Nepilnamečių nėštumai lietuvoje
Neplanuotas paauglių nėštumas, išaugęs abortų ir lytiškai plintančių ligų skaičius, AIDS grėsmė skatina visuomenę ieškoti šių problemų sprendimų būdų. Vienas jų - jaunimo lytinis švietimas. Kuriamos lytinio švietimo programos mokykloms, tėvai skatinami bendradarbiauti su pedagogais, tačiau praktika rodo, kad nėščių nepilnamečių skaičius nekinta. Apie nėščių nepilnamečių problemas ir rūpesčius pasakoja gydytoja akušerė ginekologė Raimonda Sinkevičienė.
- Ar žinoma statistika, kiek Lietuvoje nepilnamečių kasmet tampa motinomis?
- Tikslios statistikos nėra, nes šie skaičiai nėra skelbiami. Bet manoma, kad iš 1000 gimdančiųjų apie 60 yra nepilnametės.
- Ar tik smalsumas priverčia paauglius anksti pradėti lytinį gyvenimą, ar yra dar kitokių priežasčių?
- Motyvų ankstyvam lytiniam gyvenimui gali būti ir daugiau. Tai noras įgyti fizinio patrauklumo jausmą, taip pat įgyti subrendusio, suaugusio žmogaus statusą, nepriklausomybės jausmą. Gali būti noras pasitikrinti intymumo sugebėjimus. Mergaitėms jausmai yra svarbus motyvas pradėti lytinį gyvenimą. Paaugliams berniukams dažniausiai to reikia, kad "pasirodytų" prieš bendraamžius. Todėl merginų atsakomybės našta tampa didesnė.
- Kaip paauglės organizmas reaguoją į nėštumą, kokie pavojai tyko?
- Visų pirma - tai yra didžiulis stresas mergaitės organizmui. Kartais paauglių menstruacijų ciklas dar net nėra nusistovėjęs, o ji pati nesuvokia, kas vyksta jos kūne. Ji nežino galimų bendravimo su vyrais pasekmių, nesuvokia motinystės pareigų. Nepilnametėms dažniau nei įprastai pasitaiko pirmalaikių gimdymų, tokių motinų kūdikiai gimsta mažesnio nei įprasta svorio. Paauglėms dažniau išsivysto mažakraujystė, jos serga lytiškai plintančiomis ligomis, rūko. Tačiau rečiau pasitaiko nėščiųjų hipertenzija (padidėjęs kraujo spaudimas), rečiau gimdymo eiga būna stimuliuojama vaistais, paauglės dažniau gimdo natūraliais gimdymo takais nei vyresnės gimdyvės.
- Su kokiomis problemomis susiduria nėščios nepilnametės?
- Kalbant apie visuomenės požiūrį - tai daugiausiai neigiamas, o jei apie šeimą - labai svarbus vaiko tėvo ir merginos tėvų palaikymas. Būna paradoksalių situacijų: be tėvų sutikimo vaiko atiduoti įvaikinti jauna motina negali, pasiimti auginti - taip pat negali, nes materialiai nuo jų priklauso. Paauglės kartais nori turėti vaikų, tačiau kai partneris atsisako būti tėvu, vaiko svarba netenka prasmės. Kitos paauglės, atvirkščiai - nenori vaiko tėvo pripažinti, nes nori toliau mokytis ir dirbti. Jų nuomone, vaiko auginimas yra tik jų įsipareigojimas. Nėščiai paauglei labai svarbu su kažkuo pasitarti, pašnekėti, kad nepultų į neviltį. Paaugliai, tapę tėvais, susiduria ir su socialiniais, ir su ekonominiais sunkumais. Jie įgyja prastesnį išsilavinimą ir darbą, sumažėja jų pajamos, didesnis būna skyrybų skaičius. Lyginant vaikus, kurie gimė paaugliams tėvams, ir 20-mečių ar 30-mečių tėvų vaikus, galima daryti išvadą, kad per jaunų tėvų vaikai blogiau vystosi intelektualiai, jiems blogiau sekasi mokytis ir pan.
- Ar internetinių technologijų amžiuje vis dar reikalingas paauglių švietimas mokyklose ar kitose ugdymo įstaigose?
- Tėvai turėtų pateikti vaikams teisingą informaciją apie lyčių skirtumus, kūno fiziologiją, šeimos planavimą ir kontracepciją, atsižvelgdami į jų amžių, jiems suprantamai ir dar iki paauglystės. Paaugliai, galintys su tėvais pasikalbėti sekso klausimais, mažiau linkę anksti pradėti lytinį gyvenimą, turi mažiau partnerių ir elgiasi saugiau. Tai svarbu ne tik dėl paauglių ankstyvų lytinių santykių, bet ir dėl neplanuotų nėštumų. O mokytojai šiuo atveju gali tik papildyti jau tėvų suteiktas žinias, ir tą daryti reikėtų ne 8-9, o keleriais metais anksčiau.
- Kaip manote, ar sumažėtų paauglių nėštumų, jei tam tikrose vietose nemokamai būtų dalijami prezervatyvai ir kitos apsisaugojimo priemonės?
Nėra įrodymų, kad lengvai prieinama kontracepcija skatina paauglius anksti pradėti lytinius santykius. Paauglėms dažnai gėda apsilankyti pas ginekologą, pakalbėti apie lytinį gyvenimą, galimas kontracepcijos priemones. Be to, tyrimų duomenimis, paaugliai, kuriuos gydytojai konsultuoja kontracepcijos klausimais, jau yra seksualiai aktyvūs mažiausiai 6-24 mėn., ir tai nepadidina lytinių santykių dažnumo arba partnerių skaičiaus. 50 proc. mergaičių paauglių, nenaudojančių kontracepcijos, mano, kad pastoti neįmanoma. Praktika liudija kitaip: apie 40 proc. paauglių, nenaudojančių kontracepcijos, gali pastoti per pirmus 6 mėn. nuo lytinių santykių pradžios. Du trečdaliai paauglių dėl nesaugaus sekso pastoja per 2 metus.
- Ačiū už pokalbį.
Kalbėjosi Sandra PUTRŪNAITĖ