Kad per šventes nereikėtų liūdėti ir verkti...
Vėl čia pat - šv. Kalėdos ir Naujieji metai. Šiemet švęsime kone savaitę, tad jau iš anksto kaupiame petardas, sprogmenis, raketas, šaltosios ugnies liepsneles ir, žinoma, kai ką stipresnio... Kaip švenčių metu reikėtų elgtis, kad po to netektų verkti - dėl neatsargumo susižalojus, persigėrus ar persivalgius...
Kauno medicinos universiteto Akių klinikos akių traumų sektoriaus vadovo med. dr. Remigijaus Griciaus žodžiais, per Naujųjų metų sutiktuves Akių klinikos priimamajame labai padaugėja akių traumas patyrusių suaugusiųjų ir vaikų. Ir vis per tuos sprogdinimus... Dar ne taip baisu, anot gydytojo, jei sužalojamas tik akies paviršinis sluoksnis. Tačiau kai pakenkiama gilesnius audinius, prireikia skubių ir sudėtingų operacijų, ilgo reabilitacinio gydymo. Deja, kartais ir operacijomis nebūna įmanoma atstatyti traumos metu sutrikusio regėjimo. Reikėtų visiems įsikalti į galvą: susižalojus gilesnius akies audinius apie pusė ligonių apanka viena, maždaug penktadalis - abiem akimis!
Gydytojas apgailestavo, jog daugiausia akių traumų įvyksta dėl neatsargumo, todėl bet kokius šventinius fejerverkus vaikai turėtų sprogdinti tik prižiūrimi suaugusių asmenų. Jei įtaisas nesprogo (vadinasi, jis nekokybiškas!), jokiu būdu negalima prie jo kišti nagų, krapštyti, bandyti uždegti iš naujo! Už fabrikinės gamybos raketas kur kas pavojingesni savadarbiai įtaisai bei sprogmenys, todėl tėvai, anot gydytojo Rimanto Griciaus, vaikams turėtų iš anksto papasakoti apie galimas tokios "saviveiklos" pasekmes.
Įsigijusieji fabrikinės gamybos fejerverkų turėtų atidžiai perskaityti naudojimosi instrukciją ir jos laikytis.
Kai kas mano, jog akių traumos nėra pavojingos - paskaudės, girdi, kelias dienas ir praeis. Anaiptol! Tik šios srities specialistai ligonį apžiūrėję gali pasakyti, kokio sunkumo trauma, ir skirti reikiamą gydymą, mat laiku nesuteikus medicininės pagalbos gali prasidėti pavojingos, apakimu gresiančios komplikacijos.
Susižalojus akį mechaniškai (akis - deformuota, pakitusi jos forma ir išvaizda, bėga kraujas, sunku prasimerkti) būtina ant sužalojimo vietos uždėti švarų tvarstį ir, jei yra galimybė, ligonį vežti į artimiausią gydymo įstaigą arba skubiai kviesti greitąją pagalbą. Nukentėjusiajam galima sugirdyti nuskausminamųjų.
Gydytojas Cezaris Boimas pataria prie šventinio stalo nepamiršti saiko! Turima omenyje ir maistas, ir gėrimai...
Anot gydytojo, kai stalas nukrautas žuvies, mėsos ir paukštienos patiekalais, mišrainėmis, padažais bei įvairiausiais saldumynais, o šalia - vaišingi šeimininkai, sunku išsilaikyti nepersivalgius. O juk persivaldymas - ne tik nuodėmė! Persivalgę netrukus pasijusite prastai, pradės skaudėti, spausti ir raižyti skrandį, gali pykinti ir šventinė nuotaika subjurs ilgam...
Gydytojas pataria prieš sėdant prie stalo išsirinkti kelis mėgstamiausius, vienas prie kito derančius patiekalus ir kitų valgių stengtis su jais nemaišyti. Turintiesiems sveikatos problemų dėl tulžies ar kepenų veiklos gydytojas nepataria įnikti į riebius, rūkytus ir keptus mėsos patiekalus. Taip pat nepatartina maišyti žuvį ar fermentinį sūrį su mėsa, žuvį su rūkytais gaminiais ir t. t. Gydytojas siūlo prieš sėdant prie stalo išgerti bent pusę stiklinės vandens ar sulčių, valgyti po nedaug, lėtai, kartkartėmis pakylant pasivaikščioti, pajudėti.
Na, o labiausiai prie šventinio stalo reikėtų stengtis "neperdozuoti" svaigiųjų gėrimų! Pirma, apsinuodijimas alkoholiu organizmui yra labai pavojingas, antra, labai nesveika alkoholinius gėrimus maišyti, pavyzdžiui, degtinę užgerti alumi, po degtinės vaišintis vynu ar šampanu. Tuomet kur kas greičiau pasigersite, o kitą dieną kamuos sunkios pagirios.
Iki pusiaunakčio vaišinantis (saikingai!) degtine, per Naujųjų sutiktuves, žinoma, galima ištuštinti ir taurę šampano, tačiau po to kurį laiką reikėtų išvis nieko negerti.
O bene svarbiausias gydytojo patarimas - negerti alkoholinių gėrimų, kurių gamintojas neaiškus. Mat gydytojui Cezariui Boimui yra ne kartą tekę detoksikuoti ligonius, kurių sveikata labai sutriko išgėrus Kaliningrado srityje ar Baltarusijoje neva pagamintų (taip skelbė etiketės) stipriųjų gėrimų (degtinės, brendžio).
Nereikėtų manyti, jog alkoholis silpniau "veiks", jei daug užkąsite. Tuomet, anot gydytojo, labai apkraunama kasa, kepenys, išauga rizika susirgti ūminiu pankreatitu (kasos uždegimu). Vartojant alkoholinius gėrimus užkąsti patariama neriebiais maisto produktais, gerti daugiau skysčių, neatsisakyti kavos (ji skatina šlapimo išsiskyrimą).
Visų geriausia būtų, jei, prieš keldami pilną taurelę, įvertintumėte savo būseną - o gal jau gana?
Na, o tiems, kurie jaučia, kad bus sunku pasakyti "stop", gydytojas pataria įsigyti šiuo metu plačiai reklamuojamų labai gerų pagirias palengvinančių vaistų "Metadoxil" (šie vaistai padeda alkoholiui kepenyse greičiau suskilti). Tiesa, nereikėtų jų vartoti savo nuožiūra - būtina pasitarti su gydytoju (turi įtakos persirgtos ligos, organizmo individualios savybės, skrandžio tūris ir kt.), mat šie vaistai - ne vitaminai! Tad jei iškils klausimų, gydytojas Cezaris Boimas pasiruošęs jums padėti bet kuriuo paros metu. Tereikia paskambinti telefonu Kaune (8*37) 22 16 96 arba mobiliuoju telefonu (8*699) 2 13 03.
Linksmų švenčių!