikėtų labai aršiai kovoti. Ir ji yra kontroliuojama, tu matai, kad žmogus išgėręs, gali jam neparduoti, be to, gėrimai ir nepigūs, niekas nepersigeria lauko kavinėse. Iš tiesų nematome jokio tikslingumo pradėti karą nuo kavinių, restoranų ir lauko terasų.“

Siūlo keisti būsimą tvarką

Liepos pradžioje Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Seimo nariai Monika Navickienė ir Vytautas Kernagis registravo pataisas, kuriomis būtų atšaukti kitąmet turintys įsigalioti draudimai.

„Nuostatomis siūlome neįvedinėti perteklinių draudimų sąmoningai alkoholį vartojantiems Lietuvos piliečiams ir neuždrausti įsigyti natūralios fermentacijos alkoholinių gėrimų mugėse, masiniuose renginiuose, parodose ir lauko kavinėse“, – taip savo sumanymą paaiškino Seimo nariai.

Vis dėlto, panašu, kad jo nepavyks įgyvendinti, nes daugelis institucijų nelinkusios jam pritarti.

Paklausta, kokia yra Sveikatos apsaugos ministerijos pozicija dėl Seimo narių registruotos pataisos, ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė buvo lakoniška:

„Netikslinga būtų atšaukinėti neseniai priimtus įstatymų pakeitimus. Juolab, kad tie pakeitimai, kurie veikia, jau duoda gerus rezultatus, pvz. mažėja alkoholio vartojimas, apsinuodijimų skaičius, dėl to mažiau guldoma į ligonines. Tai rodo ir turima naujausia statistika.“

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos specialistai informavo nebuvę susipažinusi su šiuo viešai skelbiamu įstatymo projektu, nes Seimas nėra kreipęsis į ministeriją su prašymu pateikti Vyriausybės išvadą.

REKLAMA

Neliks daugiau kaip 800 prekybos vietų

NTAKD Tabako ir alkoholio kontrolės skyriaus vedėjas Rokas Daknys pažymėjo, kad jo atstovaujamas departamentas nepritaria įstatymo projektui, kuriuo siūloma atšaukti alkoholio prekybos ribojimus, įsigaliosiančius nuo kitų metų pradžios.

„Minėtas įstatymo projektas ne tik, kad atšauktų dar neįsigaliojusios alkoholio prekybos ribojimus, bet dar ir padidintų alkoholio prieinamumą, kadangi projektu siūloma masiniuose renginiuose, mugėse ir parodose leisti prekiauti visais natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kai šiuo metu tokių alkoholinių gėrimų alkoholio koncentracija ribojama.

Be to, įstatymo projekto aiškinamajame rašte klaidingai nurodyta, kad nuo 2020 m. sausio 1 d. bus panaikinta galimybė parduoti natūraliai fermentuotus alkoholinius gėrimus mugėse, masiniuose renginiuose ir parodose. Nuo 2020 m. prekybos alkoholiniais gėrimais tvarka masiniuose renginiuose, mugėse ir parodose iš esmės nesikeičia“, – komentavo vedėjas.

Anot jo, masiniuose renginiuose ir mugėse ir toliau bus leidžiama prekiauti natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 proc. ir parduoti pilstomus alų, alaus mišinius su nealkoholiniais gėrimais, natūralios fermentacijos midų ir natūralios fermentacijos sidrą, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 proc., o parodose natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 13 proc.

R. Daknys taip pat informavo, kad 2018 m. buvo išduotos 173 licencijos verstis sezonine mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais, kurortinio, poilsio ir turizmo sezonų laikotarpiu, o 2019 m. – 134 licencijos. Paviljonų, kurie turi teisę prekiauti alkoholiniais gėrimais, yra apie 700. Taigi, mažiausiai 834-iose vietose Lietuvoje kitąmet gėrimų įsigyti nepavyks.


Rašyti komentarą...
A
Andrius
2019-08-03 07:34:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jau visai į kraštutinumus nuėjo. Reikia uždrausti Varyga ir Karbauski, kol neuždraudė tv, telefonų, automobilių ir t.t. Jie labai kenkia mūsų nervams, širdžiai, kelia įtampą šalyje, šeimose. Laukiu rinkimų kada atsikratysim šitų ligonių ir bus sugražinta senoji tvarka. Šituos klounus atsiminsim tik kaip nesusipratimą. Tokia vat nuomonė.
Atsakyti
0

P
Poilsiautojas
2019-08-03 12:28:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
Latvijos paplūdimiai laukia jūsų su šaltu alumi ir sidru.
Atsakyti
0

N
Nesutinkantis
2019-08-02 23:38:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
Geriau uždrausti alų banbaliuosia. Nes jo negali pavadinti alum. O Verygą ir Karbaukis išvis idiotsi. Jei jie nevartoja tai ir tauta turį nevartot? Kas galėjo tokia valdžia išrinkt? Žmogus yra samoningas sutvėrimas jei jis nenori tai ir nevartos. O tuos kurie geria iš bambalių reikia gyditi. Pažiūrėkit į Vokietiją ten kas vakara žmonės išgeria alaus, ir viskas ten gerai, nes nėra tokio kaip pas mus bambalinio. Nors banbalių negali vadinti alumi, nes ten tik milteliai užpilti vandeniu. Uždrauskite tokius gėrimus ir nebus jokių psichoziu ar kažko panašaus.
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (13)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų