Gimdyti padeda... virvė
Irena ZUBRICKIENĖ
Laikai, kai gimdyti buvo galima tik atsigulus ant nugaros, o sąrėmius ištverti tik įsikibus sau ar akušerei į ranką, jau seniai praeityje. Dabar šalies ligoninių gimdyklose yra ir sūkurinių vonių, ir pripučiamų kamuolių, ir specialių krėslų - priemonių, gimdyvėms tinkančių malšinti sąrėmių skausmus.
Neseniai po modernaus remonto duris atvėrusioje Marijampolės ligoninės Akušerijos-ginekologijos tarnybos gimdykloje yra ir dar viena naujovė - prie lubų pritvirtinta kabanti masyvi virvė. Iš tiesų ši naujovė - tai gilios senovės prisiminimas. Kaip sakoma, nauja - tai užmiršta sena. Juk iš kartos į kartą buvo perduodama, kad tvirtai įsikibus į kabančią virvę, apmąžta sąrėmių skausmai gimdyvėms. "Akistatos" žiniomis, kai kuriose Lietuvos didžiųjų miestų ligoninėse virvės gimdyvėms įrengtos jau anksčiau.
- Nustemba ir apsikeičia reikšmingais žvilgsniais! - taip apie būsimųjų tėvelių reakciją, ruošiantis gimdymui ir iš anksto lyg ekskursijoje poromis apsilankius ligoninės gimdykloje bei pamačius nuo lubų nusvirusią virvę, pasakojo Danguolė Senkuvienė, Marijampolės ligoninės Akušerijos - ginekologijos tarnybos vyresnioji slaugos administratorė. - Paskui šypsosi. Beje, gerokai išraiškingiau sureaguoja vyrai. Kol kas tai naujovė, ir kol nesi jos išbandęs ir nelabai žinai, kam ji skirta, natūralu, kad kyla sumišimas. Vėliau, kai virvės prireikia, akušerės pamoko, kaip ja naudotis.
Anot ponios Danguolės, virvės pagalbą jau išbandžiusios gimdyvės liko patenkintos ir sutartinai tvirtino, jog bet kokia priemonė, galinti palengvinti sąrėmių skausmus, yra tinkama ir priimtina. Pavyzdžiui, gimdyti atvykusios marijampolietės gali pasėdėti ir ant specialaus patogaus krėslo - vadinamojo grikių maišo. Jis puikiai prisiderina prie kiekvienos moters kūno, kaip ir pripučiamas specialus kamuolys. Tam mažiau tinka pagalvė, nes ji per minkšta, ar kėdė, nes gimdyvei per kieta.
Šiuo metu minėtame skyriuje dirbančios marijampolietės pačios kol kas neišbandžiusios gimdymo virvės praktiškai (dar nė viena darbuotoja taip negimdė), todėl dabartinių gimdyvių pastebėjimai, patarimai, nauja patirtis leidžia "procedūrą" tobulinti. Štai pirmosios gimdyvės ant virvės užmezgė mazgus. Apie tai personalas net nebuvo pagalvojęs, o juk išties virvės laikytis kur kas patogiau, kai mazgas neleidžia rankai slysti.
Idėją įsigyti gimdymo virvę parsivežė Marijampolės ligoninės direktorė Audronė Kuodienė, viešėjusi Italijos Karegio miesto universitetinėje ligoninėje. Ten pamačiusi kabančią virvę, didelę akušerės-ginekologės darbo patirtį turinti medikė iš pradžių irgi nustebo. Jai tai pasirodė kiek neįprasta, bet pasvarsčius - labai paprastai ir nesunkiai įgyvendinama priemonė. Parsivežtoji mintis Marijampolėje buvo brandinama neilgai: virvė, padengta steriliu pluoštu ir atitinkanti higienos reikalavimus, buvo pagaminta pagal individualų užsakymą. Ji, nuleista nuo lubų, siekia gimdyklos grindis.
Kad tokia gimdymo virvė - ne italų ar kurių nors kitų užsieniečių išradimas, galėtų patvirtinti dabartinių gimdyvių močiutės ir promočiutės, apie virvę girdėjusios iš savo senolių. Juk kadaise moterys dažnai gimdydavo pirtyse, kur nuo lubų kabanti virvė buvo įrankis stipriai įsikibti ir stačiomis iškęsti sąrėmių sukeltus skausmus.
- Kabanti virvė dar nereiškia, kad visos gimdyvės privalo jos įsitverti, - šypsojosi gimdyklos medikės. - Kai kurioms moterims ji nereikalinga, o kitos net ir nespėja: jei gimdyvė atvažiuoja gimdydama, virvės net nepastebi. Virvė reikalinga tik toms, kurioms tenka beveik visą dieną laukti gimdykloje ateinant į pasaulį kūdikėlio. Tai, beje, ramina ir psichologiškai.
Autorės nuotr.:
- Virvę gimdykloje išbandė jau ne viena gimdyvė
2008 08 28