Petras Ivanauskas
Remdamasis Konstitucija ir atsižvelgęs į Teisėjų tarybos patarimą, prezidentas Valdas Adamkus atleido dėl tarnybinių pareigų neatlikimo kalta pripažintą Panevėžio miesto apylinkės teismo teisėją Oną Laurišienę (59 m.).
Lietuvos apeliacinis teismas pripažino Panevėžio teisėją kalta dėl tarnybinių pareigų neatlikimo ir skyrė jai 50 minimalių gyvenimo lygių (MGL) - tai yra 6 500 litų - piniginę baudą. Po Apeliacinio teismo sprendimo nuosprendis įsiteisėjo. Tačiau per tris mėnesius šalys gali jį apskųsti Aukščiausiajam Teismui. Manoma, kad O.Laurišienė tuo pasinaudos.
Iš izoliatoriaus - benamis
Panevėžio teisėja į pareigūnų akiratį pateko prieš metus pradėjus ikiteisminį tyrimą dėl galimo dokumentų klastojimo. Užpernai gegužę Panevėžio apylinkės teisme buvo išnagrinėta panevėžiečių Viktoro ir Jūratės Machankovų skyrybų byla. O. Laurišienė sutuoktinius išskyrė ir padalijo turtą.
Bet šių metų birželį pas teisėją atėjęs žmogus prisistatė V. Machankovu ir pareiškė, kad ši byla išnagrinėta jam nežinant ir nedalyvaujant. Vyras įrodė, kad tuo metu buvo uždarytas Šiaulių tardymo izoliatoriuje. Tada ir paaiškėjo, kad sutuoktinių skyrybų prašyme ir susitarime dėl turto padalijimo V. Machankovo parašai yra suklastoti. Suklastotas buvo ir parašas priesaikoje, kuria teisme esą jis įsipareigojo kalbėti tik tiesą.
Kai grįžęs iš tardymo izoliatoriaus V. Machankovas sužinojo, kad jis jau ne tik kad viengungis, bet dar ir benamis, jis kreipėsi į teisėsaugos organus. Paaiškėjo, kad panevėžietė Jūratė Machankovienė į posėdį buvo atsivedusi kitą vyrą, kurį pristatė kaip savo sutuoktinį. Prokuratūra atliko ikiteisminį tyrimą ir teisėjos byla nukeliavo į teismą. Ją liepos 2 dieną išnagrinėjęs Šiaulių apygardos teismas ikiteisminį tyrimą šioje byloje pavadino neobjektyviu ir šališku, o teisėjai pareikštą kaltinimą - prieštaraujančiu logikai. Tada buvo vertinama, kad teisėjos veiksmuose yra tik drausminio pažeidimo požymių, nes ji nepatikrino besiskiriančių asmenų dokumentų.
Tačiau su išteisinamuoju nuosprendžiu nesutiko prokuratūra ir jį apskundė Apeliaciniam teismui.
Baudžiamasis įstatymas numato, kad valstybės tarnautojas ar jam prilygintas asmuo, dėl neatsargumo neatlikęs savo pareigų arba atlikęs jas netinkamai, jeigu dėl to valstybė arba fizinis asmuo patyrė didelę žalą, atsako baudžiamąja tvarka. Teismas nuteisė O. Laurišienę, tačiau ji sakė, kad padarė tik tarnybinį nusižengimą, ir nuosprendį apskųs.
Kaip tik dėl to Teisėjų taryboje svarstymas dėl O. Laurišienės atleidimo pateko į dviprasmišką situaciją. Jeigu Aukščiausiasis Teismas panaikintų apkaltinamąjį nuosprendį ir išteisintų teisėją, ji turėtų teisę grįžti į darbą. Todėl kai kurie Tarybos nariai siūlė O. Laurišienės atleidimo klausimą atidėti, kol Aukščiausias Teismas išnagrinės teisėjo skundą. Tačiau tokiu atveju teisėja turėtų būti grąžinta į darbą ir būdama nuteista nagrinėtų bylas. Tai irgi prieštarautų įstatymams, todėl taryba nusprendė pritarti Prezidento siūlymui atleisti O. Laurišienę.
Teisėjai irgi teisiami
O.Laurišienė - ne pirma iš pareigų atleista teisėja.
Pagal Konstitucijos 115 straipsnį Lietuvos teismų teisėjai atleidžiami iš pareigų arba savo noru, arba pasibaigus įgaliojimų laikui ar sulaukę įstatyme nustatyto pensinio amžiaus, arba dėl sveikatos būklės, arba išrinkus į kitas pareigas ar jų sutikimu perkėlus į kitą darbą, arba kai savo poelgiu pažemino teisėjo vardą, arba kai įsiteisėja juos apkaltinę teismų nuosprendžiai.
Pagal pastaruosius du punktus - teisėjo vardo pažeminimą arba įsiteisėjus apkaltinamiesiems teismų nuosprendžiams - 1994 metais buvo atleista Klaipėdos rajono apylinkės teismo teisėja Ženi Teodora Tamošiūnienė ir Marijampolės rajono apylinkės teismo teisėjas Vytautas Jazbutis, 2000-ųjų gegužę - Klaipėdos apygardos teismo teisėja Ona Gailiuvienė.
Už kyšio paėmimą 1996-ųjų rudenį atleisti Kauno miesto apylinkės teisėjai Tomas Kaminskas ir Jurgis Kaušinis, 1998 spalį - Vilniaus miesto 4-osios apylinkės teismo teisėja Eglė Milinienė-Buikuvienė, o už vairavimą neblaiviam 1998 liepą atleistas Vilniaus apygardos teisėjas Artūras Motiejūnas.
Sprendė net Konstitucinis teismas
2003-ųjų liepą buvo atleisti ryšiais su kontrabandininkai įtarti tuometinis Panevėžio miesto apylinkės teismo pirmininkas Darius Japertas, Biržų rajono apylinkės teismo pirmininkė Palmira Linkevičienė ir Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininkas Arvydas Gudas. Šie dabar jau buvę teisėjai nuosprendį išgirdo po ilgo bylinėjimosi. Kelerius metus byla keliavo iš vieno teismo į kitą, kol galų gale visi trys buvo pripažinti kaltais. Iš buvusių teisėjų atimta teisė dirbti darbą teisminėse, teisėsaugos bei teisėtvarkos institucijose. Prisiminsime, kad stambaus masto kontrabandos byla prasidėjo 2002-aisiais. Tų metų liepą pareigūnai sulaikė kontrabandinių cigarečių gabenimu įtariamus brolius Ralius. Dėl to labai išsigando kontrabandą organizavęs Vilius Karalius. Jis pabijojo, kad broliai jo neišduotų, todėl kreipėsi į dabartinės žmonos (tada - dar sugyventinės) Kristinos Gudaitės tėvą, kad šis padėtų išvengti suėmimo už kontrabandos gabenimą įkliuvusiems bendrininkams. Taip ir pradėjo suktis karuselė: Lazdijų teismo pirmininkas A. Gudas kreipėsi į Panevėžio apylinkės teismo vadovą D. Japertą, o šis prašymą perdavė Biržų teismo pirmininkei P. Linkevičienei. Ši teisėja ir atmetė prokuroro prašymą suimti Ralius.
Ilgai teisybės ieškojo ir bedarbį suvaidinęs Vilniaus apygardos teismo teisėjas Giedrius Baziulis. Jis 2004-ųjų sausio 12-ąją Palangoje vairuodamas automobilį pateko į avariją. Policininkams surašant dokumentus G. Baziulis nuslėpė, kad yra teisėjas, o pamelavo, kad bedarbis. Kelių policijoje administracines baudas skirianti komisija bedarbį tik įspėjo. Pagal įstatymus teisėjui negali būti skiriama administracinė bauda. Už tokius pažeidimus teisėjus svarsto Teisėjų garbės teismas. Paaiškėjus melui, teisėjui G. Baziuliui Teisėjų etikos ir drausmės komisija uškėlė drausminę bylą. Iš darbo teisėją atleido laikinasis prezidentas Artūras Paulauskas. G. Baziulis prezidento dekretą apskundė teismui. Kaip tik šiomis dienomis tašką byloje padėjo Konstitucinis teismas. Jis paskelbė, kad laikinojo prezidento dekretas dėl Vilniaus apygardos teisėjo G. Baziulio atleidimo neprieštarauja Konstitucijai ir Teismų įstatymo nuostatoms.