Maistas turi įtakos ir žmogaus nuotaikai, mat kai kurie produktai veikia cheminių medžiagų smegenyse išsiskyrimą. Tos medžiagos nulemia mūsų nuotaiką ir elgesį.
Nuotaikai daugiausia įtakos turi angliavandeniai. Jie, patekę į organizmą, tarsi paleidžia cheminių reakcijų grandinę. Šia grandine į smegenis patenka daug triptofano. Šis virsta serotoninu, kuris ir kelia nuotaiką. Tačiau ne visi angliavandeniai veikia vienodai. Pavyzdžiui, vaisiai tokiu efektu nepasižymi. Fruktozė nepaleidžia reakcijų, kurių metu išsiskirtų serotonino, grandinės.
Ką valgant išsiskiria serotoninas? Pavyzdžiui, rupiai maltų miltų duoną. Daugelyje maisto produktų yra bent viena (iš daugiau nei 20) aminorūgštis, kurios molekulių yra gyvulinės ir augalinės kilmės baltymuose, būtinuose mūsų sveikatai. Aminorūgštys tarsi lenktyniauja, kad kuo greičiau patektų į smegenis. Patekęs į smegenis triptofanas pakelia serotonino (medžiagos, raminančios ir gerinančios smegenų veiklą) lygį. Tačiau valgyti duoną reikėtų pirma mėsos ar sūrio. Tokiu atveju triptofanas patenka į smegenis greičiau nei kitos aminorūgštys.
Kalakutienoje gausu tirozino. Tirozinas - aminorūgštis, kelianti smegenyse dopamino ir noradrenalino lygį, o tai didina energiją ir greitą reakciją. Toks pat ir tuno bei vištienos poveikis.
Žmonėms, besilaikantiems dietos, kad sumažėtų cholesterolio kraujyje kiekis, neretai trūksta geležies. Geležies stygius sukelia nuovargį, netenkama nuotaikos. Geležis turi įtakos organizmo ląstelių prisisotinimui deguonimi, o deguonis - energijos šaltinis.
Jei organizmas netenka skysčių, sulėtėja kraujo pritekėjimas į organus. Tuomet sulėtėja ir organizmo veikla. Kasdien išgėrę pakankamai vandens, išvengsite mieguistumo. Suaugusiajam per dieną reikėtų išgerti 8-10 stiklinių vandens. Vandens neatstoja jokie kitokie skysčiai (pavyzdžiui, kava netgi skatina šlapimo skyrimąsi).
Magnio stygius organizme ir stresas taip glaudžiai susiję, kad kai kurie dietologai žmonėms, gyvenantiems įtemptą gyvenimą, rekomenduoja valgyti kuo daugiau bananų. Mokslininkai nustatė, kad pakankamas magnio vartojimas mažina jautrumą ir netgi gerina miegą. Jei nemėgstate bananų, kiti geri magnio šaltiniai yra riešutai, pupelės, daiginti kviečiai.
Jei organizmui trūksta vitamino C, pablogėja geležies pasisavinimas, o tuomet nuovargis - garantuotas.
Vieni specialistai mano, kad šokoladas, kaip ir daugelis kitų saldžių angliavandenių, teigiamai veikia nuotaiką. Kiti teigia, kad kofeinas ir į jį panašios medžiagos, esančios šokolade, atlieka stimuliatorių vaidmenį.
Kofeinas, esantis 1-2 puodeliuose kavos, energijos ir minčių aiškumo suteikia porai valandų. Tačiau didesnė dozė kofeino gali išprovokuoti nuovargį ir dirglumą.
Kapsaicinas, medžiaga, sutiekianti pipirams aštrumo, stimuliuoja burnos nervus. Tuomet veikiamos smegenys išskiria endorfiną - medžiagą, keliančia nuotaiką.
Tinkamai maitinkitės ir neapims depresija.