Ar tikrai ISIS atsakomybę prisiima už viską, kad galėtų platinti siaubą?

Žiniasklaidoje dažnai, vos tik pasirodo pranešimai apie teroristų prisiimtą „atsakomybę“ už išpuolį, yra skubama apie tai pranešti skaitytojams. Siekis publikuoti naujieną skaitytojų visame pasaulyje dažnai yra priimamas kaip neatsakingas būdas platinti terorą. Dažnas dar pasako, kad ISIS „prisiima viską ir visur“, todėl į tokius teroristų pasisakymus tariamai nereiktų kreipti dėmesio.

22

Tačiau, priešingai nusistovėjusiai nuomonei, ISIS neprisiima atsakomybės už kiekvieną naujienose pamatytą išpuolį. Teroristai tiesiog tiesiog plačiau vertina įvykius, ir užpuolikas nebūtinai privalo būti iš karo Artimuosiuose Rytuose zonos atvykęs arabų smogikas, kad ISIS prisiimtų sau „nuopelnus“ už radikalų išpuolį.

(22 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Kruviniausias išpuolis per visą JAV istoriją

Ar išties ISIS prisiima atsakomybę už viską?

Teroro ekspertai, besispecializuojantys ISIS teigia, kad jie dažnai girdi žmones teigiant, jog „ISIS prisiimtų mano sutrenktą koją, jeigu tik galėtų“ ar „jie ir nusičiaudėjimą prisiimtų“, rašoma „The Independent“.

Tačiau toks požiūris neatspindi veikimo būdo, kuriuo pasižymi ši nusikalstama teroristinė grupuotė, bei kaip ji pati mato save, leidiniui paskaojo Amarnathas Amarasingamas, džihadizmo ekspertas.

„Paprastas reakcijos į pastarųjų išpuolių Vakaruose stebėjimas rodo, kad ISIS yra stebėtinai disciplinuoti prisiimti atsakomybę tik tais atvejais, kuomet teroro išpuoliai buvo tiesiogiai kontroliuojami, pamokyti ar kitaip įkvėpti“, – pasakojo „New York Times“ ISIS ir „al Qaeda“ ekspertė Rukmini Callimachi.

Pasak jos, žmonės dažnai nesupranta, kad „įkvėpti išpuoliai“ taip pat yra teroro išpuoliai.

JAV teisėsauga iki šiol neigia galimybę, kad Las Vegaso teroristas Stephenas Paddockas galėjo būti susijęs su džihadistais. ISIS dažnai po kažkiek laiko pateikia vaizdinę medžiagą su „atsivertusiais“ užpuolikais. Šiuo atveju tai bus itin netikėta, nes S. Paddockas ne tik visą žinomą jo gyvenimą išbuvo Nevadoje ir Kalifornijoje, tačiau ir nėra keliavęs į Artimuosius Rytus.

REKLAMA

Kaip ISIS prisiima atsakomybę?

Po kiekvieno išpuolio pradinės žinutės galima tikėtis iš džihadistų naujienų agentūros „Amaq“, arba, rečiau, su pačia ISIS siejamos „Nashir Media Foundation“. Las Vegaso išpuolio atveju apie ataką paskelbė „Amaq“.

Teroristų atstovų pranešimai dažniausiai yra skelbiami kitą dieną po išpuolio, tačiau ir atvejai, kuomet „prisipažinimas“ atkeliauja po kelių dienų ar savaičių, nėra retenybė.

Pirminis pranešimas yra standartinės formos, kurioje teroristas yra vadinamas „Islamo valstybės kariu“, priduriant, kad šis išpuolis buvo surengtas „kaip atsakas į kvietimą taikytis (naikinti) koalicijos šalių civilius gyventojus“. Ne išimtis buvo ir šis atvejis, būtent tokio pobūdžio žinutę apie įvykius Las Vegase išplatino „Amaq“.

Vėliau dažnai būna išplatinama teroristų vado Abu Bakro al Baghdadi žinutė. Tuomet, ekspertams ar skaitytojams pradėjus abejoti žinutės tikrumu, dažnai paviešinama vaizdinė medžiaga, įrodanti asmens surengusio išpuolį sąsajas su džihadistais, leidiniui pasakojo terorizmo ekspertas Michaelas S Smithas II.

Skeptikai teisūs gali būti dėl to, kad ISIS dažnai nelabai atsakingai žiūri į pačių išpuolių detales. „Aš nepasitikiu ISIS pateikiamais aukų skaičiais, kurie dažniausiai būna perdėti, ar kitomis detalėmis, susijusiomis su išpuolių vykdymu“, – pasakojo ekspertas.

Kodėl ISIS nesiekia prisiimti atsakomybės už visus išpuolis?

„Manau, kad didžioji žmonių dalis yra susidariusi karikatūrizuotą ISIS, kaip išprotėjusių ir nemąstančių oportunistų gaują, tačiau mes turėtume pradėti į šias grupuotes žiūrėti kaip į racionalius aktorius“, – teigė A. Amarasingamas.

Viena iš pagrindinių priežasčių yra ir ta, kad pradėję skelbtis ties kiekvienu išpuoliu teroristai sumažintų pasitikėjimą tarp savo gerbėjų.

Kitas svarbus teroristams dalykas, anot A. Amarasingamo, yra „spėti prisiekti Islamo valstybei prieš įvykdant išpuolį“, nes kitaip jie „baiminasi sulaukti neigiamo poveikio jų pomirtiniam gyvenimui“.

REKLAMA

Būtent dėl šios priežasties ISIS reikalauja iš savo pasekėjų atsiųsti jiems kokią nors žinutę, kurioje būtų matomas jų ryžtas veikti teroristinės organizacijos vardu.

Ar ISIS yra kada nors melagingai prisiėmę atsakomybę?

Reiktų pažymėti, kad yra pasitaikę atvejų, kuomet ISIS melagingai prisiėmė sau atsakomybę dėl išpuolių. 2014-ųjų spalį jie pareiškė, kad numušė JAV „A-10 Warthong“ žvalgybinį lėktuvą Sirijoje, tačiau JAV Centrinė Vadavietė tai paneigė.

Taip pat teroristai skelbė, kad jų „agentas“ nužudė JAV karininką Incirliko karinėje bazėje Turkijoje, tačiau Amerikos valdžia pareiškė, kad tai melaginga informacija.

Kodėl tai yra svarbu?

A. Amarasingamo teigimu klaidingas ISIS suvokimas piešią jų, kaip „krūvelę neorganizuotų oportunistų maniakų“, o tai yra klaidingas požiūris.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų