• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Balandžio 20 d. tinklapyje "Omni laikas" pasirodė BNS informacija "Vilniaus senamiestyje prasidės žydų kvartalo fragmento atstatymas”.

REKLAMA
REKLAMA

Joje buvo pranešama, kad firma "Junesta", aukcione laimėjusi teisę nuomoti žemės plotą Ašmenos, Mėsinių ir Dysnos gatvėje, pagal sklypo paminklotvarkos sąlygas privalės restauruoti ir pritaikyti pastatų rūsius, atstatyti ir atkurti nugriautą valdos užstatymą pagal ikonografinę, istorinę ir archeologinę medžiagą. Atkuriamų pastatų paskirtis - gyvenamoji su komercinės paskirties patalpomis pirmame aukšte.

REKLAMA

Atkurtame kvartale bendrovė neatlygintinai perduos Vilniaus miesto savivaldybės nuosavybėn ne mažiau kaip 150 kvadratinių metrų ploto patalpas pirmame aukšte, turinčias atskirą įėjimą. “Šios patalpos bus panaudotos Vilniaus žydų kultūros paveldui atgaivinti”.

Straipsnyje “Vilniečiai stoja ginti pėsčiųjų alėjos" žurnale “Veidas” (Nr. 19, 2004 m. gegužės 6 d.) teigiama, kad “pagal konkurso sąlygas viename iš korpusų 150 kvadratinių metrų ploto patalpos bus neatlygintinai perduotos žydų bendrijos žinion”.

REKLAMA
REKLAMA

Dideliame straipsnyje “Nauji pastatai senamiestyje alsuos žydų kvartalo dvasia” ("Lietuvos žinios”, 200 4 m. birželio 15 d., p. 21, autorė - Danutė Ramoškevičiūtė) taip pat minima, kad firma "Junesta" pagal iš anksto numatytas sąlygas privalo įrengti ir Vilniaus savivaldybės žinion neatlygintinai perduoti 150 kvadratinių metrų patalpų, kuriose ketinama eksponuoti žydų kultūrinį paveldą. Ir toliau: “Patalpos, skirtos žydų bendruomenei, suprojektuotos vieno aukšto name su įėjimu iš Mėsinių gatvės".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Stebina pranešimų reguliarumas - balandis, gegužė, birželis. Kai kas nori pripratinti visuomenę prie to, kad Mėsinių, Ašmenos ir Dysnos gatvių kampe kuriamas kažkoks kompleksas žydų bendruomenės ar bendrijos reikmėms tenkinti.

Pasak vienų cituotų šaltinių, šios patalpos bus neatlygintinai (tai yra visiškai nemokamai!) perduotos Vilniaus savivaldybės žinion. Pasak kitų - kažkokios neįvardijamos “žydų bendrijos” žinion.

REKLAMA

Bet kodėl nuo visuomenės slepiami žydų “bendruomenės” ar “bendrijos” pavadinimas ir koordinatės? Apie kokią organizaciją kalbama? Ar galima iš anksto numatyti, kokią veiklą plėtos ši mįslinga “bendrija” ar “bendruomenė” nemokamai gautoje 150 kv. m patalpoje su atskiru įėjimu iš Mėsinių gatvės? Kas paaiškins, ką reiškia žodžių junginys "Šios patalpos bus panaudotos Vilniaus žydų kultūros paveldui atgaivinti”? Kas žino, kaip galima “atgaivinti kultūros paveldą”?

REKLAMA

Laikraštyje “Lietuvos žinios” nurodyta, kad patalpos skirtos Lietuvos žydų bendruomenei, tačiau tai akivaizdus melas: žydų bendruomenė apie tai žino tik iš Lietuvos spaudos pranešimų. Be to, bendruomenei kelia nerimą tai, kad kažkas vartoja sąvokas “žydų bendruomenė” ar “žydų bendrija”. Kam ir kodėl to prireikė?

Milanas Chersonskis yra laikraščio “Lietuvos Jeruzalė” redaktorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų