Lenkija paragino surengti neeilinį ES viršūnių susitikimą dėl padėties Baltarusijoje

Lenkija pirmadienį paragino surengti neeilinį Europos Sąjungos viršūnių susitikimą dėl padėties Baltarusijoje, kai po ginčijamų prezidento rinkimų Minske ir kituose miestuose įsiplieskė opozicijos šalininkų ir saugumo pajėgų susirėmimų.

Minskas, užrašas ant sienos skelbia: Įvesk karantiną (nuotr. SCANPIX)

„Valdžia panaudojo jėgą prieš savo piliečius, reikalaujančius pokyčių šalyje“, – sakoma premjero  Mateuszo Morawieckio pranešime.

Lenkija yra atsakinga už savo artimiausius kaimynus. Todėl premjeras Mateuszas Morawieckis laiške Europos Vadovų Tarybos pirmininkui Charles'ui Micheliui ir Europos Komisijos pirmininkei Ursulai von der Leyen paragino sušaukti neeilinį Europos Vadovų Tarybos susitikimą dėl įvykių Baltarusijoje“, – sakoma per „Twitter“ paskelbtame Lenkijos vyriausybės pranešime.

„Privalome solidariai palaikyti baltarusių laisvės siekį, – pridūrė vyriausybė. – Iš čia kyla Lenkijos vyriausybės vadovo iniciatyva, kad šį klausimą svarstytų Europos Vadovų Taryba.“

Tuo metu „Laisvosios Europos radijo/Laisvės radijo“ žurnalistas Rikardas Jozwiakas tviteryje sakė, kad mažai tikėtina, jog bus sušauktas toks susitikimas.

„Vargu, ar neeilinis Europos Vadovų Tarybos posėdis dėl Baltarusijos įvyks dabar, kai didelė dalis ES [pareigūnų] atostogauja. Greičiausiai situacija šioje šalyje bus aptariama per ES URM vadovų susitikimą Berlyne rugpjūčio 27–28 dienomis ir Europos Sąjungos Tarybą rugsėjo 24-ąją“, – teigė jis.

REKLAMA

Remiantis ES susitikimų tvarkaraščiu, rugpjūčio 27–28 dienomis Vokietijoje planuojamas neformalus Bendrijos užsienio reikalų ministrų susitikimas, o rugsėjo 24-ąją – eilinis Užsienio reikalų tarybos posėdis.

Baltarusijos valdžia pirmadienį paskelbė, kad prezidentas Aleksandras Lukašenka rinkimuose surinko daugiau kaip 80 proc. balsų ir buvo perrinktas dar vienai kadencijai, tačiau opozicija teigia, kad rezultatai buvo suklastoti. Per protestuotojų susirėmimus su milicija Minske žuvo vienas žmogus, dešimtys buvo sužeisti, nurodė žmogaus teisių grupė „Viasna“.

Vienas Europos pareigūnas sakė, kad šiuo metu vyksta konsultacijos dėl galimo pareiškimo apie „labai rimtus įvykius“ Baltarusijoje. Tačiau jis pridūrė, jog „labai sudėtinga“ patikrinti pranešimus iš Baltarusijos dėl ten taikomų oficialių suvaržymų ir lėto interneto ryšio.    

Ch. Michelis tviteryje parašė, kad „smurtas prieš protestuotojus – ne išeitis“. 

„Turi būti užtikrinamos žodžio laisvė, susirinkimų laisvė, pagrindinės žmogaus teisės“, – pabrėžė jis. 

Tuo metu Lietuvos ir Lenkijos prezidentai Gitanas Nausėda ir Andrzejus Duda sekmadienio vakarą kreipėsi į Baltarusijos valdžią, ragindami ją laikytis demokratijos standartų, gerbti žmogaus teises ir susilaikyti nuo jėgos naudojimo.

„Būdami Baltarusijos kaimynais, mes kviečiame Baltarusijos valdžią pilnai pripažinti ir laikytis pamatinių demokratinių standartų. Raginame susilaikyti nuo smurto ir kviečiame gerbti pagrindines laisves, žmogaus ir piliečio teises, įskaitant nacionalinių mažumų teises, bei žodžio laisvę“, – teigiama bendrame prezidentų pareiškime.

REKLAMA

Lietuvos ir Lenkijos vadovai pabrėžia, kad dialogas yra geriausias būdas siekti socialinės pažangos, diskutuoti apie reformas ir politikos kryptis.

G. Nausėda ir A. Duda nurodo gerbiantys Baltarusijos suverenitetą ir nepriklausomybę, tačiau taip pat besitikintys palankių sąlygų gilinti partnerystę su Baltarusija ir jos žmonėmis.

„Esame įsitikinę, kad glaudesnis bendradarbiavimas su Europos Sąjunga atitinka Baltarusijos interesus. Norime, kad šiam bendradarbiavimui liktų atviras kelias“, – tvirtinta šalių vadovai.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų