• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pamąstymai apie mirties bausmę

Labai kvalifikuotai ir logiškai išnagrinėtas mirties bausmės taikymas "Akistatoje", Žilvino Vizgirdos straipsnyje "Skausmingi klausimai lieka be atsakymo". Ir aš jį palaikydamas noriu pasisakyti šiuo klausimu.

REKLAMA
REKLAMA

Nemažai teisininkų įsitikinę, kad mirties bausmės vykdymas neatbaido žmogžudžių ir nuo to žmogžudysčių nesumažės. Nuteisimas iki gyvos galvos duoda efektą kitose valstybėse, tik ne Lietuvoje.

REKLAMA

Palyginkime faktus. Nuo 1996 iki 1998 metų (per 2 metus) buvo nuteista 16 žmogžudžių, jiems bausmė buvo pakeista į įkalinimą iki gyvos galvos. Panaikinus mirties bausmę, nuo 1998 iki 2004 metų vasario 4 dienos nuteisti 49 žudikai. O kiek dar laukia teismo bei esančių tyrimo stadijoje bylų? Matyti, kad mirties bausmės panaikinimas neturėjo įtakos nusikaltėliams. Žmogžudžiai ir toliau "dirba" Marijos žemėje, o net vienuolika tikisi, kad į laisvę išeis gyvi.

REKLAMA
REKLAMA

O bendras žmogžudžių skaičius artėja prie 100. Jau 79. Kaip minėjo Ž. Vizgirda, didžioji dauguma gyventojų Čekijoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Bulgarijoje pasisako už mirties bausmę.

Jeigu Lietuvoje pasisako už mirties bausmę 75 procentai piliečių, pasidomėkime, kas tie likusieji 25 procentai. Kas prieštarauja mirties bausmei?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Spaudos duomenimis, apie 10 procentų Lietuvos piliečių yra teisti. Suprantama, šie žmonės pasisakys prieš mirties bausmę. Dar tiek pat - jų giminės, artimieji, draugai - nepritars mirties bausmei, nes jų asmeniški interesai nesutampa su doros visuomenės interesais. O kaip tie 5 procentai? Tai dori, bet fanatiškai ištikimi savo idėjoms piliečiai. Tai štai, išeitų, kad mūsų visuomenėje tik maža dalis moralizuotojų prieštarauja mirties bausmei. Tad gal reikėtų surengti referendumą?

REKLAMA

Dabar mūsų įstatymai palankesni nusikaltėliams nei jų aukoms. Tai tikrai pasityčiojimas iš jų aukų. Ir tie 5 procentai turėtų tą suprasti. Jų išlaikymas kainuoja mokesčių mokėtojams 800 000 litų per metus.

"Mirties bausmės priešininkai sako, kad žmogui gyvybę dovanoja aukštesnės jėgos, todėl žmogus neturi teisės ją atimti sąmoningai".

REKLAMA

Toks teiginys gali privesti prie nusifilosofavimo bei visiško absurdo.

Bet aukštesnės jėgos gyvybę dovanoja ne tik žmonėms, bet ir gyvuliams, žvėrims, žuvims, paukščiams ir t. t. Tačiau žmogus turi teisę atimti jiems gyvybę. Gal jie mums paaiškintų, kad tai reikalinga žmonių maistui. Sutinku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ką pasakyti apie kitų rūšių sutvėrimus, pavyzdžiui, žiurkes ir įvairius kitus parazitus? Gal jų reikia taip pat pasigailėti? Juk ne žmogus jiems davė gyvybę.

Galima paprieštarauti, kad tai ne žmonės. Tačiau ką turi žmogiško jonaičiai, vertelkos, nužudę po keletą nekaltų žmonių? Arba samdomas žudikas, kuris šaltakraujiškai paleidžia į auką kontrolinį šūvį? Tai tik parazitai žmogaus pavidalu.

REKLAMA

Ką pasakyti apie humaniškumą fronte, kai visai nepažįstami kariai žudo vienas kitą? Juk jiems taip pat gyvybę davė aukštesnės jėgos? Čia jau nepaisoma aukštesnių jėgų. Kur logika?

Paėmę į rankas Senąjį testamentą susiraskime aprašymą, kai Kūrėjas savo globojamai genčiai liepė išžudyti visame mieste ne tik žmones, bet ir visa, kas gyva.

REKLAMA

Tad kaip čia su dekologo įsakymu "Nežudyk"? Tai štai tokia nuostata, kad jei gyvybę davė aukštesnės jėgos, žmogus neturi teisės jos atimti, yra neteisinga. Todėl mirties bausmė turi būti žmogžudžiams taikoma. Neįsivaizduoju, kokia problema kiltų teisėjams Lietuvoje teisiant teroristą, kuris būtų kaltinamas 100 ir daugiau žmonių nužudymu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabar pamąstykime apie bausmės atlikimą ligi gyvos galvos. Jiems sudaromos gyvenimo sąlygos, kurių galėtų pavydėti ne vienas "bomžas", bedarbis ar pensininkas. Juo pasirūpina valstybė, o kas pasirūpins šiais žmonėmis? Niekas. "Mirtininkai" turi galimybę naudotis šiltomis patalpomis, apšvietimu, telefonais, medicininiais kabinetais, yra pamaitinti. Jie neverčiami užsidirbti pragyvenimui. Kai kuriems sudarytos sąlygos studijuoti. Pas juos ateina dėstytojai, o mokėti už mokslą nereikia. O dauguma mūsų neturtingų jaunuolių neturi galimybės susimokėti už mokslą. Mano dukra turėjo nutraukti studijas, nes nesugebėjo susimokėti už mokslą.

Psichikos ligoniams, įvykdžiusiems žmogžudystę (kartais ir ne vieną), mokamos net pensijos. Tai galbūt būtų tikslinga šiuos nuteisti ligi gyvos galvos, bet nemokėti pensijų, o kitiems už žmogžudystes taikyti mirties bausmę.

Valentinas Randis, Kaunas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų