Lenkijoje lakūnų S. Dariaus ir S. Girėno žūties vietoje paminėtos jų skrydžio per Atlantą 78 metinės. Lakūnų žūties vietą nuo šiol primins ir trys lietuviški koplytstulpiai.

Laisvė ir Tėvynė – pagrindiniai žodžiai skambėję šiandien Pščelniko (buvusio Soldino) miške, prie paminklo legendinio skrydžio per Atlantą didvyriams Steponui Dariui ir Stasiui Girėnui.

Jungtinėse Amerikos Valstijose pakilę ir per Atlantą skridę lakūnai net be radijo ryšio septynis tūkstančius kilometrų tikėjosi įveikti per daugiau nei keturiasdešimt valandų.

Visa Lietuva liepos šešioliktosios vakarą su nerimu laukė įveikti Atlantą pasiryžusių lakūnų. Susirinkusi minia Kaune žvalgėsi į vakarus, tačiau lėktuvo taip ir nesulaukė.Tą akimirką niekas ir nežinojo, kad „Lituanicos“ nuolaužos mėtosi tarp Soldino pušų Vokietijoje (po karo teritorija priskirta lenkams). Kitą dieną iš Vokietijos į Lietuvą atskriejo vilties nenešanti žinia – lakūnai žuvo miške.

„Lituanica“, kaip manoma, sudužo dėl audros ir variklio gedimo.

„Tai yra pavyzdys, kai dvi kaimyninės tautos, katalikiškos tautos, kurias vienija tos pačios vertybės, gali susivienyti tragiško liūdesio akimirką, ir šiandien esame liudininkai, kai ne tik vietiniai, bet ir iš Šcecino atvyksta žmonės atiduoti pagarbą S. Dariui ir S. Girėnui ir išreikšti pagarbą lietuvių tautai“, – sako Lietuvos užsienio reikalų viceministras Egidijus Meiliūnas.

REKLAMA

Trys nauji tradiciniai lietuviški koplytstulpiai nuo šiol primins Lietuvos lakūnų žygdarbį – Odė didvyriams, Aukščiausiojo globa ir Motina globėja.

„Paėmiau popieriaus lapą ir pieštuką ir virpesys pagavo – laikas pačioje žemėje pabusti ir keltis. Todėl, kad gana to sąmyšio, karų, maišaties – mes susikalbame viena žemiška kalba“, – sako tautodailininkas Algimantas Sakalauskas.

Memorialas S. Dariui ir S. Girėnui atminti buvo pastatytas 1936 m. tuometinėje Soldino apylinkėje pagal architekto Vytauto Landsbergio-Žemkalnio projektą.

Rūta Lankininkaitė

F. Vaitkus papildė Lituanicos didvyrių S. Dariaus ir S. Girėno žygdarbį


Rašyti komentarą...
s
stasys
2011-07-25 02:36:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
Didziulis minejimas ivyko JAV Cikagoje prie 1935 m lietuviu pastatyto paminklo LITUANICAI,vyko pamaldos mokyklos saleje menine sportine programa
Atsakyti
0

c
ceriokas
2011-07-28 15:07:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
10lt metines paminejo :D
Atsakyti
0

Z
Zyddarbis?!
2011-07-28 16:48:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Paminėtos S. Dariaus ir S. Girėno žygdarbio metinės. Tik as nelabai nesuvokiu koki zygdarbi sie lakunai atliko? Jei jie, siam skydziui skirtus pinigus, butu paaukoje skurdziai tuometinei Lietuvos liaudziai, tai tada gal galima butu tai vadinti zygdarbiu ar pan. O dabar,prisirinko is JAV lietuviu auku, noredami tik isgarseti pasaulyje ir kas daugiau?!Netgi is dideles garbes troskimo,baigiantis degalams ir esant blogam orui,vis vien rizikavo pasiekti Lietuva,ko pasekoje ir lektuveli sudauze bei patys zuvo!
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų