Jau savaitė, kai internete klajoja peticija, dar kartą atkreipianti visuomenės dėmesį į mažosios Vokietijos pilietės Luizos (2,5 m.), kol kas neleistinai gyvenančios su mama Lietuvoje, likimą. Mažylė tapusi jos tėvo vokiečio ir motinos lietuvės nesantaikos įkaite.
"Tėvų ginčuose dėl vaikų patys svarbiausi yra vaiko interesai. Tai vieningai pripažįsta tiek tarptautiniai, tiek Lietuvos Respublikos teisės aktai, ginantys vaiko teises, brolių ir seserų bendravimą. Mes, žemiau pasirašę šį kreipimąsi, tikime, kad Luizos likimas bus išspręstas taip, kaip geriausia mergaitei", - sakoma peticijoje, kurią kasdien pasirašo o kelis tūkstančius žmonių.
Luizos Rinau teisių stojo ginti ne tik Lietuvos žmonės, bet ir Airijoje, Anglijoje, Danijoje ir kitose užsienio šalyse gyvenantys tautiečiai.
Priminsime, kad Luizos tėvų skyrybų metu Vokietijos teismas pernai nustatė mergaitės gyvenamąją vietą pas Vokietijoje gyvenantį tėvą Michaelį Rinau. Mergaitės motina Inga Rinau po skyrybų grįžo į Lietuvą. Nesutikdama su teismo sprendimu ji pasinaudojo leidimu porai savaičių parsivežti dukrą į Lietuvą ir ją nuo tėvo paslėpė. I. Rinau nepaiso Lietuvos teismų sprendimų, jog mažametė Vokietijos pilietė Luiza turi būti perduota į gimtinę savo tėvo globai - grąžinta į Vokietiją.
Internetu iš kompiuterio į kompiuterį persiunčiamas peticijos tekstas yra adresuotas aukščiausiems šalies vadovams - prezidentui, Seimo pirmininkui, premjerui, vaiko teisių apsaugos kontrolierei ir Vokietijos nepaprastajam ir įgaliotajam ambasadoriui Lietuvoje. Jį pasirašę žmonės tikisi, kad generalinio prokuroro Algimanto Valantino prašymu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas įvertins bylos atnaujinimo galimybę dėl Lietuvos apeliacinio teismo esą padarytos klaidos.
"Hagos konvencijos 13 straipsnis leidžia vaiko negrąžinti, kai to reikalauja kita šalis, jei "yra didelė rizika, kad vaiką grąžinus jam būtų padaryta fizinė ar psichinė žala arba kad vaikas paklius į netoleruotiną situaciją", - peticijoje cituojama konvencija.
Tarp peticiją pasirašiusių žmonių - ir visuomenėje gerai žinomų asmenų vardai. Visi teigia savo parašą dedantys su intencija, kad tėvai susitartų gražiuoju ir vaikas nebūtų jų nesantaikos ar keršto įkaitas. Anot Vilniaus arkikatedros klebono Ričardo Doveikos, vaikas - didžiausia vertybė, todėl tėvai turi jį gerbti net tada, kai tos pagarbos stinga vienas kitam. Klebono nuomone, jei sutuoktinių keliai išsiskyrė, užmiršę savo egoizmą, ambicijas ir konfliktus, jie turi priimti vaikui geriausius sprendimus, o ne atvirkščiai.
"Remiantis Lietuvos Respublikos vaiko teisių pagrindų įstatymu, jos teisių apsaugą turėtų užtikrinti Valstybinė vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, tačiau ši institucija mano, jog mergaitei, kuri didžiąją savo gyvenimo dalį praleido Lietuvoje, kalba lietuvių kalba, bendrauja su savo broliu bei ją mylinčia mama, seneliais iš mamos pusės, geriau būtų gyventi Vokietijoje su jos tėčiu ir jo naująja drauge", - rašoma peticijoje.
Vaiko raidos ypatumus ir psichologiją išmanantys Lietuvos specialistai, žinodami, kad mergytė iki šiol gyveno su labai rūpestinga mama, linkę pranašauti, jog naujasis gyvenimo etapas su retai matytu tėčiu, nepažįstama aplinka ir svetima kalba mažylei būtų didžiulis stresas, galintis turėti pasekmių ir ateityje, nes kiekvienam vaikui pirmieji treji jo gyvenimo ir bendravimo metai yra labai svarbūs ir reikšmingi.
Norėdami padėti Ingai Rinau, kai kurie Lietuvos parlamentarai kreipėsi į Konstitucinį Teismą prašydami išsiaiškinti, ar Lietuvos prisiimti įsipareigojimai Europos Sąjungai, pagal kuriuos nustatyta, jog bylose dėl vaiko grąžinimo kasacija negalima, neprieštarauja Lietuvos Konstitucijai.
Po internete skelbiama peticija gali pasirašyti bet kuris interneto vartotojas, linkintis sėkmės gyvenimo dramą išgyvenančiai motinai ir dukrai. Visi laukia šios dramos atomazgos.