• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pamokanti istorija: kaltė - vieno, piniginė - ir kito

Irena ZUBRICKIENĖ

Kauno kūno kultūros akademijos antrakursiui Nerijui Purviniui (21 m.), lyriškomis dainomis jautriąsias klausytojas užburiančio dainininko Laimučio Purvinio sūnui, gana nerūpestingas studentiškas gyvenimas - nė motais. Savo šeimos dar nesukūręs vaikinas, iki studijų gyvenęs Alytaus rajone, Aleknonių kaime, Marijampolės apylinkės teismo sprendimu, galima sakyti, priverstas iš dalies išlaikyti svetimą šeimą. Po šiuo teiginiu slypi dvejus metus tęsęsi teismai, pradėti po Nerijaus Purvinio padarytos avarijos, kurioje žuvo du vaikus turėjęs marijampolietis. Civilinę bylą dėl žalos atlyginimo netekus maitintojo išnagrinėjusi Marijampolės teismo teisėja Janina Zaržeckienė kiek palengvino N. Purvinio dalią - žuvusiojo šeimos nariams pusę priteistosios pinigų sumos turi mokėti ir Nerijus Daugirda (21 m.), kurio automobiliu buvo padaryta tragiška avarija.

REKLAMA
REKLAMA

Kruvina kaktomuša sankryžoje

Nelaimė įvyko 2000-ųjų rugpjūčio 7-osios vakarą Marijampolės - Prienų - Vilniaus kelio sankryžoje ties Igliauka (Marijampolės savivaldybė). Prie Iglės ežero vos pusvalandį pabuvusi mišri penkių jaunuolių kompanija Nerijaus Daugirdos automobiliu "Opel Rekord" vyko namų link. Automobilį vairavęs Nerijus Purvinis laiku nepastebėjo apie artėjančią sankryžą perspėjančio ženklo ir, iš šalutinio kelio įvažiavęs į pagrindinį, susidūrė su Vilniaus link, į Gariūnus, važiavusiu mikroautobusu "Volkswagen LT", kurį vairavo marijampolietis Liudas Sendžikas (38 m.). Mikroautobusas atsidūrė pakelės griovyje. Kai kurios moterys iš parvirtusios mašinos į lauką išlipo per langą ir stogo liuką. Liudas Sendžikas nuo patirtų traumų mirė nelaimės vietoje. Nuo smūgio apvirto ir lengvasis automobilis. Simno gyventojui Nerijui Daugirdai, opelio savininkui, ir vienai merginai prireikė itin rimto gydymo. Iš viso medikų pagalbos prireikė net devyniems avarijos dalyviams. Didesnių sužalojimų išvengęs Nerijus Purvinis nelaimės aplinkybes tyrusiems pareigūnams sakė, kad sėstis prie opelio vairo jį prikalbino pats automobilio savininkas. Nerijaus Purvinio teigimu, jis nenorėjo vairuoti, nes namuose buvo palikęs vairuotojo pažymėjimą, tačiau lengvai nuo alaus apsvaigęs Nerijus Daugirda į tai tik numojęs ranka. Ar taip ir buvo iš tikrųjų, šiandien įrodyti neįmanoma: pats automobilio savininkas po patirtų traumų neatsimena ne tik avarijos momento, bet ir daug ko, kas vyko pusmetį iki avarijos.

REKLAMA

Be džiaugsmo kasdienybėje

Skaudžiausiai avarija palietė žuvusio Liudo Sendžiko artimuosius. Nekalbant apie vyro bei tėvo netekties skausmą, našle tapusi jauna moteris Virginija Sendžikienė ir du jos vaikai - Toma (5 m.) ir Aidas (16 m.) - liko be šeimos maitintojo. Virginija nelaimės dienomis nedirbo, nes buvo pasiryžusi namuose augintis savo jaunėlę, kol šiai sukaks aštuoneri. Liudas oficialaus, nuolatinio darbo taip pat neturėjo, tačiau, našlės teigimu, važinėdamas ir prekiaudamas kas mėnesį šeimai uždirbdavo ne mažiau kaip tūkstantį litų. Staiga našle likusios moters padėtį supratęs Nerijaus Purvinio tėvas tuoj po avarijos jai sumokėjo 12 000 litų - atlygino už sudaužytą mikroautobusą ir kompensavo laidotuvių išlaidas. Virginija, priėmusi šiuos pinigus, pasirašė Purvinių sukurtą raštą, kad ateityje pretenzijų neturės.

REKLAMA
REKLAMA

Skaudžius ir dabar dar labiau gilėjančius pėdsakus avarija paliko ir Nerijaus Daugirdos gyvenime. Simno profesinėje mokykloje įgijęs namų ūkio meistro specialybę vaikinas jau planavo gyventi savarankiškai - gaminti medžio dirbinius. Po avarijoje patirtų sunkių galvos ir kitų traumų jis vienuolika parų nepabudo iš komos. Vėliau jis buvo gydomas dar mėnesį. Po gydymo vaikinas pripažintas esąs nedarbingas antrosios grupės invalidas. Iki šiol jis dažnai kankinamas depresijos, kartais peraugančios į isterijos priepuolius, yra išlaikomas tėvų, itin greitai nuvarginamas net ir lengviausio darbelio. Anot jo, akimirkos "suėstą" gyvenimą "toliau dar ėda nesibaigiantys teismai". Pastarojo teismo, kuriame buvo nagrinėjama civilinė byla dėl žalos atlyginimo V. Sendžikienei ir be tėvo likusiems jos vaikams, sprendimas liūdną Nerijaus kasdienybę dar daugiau apkartino. Vaikinas neįsivaizduoja, kaip iš kas mėnesį gaunamos 231 lito invalidumo pensijos kaskart reikės atskaičiuoti 107 litus ieškovės vaikams, kol šiems sukaks po 18 metų (jeigu jie mokysis, remti reikės iki 24 metų) ir dar sutaupyti apie 4 000 litų - skolą ieškovei, susidariusią nuo avarijos dienos iki minėto teismo sprendimo paskelbimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Avarijos kaltininku pripažintas Nerijus Purvinis taip pat neturi kuo džiaugtis. Po avarijos jis, artimųjų teigimu, tapo uždaras, labai išgyvena. Už žmogaus gyvybę nusinešusią avariją jis yra lygtinai nuteistas trejiems metams, tokiam pat laikotarpiui atimta teisė vairuoti transporto priemones. Be to, tėvų visiškai išlaikomam studentui (už jo mokslą akademijoje taip pat moka tėvai) teismo sprendimu nurodyta taip pat remti maitintojo netekusią V. Sendžikienės šeimą analogiškomis sumomis ir analogiškais terminais, kaip ir Nerijui Daugirdai.

REKLAMA

Pretenzingos diskusijos

N. Purvinis, nors baudžiamojoje byloje neneigė savo kaltės dėl avarijos ir nuosprendžio neapskundė, civilinėje byloje ieškovės prašymo atlyginti žalą netekus maitintojo kategoriškai nepripažino. Vaikino teigimu, žalą Sendžikų šeimai jo tėvas jau atlygino tuoj po avarijos ir gavo moters pažadą pretenzijų ateityje nebereikšti. (Anot Virginijos Sendžikienės, ji tuomet, prislėgta gedulo, įvertino tik materialinę žalą, neplanuotai patirtą per avariją, o gyventi toliau tai reikia - ir net trims asmenims.) Be to, kaip sakė jaunuolis, žūties dieną Liudas Sendžikas oficialiai buvo bedarbis, tad ir taip nebuvo garantavęs sočios ateities savo šeimai. (Tokiu atveju priteistinos sumos skaičiuojamos nuo minimalaus - šiuo metu 430 litų - atlyginimo. Sendžikų buvusios keturių asmenų šeimos atveju - 107 litai vienam asmeniui.)

REKLAMA

Keliolika metų būti savotišku "alimentininku" kategoriškai nesutiko ir N. Daugirdos interesams teisme atstovavęs jo tėvas Antanas Daugirda. Šio vyro žodžiais, baudžiamojoje byloje dėl avarijos jo sūnus nebuvo pripažintas esąs kaltas (atvirkščiai - nukentėjęs), tad ir tolesnės pasekmės - esą ne jo adresu. Antanas Daugirda apstulbęs: jam atrodo nelogiška, kad invalidas turėtų uždirbti duoną sveikiesiems!

V. Sendžikienės interesus teisme gynusi marijampolietė advokatė Aušra Bračiulienė, paskelbusi faktą, jog po avarijos žuvusiojo šeimai valstybė kas mėnesį skiria bendrą 162 litų dydžio našlės ir našlaičių pensiją trims asmenims, bandė visus atsakovų ir jų gynėjų "stulbesius" atremti ir pagrįsti vienu keliu - galiojančiais įstatymais. Kaip po teismo posėdžio apie tuos pačius įstatymus ir jų spragas, dviprasmybes, "apėjimus" bei atotrūkį nuo "gyvo gyvenimo" mįslingai užsiminė Antanas Daugirda, Marijampolės teismo sprendimą abu atsakovai skųs aukštesnės pakopos teismui. Kaip baigsis jau įsibėgėjęs teismų maratonas, šiandien neįmanoma nuspėti, tačiau aišku viena: kiekvienas, automobilio vairą neleistinai perduodantis kitam asmeniui, pirmiausia privalo pagalvoti apie galimas pasekmes, kurių skonį nelaimės atveju pajaus ir nelaimės kaltininkas, ir mašinos savininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų