Petras IVANAUSKAS
Šie metai pagal kinų kalendorių vadinami Kiaulės metais. Kinai tiki, kad Kiaulės metai atneša laimę ir turtus. Šiais metais turtų turi būti dar daugiau, nes pirmą kartą po šešių dešimtmečių metai yra dar ir neprastos, bet Auksinės Kiaulės.
Kad Kiaulės metai neša turtus, galbūt tiki ir danai, kurie Lietuvą baigia paversti savo kiaulide. Vien Pakruojo rajone danai planuoja pastatyti 11 kiaulių kompleksų. Neveltui sakoma: "Įsileisk kiaulę į bažnyčią, tai ir ant altoriaus užlips". Taip ir su danais. Pakruojiečiai protestuoja dėl to, kad kiaulės beveik kakoja ant jų stalų, o valdžia danus palaiko. Pernai per Užgavėnes vietoj Kanapinio ir Lašininio po Pakruojį blaškėsi Vyriausioji Varna su Vyriausiąja Kiaule, tačiau danų joms taip ir nepavyko įtikinti, kad kiaulių srutos dvokia. Verslininkui iš Danijos jos kvepia. Galima tik įsivaizduoti, kaip jam kvepėtų 11 tokių kiaulių kompleksų. Kvapas juk Danijos nepasiektų, o va pinigai, kurie nusėstų verslininko kapše, jau visai skaniai kvepėtų. Užtat Pakruojo rajonas tai tikrai nebekvepėtų.
Svarbiausia, kad danai dar pilni ir gudrysčių. Štai Pasvalio rajono Grūžių kaime verslininkas nusprendė išplėsti kiaulių fermą ir joje auginti 2900 kiaulių. Kodėl ne 3001 ar 4000? Todėl, kad pagal įstatymus, jei fermoje auga daugiau kaip 3000 kiaulių, būtina atlikti poveikio aplinkai vertinimą, o jei mažiau - toks tyrimas neprivalomas. Visa laimė, kad protestuojančius Grūžių gyventojus Pasvalio valdžia palaikė: privertė verslininką pristabdyti fermų plėtrą ir atlikti poveikio gamtai tyrimą, nes per metus fermoje jau augs ne 2900, o apie 12 000 bekoniukų.
Beje, Lietuvos žalieji sako, kad tokios didelės kiaulių fermos aplinkai žalingos, nes susidaro didžiuliai kiekiai srutų, kurios ir dvokia, ir užteršia vandenį. Išsiskiriančios fermose dujos kenkia sveikatai ir dirbantiesiems fermose, ir šalia jų gyvenantiems žmonėms. Mėsa iš tokių fermų irgi yra blogos kokybės, nes kiaulės, kad greičiau augtų, šeriamos hormonais. Be to, pažeidžiamos ir kiaulių teisės, kadangi jos laikomos ankštuose garduose, negali laisvai vaikščioti, žaisti su balionais, klausyti muzikos.
Štai dėl to mums turėtų padėti ir Europos Sąjunga, kuriai kiaulių teisės yra svarbiau nei žmonių. Todėl jei specialistai nuspręs, kad kiaulidės gamtai nepavojingos, reikia kiaulių vardu rašyti skundą į Strasbūrą ir danai bus pastatyti į vietą.