• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata

Gydytojo priimamasis

Aneurizma

"Mano bendradarbio sūnui, kuriam dar nėra nė 26 metų, galvoje trūko aneurizma, - rašo Živilė O. iš Kauno. - Vaikiną operavo. Kas tai? Insultas ar kas nors kita? Kokios pasekmės? Nuo ko taip atsitinka - vyrukas pastaruoju metu labai dirbo - gal nuo pervargimo?"

REKLAMA
REKLAMA

Smegenų aneurizma yra matomas "išsipūtimas" arterijoje (kraujagyslės sienelės išsiplėtimas). Nustatyta, kad aneurizmos moterims išsivysto dažniau nei vyrams (3:2). Arterinė galvos smegenų aneurizma yra sunki, neretai mirtina liga, kuri dažniausiai pasireiškia subarachnoidine hemoragija.

REKLAMA

Amžius

Amžius gali labai varijuoti, nes įvairaus amžiaus žmonės gali turėti smegenų aneurizmas, tačiau jos daugiau paplitusios tarp suaugusiųjų 35-60 metų.

Aneurizmos atsiradimo priežastys

Kraujagyslės sienelės išsiplečia dėl įgimto ar įgyto kraujagyslės sienelės silpnumo, o jį dažniausiai sukelia: * įgimtas sienelę sudarančių medžiagų (kolageno, elastinių skaidulų) nepilnavertiškumas; * aterosklerozė; * infekcija (sifilis, tuberkuliozė, kt.); * trauma; * lėtinės ligos (reumatoidinis artritas, spondiloartropatijos), kt. Kuo didesnė aneurizma, tuo didesnė rizika jai plyšti.

REKLAMA
REKLAMA

Kokiems simptomams atsiradus galima įtarti esant aneurizmą

Simptomai, būdingi plyšusiai ir neplyšusiai aneurizmai skiriasi. Jei galvos smegenų aneurizma, plyšo, tai žmogus jaučia ūmų labai stiprų priepuolinį galvos skausmą (jį apibūdina kaip tokį stiprų, kokio niekada gyvenime neturėjo), taip pat gali būti pykinimas, vėmimas, kaklo skausmas, regėjimo sutrikimai, jutimų susilpnėjimas ar išnykimas ir pan. O jei aneurizma neplyšusi - dažnai nėra jokios simptomatikos. Apie 40% žmonių, turinčių galvos smegenų aneurizmą, gali jausti padidėjusį ir pagreitėjusį nuovargį, trumpalaikius atminties sutrikimus, sumažėjusią dėmesio koncentraciją, mąstymo problemų, kalbos sutrikimus ir įvairius kitus simptomus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kuo skiriasi insultas ir aneurizma

Insultas - tai dažna nervų sistemos liga, kurios metu sutrinka galvos smegenų kraujotaka ir nukenčia tam tikra smegenų dalis. Hemoraginis insultas gali ištikti dėl plyšusių aneurizmų, t. y. insultas gali būti aneurizmos pasekmė. Ar aneurizma plyš, ar ne - šito niekas pasakyti kol kas negali.

REKLAMA

Diagnostika ir gydymas

Atliekant paprastą kompiuterinę tomografiją (KT), aneurizmą praktiškai galima tik įtarti, o tiksliai diagnozei patvirtinti reikalinga KT kartu su angiografija. Aneurizma gydoma tik chirurginiu būdu ir pagydoma visiškai. Operacijos tikslas - užspausti aneurizmos maišą specialiu "klipsu". Galimi ir kiti uždari radiologiniai gydymo metodai, kai aneurizma "užkemšama" specialiomis spiralėmis, tačiau jei įmanoma aneurizmą "klipsuoti", vienintelis tikrai visam laikui uždarantis aneurizmos maišą gydymo metodas - chirurginis. Gydymo taktiką parinkti turėtų gydantis neurochirurgas. Jei viskas gerai, paprastai per 8-10 parų ligoniai išrašomi iš ligoninės ir siunčiami į reabilitaciją. Po reabilitacijos galima laikyti save sveiku žmogumi.

REKLAMA

Liekamieji reiškiniai

Liekamieji veis labai priklauso nuo aneurizmos lokalizacijos, dydžio ir kitų specifinių anatominių savybių, todėl atsakyti į šį klausimą galėtų tik gydantis neurochirurgas. Dažniau šie reiškiniai lieka tiems pacientams, kuriems buvo operuota jau plyšusi galvos smegenų aneurizma.

Paruošė Sandra Putrūnaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų