Giedra AKAVICKIENĖ
Iš Dūseikių pensionato (Telšių rajonas) evakuoti gyventojai be panikos stebėjo, kaip ugniagesiai gelbėja jų namus. Tai buvo ne tikras gaisras, o tik pratybos - žmonių evakuacijos ir gaisro gesinimo imitacija. Reginį stebėjo ir iš kitų rajonų atvykę pensionatų, vaikų globos namų vadovai.
Gyventojų evakuacija rūpinosi 65 tą dieną dirbę Dūseikių pensionato darbuotojai. Pensionate gyvena 275 gyventojai, iš jų 20 negali atsikelti iš lovos, dar 20 turi judėjimo negalią. Ugniagesiai turėjo surasti ir likviduoti "gaisro židinius".
Dūseikių pensionato vyriausioji socialinė darbuotoja Janina Dudarienė džiaugėsi, kad pavojaus signalą išgirdę gyventojai, draugiškai vienas kitam padėdami, veždami invalido vežimėlius, per 2 minutes paliko patalpas.
Nuo vėjo ir lietaus evakuotieji slėpėsi kitame pastate, kur įrengta pirtis, kirpykla, skalbykla. Smalsiausieji liko stebėti, kaip gesinamas tariamas gaisras. Imitacinės priemonės rodė, kad pastato trečio aukšto trijuose kambariuose liepsnoja ugnis (raudonos vėliavėlės), o žemiau veržiasi dūmai (mėlynos vėliavėlės).
Pratyboms vadovavusi Telšių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko pavaduotoja, Vidaus tarnybos majorė Jolanta Norvaišienė teigė, kad Dūseikių pensionatas buvo pasirinktas ne atsitiktinai. Neseniai kaimyninės Latvijos pensione kilęs didžiulis gaisras nusinešė 26 žmonių gyvybes. Vasario pabaigoje Alsungos psichoneurologiniame pensione kilęs gaisras pagal žuvusiųjų skaičių laikomas tragiškiausiu Latvijos istorijoje. Nelaimė Latvijoje verčia analizuoti šio įvykio priežastis ir siekti, kad tokių nelaimių būtų išvengta ir mūsų šalyje. Tad Lietuvos priešgaisrinių gelbėjimo tarnybų valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnai atlieka operatyvinius neįgalių žmonių apgyvendinimo įstaigų priešgaisrinės būklės patikrinimus.
Didžiausias dėmesys skiriamas pastatų šildymo, elektros įrangos, gaisrinės signalizacijos, pirminių gaisro gesinimo priemonių būklei. Tikrinamos aptarnaujančio personalo žinios bei gebėjimai, kaip elgtis, kai kyla pavojus žmonių gyvybei ir turtui. Aiškinamasi, ar sudarytos sąlygos saugiai evakuotis gyventojams gaisro metu.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, Lietuvoje yra 212 globos ir slaugos namų, pensionatų, prieglaudų. Jų priešgaisrinės būklės patikrinimai atliekami kartą per metus.